ФОРМУВАННЯ ФАХОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ТЕХНІКІВ-ЕЛЕКТРИКІВ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН




  • скачать файл:
title:
ФОРМУВАННЯ ФАХОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ТЕХНІКІВ-ЕЛЕКТРИКІВ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН
Тип: synopsis
summary:

 

Основний зміст дисертації

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено мету, завдання, об’єкт, предмет і методи дисертаційного дослідження, розкрито його наукову новизну та практичне значення, наведено дані про особистий внесок здобувача, апробацію результатів дослідження та їх впровадження.

У першому розділі – Формування фахової компетентності у майбутніх техніків-електриків сільського господарства як педагогічна проблема – уточнено поняттєво-категоріальний апарат дисертаційного дослідження на засадах компетентнісного підходу до фахової підготовки майбутніх техніків-електриків, проаналізовано проблему фахової компетентності у науковій літературі й психолого-педагогічних дослідженнях, розкрито сутність поняття “фахова компетентність техніка-електрика сільського господарства”.

Аналіз психолого-педагогічної літератури показав, що проблема фахової компетентності недостатньо розв’язана на науковому рівні. Це негативно позначається на результатах професійної діяльності техніків-електриків сільського господарства. Водночас аналіз практики їх діяльності показав, що проблема фахової компетентності є актуальною теоретичною та прикладною проблемою професійною педагогіки, оскільки їх фахова діяльність має свої певні специфічні особливості, які слід враховувати у процесі підготовки в аграрному ВНЗ. Як показує аналіз педагогічної практики, в них й дотепер перевага надається теоретичній складовій професійної підготовки.

А. Л. Воєвода, В. А. Петрук, О. М. Самойленко, В. І. Свистун, А. О. Чемерис, Л. Б. Щербатюк частково розв’язували проблему формування і розвитку фахової компетентності в фахівців. На основі аналізу наукових праць з’ясовано, що фахова компетентність майбутніх техніків-електриків передбачає не тільки широке й різноманітне застосування теоретичних і практичних знань у фаховій діяльності, а й наявність інтересу до самоактуалізації та самореалізації в ній, потреби вивчення фахової літератури, які ведуть до формування мотивації самопізнання, саморефлексії, що врешті-решт характеризує їх як суб’єктів фахової діяльності. Отже, фахова компетентність – це результат набуття особою фахових знань, формування фахових навичок, вмінь і здатностей у відповідності з посадовими вимогами, сукупність професійно важливих якостей і фахового досвіду. На основі узагальнення результатів психолого-педагогічної літератури з досліджуваної проблеми, ми фахову компетентність техніка-електрика сільського господарства визначаємо як інтегральне фахове утворення, яке включає сукупність компонентів – ціннісно-мотиваційного, когнітивного, праксеологічного, суб’єктного і професійно важливих якостей, необхідних для успішного здійснення діяльності на підприємствах сільськогосподарського виробництва.

Нами також доведено, що провідними ознаками фахової компетентності є те, що вона: проявляється в процесі професійної діяльності техніка-електрика сільського господарства, демонструє його здатність працювати на певному рівні; має суб’єктний характер прояву, оскільки характеризує включеність техніка-електрика як суб’єкта професійного буття у фахову діяльність (він знає та усвідомлює посадові компетенції і здатний усвідомлено їх реалізовувати); характеризує здатність випускника кваліфіковано здійснювати свою фахову діяльність згідно з посадовими компетенціями; має динамічний і безперервний характер прояву, оскільки містить часовий вимір; є замкнутою системою, оскільки належить до певного змістовного фахового простору, який торкається конкретного фаху – техніка-електрика сільського господарства; це є професійно важлива якість техніка-електрика, яка виявляється в загальній його здатності здійснювати фахову діяльність та готовності до них як суб’єкта творчої діяльності.

У другому розділі – Теоретико-методичні умови формування у майбутніх техніків-електриків сільського господарства фахової компетентності у процесі вивчення спеціальних дисциплін - розроблено модель та обґрунтовано методику формування фахової компетентності в майбутніх техніків-електриків сільського господарства в процесі вивчення спеціальних дисциплін, визначено структуру їхньої фахової компетентності, критерії та показники оцінювання її сформованості.

На основі результатів аналізу наукових джерел з’ясовано, що актуальною є проблема моделювання формування фахової компетентності у майбутніх техніків-електриків у процесі вивчення спеціальних дисциплін. Моделювання має бути орієнтовано на їхню майбутню фахову діяльність, а також охоплювати всі основні сфери особистості як фахівця: ціннісно-мотиваційну, інтелектуальну, праксеологічну, суб’єктну та професійно важливі якості. Доведено, що моделювання є однією з педагогічних умов покращення їхньої професійної та фахової підготовки до майбутньої діяльності в сільськогосподарському виробництві.

Сутність запропонованої та теоретично обґрунтованої моделі формування фахової компетентності у майбутніх техніків-електриків сільського господарства в процесі вивчення спеціальних дисциплін (рис. 1) полягає в забезпеченні взаємозв’язків і взаємозумовленості між метою та основними компонентами їхньої фахової компетентності на основних етапах формування кожного з цих етапів у процесі вивчення спеціальних дисциплін, активної навчальної діяльності як її творчих суб’єктів, послідовній фіксації формування психічних новоутворень, стимулюванні позитивних змін у ціннісно-мотиваційній, когнітивній і праксеологічній сферах психіки.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА