РОЗВИТОК ВИРОБНИЧО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ В РИНКОВИХ УМОВАХ




  • скачать файл:
title:
РОЗВИТОК ВИРОБНИЧО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ В РИНКОВИХ УМОВАХ
Тип: article
summary:

 

Актуальність теми. Реформування аграрного сектора економіки України привело до корінних змін його структури, формування багатоманітних форм господарюючих суб'єктів, заснованих на приватній власності і принципах економічної самостійності. Одним з напрямів структурної перебудови сільського господарства є формування фермерських господарств. Розвиток фермерського устрою проходить практично без обґрунтування раціонального використання ресурсів та оцінки економічної ефективності спеціалізації господарств, визначення оптимальних параметрів виробничо-господарської діяльності. Разом з тим, фермерські господарства, виконують певну роль в системі агробізнесу, роблять свій внесок у формування конкурентоздатного аграрного сектора і виробництво сільгосппродукції.

Питанням формування господарського механізму ринкового типу, заснованого на різних формах власності, присвячено чимало наукових праць. Зокрема методологічні підходи та концептуальні основи ринкової економіки розроблені М. Кондратьєвим, В.Леонтьєвим, М.Туган-Барановським, О.Чаяновим.

Дослідженням теоретичних і практичних аспектів  проблеми ефективного розвитку фермерських господарств займались такі вчені, як П.І. Гайдуцький, В.В. Зіновчук, В.В. Липчук, М.Г. Лобас, П.М. Макаренко, М.Й. Малік, Л.Ю.Мельник, В.Я. Месель-Веселяк, О.М. Онищенко, П.Т. Саблук, В.В Юрчишин та ін.

Проте цілий ряд питань залишається невирішеними та не до кінця з’ясованими. Більш глибокого вивчення потребує теоретичне та методологічне обґрунтування основних аспектів розвитку виробничо-господарської діяльності фермерських господарств.

Значення і невирішеність ряду методичних і практичних питань розвитку виробничо-господарської діяльності фермерських господарств визначили тему даного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до наукової теми Таврійського державного агротехнологічного університету “Організація виробництва сільськогосподарських підприємств” (№ держ. реєстр. 0102U001295). Роль автора полягає у розробці напрямів розвитку виробничо-господарської діяльності фермерських господарств.

Мета й завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є теоретико-методичне обґрунтування, практичні рекомендації та розробка напрямів розвитку виробничо-господарської діяльності фермерських господарств в ринкових умовах. Для досягнення мети в дисертаційній роботі були поставлені й вирішені такі завдання:

визначити місце і роль фермерських господарств в системі агробізнесу, дослідити сутність понять «фермерський устрій», «фермерський сектор» в ринкових умовах;

удосконалити систему організації виробничо-господарської діяльності фермерських кооперативів;

          визначити головні аспекти виробничо-господарської діяльності в ринкових умовах;

          дослідити взаємозв’язок фермерського виробництва і господарювання;

проаналізувати сучасний стан та розвиток виробничо-господарської діяльності фермерських господарств;

оцінити ефективність виробничо-господарської діяльності;

запропонувати методику вимірювання рівня державної підтримки суб'єктів фермерського сектора;

удосконалити методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності фермерських господарств;

розвинути методичні підходи до оцінки оптимальних параметрів фермерських господарств;

визначити основні напрями державного регулювання фермерських господарств та їх виробничо-господарської діяльності.

Предметом дослідження є виробничо-господарська діяльність фермерських господарств в умовах ринку.

Об’єкт дослідження – фермерські господарства, що функціонують в ринкових умовах.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною базою роботи виступає діалектичний метод пізнання, системний підхід та аналіз, фундаментальні положення економіки аграрного сектору України. До методологічних джерел належать також наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, присвячені розвитку фермерських господарств.

В процесі дослідження були використані такі методи: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формування висновків); монографічний і системного аналізу (вивчення і аналіз виробничо-господарської діяльності фермерських господарств); соціологічний (анкетування голів фермерських господарств); групування (при аналізі результатів проведеного анкетування); розрахунковий, порівняльний і графічний (аналіз сучасного стан та тенденції розвитку фермерських господарств в ринкових умовах); економіко-математичний (розробка моделі оптимізації виробничо-господарських параметрів окремо взятого фермерського господарства), розрахунково-конструктивний та експериментальний (розробка заходів державного регулювання фермерських господарств).

Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш вагомі наукові результати, що характеризують новизну дослідження, полягають у такому:

вперше:

- запропоновано методику оцінки рівня державної підтримки суб'єктів фермерського сектора, складовими якої є коефіцієнти номінальної та реальної підтримки, що дозволяють визначити причини розвитку диспропорцій в галузях рослинництва і тваринництва;

удосконалено:

- методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності фермерських господарств, елементами яких є визначення початкового показника виробничо-господарської стійкості, інтегрального показника шляхом зведення числових значень окремих приватних показників виробничо-господарської діяльності, які базуються на визначенні співвідношення чистого прибутку і обсягів виробленої продукції;

- систему організації виробничо-господарської діяльності фермерських кооперативів через два варіанти організаційно-управлінських схем, що дають можливість при максимізації прибутку і зниженні виробничих і трансакційних витрат виконати замовлення держави;

набули подальшого розвитку:

- сутність понять «фермерський устрій», «фермерський сектор» в ринкових умовах, як сукупності організаційно-економічних і соціальних відносин, які забезпечують виробництво, переробку і доставку продукції сільського господарства споживачу належної якості на основі раціонального використання землі;

- методичні підходи до оцінки оптимальних параметрів фермерських господарств, що дозволяють врахувати не тільки загальні, але і приватні фактори, за допомогою побудови економіко-математичної моделі, яка характеризує виробничо-господарську спеціалізацію цих підприємств.

Практичне значення одержаних результатів. Науково-методичні розробки автора та рекомендації щодо розвитку виробничо-господарської діяльності фермерських господарств в ринкових умовах використані такими аграрними підприємствами Запорізької області: ФГ „ВВМ” (довідка № 5 від 22.02.2008 р.), ФГ ”Таврида-Агро” (довідка № 3 від 15.03.2008). Пропозиції автора використані у діяльності фермерських господарств, що пов’язані взаємовідносинами із Асоціацією фермерів та землевласників Запорізької області при розробці методики оцінки рівня державної підтримки суб’єктів фермерського сектора (довідка № 352-101 від 28.10.2007 р.). Методичні положення дисертаційної роботи знайшли практичне відображення у діяльності фермерських господарств Запорізької області (довідка № 01-01/1939 від 03.10.2008). Теоретичні розробки дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі Таврійського державного агротехнологічного університету при викладанні таких дисциплін: „Аналіз господарської діяльності”, „Економіка аграрних підприємств”, „Організація виробництва” (довідка №  4814-1647 від 25.09.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Основні положення і висновки дисертаційного дослідження є самостійною роботою автора. Автором дисертації опубліковано самостійно 3 статті за темою дослідження, в яких розкрито основні результати дослідження. У науковій статті, яка опублікована у співавторстві, автором запропоновано варіанти інноваційного розвитку фермерських господарств.

Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення дисертаційного дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях: «Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК» (м. Мелітополь, 2005), «Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України» (м. Харків, 2007), «Стратегии развития Украины в глобальной среде» (м. Сімферополь, 2007), «Актуальні проблеми економіки 2007» (м. Київ, 2007), «Інноваційні стратегії економіки регіонів» (м. Київ, 2007), «Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства» (м. Дніпропетровськ, 2008), «Європейські орієнтири муніципального управління» (м. Київ, 2008).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 9 наукових праць загальним обсягом 3,1 обл.-вид. арк., з них 4 – у наукових фахових виданнях.

Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена на 193 сторінках комп’ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків та додатків. Містить 28 таблиць, що займають 16 сторінок, і 14 рисунків, що займають 9 сторінок. Список використаних джерел включає 183 найменувань.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)