ОПТИМІЗАЦІЯ БАНКІВСЬКИХ КРЕДИТНИХ СТАВОК




  • скачать файл:
title:
ОПТИМІЗАЦІЯ БАНКІВСЬКИХ КРЕДИТНИХ СТАВОК
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Вплив світової фінансово-економічної кризи, пошук шляхів стабілізації та подальшого розвитку економіки України, зокрема                     її аграрної галузі, гостро потребує зростання та оновлення основного капіталу                 і, відповідно, значних інвестицій. Однією з головних причин, які гальмують зрушення у зазначеному напрямі, є недостатнє кредитування та високі банківські кредитні ставки. Вирішення питань пов’язаних з оптимізацією кредитних ставок  у банківському кредитуванні, надасть можливість відновити та активізувати таке кредитування в країні, зокрема в аграрній сфері.

Банківська система є невід’ємною складовою сучасної економіки. Без банківського кредитування економічний розвиток неможливий. Досліджуючи банківське кредитування підприємств реального сектору економіки, зокрема довгострокове, необхідно дати чітку і вичерпну відповідь, як і під впливом яких факторів формуються на ринку банківських кредитів кредитні ставки, а також виявити тенденції їх динаміки. Цю обставину зумовлено тим, що рівень кредитних ставок та його динаміка є визначальними щодо розвитку кредитного ринку, а, отже, й економіки загалом. Саме цим обумовлено вибір теми наукового дослідження, а також визначається його актуальність.

Дохідність та надійність банківських кредитних операцій, першочергово залежить від ефективного менеджменту та обґрунтованої процентної політики банку, найважливішим питанням якої є визначення адекватного рівня кредитних ставок, що дозволяє покривати нормативні витрати, враховувати кредитні ризики та отримувати прибутки, достатні для подальшого розвитку банку. Актуальність комплексного дисертаційного дослідження зумовлено тим, що вивчення й прикладне застосування методик та механізмів оптимізації банківських кредитних ставок сприятиме подоланню неефективного банківського кредитування в Україні, що набуває важливого значення в період сучасного функціонування національної економіки. 

Значну увагу вивченню питань діяльності комерційних банків, зокрема теоретичного обґрунтування кредитної ставки та її моделювання приділяли                      як вітчизняні, так і зарубіжні вчені. Серед яких: Брейді Т.Ф., Васильченко З.М.,  Галенко О.М., Грязнова А.Г., Гудзь О.Є., Демківський А.В., Дем’яненко М.Я., Копланд Т.С., Кручок С.І., Лаврушин О.І., Лагутін В.Д., Лукаш С.І., Луців Б.Л., Лисенок О.В., Молчанов А.В., Найт Р.Е., Нордгауз В.Д., Мороз А.М.,               Морсман Е.М., Роуз П.С., Семуельсон П.А., Стельмах В.С., Худолій Л.М., Шелудько В.М.  та інші науковці.

Незважаючи на широке коло учених, що займалися питанням вартості кредиту, цей напрям залишається малодослідженим і потребує подальшого розвитку. Існує нагальна необхідність наукового розроблення як теоретичних положень, так і практичних рекомендацій стосовно належного обґрунтування рівня кредитної ставки, зокрема для аграрних підприємств. Актуальним  постає  необхідність дослідження всіх механізмів впливу на формування рівня кредитної ставки. Деталізації вимагають сучасні загальнонаукові, практичні реалії, концептуальні засади, щодо формування кредитних ставок                                  у банківському кредитуванні. Проблемою в реалізації кредитних відносин                       є високий рівень кредитних ставок та недовіра банківських установ                          до сільськогосподарських підприємств-позичальників. Звідси вивчення проблем визначення рівня кредитних ставок у довготерміновому банківському кредитуванні аграрних підприємств, з’ясування їх витоків, а також проведення глибинного аналізу та розробка шляхів подолання кризи, що становлять істотне значення для сучасної науки, вирішення якого сприятиме соціально-економічному зростанню країни. Вищезазначене зумовлює актуальність теми дослідження та її наукову та практичну значущість.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові дослідження, представлені в дисертаційній роботі, відповідають державному напряму наукових досліджень ринку довгострокових кредитів аграрних підприємств, визначених «Указом Президента України від 8 серпня 2002 р.»                «Про заходи щодо розвитку іпотечного ринку в Україні».

Дисертаційна робота виконана відповідно до планів, програм, науково-дослідних робіт кафедри фінансів Національного університету біоресурсів                     і природокористування України, зокрема зв’язана з науково-дослідною темою «Розробка нормативно-правової бази щодо іпотеки земельних ділянок» (номер державної реєстрації 0104U010857), «Розробка моделі «дорожньої карти» управління процесами створення розвинутої фінансово-кредитної системи АПК (ФКСА)» (номер державної реєстрації 0108U007234), у межах яких автором досліджено та розроблено теоретико-методичні, засади розвитку кредитування аграрних підприємств.

 Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є наукове обґрунтування теоретичних підходів та практичних рекомендацій оптимізації кредитних ставок у банківському кредитуванні у контексті підвищення рівня доступності кредитів для української економіки та забезпечення достатньої ліквідності банків.

Відповідно до мети визначено сукупність завдань, які потребують вирішення, для їх досягнення:

1) обґрунтувати сутність кредитного ринку як економічної категорії;

2) узагальнити науково-теоретичні підходи до пізнання сутності кредитної ставки як ціни кредиту;

3) систематизувати та оцінити фактори безпосереднього та опосередкованого впливу на рівень кредитної ставки;

4) провести комплексний аналіз тенденцій розвитку кредитного ринку України та довгострокового кредитування аграрних підприємств;

5) виявити і класифікувати чинники впливу на обсяги довгострокового банківського кредитування аграрних підприємств;

6) обґрунтувати пропозиції щодо розвитку довгострокового банківського кредитування аграрних підприємств;

7) виявити залежності рівня кредитної ставки від її найважливіших факторів;

8) класифікувати та оцінити кількісний вплив основних факторів,                           що формують рівень необхідної кредитної ставки;

9) з використанням  економіко-математичного  моделювання   визначити рівень необхідної кредитної ставки для оптимізації фактичних кредитних ставок з урахуванням галузевої приналежності підприємств-позичальників                та видів кредитів;

10) розробити економіко-математичну модель оптимізації кредитного   портфелю банку, що дозволить підвищити ефективність управління кредитними ризиками.

Об’єкт дослідження кредитні відносини банків та суб’єктів господарювання в процесі обґрунтування рівня кредитних ставок.

Предмет дослідження сукупність теоретичних, методичних                              і прикладних аспектів оптимізації рівня кредитних ставок на ринку банківських послуг.

Методи дослідження. В основу наукового дослідження покладено системний підхід. З метою дослідження теоретичних основ формування кредитної ставки – використано абстрактно-логічний, історичний, конструктивний методи, моделювання; для проведення аналізу тенденцій банківського кредитування та динаміки кредитних ставок в Україні – метод системного аналізу, економічний, статистичний, монографічний, метод групування, порівняння, графічний, кореляційно-регресивний, аналітичний; для удосконалення аналізу кредитної ставки – економіко-математичний метод; для розроблення економіко-математичної моделі оптимізації кредитного портфеля та кредитних ставок банку – метод лінійного програмування і моделювання; для прогнозування розвитку кредитного ринку та динаміки кредитних ставок – метод гіпотетичний, кореляційно-регресивний та економіко-математичне моделювання.

Інформаційною базою наукового дослідження були  наукові праці вітчизняних та зарубіжних учених, законодавчі, нормативно правові акти України, матеріали  Державного комітету статистики України і Міністерства аграрної політики  та продовольства України, статистичні дані Національного банку України, фінансові звіти провідних комерційних банків України                       та матеріали науково-практичних конференцій за темою дослідження.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертаційній роботі отримано та викладено нові наукові результати, які у своїй сукупності вирішують важливу і актуальну наукову проблему, яка полягає в оптимізації рівня кредитних ставок як вагомого інструменту залучення фінансових ресурсів в економіку країни, зокрема в аграрний сектор. Найбільш суттєві результати дисертаційної роботи, які виносяться на захист та характеризують наукову новизну, є такі: 

вперше:

розроблено економіко-математичну модель оптимізації кредитного портфеля банку, застосування якої дозволить підвищити ліквідність кредиторів                           без збільшення рівня кредитних ставок і мінімізувати кредитні ризики як позичальників, включаючи аграрні підприємства, так і кредиторів банківських установ;

 

         удосконалено:

методичні підходи до оптимізації фактичних кредитних ставок                             на основі використання моделі необхідної кредитної ставки для оптимізації фактичних кредитних ставок з урахуванням галузевої приналежності підприємств-позичальників та видів кредитів, що сприятиме ефективному регулюванню кредитних ставок на ринку банківських послуг, а також підвищуватиме рівень менеджменту при укладенні кредитних договорів;

інструментарій обґрунтування рівня кредитних ставок шляхом зіставлення необхідного та фактичного їх рівня, що дозволить підвищити об’єктивність управлінських рішень в процентній політиці банків;

процес банківського кредитування в частині оцінки впливу безпосередніх факторів на рівень кредитної ставки і величини коефіцієнтів еластичності їх значимості, що підвищує ефективність управління кредитними ставками;

набули подальшого розвитку:

трактування сутності кредитної ставки як ціни кредиту на основі застосування моделі необхідної кредитної ставки, що поглиблює її розуміння           і конкретизує управлінські рішення;

класифікація формоутворюючих факторів кредитної ставки,                     що дає змогу об’єктивніше визначати рівень необхідної кредитної ставки                та прогнозувати його на перспективу;

          – пропозиції щодо визначення прогнозних обсягів довгострокового банківського кредитування аграрних підприємств, які враховують внутрішні           і зовнішні фактори їх формування.

Практичне значення  одержаних результатів  наукової роботи визначається тим, що теоретичні, аналітичні та практичні напрацювання доведені до належного рівня методичних розробок, а також рівня прикладних рекомендацій. Практичне значення одержаних результатів дисертаційної роботи  полягає у розробці необхідних науково-обґрунтованих  пропозицій,                    що спрямовані  на  розвиток та вдосконалення системи формування рівня кредитних ставок у частині довгострокового кредитування аграрних підприємств. Реалізація на практиці пропозицій та рекомендацій, які наведено    в дисертації,  сприяє розвитку кредитного ринку в Україні, зокрема кредитуванню аграрних підприємств.

Достовірність та практична цінність наукових результатів дисертаційної  роботи підтверджена впровадженням розроблених пропозицій у практичну діяльність при розробці програмних заходів стосовно: розвитку довгострокового кредитування аграрних підприємств Міністерством аграрної політики України (довідка від 04.11.2010 р. № 37-18-3-15/18862) та оптимізації банківського кредитування ПАТ «Банк Форум» (довідка від 24.02.2011 р.                           № 47/1).

Результати науково-дослідної роботи використовуються на кафедрі фінансів Національного університету біоресурсів і природокористування України  у навчальному процесі під час викладання дисципліни «Наукові дослідження проблем банківського обслуговування аграрних підприємств»                  у формі лекційних та практичних занять для студентів ОКР «Магістр» спеціальності «Фінанси» 5.050104 (акт про провадження від 18.05.2010 р.).

Апробація результатів дисертації. Ключеві положення та результати наукових досліджень представлені та схвалені на: Міжнародній науково-практичній  конференції «Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України» (Київ, Національний аграрний                  університет, 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції «Конкуренто-спроможність продукції АПК України та вимоги СОТ» (Київ, Національний аграрний університет, 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні питання та інноваційний розвиток ступеневої освіти                       та дорадництва  в сільському господарстві» (Київ, Національний аграрний університет, 2008 р.).

Публікації. Результати дисертаційного дослідження опубліковано                       в 7 працях загальним обсягом 2,3 д. а., 6 з яких висвітлено у наукових фахових  виданнях.

Структура дисертації складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел (190 найменувань). Основний обсяг дисертації становить 179 сторінок, загальний обсяг 210 сторінок  і містить                    55 рисунків та 21 таблицю. 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)