КРИМІНАЛІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ІЗ СПЕЦІАЛЬНИМИ ЗАСОБАМИ ЗАХИСТУ




  • скачать файл:
Название:
КРИМІНАЛІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ІЗ СПЕЦІАЛЬНИМИ ЗАСОБАМИ ЗАХИСТУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Зміна соціально-політичної та економічної ситуації в Україні, розвиток ринкових відносин і різних форм власності викликали різке збільшення кількості злочинів, пов’язаних із виготовленням та використанням підроблених документів, а саме: цінних паперів (акцій, облігацій, векселів та ін.), документів суворого обліку та звітності (паспортів, дипломів, свідоцтв, посвідчень) і паперових грошових знаків. Зазначені документи призначені для тривалого перебування в обігу, і, як свідчить практика, часто стають об’єктами злочинних посягань. У зв’язку з цим особливої уваги набувають вдосконалення нормативно-правового забезпечення захисту документів, розробка вимог до спеціальних засобів захисту документів, підвищення якості проведення експертних досліджень документів із спеціальними засобами захисту, впровадження новітніх технологій і методів дослідження.

Сприйняття важливості та необхідності розв’язання цих питань постійно викликало інтерес вчених-криміналістів. Проблемою криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту в різний час займалися: В.П. Бахін, Р.С. Бєлкін, П.Д. Біленчук, A.I. Вінберг, О.В. Воробей, В.Г. Гончаренко, О.О. Гусєв, А.В. Іщенко, Н.І. Клименко, В.С. Кузьмічов, О.А. Леві, В.К. Лисиченко, С.Д. Павленко, В.М. Палій, Ю.І. Паршикова, С.Ю. Петряєв, Г.В. Прохоров-Лукін, О.О. Садченко, М.В. Салтевський, М.Я. Сегай, М.В. Терзієв, І.Я. Фрідман, С.Б. Шашкін, В.Ю. Шепітько, О.Р. Шляхов, М.П. Яблоков, І.М. Якімова та багато інших.

Проте, віддаючи належне науковому рівню і ступеню розробленості проблем техніко-криміналістичного дослідження документів, слід визнати, що дослідження проводились в інших соціально-політичних умовах і не вичерпують усього кола питань, які постають перед експертами-криміналістами в період реформування соціально-економічного устрою, динамічного розвитку криміналістичної науки і експертної практики, науково-технічного прогресу. Не знайшли достатнього відображення у наукових працях питання комплексного вивчення та дослідження документів із спеціальними засобами захисту, розробка засобів та системи захисту документів від підробки, особливості методики експертного дослідження документів із спеціальними засобами захисту.

Недостатня розробленість теоретичних, організаційних та методичних проблем техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту вже зараз негативно впливає на практику виготовлення та використання документів із спеціальними засобами захисту, забезпечення їх цими засобами відповідно цінності та важливості документа, ускладнюють встановлення наявності спеціальних засобів захисту та їх відповідності встановленим вимогам, привносять певні труднощі в методику дослідження документів, що врешті-решт знижує ефективність боротьби з підробкою документів.

Таким чином, практична актуальність і недостатня наукова розробка вищевикладених проблем обумовили вибір теми дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження спрямоване на виконання Комплексної програми профілактики злочинності на 2001-2005 рр., затвердженої Указом Президента України від 25 грудня 2000 р. за № 1376/2000, Програми підготовки працівників експертної служби МВС України з проведення техніко-криміналістичного дослідження документів та роботи з обліками на 2003 р., розробленої відділом технічної експертизи документів та почерку ДНДЕКЦ МВС України, наказу МВС України “Про затвердження пріоритетних напрямків наукових та дисертаційних досліджень, які потребують першочергового розроблення і впровадження в практичну діяльність органів внутрішніх справ на період 2004-2009 рр.” від 5 липня 2004 р. № 755, а також щорічних Планів науково-дослідних робіт Київського національного університету внутрішніх справ.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є теоретичне обґрунтування особливостей методики техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту та надання правоохоронним органам практичних рекомендацій по вдосконаленню організації боротьби з підробкою документів.

Реалізація цієї мети досягається вирішенням таких завдань:

– визначення місця техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту в системі класифікації судових експертиз;

– узагальнення теоретичних знань та експертної практики дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– формулювання поняття та розробка класифікації документів із спеціальними засобами захисту та спеціальних засобів захисту;

– характеристика способів підробки документів із спеціальними засобами захисту та їх ознак;

– визначення комплексу науково-технічних засобів і методів криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– визначення особливостей методики дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– визначення та систематизація комплексу факторів, що сприяють підробленню документів із спеціальними засобами захисту;

– розробка рекомендацій щодо організаційно-методичних основ експертного дослідження документів із спеціальними засобами захисту з метою їх впровадження в судово-експертну діяльність та навчальний процес закладів освіти системи МВС.

Об’єктом дослідження є процес виготовлення, практика захисту та способи підробки документів із спеціальними засобами захисту.

Предметом дослідження є криміналістичне дослідження документів із спеціальними засобами захисту.

Методи дослідження. Методологічну основу дослідження становлять принципи та основні категорії діалектико-філософського пізнання соціальних явищ і процесів розвитку та взаємозв’язку об’єктів реальної дійсності, система загальнонаукових та спеціальних методів, які є засобами наукового пошуку в арсеналі суспільних, у тому числі й юридичних наук. Зокрема, при дослідженні питання поширення підробки документів із спеціальними засобами захисту та зареєстрованих способів їх підробки був застосований статистичний метод, при безпосередньому дослідженні документів із спеціальними засобами захисту використовувались загальні методи дослідження: спостереження, вимірювання, порівняння та узагальнення, при класифікації документів та засобів захисту – системно-структурний, а при проведенні опитування експертів – метод анкетування.

У роботі також був використаний особистий досвід експертної роботи у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при ГУ МВС України в місті Києві та викладання на кафедрі криміналістичних експертиз ННІПСК КНУВС.

Нормативною базою є чинне законодавство України, відомчі нормативні акти та інструктивні документи МВС України, що регламентують організацію призначення, проведення експертиз, обіг документів із спеціальними засобами захисту.

Емпіричною базу склали статистичні звіти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз МЮ України та Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за 2000-2006 роки з питань криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту, узагальнені дані проведеного автором вивчення архівних експертних проваджень за 2000-2006 роки, результати анкетування 215 експертів-криміналістів щодо проблем дослідження та захисту документів із спеціальними засобами захисту. Були вивчені матеріали 147 експертних проваджень, пов’язаних з підробкою документів із спеціальними засобами захисту.

Теоретичною основою дослідження стали наукові розробки з філософії, поліграфії, комп’ютерних технологій, інформатики, матеріалознавства, кримінології, криміналістики, кримінального процесу, судової експертології.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що дане дослідження є першою в Україні роботою, в якій з урахуванням розвитку науки і техніки, появи нових форм документів, змін, що відбуваються в сфері боротьби зі злочинністю викладена концепція криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту, яка заповнює прогалини та стимулює подальші теоретичні та практичні пошуки в криміналістиці. У результаті проведеного дослідження винесено й аргументовано такі найбільш значущі пропозиції, що вирішують нові наукові завдання криміналістичного дослідження даного виду документів, а саме:

1. Вперше:

– сформульовано визначення поняття “документ із спеціальними засобами захисту”, “засоби захисту”, “спеціальні засоби захисту”, “спеціальний елемент захисту”, “система захисту”, “рівень захисту”;

– запропонована класифікація таких документів;

– визначено основні положення та особливості методики дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– введено у термінологічний апарат судової експертології поняття: “ідентифікація спеціальних засобів захисту”, “справжність спеціальних засобів захисту”, “цілісність, стійкість захисних властивостей спеціальних засобів захисту”;

– обґрунтовано необхідність виділення експертизи документів із спеціальними засобами захисту у самостійний вид експертного дослідження в межах техніко-криміналістичної експертизи документів;

– доведено, що висновок експерта-криміналіста про визначення (встановлення) підприємства, яке здійснює виробництво документів із спеціальними засобами захисту, є виходом за межі його компетенції;

– аргументовано, що при виготовленні документів необхідно забезпечувати їх спеціальними засобами захисту відповідно значущості документа.

2. Дістало подальшого розвитку визначення:

– предмета техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– структури експертного дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– алгоритму комплексного експертного дослідження документів із спеціальними засобами захисту.

3. Уточнено:

– об’єкт техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту;

– способи повної та часткової підробки документів із спеціальними засобами захисту та їх ознаки;

– поняття документа як носія інформації про самого себе;

– коло експертних завдань техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту.

Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у тому, що сформульовані теоретичні висновки та рекомендації спрямовані на вдосконалення методики дослідження документів із спеціальними засобами захисту, розширення предмета техніко-криміналістичного дослідження документів із спеціальними засобами захисту, підвищення професійного рівня осіб, які його проводять, розроблення практичних рекомендацій для слідчих і експертів при дослідженні документів із спеціальними засобами захисту та ефективності діяльності з розслідування фактів підробки документів.

Положення та висновки дослідження використані автором при підготовці методичних рекомендацій “Методика дослідження документів, які мають захисні засоби”, схвалених вченою радою ННІПСК КНУВС.

Зазначені в дисертації і методичних рекомендаціях пропозиції, фактичний матеріал, висновки автора використовуються працівниками ДНДЕКЦ МВС України, криміналістичних підрозділів ГУ МВС України в м. Києві та Київській області при проведенні експертних досліджень (“Акт впровадження в діяльність експертних підрозділів...” від 07 червня 2004 р., № 8/411), науково-педагогічним складом Навчально-наукового інституту підготовки слідчих і криміналістів КНУВС – в навчальному процесі при викладанні спецкурсів “Техніко-криміналістичне дослідження документів” та “Теоретичні основи судової експертизи” на кафедрі криміналістичних експертиз (“Акт впровадження у навчальний процес” від 21 червня 2004 р., № 370).

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження доповідались і обговорювались на засіданні кафедри криміналістичних експертиз ННІПСК КНУВС, оприлюднені на міжнародних наукових та науково-практичних конференціях: “Теорія та практика судової експертизи та криміналістики” (м. Харків, 19-20 червня 2002 р.); “Правове, кадрове та методичне забезпечення діяльності ОВС у боротьбі за злочинністю в сфері інформаційних технологій” (м. Донецьк, 6-7 грудня 2002 р.); “Використання сучасних досягнень криміналістики у боротьбі зі злочинністю” (м. Донецьк, 28 березня 2003р.); “Актуальні проблеми права 2003” (м. Київ, 9 квітня 2003 р.); міжкафедральному методологічному семінарі “Оптимізація навчально-виховного процесу на факультеті підготовки слідчих та криміналістів Національної академії” (м. Київ, 17 квітня 2002 р.) та засіданні “круглого столу” за участю працівників ДНДЕКЦ МВС України “Проблема організації та взаємодії ДНДЕКЦ МВС України і кафедри криміналістичних експертиз НАВСУ при підготовці спеціалістів експертних спеціалізацій для ОВС України” (м. Київ, 12 березня 2002 року).

Публікації. Основні положення та висновки, що сформульовані в дисертаційному дослідженні, знайшли відображення: у методичних рекомендаціях “Методика дослідження документів, які мають захисні засоби”; у шести наукових статтях у фахових виданнях та трьох статтях у збірниках науково-практичних конференцій.

Структура дисертації складається зі вступу, двох розділів, які охоплюють сім підрозділів, висновків, списку використаних джерел (268 найменувань) та додатків. Повний обсяг дисертації складає 179 сторінок.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА