ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ СТІЙКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ СТІЙКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Функціонування промислових підприємств різноманітних організаційних форм, які являють собою складні соціально-економічні системи, за умов побудови ринкових відносин і наявності різних способів конкурентної боротьби характеризується появою нових відносин,  завдань та форм роботи. Недосконалість законодавчої бази, слабкість державних структур, покликаних створити нормальні умови для розвитку бізнесу, криміналізація господарчого життя і багато інших причин поставили українські підприємства в становище, коли вони вимушені приділяти значну увагу питанням забезпечення власної економічної безпеки зараз і в майбутньому.

Сучасна ринкова економіка України, що склалася на даному етапі, має недостатньо ефективний механізм взаємодії економічних об'єктів на різних рівнях. Стабільність економіки підприємства передбачає надійність усіх елементів економічної системи, захист  усіх форм власності, створення гарантій для ефективної підприємницької діяльності, здатність до розвитку і прогресу, що  забезпечує захист підприємства та його стійку економічну безпеку.

          Вивченню проблем економічної безпеки та формуванню організаційно-економічного механізму присвячені праці багатьох вітчизняних і зарубіжних учених, серед яких можна відзначити Л.І. Абалкіна, А.В. Архипова, О.А. Бородіна,           Б.В. Буркинського, Б.І. Валуєва, В.І. Гринчуцького, І.І. Грузнова,  Ф.І. Євдокимова,  Я.А. Жаліла, В.Г. Забродського, Н.П. Капустіна,  Ю.І. Когута,  Д.Л. Ламберта,    Ю.Г. Лисенка, С.Г. Міщенка, Є.А. Олейникова, Г.І. Пастернака-Таранущенка,       А.І. Паламарчука, В.С. Пономаренка, В.П. Пономарьова, Н.Л. Послужну,               Р.А. Руденського, К.С. Самсонова, А.А. Спиридонова, А.І. Татаркіна,                    В.Л. Тамбовцева,  А.А. Чернявського. Вони дають свої тлумачення економічної безпеки від вузького до дедалі ширшого значення, пропонують різні підходи до оцінки стану економічної безпеки з використанням інтегрального показника - рівня економічної безпеки, системи показників за частковими функціональними критеріями економічної безпеки, індикаторів економічної безпеки та показників прибутку, як передумови для визначення стану економічної безпеки тощо. Однак усі ці підходи не завжди можна пристосувати до сучасних умов, які створюються під впливом нових ринкових відносин, оскільки деякі обчислювання є складними, а їх практичне застосування  не завжди можливе.

          Ефективна економічна безпека підприємства може сформуватися лише на науково-обґрунтованому визначенні економічної безпеки та чіткому організаційно-економічному механізмі, що спроможний гарантувати економічну безпеку й визначити порогові показники економічної безпеки, які б мали практичне застосування.

Проведений аналіз сучасного стану проблеми економічної безпеки підприємств дозволяє зробити такі висновки: на цей час немає всебічного чіткого визначення сутності поняття стійкої економічної безпеки; відсутній глибокий аналіз стану безпеки промислових підприємств та неповно визначені чинники, що дестабілізують економічні процеси; існуючі методики визначення окремих складових економічної безпеки ненадійні; немає організаційно-економічного механізму, який би забезпечував стійку економічну безпеку підприємства. У зв’язку з цим виникла необхідність в удосконалені поняття економічної безпеки підприємства, формуванні поняття стійкої економічної безпеки підприємства, розробці організаційно-економічного механізму, що забезпечував би стійку економічну безпеку підприємства, критеріїв оцінки введених інновацій і ретроспективної оцінки ефективності використання всіх ресурсів підприємства, а також їх кількісної  характеристики.

Завдання розробки  організаційно-економічного механізму, що гарантує стійку економічну безпеку підприємства за нових умов господарювання, має для організаторів економіки на всіх її рівнях велике теоретичне та практичне значення. Формування відповідного механізму взаємодії підприємства із суб’єктами зовнішнього середовища, тобто системи зв’язків і відносин, що могли б забезпечити економічну стійкість для підприємств, є актуальним завданням сьогодення, яке обумовило вибір теми дисертації, її цільову спрямованість та структуру.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тематика дисертації відповідає державним науково-технічним програмам і пов’язана з науково-дослідною роботою кафедр Херсонського національного технічного університету. Наукові дослідження проведено автором у рамках комплексної госпрозрахункової  науково-дослідної роботи університету „Розробка стратегії економічного і соціального розвитку Херсонської області до 2015 року” та науково-дослідної роботи „Удосконалення механізму формування і використання фінансових ресурсів регіону”, державний реєстраційний номер 0104U010251.

При виконанні даної роботи дисертантка брала безпосередню участь у формуванні теоретичних і методичних підходів, проведенні аналітичних та прогнозних розрахунків.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка організаційно-економічного механізму для забезпечення стійкої економічної безпеки підприємства на базі комплексного аналізу та наукового обґрунтування. Для досягнення зазначеної мети в роботі поставлені такі задачі:

-  визначити сутність економічної безпеки та стійкої економічної безпеки промислового підприємства шляхом поетапного дослідження теоретичних основ, що гарантують економічну безпеку;

-  визначити сутність поняття внутрішнього і зовнішнього середовища промислового підприємства;

-  розробити методичний підхід до оцінки та аналізу рівня економічної безпеки підприємства в залежності від складових;

-  визначити методику оцінки і розрахунку кадрової, техніко-технологічної, політико-правової, інтелектуальної та силової складових критеріїв оцінки економічної безпеки промислового підприємства;

-  визначити принципи організації стійкої економічної безпеки промислових підприємств;

-  розробити та теоретично обґрунтувати організаційно-економічний механізм, що забезпечує стійку економічну безпеку промислового підприємства;

-  розробити заходи щодо нейтралізації регіональних і зовнішніх чинників загроз економічній безпеці промислового комплексу в цілому.

 Об’єктом дослідження є процес господарської діяльності промислових підприємств України та Херсонської області зокрема за умов нестабільності зовнішнього економічного середовища, внутрішніх економічних диспропорцій, невизначеності та ризику.

Предметом дослідження є економічні взаємовідносини промислових підприємств з контролюючими державними органами, фінансово-кредитними установами, постачальниками, посередниками, контрагентами ринку товарів та послуг, що регулюють забезпечення економічної безпеки на різних рівнях.

Методи дослідження. З метою одержання обґрунтованих висновків у процесі роботи над дисертацією було використано методи наукової абстракції, аналізу і синтезу (для уточнення сутності економічної безпеки промислового підприємства), а також економіко-статистичні методи: групування (при формуванні системи показників економічної безпеки промислового підприємства), кореляційно-регресійний аналіз, метод аналізу ієрархії (для встановлення тісноти зв’язку між рівнем загроз економічній безпеці і фінансовими результатами діяльності промислового підприємства), економіко-математичного моделювання (при визначенні рівня економічної безпеки промислового підприємства)  та метод порівняльних характеристик (у процесі зіставлення розроблених нормативних показників з фактично отриманими під час обстеження). Обробка інформації здійснювалася з використанням сучасних інформаційних технологій та комп’ютерних програм.

Інформаційною базою дослідження стали дані Державного комітету статистики України та Управління статистики Херсонської області, Міністерства фінансів України, Комітету у справах захисту прав споживачів. Також було використано широке коло інформації, зібраної автором шляхом авторської експертної оцінки й анкетного обстеження сукупності машинобудівних підприємств, а також систематизації негативних процесів і явищ у промисловості.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертаційній роботі було проведено комплексне теоретичне дослідження проблем економічної безпеки промислових підприємств, глибокий аналіз загроз, що є чинниками небезпеки для промислових підприємств у економічній сфері, та методичне обґрунтування організаційно-економічного механізму, який забезпечує стійку економічну безпеку промислового підприємства, що дозволило одержати теоретичні та практичні результати, які характеризують новизну дослідження й особистий внесок автора, зокрема:

вперше:

-  розроблено організаційно-економічний механізм, який полягає у збалансованості інтересів взаємодіючих суб’єктів з метою підвищення рівня взаємної економічної безпеки;

-  запропоновано методичний підхід до оцінки та аналізу рівня економічної безпеки підприємства на базі розробленої ієрархічної моделі складових елементів його економічної системи з додаванням ще двох нових складових інноваційної та ретроспективної, за ступенем їх впливу на стан безпеки;

удосконалено:

-  сутність понять „економічної безпеки” і „стійкої економічної безпеки” промислового підприємства, в яких вона розглянута як стан економічної системи його внутрішнього середовища, здатний протягом усього життєвого циклу підприємства успішно нейтралізувати як власні внутрішні, так і зовнішні загрози без відчутних для себе ресурсних витрат;

-  принципи організації стійкої економічної безпеки промислових підприємств, що реалізовані у вигляді систем регулювання економічних дій суб’єктів, які впливають на рівень економічної безпеки;

дістало подальший розвиток:

-  методика оцінки і розрахунку кадрової, техніко-технологічної, політико-правової, інтелектуальної та силової складових, які входять до формування загальної економічної безпеки промислового підприємства;

-  сутність поняття „внутрішнього і зовнішнього середовища промислового підприємства” як цілісно скомпонованої системи зі|із| складною внутрішньою та зовнішньою структурою прямих і побічних зв’язків;

-  розробка заходів щодо стабілізації економічної безпеки підприємства за рахунок нейтралізації регіональних і зовнішніх чинників, що дозволяє підприємству стійко функціонувати в середовищі з високим ступенем невизначеності.

          Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що основні положення дисертації  певною мірою є внеском в економічну теорію обґрунтування економічної безпеки та чинників, що її визначають  з позиції стійкої діяльності промислового підприємства. Результати досліджень можуть бути використані для визначення рівня економічної безпеки підприємства та  забезпечення  його стійкого функціонування.

          Отримані наукові результати впроваджені в практику роботи машинобудівних підприємств у вигляді методики оцінки рівня економічної безпеки на ТОВ „НКЕМЗ” (акт про впровадження від 15.01.2007 р.) та на ЗАТ „ЗКЕМ” у вигляді використання організаційно-економічного механізму забезпечення стійкої економічної безпеки цього підприємства (акт про впровадження  від  19.02.2008 р.).

          Результати дослідження використовуються у навчальному процесі під час викладання дисциплін „Економіка підприємств”, „Економіка та організація діяльності об’єднань підприємств”, „Регіональна економіка” (довідка № 63а від 29.05.2008 р.).

          Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійно виконаною науковою працею, у якій розроблено та науково обґрунтовано організаційно-економічний механізм у забезпеченні стійкої економічної безпеки промислового підприємства. Усі наукові результати, викладені в дисертаційній роботі, одержані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у роботі використані лише ті положення, що складають індивідуальний внесок автора. Конкретний внесок здобувача в цих роботах зазначений в авторефераті у переліку публікацій за темою дисертації.

          Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень  доповідалися і схвалені на міжнародних науково-практичних конференціях і науково-практичному семінарі, зокрема на: V Міжнародній науково-практичній конференції „Інформаційні технології в освіті і управлінні” (м. Нова Каховка, 27-29 травня 2003р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Фінансово-кредитний механізм в Україні: перспективи розвитку і оптимізації” (м. Херсон, 25-26 березня 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Формування ринкових структур у трансформаційній економіці України” (м. Одеса, 9-11 грудня 2004 р.);  VII Міжнародній науково-практичній конференції „Інформаційні технології в освіті й управлінні” (м. Нова Каховка, 28-29 травня 2005 р.); IV Міжнародній науково-практичній конференції „Українське Причорномор’я в конкурентному економічному просторі” (м. Феодосія, 27-30 вересня 2005 р.);  ІІ Міжнародній науковій конференції „Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах”. (м. Черкаси, 28-30 вересня 2005 р.); міжвузівській науково-практичній конференції „Забезпечення ресурсами малого і середнього бізнесу в країні” (м. Херсон, 21-22 березня 2006 р.); ІІ Науково-практичному семінарі з міжнародною участю „Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки України” (м. Тернопіль, 16-18 грудня 2008 р.).

Публікації. За результатами проведених досліджень здобувачем опубліковано 10 наукових праць, у тому числі 1 монографія, 6 статей у збірниках наукових праць, 3 у матеріалах і тезах конференцій загальним обсягом 28,91 д.а., з них 9,04 д.а. особисто належить автору.

Структура й обсяг роботи. Дисертація  складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Повний обсяг роботи становить 233 сторінки, у тому числі список використаних джерел - 16 сторінок, додатки – 30 сторінок. Основна частина дисертації викладена на 203 сторінках і містить 25 таблиць на 32 сторінках, 12 рисунків на 6 сторінках та 55 формул. з 164 найменувань та 5 додатків.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)