ВИЗНАЧЕННЯ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА




  • скачать файл:
title:
ВИЗНАЧЕННЯ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Реформування сучасної економіки країни здійснюється в напрямі створення повноцінного конкурентного середовища та розвитку конкурентних відносин. Ключовим структурним елементом системи конкурентних відносин виступає конкурентоспроможність як багатогранна синтетична категорія. В умовах ринкового господарювання, коли конкуренція є невід’ємною складовою, довгострокове успішне  функціонування підприємства та досягнення ним лідерства на ринку залежать від його конкурентоспроможності. Прискорення процесів глобалізації ринків, вступ України до Світової організації торгівлі дозволили іноземним виробникам вийти на український ринок та ще більше загострити конкурентну боротьбу. В такій ситуації проблема забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств стає першочерговим завданням, від вирішення якого залежить здатність підприємств працювати та розвиватись в жорстких конкурентних умовах.

Для ринку продукції макаронної галузі характерним є високий      рівень конкуренції вітчизняних та зарубіжних виробників. За таких          умов підприємства-виробники макаронних виробів можуть вижити, забезпечивши конкурентоспроможність за рахунок впровадження у виробництво техніко-технологічних інновацій, втілення в основу діяльності маркетингової орієнтації, використання кон’юнктурних можливостей    ринку, розробки нових видів продуктів, що відповідатимуть мінливим вимогам  споживачів тощо.

Значний внесок у розвиток теоретичних, методологічних, загальнометодичних основ конкуренції та конкурентоспроможності зробили такі вітчизняні вчені-економісти, як: О. І. Амоша, Б. В. Буркінський,           В. А. Василенко, Н. І. Горбаль, В. І. Гринчуцький, І. З. Должанський, Я. А. Жаліло, Т. О. Загорна, А. П. Наливайко, П. В. Осіпов, Т. І. Ткаченко, Л. С. Шевченко та інші, та зарубіжні: Г. Л. Азоєв, І. Н. Герчикова, М. Портер, Р. А. Фатхутдинов, А. Ю. Юданов та інші. 

Проте складна економічна ситуація в країні, відсутність достатнього досвіду конкуренції, невирішеність значної кількості методологічних і прикладних проблем забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств-виробників макаронних виробів потребують проведення додаткових досліджень та обумовлюють їхню актуальність. Потребують уточнення й подальшого вивчення питання стратегічного управління з метою досягнення конкурентоспроможності підприємств даної галузі, обґрунтування способів і методів визначення їх конкурентоспроможності, формування системи заходів щодо обмеження негативного впливу чинників зовнішнього середовища. Розв’язання завдань визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі вимагає на сучасному етапі подальшої розробки рекомендацій щодо формування механізму стратегічної адаптації підприємств до зовнішнього середовища, розвитку методики оцінювання конкурентоспроможності макаронної продукції на основі врахування маркетингових аспектів конкурентоспроможності, відповідного інформаційного забезпечення конкурентоспроможності підприємств.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри маркетингу на виробництві Тернопільського державного технічного  університету  імені  Івана  Пулюя  в  рамках  держбюджетної  теми № ВК–17–05 „Розробка та дослідження проблеми управління інформаційними та матеріальними потоками на засадах маркетингу та логістики” (номер державної реєстрації 0105U000747). Участь  автора у її виконанні полягає в: розробці механізму стратегічної адаптації підприємств макаронної галузі харчової промисловості України до зовнішнього середовища; розробці підходу щодо інформаційного забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретико-методологічних основ та розробка практичних рекомендацій щодо визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі.

Для досягнення даної мети були поставлені такі основні наукові завдання:

   проаналізувати науково-теоретичні засади конкурентоспроможності як характеристики положення об’єкта на ринку;

– з’ясувати та узагальнити існуючі підходи до визначення конкурентоспроможності підприємства;

    проаналізувати конкурентне середовище макаронної галузі харчової промисловості України та визначити конкурентоспроможність підприємств з метою виявлення тенденцій її розвитку;

– проаналізувати маркетингові аспекти конкурентоспроможності суб’єктів регіонального ринку макаронних виробів;

   розробити механізм стратегічної адаптації підприємств макаронної галузі до зовнішнього середовища;

– удосконалити підхід до кількісного оцінювання конкуренто-спроможності макаронної продукції;

– розробити пропозиції щодо інформаційного забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі.

Об’єктом дослідження є конкурентоспроможність  підприємств макаронної галузі харчової промисловості.

Предметом дослідження є теоретико-методологічні, методичні і практичні основи визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі харчової промисловості України.

Методи дослідження. Емпіричною та фактологічною основою дослідження стали праці вітчизняних і зарубіжних учених з проблем конкуренції, конкурентоспроможності, стратегії та стратегічного управління підприємства.

Для досягнення визначеної мети в роботі використана система загальнонаукових і спеціальних методів дослідження: абстрактно-логічний метод – для уточнення наукових визначень економічних категорій, обґрунтування основних положень теорії конкурентоспроможності, уточнення сучасної парадигми конкурентоспроможності та стратегічного управління підприємства, узагальнення й формулювання висновків з дослідження; економіко-статистичний – для визначення особливостей і тенденцій розвитку макаронної галузі харчової промисловості України; системний підхід – для розробки механізму стратегічної адаптації підприємств галузі до зовнішнього середовища; експертних оцінок – для визначення пріоритетності джерел інформації; аналізу ієрархій – для обґрунтування концепції інформаційного забезпечення конкуренто-спроможності підприємств макаронної галузі.

Наукова новизна одержаних результатів. Основний науковий результат дисертаційної роботи полягає в розробці теоретико-методологічних основ щодо удосконалення визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі. Наукова новизна отриманих результатів визначається такими положеннями:

вперше:

   розроблено механізм стратегічної адаптації підприємств макаронної галузі до зовнішнього середовища як сукупність елементів, що забезпечують здатність суб’єкта господарювання вчасно виявити зміни в середовищі, ідентифікувати тенденції їхнього розвитку, розробити й реалізувати систему заходів щодо ліквідації або зменшення негативних наслідків впливу його факторів та використання сприятливих умов;

удосконалено:

   підхід до кількісного оцінювання конкурентоспроможності макаронної продукції на основі використання коефіцієнтів конкурентоспроможності за якісними і маркетинговими показниками           та загального коефіцієнта конкурентоспроможності, який, на відміну           від існуючих підходів, враховує маркетингові показники конкуренто-спроможності продукції й оцінює рівень їх відповідності потребам споживача;

   підхід щодо кількісного визначення пріоритетів можливих джерел інформації для оцінювання обсягу регіонального ринку макаронних виробів з використанням методу аналізу ієрархій, застосування якого, на відміну від інших підходів, сприяє досягненню максимального рівня достовірності отриманих результатів;

одержали подальший розвиток:

   положення сучасної парадигми конкурентоспроможності як характеристики положення об’єкта на ринку, класифікація основних теоретико-методологічних підходів та методичного забезпечення визначення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств, що включає аналітичні (оцінювання на основі споживчої вартості, рейтингове оцінювання, оцінювання на основі ефективної конкуренції, оцінювання на основі частки ринку) та графічні (матричні методи, многокутник конкурентоспроможності) методи;

   дослідження ринку макаронних виробів і типів підприємств-конкурентів з використанням концепції стратегічних груп, яка пов’язує аналіз галузі в цілому та оцінку положення кожного підприємства зокрема;

   класифікація видів маркетингових досліджень ринку макаронних виробів, які доцільно проводити на підприємствах галузі; визначення основних джерел інформаційного забезпечення маркетингових досліджень ринку макаронних виробів та виявлення їхніх переваг і недоліків.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що теоретико-методологічні положення дисертаційного дослідження доведені до рівня конкретних практичних рекомендацій щодо визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств-виробників макаронних виробів. Найбільшу практичну цінність мають: рекомендації щодо кількісного визначення пріоритетів можливих джерел інформації для оцінювання обсягу регіонального ринку макаронних виробів з використанням методу аналізу ієрархій та оцінювання конкуренто-спроможності макаронної продукції на основі використання коефіцієнтів конкурентоспроможності за якісними і маркетинговими показниками та загального коефіцієнта конкурентоспроможності.

Результати дослідження впроваджено у вигляді методичних розробок і рекомендацій щодо визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі на ЗАТ „Хмельницька макаронна фабрика” (довідка № 2263/1 від 27.11.07р.), ТОВ „Мальма” (довідка № 132 від 15.05.08р.).

Окремі положення дисертаційного дослідження використовувались Департаментом економіки Хмельницької міської ради при розробленні плану соціально-економічного розвитку м. Хмельницького на 2008 рік (довідка     № 49 від 16.01.2008 р.).

        Теоретичні положення дисертаційного дослідження використовуються  в навчальному процесі Приватного вищого навчального закладу „Університет економіки і підприємництва” при викладанні дисциплін: „Стратегія підприємства”, „Економіка підприємства”, „Маркетингові дослідження”, а також у підготовці курсових та дипломних робіт (довідка № 191 від 25.10.2007 р.); Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ при викладанні дисциплін: „Стратегія управління підприємством”, „Економіка підприємства” та „Маркетингові дослідження” (довідка № 23/01-637 від 12.03.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійною   науковою   роботою,   в   якій   викладено   авторський    підхід

до розробки теоретико-методологічних основ щодо удосконалення визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі.

Апробація результатів дослідження. Основні положення та результати дисертаційного дослідження апробовані автором на 5 науково-практичних конференціях: Всеукраїнській науково-практичній конференції „Розвиток ринкової економіки на Поділлі: здобутки, проблеми, перспективи” (Хмельницький, 2003), Регіональній науково-практичній конференції „Сучасні підходи до вирішення економічних проблем області” (Хмельницький, 2004), І Всеукраїнській науково-практичній конференції „Маркетингові дослідження на ринку товарів і послуг” (Львів, 2006),             ІІ Всеукраїнській науковій конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Інтелектуальний потенціал молоді в науці та практиці” (Хмельницький, 2007), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції „Конкурентоспроможність в умовах глобалізації: реалії, проблеми перспективи (Житомир, 2008), наукових семінарах кафедри економіки підприємства ПВНЗ «Університет економіки і підприємництва» та у наукових публікаціях автора.

Публікації. Результати дослідження викладені у 12 наукових працях загальним обсягом 4,64 др. арк., з яких 7 праць опубліковано в наукових фахових виданнях (1 – у співавторстві), 5 праць – у збірниках матеріалів наукових конференцій.

Структура та обсяг роботи. Дисертацію викладено на 194 сторінках комп’ютерного тексту. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 242 найменувань на 23 сторінках, 2 додатків на 2 сторінках. Вона містить 26 таблиць, 24 рисунки.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)