ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ УСПІШНОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ




  • скачать файл:
title:
ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ УСПІШНОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ
Тип: synopsis
summary:

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтовано актуальність проблеми дослідження, розкрито сту­пінь її роз­­робленості, визначено об‘єкт, предмет, гіпотезу, мету і завдання; ме­то­ди дос­лід­жен­ня, наукову новизну, теоретичне й практичне зна­чення одер­жа­них результатів нау­кового пошуку; викладено інформацію про апро­ба­цію та впроваджен­ня результатів дослідження.

У першому розділі – «Успішність професійної діяльності вчителя як пси­­холого-педагогічна проб­лема» – на підставі аналізу психолого-педагогічної літератури уто­ч­нено суть поняття «успішність профе­сійної діяльності вчи­теля», обґрун­товано педагогічні умови успішності про­фе­сій­ної діяльності вчи­теля.

Аналіз літературних джерел дає підстави свідчити, що вчені визначають педагогічну діяльність як особливий вид суспільно значущої діяльності дорос­лих лю­дей, що свідомо спрямована на підготовку підростаючого покоління до життя згідно з економічними, по­лі­тич­ними, моральними та естетичними цілями (Б.Ліхачов); як професійну ак­тив­ність учителя, у якій за допо­мо­гою різних засобів впливу на учнів вирішуються завдання їхнього навчання і виховання (А.Маркова); як вихов­ний і навчальний вплив учителя на учня (учнів), спря­мо­ваний на його особи­стісний, інте­лек­туа­ль­ний і діяльнісний розвиток, що є осно­вою його само­розвитку й самовдосконалення (І.Зимня).

У дисертації професійну діяльність учителя визначаємо як вид дія­ль­ності, специфіка якої полягає в цілеспрямованому управлінні процесом нав­чан­ня, виховання й розвитку особистості, у психолого-педагогічному впливі на учнів  з ура­хуванням їхніх індивідуальних і вікових особливостей. Результати діяль­но­сті виявляються у навченості й вихованості учнів.

Успішність учителя дослідники визначають як спосіб вико­нання про­фе­сій­ної діяльності, що передбачає глибоке знання предмету, відпо­відність змісту кон­кретних професійних дій результатам праці, власним су­б'єк­тивним ха­рак­те­ри­стикам, самооцінці й ставленню до праці, що су­про­во­д­жує­ться позитивним пе­дагогічним результатом (О.Єрофеєва); як су­б‘єкт­но-осо­би­стіс­ний стан про­фе­сіонала, що характеризується проживанням осо­би­стіс­них до­сяг­нень у кон­тек­сті історії його професійної діяльності й ви­никає на ціннісній основі праг­нен­ня до педагогічного успіху й майстерності (Н.Кисельова); як складне психо­ло­го-педагогічне утворення на засадах стійких мотивів, системи професійних знань, професійно-педагогічних умінь і само­оцін­ки, що забезпечує викладачеві успіх, тоб­то досягнення поставленої мети й пози­тив­н­их результатів дія­ль­ності, а також ста­більний емоційний настрій від того, що результат, до якого пе­дагог прагнув у своїй діяльності, або збігся з його очікуваннями, або пе­ре­вер­шив їх (В.Ко­но­валова).

Можна стверджувати, що ус­піш­ність учите­ля виявляється в позитивних результатах його професійної діяльності й су­про­вод­жується станом задово­ле­н­ня від того, що результат діяльності співпадає з очі­куваннями. Крім того, вчені (І.Зим­ня, Л.Мі­ті­на, В.Шадриков), говорячи про педагогічну діяльність, ука­зують на змі­ни в осо­бистості самого вчителя у процесі діяльності. Це розширює розу­мін­ня ус­пішної професійної діяльності педагога як діяльності, резуль­та­том якої є змі­­ни не лише особистості учня, але й самого вчителя.

У дослідженні успішність професійної діяльності вчителя роз­глядається як досягнення, що відбиваються у позитивних змінах як у про­фе­сій­ному зро­станні вчителя, так і на якості діяльності його учнів.

У баченні вчителя ці досягнення можуть бути різними: для одних го­лов­ний результат – це високі оцінки учнів, а для інших – рівень їхньої вихованості, здат­­ність самостійно орієнтуватися в житті, розви­не­ність осо­би­стості тощо, тоб­то результатом може бути те, що спів­відноситься з особистісними цінно­стя­ми вчителя й відбито в його суб'єктивних уявленнях про себе як про­фесіонала.

У дисертації обґрунтовано педагогічні умови, реалізація яких забезпечує успішність професійної діяльності вчителя.

Як доведено вченими (Л.Божович, Л.Виготський, О.Леонтьєв, А.Мар­кова, С.Рубінштейн та інші), успішність діяльно­сті визначається спрямо­ва­ністю осо­би­стості, тобто її потребами, мотивами, установками, цін­нісними орієн­та­ція­ми, ін­тересами. За А.Марковою, показником профе­сіоналізму вчителя є не лише й не стільки продуктивність його праці, а особливості його мотивації й цін­нісні орієн­тації. За В.Семиченко, мотиваційна сфера професійної діяльності охоплює де­кілька груп мотивів: розуміння призначення професії; мотиви власне про­фе­сій­­ної діяльності та мотиви процесуальні, результативні, профе­сійного спілку­ван­ня, вия­ву особистості в професії. Ус­піш­­ність, на думку Н.Кисельової, де­тер­­­мі­нується двома ти­пами мотивів: опосередкованими, коли педа­гогі­ч­ний ре­зу­льтат ви­ступає у фор­мі реа­лізації цілей, що існують поза профе­сій­ною дія­ль­ні­стю вчи­теля (со­ціа­ль­ні, мате­ріа­ль­ні, моральні, утилітарні мо­ти­ви), і без­по­се­ред­німи, за яких результат дія­льно­сті вчителя є формою реалі­зації профе­сійно значущої пе­да­го­гіч­ної мети (пізна­ва­льні, творчі мотиви та моти­ви, пов'язані зі змі­стом праці). Успішність учителя передбачає гармонійність його моти­ва­цій­ної сфери, тоб­то наявність опосередкованої мотивації діяльності в єдності з без­по­се­ред­ньою, що забезпечує більш стійку успішність професійної діяльності вчи­теля, а та­кож мотивацію досягнення успіху, потребу в постійно­му само­вдо­ско­наленні, роз­ви­ток установки до самовдосконалення, самомо­тивації постій­но­го профе­сій­ного розвитку, інноваційності мислення, креатив­ності, рефлексії власної профе­сійної діяльності.

Успішність профе­сій­ної діяльності забезпе­чується також орієн­тацією вчи­те­­ля на учня як на цінність, що обумовлює гуманне ставлення до нього (Ш.Амо­­нашвілі, В.Су­хомлин­сь­кий), котре ґрун­туєть­ся на ідеях дитиноцент­риз­му (В.Кремень), а також такими альтруїстичними цінностями як гордість за ус­пі­хи своїх учнів, можливість спілкуватись з ними, перебування в куль­тур­но­му пе­­да­гогічному середовищі (С.Вершловський).

Одночасно спрямованість є інтегральною характеристикою праці вчителя, у якій виражається прагнення педагога до самореалізації, до зростання та розвитку компетентності й професіоналізму. Вона значною мірою стає мо­тива­цією досягнення, тобто прагнення досягти успіху в педагогічній діяльності.

Педагогічна самореалізація у більш вузькому сенсі визначається як про­фе­сій­но значуща якість, що посідає центральне місце у структурі осо­би­стості вчи­те­­ля й обумовлює його індивідуальну й типову своєрідність (А.Кириченко). У бі­льш широ­кому (у плані інтегральної характеристики праці) самореалізація роз­глядається як сплав ділових якос­тей, спрямованості, інтересів, ціннісних орієнтацій особистості, емоційних і пси­­­­хічних станів (А.Маркова); професійні пси­хо­ло­гіч­ні позиції як «стійкі сис­те­ми відносин учителя (до учня, до себе, до колег), що визначають його поведінку (І.Нев­­ський); система емо­цій­­но-цінніс­них відносин, що задає ієрархічну структуру домінуючих мотивів осо­­бистості вчителя, які спонукають його до її утвердження в педагогічній дія­ль­ності й спілкуванні (Т.Марцинковська, Л.Три­го­рович).

У дисертації самореалізація вчителя розглядається як процес виявлення потенційних осо­бистісних і професійних можливостей у ході професійної дія­льності й поведінки.

Характер професійної самореалізації вчителя визначається стилем його професійної діяльності. Творчий характер професійної самореалізації припу­с­кає особливий стиль поведінки й діяльності, що ґрунтується на самопізнанні, самопроектуванні, само­вдосконаленні. Навко­ло цього замикається кільце зв'яз­ків учителя з усіма суб'єктами освіти (учнями, адміністрацією, колегами, бать­ка­­ми, громадськістю). У роботі вчителя даний характер професійної самореалі­за­ції виявляється в інноваційній діяльності, нестандартності підходів до соціа­ль­но-педагогічної взаємодії та відтворюється в певних формах.

Як будь-який інший процес, професійна самореалізація має результати, що до­з­воляють аналізувати її ефективність, пов'язану, насамперед, з педа­го­гіч­ними досягненнями вчителя. Традиційний крите­рій високої результативності – це за­до­волення від рі­вня знань учнів, при цьому їхня успішність стає головним орієнтиром праці вчи­те­ля. І якщо вчитель визнає це як самоціль своєї педаго­гічної діяльності, то даний кри­­терій стає основним у визначенні ефективності його професійної само­реа­лі­за­ції. Проте критерії можуть бути іншими, обумов­ле­ними відповідно до орієн­та­­цій учителя: взаємодія з колегами, особисті досяг­нен­ня та розвиток учнів тощо.

Підґрунтям самореалізації вчителя є професійна компетентність, що пе­ред­ба­­чає здатність учителя на основі профе­сій­них знань і умінь, значущих осо­би­с­тіс­­них якостей та досвіду кваліфіковано й успішно здійснювати діяль­ність, а та­кож вирішувати професійні завдання в ситуаціях, що вима­гають твор­чо­го під­хо­­ду. Професійна компетентність передбачає не лише наявність знань, але й опо­­­ру на практичну відпрацьованість професійних умінь і якостей, зокрема сти­лю педагогічної діяльності й спілкування, стратегій і тактики професійної по­ве­дін­­ки, способів вирішення педагогічних задач і ситуацій у ході взаємодії як з кла­­­сом, так і з окремими учнями. Тому й виникає необхідність роз­витку про­фе­­сійної компе­тент­ності, що передбачає конкретні вміння викори­сто­вувати пси­­холого-педагогічні знання, спрямуван­ня вчителя на їх правильне за­с­то­су­ван­­ня в практичній діяльності, становлення професіоналізму й май­стер­ності вчи­­теля, його ефективної самореалізації як показника успішності. До таких умінь відносимо комунікативні: встановлення правильних взаємин учителя з уч­ня­ми, ко­ле­гами, ба­ть­ка­ми, що дозволяє врахувати й задовольнити потреби й ін­те­ре­си школярів, правильно зрозуміти й оці­ни­ти ін­фор­мацію про ефек­тив­ність педа­го­гіч­них впливів, пере­бу­до­вувати їх відповідно до розвитку ко­лективу; ор­га­нізаторські: вибудовувати зміст навчання й ви­хо­вання від­по­відно до віко­вих й інди­ві­дуа­льних особливостей учнів; планувати й буду­вати педагогіч­ний про­цес, струк­туру своїх дії та дій учнів; проек­тувати навчально-мате­ріальну базу для прове­ден­ня навчально-виховної ро­бо­ти; залучення учнів до різних видів дія­льності; орга­ні­за­ція учнівського колективу й пере­тво­рення його на інструмент пе­да­гогічного впливу на особистість із метою її все­бічного розвитку й вихо­ван­ня; діагностико-про­гно­стичні: діагно­сту­ва­ти навчально-виховний про­­­­цес, вста­но­в­­лю­вати при­чини його недостатнього функціонування; діа­гностувати зміст пе­дагогічної дія­­­ль­ності, її основні компоненти; спів­відносити постав­лену мету з реальними умо­вами діяльності, в яких буде здійснюватися її досягнення; ви­ді­ля­ти умови, най­більш зна­чущі з погляду досягнення мети діяльності; зі­став­ляти ре­зультати дія­ль­ності з кри­те­рія­ми успіху тощо; аналітико-реф­лек­сивні: здій­сню­вати са­мо­оцінку й аналіз ефективності своєї праці та її резу­льтатів у порів­нян­ні із за­га­ль­но­плановими з ме­тою вдосконалення педагогіч­ної діяль­ності; ана­ліз ре­зультатів навчального процесу як у цілому, так і власної педа­гогічної дія­­ль­но­сті на основі об’єктивних критеріїв оцінювання; здій­сню­ва­ти вибір ці­лей само­ана­лізу й вивчення основних об’єктів педагогічної дія­ль­но­сті; визна­ча­ти сту­пінь досягнення на уро­ці освітніх, виховних і роз­ви­ва­льних цілей; оці­ню­ва­ти пра­ви­льність вибору засобів досягнення цілей нав­чан­ня уроку й педа­го­гіч­ної діяльності; ви­значати якість знань, умінь і навичок учнів, рівень сформова­но­сті за­га­льних навча­ль­них умінь тощо. До професійних якостей відносимо такі: лю­бов до дітей і професії, гу­­ма­нізм, відданість своїй справі, стри­маність, спо­сте­­реж­ли­вість, толерантність, справедливість, активність, відпові­дальність, уваж­ність тощо.

Успішність професійної діяльності вчителя залежить не лише від його про­фесійної компетентності, але й від психічного стану, адже нега­тив­­ний психі­ч­ний стан учителя знижує ефективність навчання та виховання, підвищує кон­флік­тність у взаємовідносинах із учнями й колегами, погіршує здоров’я тощо. Тому вчителеві необхідне знання закономірностей саморегуляції пси­хічного стану й поведінки в педагогічній діяльності, уміння керувати як власним пси­хіч­ним станом, так і психічним станом учнів, володіння прийо­мами та спосо­ба­ми саморегуляції, за допомогою яких учитель здатен управляти своєю ціле­спря­мованою активністю, а також як пізнавальними процесами, так й поведінкою, емоціями й діями, що забезпечує ефективну самореалізацію.

­Отже, теоретичне обґрунтування педагогічних умов, що забез­печують ус­піш­ність професійної діяльності вчителя (розвиток професійної спрямованості вчителя, забезпечення процесу самореалізації вчителя в професійній діяль­но­сті), ство­рило пере­думо­ви для їх упровад­ження в педагогічний процес зага­ль­ноос­вітніх навчальних закладів.

У другому розділі ­– «Експериментальна перевірка педагогічних умов, які сприяють успішності професійної діяльності вчителя» – представлено орга­ні­зацію експериментальної роботи, реалізовано педагогічні умови успішності професійної діяльності вчителя, здійснено аналіз результатів дослідження.

З метою перевірки гіпотези дослідження щодо розроблених педагогіч­них умов успішності професійної діяльності вчителя було проведено педагогічний експеримент у 2004-2011рр., до якого залучили вчителів (197 осіб) спеціа­лізо­ваної школи І-ІІІ ступенів № 17, загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів № 36 і 51, нав­чально-виховного комплексу № 179, гімназії № 55 м. Харкова.

Констатувальний етап експерименту передбачав проведення діагно­сти­ч­ного дослідження особистості вчителя та оцінювання успішності його профе­сій­ної дія­льності суб‘єк­та­ми педагогічного процесу. Для цього було вико­ри­ста­но ме­то­дики, спрямовані на вивчення рівня розвитку компонентів структури осо­­би­стості вчителя: «Мотивація професійної діяльності» (у модифікації А.Реа­на); «Оцін­­ка про­фесійної спрямованості особисті вчителя»; «Пот­реба у до­сяг­ненні» (Ю.Ор­лова); «Методика дослідження цін­нісних орієнтацій»; «Особи­стість, що са­моак­туа­­­лізується» (А.Шостром) тощо. Також було проведено оці­ню­вання успіш­но­сті професій­ної діяльності вчителя різ­ними суб‘єктами пе­да­го­гічного процесу. Для цього використовували «Опиту­ва­ль­ник для екс­перт­ної оцінки вчителя учнями», спрямований на вивчення ставлення учнів до вчителя як про­­фе­сіо­на­ла і як особистості (у додатку А дисертації); «Короткий графіч­ний запис рівня про­­фе­сійної ком­пе­тентності вчителя», створений на основі тео­ре­тич­них уяв­лень А.Маркової про структуру педагогічної діяльності (у додатку Б дисертації).

На основі отриманих даних утворили такі групи учителів:

·     група ЕГ-1 – учителі-початківці (25 осіб), які характеризувалися достат­нім рівнем знань, але недостатньою сформованістю вмінь і професійних якос­тей, відсутністю досвіду роботи, мотивацією до успіху й досягнення високих резу­льтатів у професійній діяльності;

·     група ЕГ-2 – учителі-виконавці (117 осіб), які мали достатній рівень ком­пе­­­­тентності й досвіду роботи, але надавали перевагу відомим підходам до ор­га­ні­­­зації діяль­но­сті; мали достат­ній рівень мотивації до успіху, проте, їхні праг­нення до про­фе­сій­­но­го зро­стан­ня були викликані, передусім, кар‘єрними орієн­таціями;

·     група ЕГ-3 – учителі (55 осіб) з достатнім рівнем професійної ком­пе­тент­ності та досвіду роботи, які намагалися працювати творчо й прагнули до ус­пішності професійної діяльності у зв‘язку з підвищенням рівня кваліфікації.

У контексті дослідження окремо було виділено групу творчих високо­ком­пе­тентних учителів (методисти, заслужені вчителі, кандидати наук), які влас­ним прикладом акти­ві­зували колег на оптимізацію навча­льно-ви­ховного про­цесу, досягнення ви­со­ких результатів у професії; вони не просто навчають дитину, а творять її, формуючи в неї необхідні особистісні якості й одночасно вдосконалюючи себе, у них активна позиція в шкіль­ному, гро­­мадському житті, роз­­винене почуття соціальної відпові­дальності, вони постійно на­ла­штовані на успіш­ну професійну діяльність, мають високий рівень мотивації досягнення успіху. Ця гру­па висту­пала в якості консультантів-наставників для виділених трьох експери­мен­тальних груп учителів (ЕГ-1, ЕГ-2, ЕГ-3).

Також на даному етапі експерименту було обґрунтовано критерії й показ­ники успішності професійної діяльності вчителя, а саме: мотиваційно-ціннісний (орієнтація вчителя на професію; усвідомленість суспільної значущості своєї професії; активна жит­­тєва позиція; ставлення до професійної успішності); по­тре­бовий (пот­реба в досягненні мети; по­тре­ба в досягненні успіху в про­фе­сій­ній діяль­ності); ком­пе­тен­т­ніс­ний (сукуп­ність гли­бо­ких і різ­но­біч­них про­­фе­сій­но необ­хід­них знань; опе­ру­вання ними на пра­к­тиці; сформованість ко­муні­ка­тив­­них, організа­тор­сь­ких, діа­гностико-про­гно­стичних, рефлексивних умінь і осо­­би­стісних якос­тей; володін­ня інновацій­ними пе­да­го­гі­ч­ними техно­логіями); оцін­­но-регулю­ва­ль­ний (здат­ність до само­оцінки про­фе­сій­ної діяльності, вміння само­регуляції по­ве­дінки й діяльності).

Метою формувального етапу експерименту була реалізація педагог­іч­них умов, що сприяли розвитку професійної успішності вчителя з урахуван­ням своєрідності виділених груп учителів.

У ході реалізації першої педагогічної умови – розвитку професійної спря­мованості вчителя – у групах ЕГ-1 і ЕГ-2 розвиток успішності профе­сійної діяльності починали зі зміцнення мотивів професійної діяль­но­сті, форму­вання цін­ніс­них уявлень про успіх і установки на професійну успіш­ність. Ця робота передбачала:

·     ознайомлення вчителів груп ЕГ-1 і ЕГ-2 на семінарах або самостійно з додатковою психолого-педагогічною літе­ра­ту­рою, що розширювала їхнє уяв­­лення про спря­мо­ва­ні­сть особистості, компо­нен­ти профпридатності, ознаки педа­гогіч­но­го по­кли­кання. На семінарах учителі цих груп разом з консуль­тантами складали портрет успішного й не­успішного вчителя, що сприяло розвитку в них уяв­лен­ня про вплив успіш­но­сті й неуспішності на професійне зростання, самопочуття, взає­ми­ни з іншими суб‘єктами педагогічного процесу, розвивало потребу в здійсненні успішної діяльності;

·     у навчальних закла­дах діяла «Школа молодого вчи­те­ля», у якій учителів групи ЕГ-1 з­найо­мили з традиціями, істо­рією шко­ли, методичними на­ро­бками вчителів, а також із наставниками, які на­давали допомогу в плану­ванні нав­­ча­ль­но-виховної роботи, поради щодо попередження неуспішності школя­рів, без­кон­ф­лікт­ного входження у професію тощо;

·     ставлення до професії у вчителів груп ЕГ-1 і ЕГ-2 форму­ва­ло­ся шляхом здійснення наступності між ними, учителями груп ЕГ-3 і вчителями-консу­ль­тантами, що ство­рювало переду­мови для формування цін­ніс­но­го ставлення як до професії, так до учнів, побу­дови власне професійних пер­спе­к­тив, визначення ролі й значення педагогічної професії у своєму житті, фор­му­­ванню мотиву досягнення успіху та потреби в постійному самовдоско­наленні;

·     особливу увагу звертали на розвиток ціннісних орієнтацій учителів груп ЕГ-1 і ЕГ-2, запрошуючи їх до участі в різних заходах (бе­сіди «Серце віддаю дітям», «Успіх учителя – успіх учня»; круглий стіл «Гума­нізм як принцип дія­ль­ності вчителя» та «Стиль діяльності вчителя як умова виявлення його осо­би­сто­сті», мозковий штурм «Як створити школу для ді­тей» тощо) з пода­льшим аналізом, яким чином вони використовують отриману інформацію в педа­го­гічному процесі, з якими труднощами стикаються в роботі з учнями тощо.

У ході проведення роботи здійснювали спостереження за діяльні­стю учителів за характером їхнього інтересу та ставленням до діяльності, прагнен­ням до­сягати успі­ху в професійній діяльності в процесі вирішення зага­ль­них про­­фесійних завдань усього педа­гогіч­но­го колективу шко­ли, стилем спіл­ку­вання з різними суб‘єктами педагогічного процесу.

Реалізація педагогічної умови – забезпечення процесу само­реа­лізації вчи­те­ля в про­фе­сій­ній діяльності – відбувалася в групах ЕГ-1, ЕГ-2, ЕГ-3 у про­цесі бага­то­річної систематичної роботи як внутрішкільної, так і по­за­шкі­ль­ної, яка включала самоосвітню діяльність педагога, ме­то­дич­ний його су­про­від, ро­бо­ту психолога тощо, що сприяло поглибленню про­фе­сій­них знань, розвитку вмінь та якостей, забезпечуючи ефективну само­реа­лізацію вчителів. Стиму­лю­вала успішність про­фе­сій­ної діяльності вчителів підготовка та здійснення ате­с­та­ції, заохочення та забезпечення актив­ної участі кожного вчителя в житті колективу (нагородження вчителів гра­мотами, відзнаками, виго­ло­шення по­дя­ки, матеріальні заохочення тощо). Під­ставою для атестації та нагородження вчи­­­телів слугували їхні досягнення як у професійному плані, так і в особи­стісному, а також навчальні й творчі досяг­нен­ня їхніх учнів.

Забезпечення процесу самореалізації вчителя в професійній діяльності від­бу­валося завдяки таким чинникам:

1. Наданню допомоги:

·     учителям групи ЕГ-1 і ЕГ-2 у визначенні мети дія­льності, формуванні праг­нення та навичок ставити перед собою високі, але адекватні цілі, формуванні мотивації досягнення (перевага прагнення до успіху над праг­ненням уникати неуспіху), що здійснювалося методами педагогічної підтримки. Це відбу­валося на основі навчання способам поведінки, типовим для вчителя з високо розвинутою моти­вацією досягнення, коли обирають середні за склад­ністю цілі й уникають як занадто легких, так і занадто складних, коли надається перевага ситуаціям, що передбачають особистісну відповідальність за успіх справи. Допомога також здійснювалася на основі аналізу ситуацій діяльності вчителів-наставників з високою мотивацією досяг­нення успіху тощо та в процесі укладання плану самовдосконалення й само­реалізації;

·     психологом учителям групи ЕГ-1 у виявленні здібнос­тей, нахилів, цін­ні­с­них орієнтацій, перспектив їхнього особистісного зростання, чинників, що пе­­решкоджають навчанню, розвитку й саморозвитку педагога, вияв­ляючи «проб­лемні поля», резерви й бар‘єри професійного зростання та са­мо­реалізації вчи­телів. З цією метою заповнювали діагностичну карту для вияв­лен­ня проблем учи­теля, за допомогою якої здій­сню­валося їх ранжування й визначалися кон­крет­ні напрями їх вирішення; на цій основі кожному ство­рю­вали інди­ві­дуальні маршрути, організовуючи обмін до­свідом; створювали порт­фоліо вчителя з ме­тою їхньої самореалізації; психолог допомагав учителям групи ЕГ-1 і ЕГ-2 у на­бут­ті вмінь саморегуляції за допо­могою таких способів і прийомів: а) розвитку пе­дагогічної техніки, тобто системи вмінь, що дозво­ляють учителеві вико­ри­сто­ву­вати як інструмент впли­ву свій голос, міміку, лексику; б) пси­хо­логічного тре­нін­гу зі складання ситуа­ції успіху як власної, так і учнів; в) аутогенного трену­ван­ня, у результаті якого ви­никав стан релаксації, тобто концентрації на кон­кре­тних відчуттях, що супроводжувалося почуттям глибокого спокою, зняття на­­пруги та хвилю­ван­ня. У цьому стані реалізували форми самонавію­вання, спря­­мовані на регуляцію різ­них станів та фізичних функцій організму; г) психо­ко­рекції, що здійсню­ва­ли як інди­відуально, так і в групі (Т-групи, групи зу­стрі­чей, гештальт групи, групи пси­ходрами, групи тілесної терапії, групи тренінгу вмінь);

·     разом з наставниками відповідно до індивідуальних особливостей учи­телів груп ЕГ-1 і ЕГ-2 розробляли напрями вдосконалення професійної ком­пе­тентності, що сприяло усвідомленню важливості розвитку професійних умінь (ко­му­нікативних, організаторських, діагностико-прогностичних, аналі­ти­ко-реф­лек­сивних) і про­фе­сійних якостей (гуманізм, толерантність, відпо­ві­дальність, чуйність тощо). Для цього кожен учитель ство­рю­вав власну базу кращих сценаріїв уроків, цікавих прийомів, знахідок на уроці тощо, що також стиму­лювало останніх до самовдосконалення в аспекті професійної ком­петентності; допомагали в орга­нізації корпоративної професійної взаємодії з коле­гами на основі ділової етики тощо, що сприяло подальшому розвитку професій­них умінь і якос­тей вчителя.

2. Підготовці та проведенню відкритих уроків, конкурсів і заходів з по­да­льшим аналізом, відзначенням пози­тив­них моментів та успіхів, тактовно зазна­чаючи помилки, упущення, труднощі, надання по­рад щодо їх усунення; акцен­тували увагу на досягненнях окремих учителів на методоб‘єднаннях, педрадах, рекомендуючи їх до участі у різних конкурсах і заходах:

·     організація презентації індивідуального доробку вчителів усіх груп (захист педагогічних ідей, творчі звіти, методичний фестиваль, виступи на семінарах, аукціони та ярмарки ідей, дебати, конкурси педмайстерності, творчі дискусії, колектив­не вирішення творчих завдань, ви­конання практичних вправ, викори­стання кейс-методу як роз­гля­ду конкретних профе­сій­них ситуацій тощо);

·     проведення інформа­ційно-пізнавальних прак­ти­кумів (евристичні бесіди, дискусії, конкурси творчих робіт тощо), у ході яких учителі вдо­ско­­­на­лювали прийоми набуття й використання знань у різних ситуаціях, вчи­лися інтерпре­тувати нав­чальну інформацію та доводити й відстоювати власну думку, аналізувати свою поведінку, постійно рефлексували з використанням окремих технік експрес-рефлексії («Сінквейн», груповий обмін враженнями тощо). По­стійно пра­цю­вав «інформаційний банк» у методичних об‘єднаннях, у якому накопи­чу­­­­валися відомості з різ­них журналів, а зібрані матеріали були загаль­­­но­дос­тупними й ко­ри­стувалися попитом, особливо з боку учителів групи ЕГ-1;

·     створення тимчасових творчих груп у ЕГ-2 і ЕГ-3 для участі в аукціоні інно­ваційних проектів з подальшою реалізацією їх у практич­ній дія­ль­­но­сті. Для цього вони отримували під­тримку з боку вчителів-консультантів;

·     проведення у межах методичних семінарів гри «Що? Де? Коли?», екскурсу в теорію педагогічної думки, методичної дуелі (при­хи­ль­ни­­ки розви­ва­льного навчання проти прихильників традиційного навчання), а також роботи над методичними темами («Від майстерності вчителя до твор­чості учня» тощо), що давали змогу вчителям груп ЕГ-1 і ЕГ-2 виявити свої нахили, здібності, якості, отримати позитивну оцінку колег.

3. Роботі з учнями:

·     у групах ЕГ-1 і ЕГ-2 приділили увагу організації педагогічної підтримки учнів, що передбачало відстоювання інтересів дитини; навчання, виховання і де­мон­страцію того, як зробити, як чинити; дати пораду, підбадьорити, нала­шту­вати на успіх; виступити в ролі «опори», «йти поряд», супроводжувати дитину, тобто сприймати її як суб‘єкта діяльності, як особистість; уваж­не ставлення до неї, ви­зна­чення її бажань і пот­­­реб, фіксації до­сяг­нень і труд­но­щів, що вини­кають. У подальшому в процесі аналізу уроків і позакласних заходів відзна­чали, наскільки ус­пішно здійснювалася підтримка, чи була вона доцільною та ефективною. Особ­ливу увагу приділили організації ситуацій і діалогів «учи­тель-учень», «учень-учень»;

·     створювали ситуації успіху учнів у навчально-виховному процесі. Форми і методи такої роботи знаходили конкретний прояв у таких прийомах успіху, як залучення до цікавої діяльності, довірливий контакт, виявлення уваги й піклування, похвала, навіювання впевненості, допомога вчителеві; у центрі уваги – успіх учня, визнання колективом тощо. Вдале створення ситуацій успіху сприяло успішній діяльності вчителя, стимулювало як його, так і учнів до саморозвитку й подальших досягнень;

·     робота з учнями у школі «Ерудит» творчих груп, самоосвітній діяль­ності, творчих проектах тощо, що сприяла їхній підготовці до різноманітних конкурсів, олімпіад, брейн-рингів, МАН, пізнавальних мандрівок тощо.

Реалізація педагогічних умов у їх діалектичній єдності сприяла позитивній ди­на­мі­ці набуття вчителями психолого-педагогічних знань, розвитку вмінь засто­со­­ву­ва­ти ці знання в практичній діяльності, здатності здійснювати оцінку та ре­гу­лю­вання власної діяльності й діяльності інших учителів та учнів; ста­но­влен­­­ню про­фе­сійної позиції вчи­телів, виявленню постійної потреби в само­роз­вит­ку й самореалізації вчителів як у процесі урочної, так і позаурочної діяльності, прагненні досягати успіхів й представляти їх як колегам у школі, так і педагогам, керівникам освіти.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА