КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЕРЖАВНОЇ АВТОМОБІЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ ЗА ПРАВОМІРНІСТЮ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ




  • скачать файл:
title:
КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЕРЖАВНОЇ АВТОМОБІЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ ЗА ПРАВОМІРНІСТЮ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
Тип: synopsis
summary:

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

 

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено її зв’язок із науковими програмами, планами, темами, сформульовано мету, задачі, об’єкт і предмет дослідження, використані методи, нормативну й емпіричну базу, розкрито наукову новизну, теоретичне та практичне значення одержаних результатів і наведено дані щодо їхньої апробації.

Розділ 1 «Теоретико-правові основи контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» складається з трьох підрозділів і присвячений дослідженню сучасного стану науково-правового забезпечення контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів.

Підрозділ 1.1 «Поняття та особливості контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» присвячено розкриттю базових засад і основних категорій, що визначають сутність контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів.

Встановлено, що контрольна діяльність Державтоінспекції МВС України є складним, багатоаспектним явищем. З одного боку – це функція управління, відносно якої згаданий контроль є засобом, інструментом реалізації політики держави у сфері безпеки дорожнього руху, з іншого – це різновид управлінської діяльності Державтоінспекції МВС України, що має власні методи, способи та форми здійснення.

До завдань контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів віднесено: забезпечення безпечного використання транспортного засобу для приватних чи службових потреб; перевірку виконання ліцензійних умов щодо надання послуг із перевезення пасажирів і вантажів; охорону довкілля від шкідливого впливу транспортних засобів; запобігання та припинення правопорушень, пов’язаних із неправомірною експлуатацією транспортних засобів; застосування до винних суб’єктів правовідносин заходів відповідальності за порушення правил експлуатації транспортного засобу.

З метою комплексного, всебічного вивчення аналізованого явища досліджено та проведено класифікацію видів контролю (зовнішнього, безпосереднього, колегіального, фактичного, постійного, гласного), здійснюваного Державтоінспекцією МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів, що дозволяє з’ясувати його зміст, визначити місце та значення в системі забезпечення безпеки дорожнього руху. Виокремлено напрями контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів: перевезення надгабаритних, великовагових, небезпечних вантажів; перевезення пасажирів чи вантажів ліцензійним транспортом; використання неліцензійних транспортних засобів для власних потреб (індивідуальні, відомчі).

Сформульовано принципи здійснення контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів, до яких належать: законність, об’єктивність, гласність, доцільність і цілеспрямованість, поєднання плановості та систематичності, оперативність, компетентність та професійність, збалансованість публічних і приватних інтересів.

На підставі вище зазначеного сформульовано авторське визначення контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів як здійснення спостереження та перевірки працівниками Державтоінспекції МВС України дотримання водіями правил експлуатації транспортних засобів з метою попередження і припинення правопорушень у цій сфері, а також притягнення винних до відповідальності.

У підрозділі 1.2 «Предмет та об’єкт контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» здійснено науковий аналіз визначення «транспортний засіб» у співвідношенні з поняттями «транспорт» і «автомобільний транспорт», сформульовано авторські дефініції «експлуатація транспортного засобу», «правомірна експлуатація транспортного засобу», «правила експлуатації транспортних засобів».
Визначено роль автотранспорту в транспортній системі України, яка обумовлюється його мобільністю, широким використанням у суспільстві для задоволення потреб у перевезенні людей і вантажів, а також високим рівнем небезпеки його використання. Зроблено висновок, що предметом контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів є транспортний засіб, що бере участь у дорожньому русі – пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Запропоновано класифікацію транспортних засобів за такими критеріями: належність, мета використання, вид, спосіб приведення в рух.

Експлуатацію транспортного засобу запропоновано розуміти в широкому та вузькому значеннях: у широкому значенні – як будь-яке використання транспортного засобу, а у вузькому значенні – як використання транспортного засобу суто за призначенням.

Зроблено висновок, що об’єктом контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за експлуатацією транспортного засобу є поведінка (дії, утримання від дій) водія, пов’язана з перевезенням людей і (або) вантажу за допомогою транспортного засобу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Встановлено, що правомірною слід вважати таку експлуатацію транспортного засобу, яка відповідає чинним правилам, нормам і стандартам, що визначають порядок використання транспортних засобів, а саме: Законам України від 28.01.1993 «Про дорожній рух», від 05.04.2001 «Про автомобільний транспорт», від 29.06.2004 «Про міський електричний транспорт», від 06.04.2000 «Про перевезення небезпечних вантажів»; Постановам Верховної Ради України від 10.10.2001 № 1306 «Про Правила дорожнього руху», від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та іншим нормативно-правовим актам.

У підрозділі 1.3 «Адміністративно-правовий статус Державтоінспекції МВС України як суб’єкта контролю за правомірністю експлуатації транспортних засобів» досліджено історичне становлення та розвиток підрозділів Державтоінспекції МВС України як головного суб’єкта контрольної діяльності за правомірністю експлуатації транспортних засобів; особливості адміністративно-правового статусу Державтоінспекції МВС України, який складається з трьох блоків – цільового, структурно-організаційного, компетенційного.

Результати соціологічного опитування громадян свідчать про недостатній рівень діяльності Державтоінспекції МВС України щодо забезпечення стану безпеки експлуатації транспортних засобів. Так, 9,4 % опитаних респондентів зазначену діяльність оцінюють незадовільно, 54,42 % – задовільно, 33,7 % – добре, 2,48 % – відмінно. Рівень професійної свідомості та правової культури працівників Державтоінспекції МВС України громадяни визнали низьким (15,5 % респондентів), середнім (73,7 %) і високим (10,8 %). Це свідчить про неналежне виконання працівниками Державтоінспекції МВС України своїх обов’язків. Водночас останні вказали на недостатність нормативно-закріплених прав для належного виконання своїх обов’язків.

Зроблено висновок, що кількість ДТП залежить від багатьох факторів, у тому числі від ефективності діяльності Державтоінспекції МВС України. При цьому зазначена ефективність залежить від впливу Державтоінспекції МВС України на учасників дорожнього руху та дорожній процес. Послаблення контролю за дорожнім рухом шляхом зменшення кількості особового складу Державтоінспекції МВС України та патрулів, мінімального втручання у процес дорожнього руху зумовлюють зростання кількості ДТП.

Під адміністративно-правовим статусом Державтоінспекції МВС України як суб’єкта контролю за правомірністю експлуатації транспортних засобів запропоновано розуміти сукупність гарантованих прав і обов’язків, а також відповідальність працівників Державтоінспекції МВС України за невиконання службових обов’язків і перевищення наданих повноважень.

Визначено й детально розкрито особливості правового закріплення та реалізації адміністративно-правового статусу Державтоінспекції МВС України як суб’єкта контрольної діяльності за правомірністю експлуатації транспортних засобів. Розглянуто його цільовий і компетенційний компоненти. Під компетенцією Державтоінспекції МВС України щодо контрольної діяльності за правомірністю експлуатації транспортних засобів запропоновано розуміти сукупність владних повноважень (прав і обов’язків) у зазначеній сфері.

З метою вдосконалення адміністративно-правового статусу Державтоінспекції МВС України запропоновано: по-перше, віднести цю службу до структури міліції громадської безпеки; по-друге, змінити назву «Державна автомобільна інспекція» на назву «Державна інспекція з безпеки дорожнього руху».

Розділ 2 «Характеристика контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» складається з трьох підрозділів і присвячений дослідженню форм і методів контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України, а також особливостей реалізації повноважень Державтоінспекції МВС України на різних стадіях такої діяльності.

У підрозділі 2.1 «Форми контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» сформульовано визначення форм контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів як зовнішньо виражених дій працівників Державтоінспекції МВС України, що здійснюється в межах покладених на них професійних обов’язків щодо забезпечення дотримання водіями правил експлуатації транспортних засобів.

Розмаїття завдань, що вирішуються в ході контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів, обумовлює необхідність використання різних форм, що поділяються на безпосередньо організаційні, які не спричиняють правових наслідків, і суто правові, які призводять до виникнення, зміни або припинення конкретних правових відносин або інших юридичних наслідків.

Залежно від характеру та правових наслідків виокремлено такі групи форм контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів: спостереження (візуальне та з використанням технічних пристроїв), перевірка (документів, передбачених правилами дорожнього руху, причетності водія чи транспортного засобу до правопорушення, технічного стану транспортного засобу, ознак сп’яніння водія), огляд транспортного засобу. Зазначається, що основною формою контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів є спостереження.

Спостереження може здійснюватися шляхом патрулювання на транспортних засобах, пішого патрулювання, несення служби на постах (у тому числі стаціонарних). Зроблено висновок, що підвищення рівня ефективності контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів можливе шляхом поширення застосування такої форми, як спостереження з використанням технічних пристроїв – як стаціонарних, так і пересувних. У зв’язку з цим розроблено проект Закону України «Про внесення змін і доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення», де запропоновано впровадити визначений порядок стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в разі фіксації спеціальними технічними засобами, що працюють у автоматичному режимі та мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису.

Запропоновано поновити використання працівниками Державтоінспекції МВС України негласного контролю за безпекою дорожнього руху, оскільки за результатами соціологічних досліджень встановлено, що він здійснює важливий вплив на свідомість учасників дорожнього руху та забезпечення його безпеки. Для цього запропоновано відповідні зміни до наказу МВС України від 27.03.2009 № 111 «Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України».

У підрозділі 2.2 «Методи контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» сформульовано поняття методів контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів як комплексу різноманітних способів, прийомів і засобів, що використовуються працівниками Державтоінспекції МВС України при здійсненні спостереження, перевірки дотримання водіями правил експлуатації транспортних засобів із метою цілеспрямованого впливу на поведінку водіїв транспортних засобів для попередження та припинення вчинення порушень правил експлуатації транспортних засобів, а також притягнення винних до відповідальності.

З урахуванням особливостей контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів виділено загальні (переконання і примус) та спеціальні (документальний, інформаційний, аналітичний, статистичний тощо) методи контролю. Залежно від мети застосування методи контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів класифіковано на: профілактичні (розпорядчо-регулювальні дії, застереження водіїв від порушень правил експлуатації транспортних засобів), припинення (тимчасове затримання транспортного засобу, затримання, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами й огляд їх на стан сп’яніння та ін.) і відповідальності (водіїв, автомобільних перевізників).

На підставі аналізу статистичних даних щодо причин і умов вчинення дорожньо-транспортних пригод зроблено висновок про доцільність запровадження здійснення посадовими особами Державтоінспекції МВС України огляду технічного стану транспортних засобів під час їхньої експлуатації з використанням пересувних технічних станцій, а також зупинки транспортного засобу з метою перевірки правомірності його експлуатації. У зв’язку з цим запропоновано в п. 21 ст. 11 Закону України від 20.12.1990 «Про міліцію» закріпити право посадової особи Державтоінспекції МВС України здійснювати перевірку технічного стану транспортних засобів під час експлуатації у випадках наявності ознак, які свідчать про технічну несправність. У п. 21-1 ст. 11 Закону України «Про міліцію» та в наказі МВС України від 27.03.2009 № 111 «Про затвердження інструкції з діяльності працівників дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України» необхідно передбачити також підставу для зупинення транспортного засобу з метою перевірки правомірності його експлуатації, а саме наявності у водія документів, передбачених Правилами дорожнього руху, звірки номерів складових частин транспортних засобів із реєстраційними документами, а також перевірки водія та транспортного засобу за наявними базами даних.

У підрозділі 2.3 «Характеристика стадій контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» контрольна діяльність Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів розглядається як процес, що являє собою визначену послідовність стадій, які в сукупності утворюють замкнений цикл.

Визначено, що стадії та етапи мають наступну послідовність: 1) підготовка до проведення контрольних заходів, що складаються з: вибору об’єкта та предмета контролю; визначення засобів здійснення контролю; підбору та інструктажу осіб, які здійснюватимуть контроль; отримання карток маршруту патрулювання; 2) проведення контрольних заходів, що складаються зі збирання, обробки інформації про предмет, об’єкт контролю, попередження та припинення порушень правил експлуатації транспортних засобів, винесення відповідного рішення; 3) підведення підсумків контрольних заходів, які включають облік роботи особового складу та підрозділу Державтоінспекції МВС України в цілому, оцінка стану безпеки дорожнього руху, а також аналіз причин і умов, що сприяли вчиненню порушення правил експлуатації транспортних засобів.

Обґрунтовано доцільність введення спрощеного провадження у справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, а саме: якщо особа не оспорює допущене порушення та накладене на неї адміністративне стягнення, то постанова про притягнення до адміністративної відповідальності приймається відразу, без складання протоколу. При цьому, необхідно забезпечити можливість накладати стягнення у вигляді штрафу на місці вчинення правопорушення з видачею правопорушнику відповідної квитанції, що забезпечило б оперативність виконання накладеного стягнення.

На підставі наукового аналізу стадій проведення контрольних заходів встановлено, що деякі етапи потребують удосконалення. Зокрема, це стосується етапів вибору об’єкта контролю, підбору та інструктажу осіб, які здійснюватимуть контроль, збирання та обробки інформації про предмет контролю, підготовки та прийняття рішень за підсумками контролю.

З метою покращення контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів розроблено та впроваджено у практичну діяльність Державтоінспекції МВС України методичні рекомендації «Здійснення контролю працівниками Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів», де запропоновано методику проведення інструктажу нарядів Державтоінспекції МВС України, що заступають на службу, розроблено алгоритм дій працівників Державтоінспекції МВС України в найбільш типових ситуаціях, що можуть виникнути при спілкуванні з водієм, виявленні адміністративного правопорушення, затриманні й доставлянні правопорушника до ОВС, а також під час отримання інформації про незаконне заволодіння автомототранспортом або вчинення злочину з його використанням.

Розділ 3 «Основні напрями розвитку та вдосконалення контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» складається з двох підрозділів і присвячений аналізу причин, що сприяють порушенням дисципліни й законності серед особового складу Державтоінспекції МВС України, а також вдосконаленню законодавства, що регламентує контрольну діяльність Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів.

У підрозділі 3.1 «Забезпечення законності та дисципліни при здійсненні контрольної діяльності Державтоінспекції МВС України за правомірністю експлуатації транспортних засобів» здійснено огляд існуючих проблем гармонізації відносин між контролюючими органами у сфері безпеки дорожнього руху та громадянами. Основну увагу приділено характеристиці стану дисципліни та законності у підрозділах Державтоінспекції МВС України, факторів, що впливають на вчинення службових правопорушень, порушень прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб при здійсненні контрольних заходів.

Встановлено основні причини, що впливають на вчинення службових правопорушень посадовими особами Державтоінспекції МВС України, які запропоновано об’єднати в такі групи: правові, службово-професійні та морально-етичні, економічні, організаційні. Соціологічне дослідження показало, що 70,44% опитаних працівників Державтоінспекції МВС України визнають наявність корупції в діяльності власної структури, а до найбільш численних порушень прав людини відносять незаконне притягнення до адміністративної відповідальності. Водночас громадяни не зацікавлені у знищені корупції в діяльності Державтоінспекції МВС України, адже, як показує соціологічне дослідження, більшість громадян (75 %) у разі порушення Правил дорожнього руху України спробували б ухилитися від покарання. Зважаючи на характер вище вказаних причин, запропоновано провести заходи, спрямовані на забезпечення дисципліни та законності серед особового складу Державтоінспекції МВС України, а саме: правові (вдосконалення відповідного законодавства), службово-професійні та морально-етичні (вдосконалення службової діяльності, виховання працівників Державтоінспекції МВС України), економічні (посилення соціального захисту зазначених працівників), організаційні (вдосконалення контролю за поведінкою підлеглих).

У підрозділі 3.2 «Міжнародний досвід контрольної діяльності правоохоронних органів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» розглянуто особливості контрольної діяльності правоохоронних органів за безпекою дорожнього руху таких країн, як Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія, Бельгія, Фінляндія, Австрія, Польща, Грузія, США, Японія. Закордонний досвід свідчить про різноманітні підходи до здійснення контрольних заходів, що визначаються особливостями національної правової культури, наявністю чи відсутністю традицій партнерства між населенням і правоохоронними органами, специфікою моделі побудови та функціонування уповноваженого державного органу у сфері безпеки дорожнього руху. Узагальнення позитивного досвіду названих країн сприяло обґрунтуванню доцільності впровадження в Україні:

   визначення адміністративно-правового статусу Державтоінспекції МВС України із закріпленням на законодавчому рівні необхідних повноважень для виконання покладених на працівників цієї служби обов’язків із метою підвищення рівня довіри населення до їхньої діяльності, а також зростання ефективності роботи вказаного органу;

   обладнання патрульних автомобілів технічними засобами зі службовими базами даних для мобільності перевірки водія і транспортних засобів;

   підвищення кваліфікаційних вимог до працівників Державтоінспекції МВС України, проведення відповідної кадрової роботи під час відбору кандидатів на службу та навчання особового складу, з метою поліпшення якості виконання обов’язків, покладених на працівників Державтоінспекції МВС України;

   використання індивідуального номерного знаку водія, який має розміщуватись у правому верхньому куті вітрового скла автомобіля з метою поліпшення стану безпеки дорожнього руху та ефективного використання працюючих в автоматичному режимі технічних засобів фото- та відеофіксації правопорушень безпеки дорожнього руху.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА