ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ВИНОГРАДУ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ




  • скачать файл:
title:
ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ВИНОГРАДУ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Виноградарство й виноробство завжди були візитною карткою Криму. Однак за період ліберальних реформ ці галузі опинилися в глибокій економічній кризі. Різке зниження платоспроможного попиту на їх продукцію обмежило самофінансування цих галузей. Під впливом диспаритету цін і незначної державної підтримки ускладнилися умови функціонування підприємств, особливо виноградарських. Більшість із них стали збитковими й замінили виноградарство на менш енергоємні й трудомісткі виробництва. Така деформація обумовила скорочення площ під виноградниками в сільськогосподарських підприємствах з 65,5 тис. га у 1990 р. до 31,0 тис. га у 2007 р.

Погіршення якісного складу виноградників стало причиною зниження конкурентоспроможності вітчизняної виноградарсько-виноробної продукції на світовому ринку. Сформована кон'юнктура ринку сприяла збільшенню цін й імпорту винограду.

В умовах приєднання країни до системи міжнародної торгівлі основним напрямом розвитку виноградарства буде висока економічна ефективність його виробництва. Для досягнення цієї мети потрібен обґрунтований підхід держави до вирішення проблем галузі, особливо пов'язаних з активізацією інноваційно-інвестиційних процесів, а також впровадження підприємствами передових технологій і методів організації виробництва винограду.

Підвищення ефективності виробництва винограду є досить складною проблемою, розробці якої присвячені численні дослідження вітчизняних вчених. Вагомий внесок у дослідження факторів підвищення ефективності виробництва винограду в ринкових умовах зробили А.М. Авідзба, А.М. Бузні, О.М. Гаркуша, С.Ю. Дженєєв, Г.М. Кулешова, Р.І. Магійович, П.М. Майдане-вич, Л.О. Миргородська, А.В. Рибалко, І.І. Червен та ін. Ними розроблені загальні методичні підходи щодо оцінки ефективності функціонування виноградарства й концепції його подальшого розвитку.

Однак детального дослідження вимагають особливості функціонування виноградарських підприємств в умовах ринку, визначення шляхів підвищення інтенсифікації й алокативної ефективності виробництва винограду, удосконалення ціноутворення на виноград. Ці обставини й визначили актуальність обраної теми дослідження, структурну побудову дисертаційної роботи, наукове й практичне значення проведеного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалася відповідно до плану науково-дослідної роботи Південного філіалу «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету за темою «Наукове забезпечення переходу галузей агропромислового комплексу Криму на ринкові відносини» (номер державної реєстрації 0107U001317). У межах наукової програми автором розроблені напрями підвищення економічної ефективності виробництва винограду в аграрних підприємствах.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є наукове обґрунтування теоретико-методичних основ економічної ефективності у виноградарстві і розробка практичних рекомендацій щодо підвищення економічної ефективності виробництва винограду в ринкових умовах. Для досягнення мети в роботі були поставлені і вирішені наступні завдання:

-      уточнити сутність економічної ефективності виробництва винограду;

-      обґрунтувати методичні підходи й уточнити систему показників для оцінки економічної ефективності виробництва винограду;

-      оцінити сучасний стан виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах;

-      оцінити економічну ефективність виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах, встановити фактори, які її обумовлюють;

-      визначити резерви підвищення ефективності виробництва винограду за рахунок росту його інтенсифікації;

-      удосконалити систему ціноутворення на виноград;

-      дати обґрунтовані пропозиції щодо підвищення алокативної ефективності виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах.

Об'єктом дослідження є процес економічного розвитку й організації ефективного виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах АР Крим.

Предметом дослідження виступають теоретико-методичні основи й практичні підходи щодо підвищення ефективності виробництва винограду в підприємствах.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дисертаційного дослідження є діалектичний та аналітичний методи пізнання, а також системний підхід до аналізу економічних проблем виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів, у яких розкриваються теоретичні й практичні проблеми підвищення економічної ефективності виробництва винограду.

У ході виконання дослідження використовувалися як загальнонаукові, так і спеціальні економічні методи, зокрема: абстрактно-логічний метод пізнання - при узагальненні теоретичних і методологічних положень економічної ефективності виробництва і формулюванні висновків; монографічний метод - при висвітленні поглядів учених на досліджувані у роботі проблеми, вивчення розвитку виробництва винограду в регіоні; статистичні методи – при аналізі залежності ефективності виробництва від факторів, що її визначають (економічне групування), при обробці даних взаємозв'язку залежності врожайності винограду від витрат факторів виробництва для розробки виробничих функцій і дослідження їх поведінки (кореляційно-регресійний аналіз); економіко-математичні методи – при ідентифікації факторів та резервів підвищення ефективності виробництва винограду (метод оболонки даних) і науковому прогнозі ефективності виробництва винограду (метод імітаційного моделювання).

Інформаційною базою дослідження стали закони України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові документи Міністерства аграрної політики України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики в АР Крим, Державного комітету земельних ресурсів АРК, Національного банку України, бухгалтерська та статистична звітності сільськогосподарських підприємств, матеріали досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених, опубліковані в періодичних виданнях і розміщені в мережі Інтернет, а також аналітичні розробки автора.

Наукова новизна одержаних результатів у своїй сукупності вирішує важливе науково-прикладне завдання вдосконалення теоретико-методичних і практичних основ підвищення економічної ефективності виробництва винограду. Основними науковими результатами, які визначають рівень і характер новизни дослідження, є наступні:

вперше:

-  запропоновано методичний підхід до визначення оптимального рівня витрат на виробництво винограду з використанням цін на виноград і ресурси, критерієм якого є максимізація прибутку на 1 га плодоносних насаджень (в основу покладено закон спадної віддачі від наступних вкладень);

-  розраховані параметри кінетичної виробничої функції Коба-Дугласа для оцінки алокативної та прогнозування економічної ефективності виробництва винограду;

удосконалено:

-  систему показників дослідження економічної ефективності виробництва винограду шляхом використання показників методу DEA, що дозволяє виділити технологічну й алокативну ефективності виробництва;

-  індекс структурних змін для оцінки ефективності структурних зрушень у регіональному розвитку виноградарства за рахунок застосування показників результативності й ефективності виробництва;

-  методичні підходи до розрахунку оптимальної ціни на виноград з урахуванням науково-обґрунтованої націнки й цінової еластичності попиту;

набули подальшого розвитку:

-  обґрунтування розмірів концентрації, спеціалізації й інтенсифікації виробництва винограду на підставі критерію зниження середніх довгострокових витрат;

-  обґрунтування міри впливу зміни екзогенних (непідконтрольних та слабо контрольованих підприємством) факторів на економічну ефективність виробництва винограду на підставі розробленої виробничої функції і на цій основі виділені пріоритетні напрями її підвищення.

Практичне значення отриманих результатів полягає в можливості використання у підприємствах розроблених пропозицій і рекомендацій з підвищення економічної ефективності виробництва винограду. Теоретичні узагальнення, висновки і пропозиції, що містяться у дисертації, можуть бути використані органами виконавчої влади для розробки ефективної економічної галузевої політики розвитку виноградарства Криму.

Методика розрахунку індексу ефективності структурних зрушень у регіональному розвитку виноградарства, результати прогнозування ефективності виробництва винограду за можливими сценаріями і першочергові заходи щодо протидії негативним тенденціям у галузі, основні напрямки державної політики із приводу підвищення економічної й алокативної ефективності виробництва винограду передані для реалізації в Міністерство економіки АРК (довідка №010/1077 від 27.11.2008).

Розрахунки щодо оптимальної концентрації та спеціалізації виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах, основні напрямки регіональної політики щодо підвищення алокативної та економічної ефективності виробництва винограду у Бахчисарайському районі передані для реалізації до Бахчисарайської районної державної адміністрації (довідка №02.1-27/1865 від 19.12.2008).

Рекомендації щодо ціноутворення на продукцію виноградарства, рекомендації щодо підвищення алокативної ефективності виробництва винограду за рахунок інноваційної складової, методику розрахунку оптимального рівня витрат на виробництво винограду в залежності від сформованих на ринку цін на виноград, методологію DEA для оцінки ефективності діяльності бригад підприємства та пошуку резервів її підвищення передані для реалізації в ЗАСТ «Агрофірма «Чорноморець» Бахчисарайського району АР Крим (довідка №1436 від 19.12.2008).

Методика розрахунку й планування оптимального рівня витрат на виробництво винограду з урахуванням його прогнозних цін і рекомендації щодо ціноутворення на продукцію виноградарства передані для реалізації в ТОВ «Завод Первомайський» Сімферопольського району АР Крим (довідка №117/25 від 25.11.2008).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є результатом особистого наукового осмислення та пошуку. Наведені в дисертації положення, висновки і пропозиції є самостійним здобутком дисертанта. З наукових праць, що опубліковані у співавторстві, використані лише ті ідеї та положення, які є результатами власних досліджень.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження доповідались і отримали позитивну оцінку на 4-х регіональних науково-практичних конференціях, що відбулися у Південному філіалі «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету (у 2007 – 2008 рр.), а також на 2-х міжнародних науково-практичних конференціях: «Наукові дні – 2008» (Софія, 2008 р.), «Теорія і практика економіки та підприємництва» (Алушта, 2008 р.)

Публікації. За темою дисертаційної роботи опубліковано 9 наукових праць, у тому числі 7 статей у фахових виданнях ( з них 5 – одноосібних) та 2 тези на конференції загальним обсягом 4 др. арк.

Структура і обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел, який налічує 170 найменувань. Загальний обсяг роботи становить 205 сторінок. Основний зміст викладено на 166 сторінках друкованого тексту. Робота містить 33 таблиці (на 19 сторінках), 17 рисунків (на 10 сторінках) і 11 додатків. 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)