УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА




  • скачать файл:
title:
УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми.  Ефективність роботи підприємств багато в чому                  залежить від  ефективного вкладання коштів як в короткострокові, так і в                 довгострокові інвестиції. Останні здійснюються на тривалий період, що                  перевищує один рік, піддані суттєвому впливу ризику та невизначеності. Протягом останніх років інвестиції в промислові підприємства України більшою частиною спрямовані на підтримку їх основних фондів та часткову модернізацію                  виробництва. Питання удосконалення системи оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства, яка враховує особливості сучасної української            економіки, є актуальним та витребуваним практикою господарювання                промислових підприємств в Україні.

Теорії та практиці управління інвестиційними проектами присвячено багато зарубіжних фундаментальних досліджень: Александер Г., Бейлі Дж., Бернс В., Боді З., Брігхем Ю.,  Ван Хорн Дж., Гітман Л.Дж., Джонк М.Д., Марковіц Г.,               Мілер М., Моділ’яні Ф., Самуельсон П., Тобін Д., Хавранек П.М.,  Хелферт Е., Шарп У. В Україні дану проблему досліджували такі вчені: Амоша О.І.,                    Бланк І.А., Борщ Л.М., Вітлинський В.В., Галушко О.С., Ковальчук К.Ф.,              Максимов С.В., Савчук В.П., Плаксієнко В.Я., Чумаченко М.Г. та інші                        дослідники.

Аналіз теоретичної та нормативної бази свідчить, що незважаючи на суттєвий вклад, який внесли вітчизняні та зарубіжні вчені у вирішення проблеми визначення ефективності інвестицій, існуюча система оцінки інвестиційних проектів не дозволяє зробити комплексну оцінку інвестиційного проекту, що реалізується на діючому промисловому підприємстві. Так, поза увагою залишились питання визначення обґрунтованої суми витрат на розробку і впровадження проекту, моніторингу інвестиційних витрат, механізму визначення доходної частини проекту, що реалізується на діючому промисловому підприємстві, а також оцінка та вибір інвестиційного проекту з врахуванням його фінансових, економічних, технічних та соціальних характеристик. 

У зв’язку з цим існує потреба у розробці  методичних положень щодо наукового обґрунтування управлінських рішень з вибору до реалізації інвестиційного проекту на промисловому підприємстві. Вибір предмету дисертаційного дослідження обумовлений необхідністю забезпечення сталого розвитку підприємств на основі ефективного  використання їх ресурсів.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами.  Дисертаційна робота виконувалась в рамках науково-дослідної теми „Дослідження ефективності інвестицій в підприємства металургійної галузі” (номер державної реєстрації 0107U001222), яка виконувалась в Запорізькій державній інженерній академії. Внесок автора полягає в удосконаленні механізму формування інвестиційних витрат, групуванні критеріїв оцінки інвестиційних проектів металургійних підприємств, розробленні імітаційної моделі оцінки інвестиційних проектів, яка побудована на багатокритеріальному аналізі показників привабливості інвестиційних проектів промислового підприємства.

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є узагальнення і розвиток науково-методологічних основ, розробка інструментарію та практичних рекомендацій щодо створення ефективної системи оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства.

Для досягнення цієї мети в дисертаційній роботі поставлено й вирішено комплекс теоретичних, науково-методичних і практичних задач:

досліджені економічна сутність та зміст поняття „інвестиції” та „життєвий цикл інвестиційного проекту”;

проаналізовані існуючі підходи до врахування впливу ризику і невизначеності на інвестиційний проект промислового підприємства і удосконалено їх з урахуванням отриманих наукових положень і висновків;

розроблений науково обґрунтований порядок формування інвестиційних витрат;

проведені критичний аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методів визначення економічної ефективності інвестицій у світовій та вітчизняній практиці господарювання та розроблено систему збалансованих взаємопов’язаних показників з метою обґрунтованої оцінки інвестиційного проекту на основі виявлення та аналізу причинно-наслідкових зв’язків між окремими показниками кожного проекту;

розроблена науково обґрунтована імітаційна модель оцінки і вибору оптимального варіанту  інвестиційного проекту промислового підприємства.

Об’єкт дослідження – процес оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства та формування інвестиційних витрат.

Предмет дослідження – теоретико-методологічні засади і практичні аспекти оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства та формування інвестиційних витрат.

 Методи дослідження. Теоретичну і методологічну основу проведення досліджень склали загальні положення економічної теорії, наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених із питань сучасних теорій і методів оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства.

Вирішення наукових завдань здійснювалось з використанням наступних методів дослідження: критичного аналізу при визначенні існуючих проблем формування інвестиційних витрат, оцінки інвестиційних проектів промислових підприємств та напрямків їх вирішення, метод експертних оцінок при визначенні впливу ризику і невизначеності на окремий інвестиційний проект, при визначенні вагомості критеріїв оцінки проекту; порівняльного та критичного аналізу при встановленні тенденцій оцінки інвестиційних проектів в сучасних умовах; наукового узагальнення та систематизації при визначенні та групуванні факторів, які впливають на процес оцінки ефективності інвестиційних проектів промислового підприємства; метод імітаційного моделювання з метою комплексної оцінки інвестиційного проекту промислового підприємства; дедуктивний метод з метою деталізації  факторів впливу на вартість інвестиційного проекту та його ефективність; методи математичної статистики при визначенні ризикованості інвестиційного проекту промислового підприємства. Результати дослідження, висновки та рекомендації, що стосуються проблем удосконалення механізму формування інвестиційних витрат та оцінки ефективності інвестиційного проекту обґрунтовано шляхом комплексного підходу.

Обробка економічної інформації, побудова таблиць, діаграм, графіків, реалізація економіко-математичних моделей здійснювалась за допомогою ЕОМ з використанням апарату математичних і статистичних функцій прикладного пакету MS Excel.

Наукова новизна результатів дослідження полягає в удосконаленні системи оцінки ефективності інвестиційних проектів промислового підприємства на                 основі застосування системи збалансованих взаємопов’язаних показників, що             характеризують фінансові, економічні, технічні та соціальні аспекти проекту.   

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в такому:

уперше науково обґрунтована та розроблена імітаційна модель оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства, заснована на багатокритеріальній оцінці альтернатив та виборі оптимального варіанту проекту з використанням системи взаємопов’язаних збалансованих показників (фінансових, економічних, технічних та соціальних);

удосконалено:

розширено та структуровано склад критеріїв системи оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства, у складі яких, на відміну від існуючих, на основі аналізу внутрішніх взаємозв’язків між окремими критеріями виділені фінансові (чиста приведена вартість, внутрішня ставка доходності), економічні (інвестиційні витрати, доход від інвестиційного проекту, період окупності інвестицій, ризик інвестиційного проекту на етапі його розробки та впровадження, ризик неповернення інвестицій), технічні (прогресивність інвестиційного проекту, період розробки та впровадження проекту, період експлуатації проекту) та соціальні показники (зайнятість населення, вплив на навколишнє середовище);

методичні підходи до визначення впливу ризику і невизначеності на інвестиційний проект промислового підприємства: запропоновано визначення ризикованості проекту на кожному з етапів його розробки та реалізації (етапі розробки, впровадження та експлуатації) на основі встановлення суб’єктивних та об’єктивних факторів ризику на цих етапах;

механізм формування інвестиційних витрат проекту, в якому, на відміну від існуючого підходу, всі витрати, крім поділу на прямі та непрямі, поділяються на регульовані та нерегульовані, які визначаються на основі диференціації проектів за коефіцієнтом покриття постійної частини інвестиційних витрат;

дістали подальшого розвитку:

методологічні підходи до визначення етапів життєвого циклу інвестиційного проекту промислового підприємства. А саме: на відміну від існуючих, запропонований підхід передбачає розподіл циклу на основі визначення обсягів та спрямованості грошових потоків за проектом та виділення семи фаз (передінвестиційна фаза, основні капітальні інвестиції, додаткові інвестиції на доведення об’єкту, початок реалізації проекту, повна експлуатація проекту, скорочення масштабів експлуатації проекту, підготовка до ліквідації та ліквідація проекту).

Практичне значення одержаних результатів полягає  в тому, що розроблена імітаційна модель дозволяє комплексно оцінити будь-який інвестиційний проект на діючому промисловому підприємстві та обрати оптимальний серед кількох альтернатив, враховуючи його фінансові, економічні, технічні та соціальні аспекти. Удосконалений порядок формування інвестиційних витрат дозволяє обґрунтовано визначити суму витрат на розробку та впровадження окремого проекту. Прозорий механізм визначення витрат дозволяє здійснювати моніторинг фактичних інвестиційних витрат на проект. Запропонована структура життєвого циклу інвестиційного проекту та відокремлене врахування впливу ризику і невизначеності на кожному етапі дозволяють обґрунтовано визначити грошові потоки, пов’язані з інвестиційним проектом промислового підприємства.

Запропоновані методичні розробки щодо оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства використані фахівцями економічних служб ДП „Державний інститут по проектуванню промислових підприємств” (акт впровадження від 04.06.2007р.), ВАТ „Запоріжкокс” (акт впровадження від 20.01.2006р.), ВАТ „Запоріжсталь” (акт впровадження від 30.05.2007р.). Теоретичні положення, рекомендації дисертації та методичні розробки  використовуються при вивченні дисциплін „Інвестування”, „Бюджетування у виробництві”, що викладаються у Запорізькій державній інженерній академії (довідка від 13.06.2007р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійною науковою працею, в якій викладено результати особистих досліджень і розробок автора щодо вирішення наукових задач з удосконалення системи оцінки інвестиційних проектів промислових підприємств. Внесок автора до опублікованих колективних праць конкретизовано у списку публікацій.

Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні і практичні положення дисертаційної роботи обговорювались і одержали позитивну оцінку на таких міжнародних науково-практичних конференціях: „Динаміка наукових досліджень’ 2004”  (м. Дніпропетровськ, 2004р.), „Економіка і управління у промисловості” (м. Дніпропетровськ, 2005р.), „Розвиток обліку і аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства”  (м. Харків, 2005р.), „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі” (м. Донецьк, 2006р.),  „Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики” (м. Львів, 2006р.), „Корпоративне управління в Україні: менеджмент, фінанси, аудит” (м. Рівне, 2006р.), „Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки” (м. Запоріжжя, 2006р.).

Публікації. Основні положення та результати дисертаційної роботи опубліковані у 16 наукових працях загальним обсягом 4,61 у.д.а., з них особисто автору належить 3,86 у.д.а. У тому числі: 9 статей у фахових журналах і збірниках,           7 статей в збірниках матеріалів науково-практичних конференцій.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Загальний обсяг роботи становить 176 сторінок, у тому числі 23 рисунки та 6 таблиць на 18 сторінках, список використаних джерел із 202 найменувань на 18 сторінках, 22 додатки на     32 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)