ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ У СТРАХОВИХ ОРГАНІЗАЦІЯХ




  • скачать файл:
title:
ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ У СТРАХОВИХ ОРГАНІЗАЦІЯХ
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. В умовах ринкових трансформацій, вступу України до СОТ та переходу на інтенсивний шлях розвитку економіки особливого значення набувають питання, пов’язані з пошуком нових підходів до підвищення ефективності фінансового управління страховими організаціями. Це вимагає вдосконалення планування та прогнозування всіх фінансових по­токів, процесів та відносин. Від правильності та точності прогнозу залежать успіхи або невдачі підприємницької діяльності.

Досвід багатьох страхових організацій в розвинутих країнах показує, що за сучасного ринку, з його жорсткою конкуренцією, планування фінансово-господарської діяльності є найважливішою умовою виживання, економічного зростання та процвітання. В умовах ринку зростає значущість фінансового планування на мікро-рівні, оскільки кожний крок підприємств, повязаний з ризиком, приносить доходи або втрати і має бути попередньо розрахований, обґрунтований з альтернативними варіантами, перш ніж буде прийнято відповідне управлінське рішення.

За допомогою інструментів фінансового планування стає можливим прогнозування величини доходів, їх раціонального розподілу з ураху­ванням інтересів кожного учасника відтворювального процесу. Для цього обґрунтовуються фінансові завдання, по­казники, що характеризують рух фінансових ресурсів на різних стаді­ях їхнього кругообігу, розробляються фінансові плани.

Динамічність середовища функціонування страховиків обумовлюють зміни умов господарювання, які впливають на їх фінансово-економічну стійкість і темпи економічного зростання. Вирішення питань забезпечення стійкого розвитку страхової організації вимагає постійного коригування методів управління на основі розробки і реалізації цілісного механізму фінансового планування.

Дослідженням з питань фінансового планування і його інформаційно-аналітичного забезпечення присвятили свої праці відомі зарубіжні вчені, зокрема Є. Брігхем, Д. Норт, У. Шарп, Лі Ченг Ф., Д. Фіннерті.

Вагомий внесок в дослідження та розробку практичних засад фінансового планування та зокрема, в страхових організаціях внесли вітчизняні і російські вчені: І. Балабанов, О. Барановський, М. Білик, І. Бланк, В. Бочаров, Н. Внукова, О. Гаманкова, В. Грушко, Г. Крамаренко, О. Лихачова, Д. Навроцький, Г. Нам, В. Нечипоренко, Л. Орланюк-Малицька, С. Осадець, А. Поддєрьогін, В. Савчук, О. Терещенко, Є.Уткін, В. Федосов, В. Фурман, Я. Шумелда, Р. Юлдашев та інші.

Вченими було опрацьовано низку принципів, функцій, форм та методів фінансового планування. Проте в опублікованих наукових працях зазначених авторів ще недостатньо повно охопленими є окремі питання щодо фінансового планування діяльності вітчизняних страхових організацій. Зокрема, сучасна економічна думка з питань фінансового планування розглядає, в основному, організаційні питання формування окремих стратегічних планів розвитку та їх інформаційного забезпечення, у меншій мірі торкаючись таких питань, як організаційно-методичні аспекти розробки фінансової стратегії та оперативного плану діяльності страховика; вибір альтернатив стратегії і механізм її реалізації; процедура планування в короткостроковому періоді; забезпечення поєднання стратегічних та оперативних завдань за допомогою системи збалансованих показників.

Отже, вирішення питань щодо удосконалення механізму фінансового планування, зокрема, розробки фінансової стратегії розвитку страхової організації та забезпечення оперативного планування грошових потоків є нагально необхідними, що зумовлює потребу у відповідних наукових дослідженнях.

Це обумовило вибір теми дисертаційної роботи, визначення її мети та завдань.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана в ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» Міністерства освіти і науки України (м. Київ) відповідно до науково-дослідних робіт за темами: «Управління фінансами підприємств та розвиток страхового ринку» (№ ДР 101V009213) та «Система страхового захисту в умовах розбудови соціально орієнтованої ринкової економіки» (№ ДР 0106U004360). Особисто автором в рамках науково-дослідних тем опрацьовані методичні рекомендації з комплексного стратегічного фінансового аналізу та планування фінансово-господарської діяльності страхових організацій, моделі розробки та впровадження стратегічних і оперативних фінансових планів страховиків.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є поглиблення теоретичних засад фінансового планування та розробка методологічних положень і практичних рекомендацій з удосконалення організації такого планування в страхових організаціях.

Комплексний підхід до реалізації поставленої мети окреслив коло завдань дисертаційного дослідження, а саме:

  • узагальнити теоретичні засади та практичні рекомендації фінансового планування діяльності суб’єктів господарювання;

  • дослідити специфіку фінансового планування у страхових організаціях;

  • систематизувати та узагальнити зарубіжний досвід фінансового планування фінансово-господарської діяльності страхових організації;

  • дослідити процес формування та реалізації фінансового стратегічного планування у страхових організаціях;

  • розкрити особливості застосування системи збалансованих показників (BSC) при стратегічному фінансовому плануванні у страхових організаціях;

  • обґрунтувати напрямки поліпшення стратегічного планування страховиків з метою зміцнення їх фінансової стійкості та збільшення прибутковості;

  • дослідити формування оперативних фінансових планів в сфері страхування та виробити обґрунтовані пропозицій щодо їх вдосконалення.

Обєктом дослідження є методологія та складові елементи фінансового планування в страхових організаціях.

Предметом дослідження є економічні відносини, що виникають в процесі фінансового планування в страхових організаціях.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою досліджень є діалектичний метод пізнання сутності явищ. При дослідженні сутності фінансового планування використовувались методи співставлення, історичного та графічного аналізу. При проведенні аналізу розробки та впровадження фінансового планування страховиків використовувались методи порівняльного аналізу та економіко-статистичні методи.

У процесі дослідження використовувалися як загальноприйняті, так і спеціальні методи: методи структурно-логічного і якісного аналізу і синтезу – для дослідження питань сучасних економічних і фінансових теорій і робіт вітчизняних і зарубіжних учених; системного аналізу – при розробці моделі механізму фінансового планування та його складових – стратегічних і оперативних планів; спеціальні методи статистичного, фінансового і економічного аналізу – при оцінці тенденцій розвитку страхового ринку України та окремих страхових організацій; статистичних групувань; експертні методи – для оцінки вибору стратегічних пріоритетів, стратегічної альтернативи; методи економіко-математичного моделювання – при визначенні показників стратегічного та оперативного фінансового планування страховика; абстрактно-логічний - теоретичні узагальнення та формулювання висновків, монографічний – при дослідженні необхідності і структури фінансового планування в страховій галузі. Для обробки економічної інформації, побудови таблиць, діаграм, графіків, алгоритмів використані сучасні комп'ютерні технології і пакет прикладних програм Microsoft Excel.

Інформаційною базою дисертаційної роботи є законодавчі та нормативні акти з питань страхової та фінансової діяльності, офіційні статистичні матеріали, дані звітності страхових організацій України, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених, публікації в вітчизняних та зарубіжних періодичних і спеціальних виданнях, матеріали науко-практичних конференцій.

Наукова новизна одержаних результатів. Основні результати, одержані автором у процесі розв’язання поставлених у дисертації завдань та які відображають наукову новизну дослідження, полягають у наступному:

Вперше:

  • розроблено модель формування фінансової стратегії страхової організації, яка визначає умови зростання її вартості та забезпечує ефективне управління на довгострокову перспективу;

  • обґрунтовано новий методологічний підхід до побудови системи збалансованих показників у страховій організації, що дозволить подолати (або суттєво зменшити) розрив між стратегічними цілями та оперативними завданнями, здійснювати ефективний поточний контроль за виконанням стратегічних планів.

Удосконалено:

  • визначення механізму та структури фінансового планування. В фінансовому плануванні виділено наступні складові: стратегічне планування та оперативне планування;

  • класифікацію грошових потоків страховика як основного об’єкта оперативного планування, що дозволить підвищити ефективність управління прибутком страховика;

  • напрямки інформаційного забезпечення процесу фінансового планування на різних рівнях управління страховою організацією для уникнення асиметрії інформації та конфлікту інтересів учасників фінансово-господарської діяльності.

Набули подальшого розвитку:

  • визначення основних напрямків підвищення якості поточного планування і контролю на основі використання бюджетування в страхових організаціях і їх підрозділах;

  • вдосконалення планування руху грошових потоків в фінансово-господарській діяльності страхової організації, що дозволить визначити можливу суму вивільнення коштів та збільшення прибутку страховика;

  • удосконалення поточного контролю при реалізації оперативного фінансового планування в страхових організаціях.

Практичне значення одержаних результатів. Сформульовані в дисертації наукові, методичні та практичні рекомендації можуть бути використаними державними органами та установами, страховими організаціями, що мають відношення до страхування іншого ніж страхування життя в умовах ринкової економіки.

Це сприятиме підвищенню ефективності фінансового управління на основі формування механізму фінансового планування організаціях діяльності страховиків.

Пропозиції автора стосовно концепції фінансового планування страховиків були враховані при підготовці внесення змін до Порядку складання, затвердження та контролю фінансових планів державних підприємств, акціонерних, холдингових компаній та інших суб’єктів господарювання, у статутному фонді яких більше 50% акцій (часток, паїв) належить державі, та їх дочірніх підприємств, а також, підготовці нової редакції Закону України «Про страхування» (довідка Міністерства економіки України №53-20/195 від 05.03.2008р.).

Результати дисертаційного дослідження набули практичного застосування в роботі ЗАТ СК «ПРОВІДНА», що дозволило отримати позитивні наслідки в організації та проведенні фінансового планування (довідка ЗАТ СК «ПРОВІДНА» № 16-18/1055 від 04.03.2008р.).

Теоретичні та науково-практичні рекомендації дисертаційної роботи використовуються кафедрою страхування ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана» при викладанні навчальних дисциплін «Страхування», «Страховий менеджмент» та «Фінанси страхових організацій» в системі підготовки бакалаврів і магістрів за спеціальністю „Фінанси” (довідка КНЕУ ім. Вадима Гетьмана від 10 червня 2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є одноосібно виконаною науковою працею. Викладені в дисертації наукові результати, висновки, пропозиції та рекомендації з удосконалення фінансового планування у страхових організаціях є особистим надбанням автора.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати наукових досліджень доповідались та отримали позитивну оцінку на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях, зокрема: Міжнародній науково-практичній конференції «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період» (м. Хмельницький, Хмельницький інститут бізнесу 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Дні науки 2005». (м. Дніпропетровськ, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання» (м. Луцьк, Волинський державний університет ім. Лесі Українки, 2005 р.); II Міжнародній науково-практичній конференції «Формування конкурентоспроможного страхового ринку України в умовах глобалізації» (м. Київ, КНУ імені Т.Шевченка, 2006 р.); IV Всеукраїнській науковій конференції «Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу» (м. Донецьк, Донецький національний університет, 2007 р.); IV Міжнародній науково-практичній конференції «Теорія та практика економіки та підприємництва» (м. Алушта, Таврійський національний університет ім. Вернадського В.І., 2007р.); III Міжнародній науково-практичній конференції «Світові тенденції формування та функціонування ринку страхових послуг: національний аспект» (м. Київ, КНУ імені Т.Шевченка, 2007 р.); Міжнародній конференції молодих учених і студентів «Інноваційні процеси економічного і соціально-культурного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід» (м. Тернопіль, ТНЕУ, 2008р.)

Публікації. За темою дисертації одноосібно опубліковано 11 праць загальним обсягом 3,62 друк. арк., у тому числі: 1 підрозділ у колективній монографії – 0,8 др. арк., 4 статті у наукових фахових виданнях – 1,91 др. арк. і 6 публікацій в інших наукових виданнях – 0,91 друк. арк.

Обсяг та структура роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 92 найменувань та 5 додатків. Загальний обсяг роботи складає 196 сторінок комп’ютерног

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА