НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ТА ПЕРЕРОБКИ ОВОЧІВ ВІДКРИТОГО ҐРУНТУ




  • скачать файл:
title:
НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ТА ПЕРЕРОБКИ ОВОЧІВ ВІДКРИТОГО ҐРУНТУ
Тип: synopsis
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. Підвищення економічної ефективності виробництва та переробки сільськогосподарської продукції є однією з важливих економічних проблем суспільства. Від її вирішення залежить майбутній розвиток сільського господарства й галузі переробки та подальше забезпечення населення продуктами харчування. Важливі завдання в напрямі підвищення ефективності виробництва й переробки продукції стоять перед галузями економіки, які формують аграрний сектор, у т. ч. й перед овочівництвом.

Сприятливі ґрунтово-кліматичні умови в Україні створюють необхідні передумови та значний економічний потенціал для організації ефективного виробництва овочів відкритого ґрунту. Незважаючи на те, що площі їхніх посівів збільшуються, ефективність розвитку овочівництва залишається на низькому рівні. Фактором, який стримує розвиток галузі та підвищення економічної ефективності, є екстенсивний характер виробництва овочевої продукції. Тому актуальним є вирішення проблеми підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту.

Вагомий внесок у вивчення теоретико-прикладних аспектів ефективного функціонування виробництва й переробки овочевої продукції та шляхів його підвищення зробили такі відомі вітчизняні вчені, як: В. Андрійчук, О. Бугуцький, В. Бойко, Г. Дмитрійчук, В. Збарський, В. Криворучко, О. Лебединська, В. Рудь, М. Рудий, П. Саблук, К. Олефір, В. Ткачук, І. Червен, А. Шумейко та ін. Проте недостатньо вивченими залишаються напрями підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту на регіональному рівні. Виникає необхідність глибокого аналізу факторів, які зумовлюють результати діяльності та обґрунтування шляхів підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочевих культур. Необхідність вирішення відмічених питань, їхня складність і актуальність для економіки України зумовило вибір теми дисертаційного дослідження.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є результатом наукових досліджень, виконаних автором згідно з планом науково-дослідних робіт Уманського національного університету садівництва за темою «Адаптація організаційно-економічного механізму господарювання до соціально орієнтованих ринкових відносин в АПК» (номер державної реєстрації 0101U004493), у рамках яких автором розроблено теоретичні та науково-практичні напрями підвищення економічної ефективності виробництва й переробки овочів відкритого ґрунту на регіональному рівні.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає в науковому обґрунтуванні теоретико-методологічних, методичних та практичних напрямів підвищення економічної ефективності виробництва й переробки овочів відкритого ґрунту. Досягнення поставленої мети передбачало вирішення таких завдань:

·        систематизувати теоретико-методологічні положення щодо сутності економічної ефективності овочівництва;

·        удосконалити методичний підхід щодо розрахунку комплексного показника ефективності виробництва та переробки продукції овочевих культур;

·        визначити характер впливу ендогенних та екзогенних факторів на економічну ефективність овочівництва;

·        за допомогою економіко-математичного моделювання розробити оптимальну структуру виробництва овочевої продукції в аграрних підприємствах регіону з врахуванням особливостей галузі;

·        удосконалити структуру реалізації овочів відкритого ґрунту за маркетинговими каналами з допомогою оптимізаційної моделі;

·        обґрунтувати пропозиції щодо підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту.

Об’єктом дослідження є процес забезпечення ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту на підприємствах Черкаської області. Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методологічних та практичних аспектів, пов’язаних з обґрунтуванням напрямів підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту в регіоні.

Методи дослідження. У процесі виконання дисертаційного дослідження використовувалися як загальнонаукові, так і специфічні економічні методи: абстрактно-логічний (для теоретичного узагальнення та формулювання висновків і пропозицій); розрахунково-конструктивний та порівняння (для аналізу економічної ефективності виробництва, переробки й реалізації продукції овочевих культур); монографічний (при вивченні технології та організації виробництва овочевих культур в окремих сільськогосподарських підприємствах); економіко-статистичні методи аналізу, зокрема кореляційно-регресійний прийом, індексний аналіз, метод екстраполяції, графічний прийом, метод вирівнювання рядів динаміки (для дослідження впливу факторів на зміну показників економічної ефективності та встановлення взаємозв’язків між явищами); метод економіко-математичного моделювання (при розробці оптимальної структури виробництва й каналів реалізації овочевої продукції) та інші.

Інформаційною базою дослідження були відповідні закони України, укази Президента України, постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, накази Міністерства аграрної політики України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики в Черкаській області, оперативна інформація Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, вибіркові обстеження, проведені автором, фахова література, інформаційні ресурси світової комп’ютерної мережі Inte
et.

Наукова новизна одержаних результатів. До найбільш вагомих результатів дисертаційної роботи, які визначають її наукову новизну, належать такі:

вперше:

·        запропоновано комплексний показник ефективності виробництва та переробки продукції овочевих культур, що поєднує економічну і технологічну компоненту і визначається відношенням добутків індексів виходу продукції, ціни і прибутку до індексів собівартості, трудомісткості та енергомісткості;

удосконалено:

·        зміст поняття «економічна ефективність овочівництва», яке запропоновано розглядати як співвідношення між витратами, вкладеними у виробництво овочевої продукції за різними технологіями й результатами виробництва, які приведені до єдиного виміру в часі з метою одержання максимального ефекту;

·        структуру виробництва овочевої продукції в аграрних підприємствах за допомогою економіко-математичної моделі оптимізації, особливістю якої є одночасне врахування трьох критеріїв оптимальності: максимум прибутку, мінімум сумарних витрат, максимум товарної продукції;

·        структуру реалізації овочів відкритого ґрунту за маркетинговими каналами з допомогою оптимізаційної моделі, що на відміну від поширених підходів враховує мінімум реалізаційних витрат як один із основних критеріїв оптимальності;

дістали подальшого розвитку:

·        систематизація факторів, що негативно впливають на економічну ефективність функціонування галузі овочівництва, до яких віднесено ендогенні фактори (зниження концентрації посівів, зменшення кількості внесених добрив, низький рівень механізації галузі) та екзогенні (відсутність системи маркетингу, інформаційного забезпечення, ринкової інфраструктури);

·        пропозиції щодо підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочевої продукції за рахунок створення регіонального овочевого агротехнопарку як організаційного об’єднання технологічно пов’язаних між собою підприємств з метою збереження та розвитку наявного технічного потенціалу, реалізації інноваційно-інвестиційної політики, забезпечення гарантій збуту.

Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці теоретико-методологічних положень і практичних рекомендацій щодо напрямів підвищення економічної ефективності виробництва та переробки овочів відкритого ґрунту.

Результати дослідження використовуються Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації при розробці напрямів щодо підвищення економічної ефективності виробництва, переробки та реалізації продукції овочевих культур на період до 2015 р. (довідка № 1882/12 від 20.10.2010 р.).

Розроблені під час дослідження методичні положення та рекомендації щодо напрямів підвищення економічної ефективності виробництва овочів відкритого ґрунту використовують у практиці ТОВ «Агропромислова компанія «Маїс» м. Черкаси (акт № 26/09 від 2.09.2010 р.), ТОВ ВКФ «Валтас» Чорнобаївського району Черкаської області (акт № 34/09 від 14.09.2010 р.), СФГ «Ромашка» Золотоніського району Черкаської області (акт № 4/09 від 28.09.2010 р.).

Теоретичні результати й практичні рекомендації щодо шляхів підвищення економічної ефективності виробництва та переробки продукції використовують у навчальному процесі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького при викладанні дисциплін «Економічна теорія», «Економіка підприємств» та «Економічний аналіз» (довідка №338/03-а від 11.11.2010 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є завершеною науковою працею. Наведені в дисертації результати наукових досліджень є особистими розробками і належать автору.

Апробація результатів дослідження. Основні методологічні положення та результати дисертаційного дослідження висвітлювалися в щорічних звітах про наукову роботу кафедри економіки Уманського національного університету садівництва, доповідались та отримали позитивну оцінку на конференціях, зокрема на Всеукраїнській конференції молодих учених, присвяченій 160-річчю Уманського державного аграрного університету (м. Умань, 2004 р.), на Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених (м. Умань, 2005 р.), на науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Актуальні питання розвитку фінансової науки на сучасному етапі» (м. Донецьк, 2006 р.), на Міжнародній науково-практичній конференції «Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України» (м. Київ, 2006 р.), на Міжнародній науково-практичній конференції «Теорія і практика сучасної економіки» (м. Черкаси, 2007 р.), на Міжнародній науково-практичній конференції «Аспекти стабільного розвитку економіки в умовах ринкових відносин» (м. Умань, 2009 р.), на Міжнародній науковій конференції «Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах» (м. Черкаси, 2009 р.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження автором опубліковано 14 наукових праць загальним обсягом 2,1 д.а., з них – 7 статей у наукових фахових виданнях.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (156 найменувань) та 21 додатка. Текстова частина містить 153 сторінки, 48 таблиць та 16 рисунків.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА