summary: | ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовується актуальність теми дисертації, вказано на зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами, формулюється мета і задачі, об’єкт і предмет, розкриваються методи дослідження, висвітлюється емпірична база, підкреслюється наукова новизна та практичне значення одержаних результатів, наведено відомості щодо апробації та впровадження результатів дослідження, а також щодо кількості публікацій, структури й обсягу роботи.
Розділ 1 «Загальна характеристика адміністративно-правової протидії правопорушенням у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» складається з трьох підрозділів і присвячений аналізу теоретичних та методологічних засад адміністративно-правової протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, висвітленню стану та динаміки незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Україні, а також визначенню ознак і складів правопорушень, що вчиняються в цій сфері.
У підрозділі 1.1. «Аналіз наукових поглядів та законодавства щодо адміністративно-правової протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» проаналізовано сучасний стан відчизняного законодавства, яке регулює адміністративно-правову протидію незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, а також здійснено методологічний аналіз монографічних досліджень, публікацій і літератури з цього напряму. Зазначається, що більшість публікацій стосується здійснення правового аналізу адміністративних правопорушень, які вчиняються у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, визначають загальні адміністративно-правові заходи з попередження і припинення правопорушень у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, при цьому не розкривають їх правову неврегульованість та організаційні недоліки.
У підрозділі 1.2. «Стан та динаміка незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Україні» здійснюється комплексний та системний аналіз ознак учинення незаконного обігу наркотиків у нашій країні за 2002–2011 рр. Акцентується увага, що розповсюдженість осіб, які допускають немедичне вживання наркотичних засобів та психотропних речовин і перебувають на обліках ОВС, на 10 тис. населення складає 33 особи. Найбільша кількість наркоспоживачів зареєстрована в Дніпропетровській (15 189 осіб), Донецькій (15 059 осіб), Луганській (14 056 осіб), Одеській (12 551 осіб) областях та м. Києві (10 800 осіб), що становить 45 % загальнодержавної поширеності наркоманії.
Визначені найбільш негативні тенденції, які відбулись протягом 10 років у структурі наркоспоживачів у нашій країні, якими є зростання кількості працюючих осіб у 2 рази (з 7 410 у 2002 р. до 14 903 осіб у 2011 р.), студентів і слухачів закладів післяшкільної освіти та ВНЗ у 3,1 рази (з 1 679 у 2002 р. до 5 243 осіб у 2011 р.); наркоспоживачів, які раніше були засуджені за злочини, – у 1,6 рази (з 39,2 тис. у 2002 р. до 64,4 тис. у 2011 р.), а питома вага таких осіб у структурі наркоспоживачв збільшилась на 7,6 % з 34,9 % у 2002 р. до 42,5 % у 2011 р.). Ці зміни свідчать про поступовий вихід наркоманії із структури маргінальних груп у сферу активної працездатної молоді й молоді, яка навчається, з одночасним збільшенням криміногенності осіб зазначеної категорії.
Використовуючи адміністративний примус, як один із засобів запобігання првопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, працівниками ОВС протягом 2011 р. за ст. 44 КУпАП складено 16 196 адміністративних протоколів, що на 34,7 % більше, ніж у 2002 році (12 022 протоколів). Протягом 2002–2011 років збільшилася в 2 рази кількість осіб, які були притягнені до адміністративної відповідальності за ухилення від медичного огляду чи медичного обстеження на наявність наркотичного сп’яніння.
Головним джерелом надходження наркотичної сировини в нелегальний обіг, як і раніше, є культивування снотворного маку на присадибних та інших земельних ділянках громадян. Протягом 2002–2011 років працівниками ОВС було виявлено 55,8 тис. фактів незаконних посівів наркотиковмісних рослин загальною площею 22 761,2 тис. м2, при цьому середня площа виявлених посівів збільшилась у 9,3 рази (з 57,1 м2 на 1 посів у 2002 р. до 534,2 м2 у 2011 р.).
У підрозділі 1.3. «Ознаки та склад правопорушень, що вчиняються в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» зазначено, що, виходячи з того, що різновидом родового є видовий об’єкт, відокремлено групу суспільних відносин у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, для яких має місце спільний об’єкт посягання, – обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
Під безпосереднім об’єктом правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів маються на увазі ті конкретні суспільні відносини (обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів), що взяті під охорону закону, і яким заподіюється шкода певними правопорушеннями, що підпадає під ознаки конкретного складу проступку, й які охороняються відповідною адміністративно-правовою нормою. Однією з основних та необхідних обставин, за якою об’єднуються адміністративні правопорушення в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, є їх предмет – наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори. Для об’єктивної сторони вказаної категорії правопорушень не характерні такі ознаки, як шкідливі наслідки правопорушення та причинний зв’язок між діянням і шкідливими наслідками правопорушення.
Мета адміністративного правопорушення в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів – факультативна ознака суб’єктивної сторони складу вказаних видів проступку, проте вона має значення для кваліфікації лише при вчиненні правопорушень, передбачених ст. 44 КУпАП. Характерною ознакою складів адміністративних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів є те, що вони поділяються на особисті й службові (посадові) залежно від того, хто є суб’єктом проступку.
Розділ 2 «Застосування міліцією адміністративно-правових заходів протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» складається з трьох підрозділів і присвячений дослідженню адміністративно-попереджувальних заходів, заходів адміністративного припинення і забезпечення адміністративного провадження в справах про адміністративні правопорушення в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, а також адміністративної відповідальності та стягнень у сфері обігу вказаних підконтрольних речовин.
У підрозділі 2.1. «Адміністративно-попереджувальні заходи у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» виокремлені та надана правова характеристика адміністративно-поперджувальних заходів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, а саме: а) виявлення осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби та психотропні речовини; б) проведення огляду поклажі, багажу та огляд пасажирів цивільних повітряних, морських і річкових суден, засобів залізничного та автомобільного транспорту згідно з чинним законодавством; в) контроль за здійсненням профілактичного предрейсового та передзмінного наркологічного огляду; г) огляд транспортних засобів і перевірка у водіїв дорожніх листів на відповідність наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, що перевозяться, товарно-транспортним документам; д) анулювання дозволів на придбання, зберігання і носіння зброї та боєприпасів, видані громадянам, які зловживають наркотичними засобами без призначення лікаря, іншими одурманюючими засобами; е) виявлення та знищення безгосподарчих наркотиковмісних рослин; ж) охорона господарств, що вирощують наркотиковмісні рослини; з) огляд з участю адміністрації підприємств, установ, організацій приміщення, в якому зберігаються наркотичні та сильнодіючі хімічні, отруйні речовини і матеріали, з метою перевірки додержання правил поводження з ними; і) перевірка осіб, які бажають займатися господарською діяльністю в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів; к) обмеження допуску осіб до господарської діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів; л) встановлення та здійснення адміністративного нагляду за особами, яких було засуджено за один із злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; м) виявлення і ведення обліку осіб, які підлягають профілактичному впливу, на підставі та в порядку, встановлених законодавством, виносити їм офіційне застереження про неприпустимість протиправної поведінки; н) охорона на договірних засадах об’єктів, на яких здійснюється діяльність, пов’язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Визначена їх правова неврегульованість та сформульовані пропозиції щодо усунення виявлених недоліків.
У підрозділі 2.2. «Заходи адміністративного припинення і забезпечення адміністративного провадження в справах про правопорушення в сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» надається правова характеристика заходів адміністративного припинення в сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, якими є: а) вимога припинити протиправну поведінку; б) доставляння порушника; в) складання адміністративного протоколу; г) зупинка транспортного засобу; д) припинення діяльності об’єктів дозвільної системи; е) застосування заходів фізичного впливу; є) застосування спеціальних засобів; ж) застосування вогнепальної зброї, а також заходів забезпечення адміністративного провадження в справах про правопорушення в сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, якими є: а) адміністративне затримання; б) особистий огляд; в) огляд речей; г) вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, ліцензійної картки на транспортний засіб; д) тимчасове затримання транспортного засобу; е) відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами; є) огляд водіїв транспортних засобів, річкових і маломірних суден на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, а також тих, які перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У підрозділі 2.3. «Адміністративна відповідальність і стягнення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» здійснюється аналіз застосування покарання за ст. 44, 441, 1061, 1062, 129, 130, 164 КУпАП. Обгрунтовуються пропозиції внести зміни до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», де слово «конфіскація» замінити на слово «вилучення». Враховуючи викладене, пропонується санкцію ст. 1062 КУпАП «конфіскація незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин» замінити на «знищення незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин».
Потрібно внести зміни до ст. 6 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», в якій передбачити нову частину першу в такій редакції: «В Україні забороняється вирощування наркотиковмісних рослин, крім випадків, установлених чинним законодавством. Виявлені незаконні посіви наркотиковмісних рослин підлягають негайному знищенню». Відповідно ч. 1, 2 та 3 ст. 6 стануть 2, 3 та 4. Необхідно також внести зміни до санкції ст. 1062 КУпАП, в якій словосполучення «конфіскація незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин» необхідно замінити на «із знищенням незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин».
Визначено та надано характеристику предмета, який може бути конфіскований у разі вчинення правопорушення в сфері обігу прекурсорів за ст. 164 КУпАП, яким є: а) виготовлена продукція (прекурсори, віднесені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів); б) знаряддя виробництва та виготовлення прекурсорів; в) сировина для виробництва та виготовлення прекурсорів; г) отриманий прибуток від протиправної господарської діяльності.
Розтлумачується порядок застосування ст. 9 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними» щодо зупинення та припинення діяльності закладів масового перебування громадян, в яких виявлені факти вживання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Підкреслюється, що сьогодні залишаються нормативно невизначеними та неврегулюваними окремі положення вказаної статті, а саме: критерії, яких повинен дотримуватись розважальний заклад з метою недопущення незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин на його території; термін, протягом якого повинно бути виявлено систематичне або масове вживання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин у закладах масового перебування громадян; не визначена форма подання; відсутня інструкція, як регламентувала б порядок тимчасового призупинення діяльності місць масового перебування громадян (ресторанів, кафе, барів, казино, відеотек, дискотек тощо), в яких не дотримується антинаркотичне законодавство.
Доводиться антигуманість та неефективність застосування до наркозалежних осіб таких видів покарання, як штраф та адміністративний арешт. Пропонується запровадити такий вид адміністративного покарання, як застосування примусових заходів медичного характеру до хворих на наркоманію, які вчинили адміністративне правопорушення.
Розділ 3 «Напрями вдосконалення організаційно-правових адміністративних заходів протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» складається з двох підрозділів, в яких пропонуються напрями вдосконалення адміністративно-правових заходів протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсоів, а також шляхи вдосконалення організаційних заходів протидії правопорушенням у цій сфері.
У підрозділі 3.1. «Вдосконалення організаційних заходів протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» доведено, що одним із напрямів залучення громадськості до участі у формуванні та реалізацї державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів є покращення діяльності громадських спостережних рад із питань протидії наркоманії, які створені при начальниках кримінальної міліції ГУМВС–УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також відродження та реорганізація координаційних рад із питань профілактики та боротьби з наркоманією при органах виконавчої влади, створення яких були передбачені ще Національною програмою протидії зловживанню наркотичними засобами та їх незаконному обігу на 1994–1997 роки. У структурі координаційної ради повинна бути створена постійно діюча робоча група з числа представників основних учасників ради, які збиралися б раз на тиждень для вирішення оперативних завдань.
Пропонується на рівні керівництва адміністрації виконавчої влади регіону (району, міста) розробити та затвердити концепцію міжвідомчої взаємодії з організації профілактики наркоманії та боротьби з наркозлочинністю, яка повинна бути спрямована на створення міжвідомчих механізмів протидії поширенню наркоманії та боротьбу з незаконним обігом наркотиків і суміжними негативними явищами, проведення загальної узгодженої антинаркотичної політики на території регіону. У такій концепції повинні бути сформовані форми та напрями антинаркотичної профілактичної діяльності органів, установ та громадських організацій, принципи і шляхи їх міжвідомчої взаємодії.
Обґрунтовано необхідність підписання письмових угод між територіальними ОВС та громадськими організаціями, предметом яких повинні стати права й обов’зки сторін, щодо співпраці, спрямованої на сприяння поширення послуг програм зменшення шкоди від немедичного вживання наркотичних засобів та психотропних речовин; побудова взаємовідносин на підставі рівності, чесного партнерства та захисту інтересів один одного; забезпечення захисту прав і законних інтересів уразливих верств населення. Необіхдність налагодження взаємодії з громадськими організаціями щодо запобігання правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів підтримало 89,4 % опитаних працівників ОВС.
Запропоновано запровадження системи взаємодії ОВС із громадськими організаціями щодо індивідуальної профілактики наркозалежних осіб, що надасть змогу ефективно оцінювати роль кожного співробітника відповідного підрозділу ОВС у профілактиці наркозалежних осіб.
У підрозділі 3.2. «Вдосконалення нормативного регулювання застосування заходів протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів» обґрунтовується необхідність запровадження адміністративної відповідальності за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Пропонується доповнити КУпАП новими статтями: ст. 1063 «Порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування та використання рослин, що містять наркотичні засоби, для промислових цілей» та ст. 442 «Порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».
Дисертант приділяє увагу щодо необхідності нормативного врегулювання діяльності в сфері пропаганди та реклами наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, яка зокрема здійснюється через мережу Інтернет, внесення змін і доповнень до Законів України «Про рекламу», «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Акцентується на проблемі поширення незаконного обігу грибів, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини. З метою відповідного реагування новим загрозам пропонується запровадження адміністративної відповідальності за незаконні діяння з такими грибами та доповнити КУпАП новою ст. 1063 «Незаконне культивування грибів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини або прекурсори». |