ОЦІНКА ЕКОНОМІЧНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗАЛІЗОРУДНОГО ВИРОБНИЦТВА З УРАХУВАННЯМ ВПЛИВУ ГЕОМЕХАНІЧНИХ РИЗИКІВ




  • скачать файл:
Название:
ОЦІНКА ЕКОНОМІЧНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗАЛІЗОРУДНОГО ВИРОБНИЦТВА З УРАХУВАННЯМ ВПЛИВУ ГЕОМЕХАНІЧНИХ РИЗИКІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

У вступі обґрунтовано актуальність теми, сформульовано мету і задачі досліджень, розкрито наукову новизну дисертації, практичну цінність положень і висновків, апробованість одержаних результатів.

У першому розділі «Теоретико-методичні засади оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням впливу ризиків» узагальнено теоретичні підходи до комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням впливу ризиків та її складових.

Результати аналізу ефективності виробничої діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів за період 2003–2007 рр. дали змогу визначити, що збільшення валового та чистого прибутку досягається, в основному, за рахунок збільшення обсягу реалізації продукції. У той же час собівартість видобутку 1 т залізної руди на гірничо-збагачувальних комбінатах України за період 2003–2007 рр. зросла в 1,66–2,69 разу.

Зростання собівартості видобутку  залізної руди пов’язане, в першу чергу, зі зростанням обсягів розкривних робіт. Так, за даними ДП НДГРІ витрати на розкрив родовища в калькуляції собівартості видобутку 1 т залізної руди досягають 50–65 % всіх інших витрат. Крім того, розкривні породи, які складують у відвали, виявляють зростальний екологічний тиск на навколишнє середовище.

Зниження собівартості розкриву можливо та економічно доцільно досягти  за рахунок зменшення обсягів розкривних робіт. Установлено, що при зменшенні обсягів розкривних робіт за рахунок збільшення кута нахилу борту кар’єру збільшується ймовірність прояву ризиків.

На основі аналітичних досліджень систематизовано та класифіковано існуючі види ризиків на залізорудних кар’єрах гірничо-збагачувальних комбінатів.

Запропоновано підходи до визначення, аналізу та економічної оцінки зон або областей ризику. Доведено, що для комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва необхідно враховувати вплив геомеханічних ризиків.

У роботі запропоновано класифікацію економічної оцінки геомеханічних ризиків, яка залежить від підгрупи супутніх ризиків, а саме: економічних ризиків від геологічних помилок, економічних ризиків від технологічних помилок, економічних ризиків організаційнно-виробничого характеру та ризиків екологічних збитків. Як показники оцінки ступеня ризиків у роботі використано дисперсний підхід з визначенням варіації відхилення від  математичного сподівання та середньоквадратичне відхилення.

Дослідження підходів до комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням впливу геомеханічних ризиків дозволило встановити, що на сьогодні не існує єдиного підходу до оцінки економічних результатів діяльності залізорудних кар’єрів гірничо-збагачувальних комбінатів.  Вчені-технологи досліджують ризики можливих геомеханічних порушень, але не досліджують економічну складову проблеми. Вчені-економісти досліджують економічну складову існуючих ризиків, але не досліджують вплив геотехнологічних аспектів на забезпечення достовірності комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва. Отже, задача комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням геомеханічних ризиків, яка вирішується в роботі, є актуальною.

Встановлено, що для аналізу геомеханічних ризиків найбільш оптимальною є зона допустимого ризику, в якій імовірні збитки від можливих геомеханічних ризиків меньші від очікуваного економічного ефекту за рахунок збільшення кута нахилу борту кар’єру при видобутку залізних руд відкритим способом. Для розрахунку вірогідності попадання величини можливих збитків від геомеханічних порушень у зону допустимого ризику автором рекомендовано використовувати функцію щільності розподілу ймовірності збитків від можливих геомеханічних ризиків.

Обгрунтовано структуру визначення основних груп збитків від геомеханічних порушень при видобутку залізних руд відкритим способом.

Встановлено частоту прояву основних видів втрат при економічній оцінці геомеханічних ризиків на залізорудних кар’єрах ГЗК.

Аналіз отриманих результатів дав змогу оцінити загальні та домінуючі види економічних втрат при можливих проявах геомеханічних ризиків. Так при економічній оцінці геомеханічних ризиків на залізорудних кар’єрах ГЗК найбільша частота прояву характерна для економічних витрат на відновлення проектних  границь  кар’єрів. Наступною, за частотою прояву, є стаття економічних витрат на відновлення пошкоджених комунікацій. Далі, за частотою прояву, йдуть економічні втрати від  простою підприємства та інші. Величина цих втрат практично рівноцінна, особливо у випадку функціонування на гірничо-збагачувальному комбінаті одного видобувного залізорудного кар’єру.

Запропоновано при аналізі геомеханічних ризиків враховувати додатковий спектр домінуючих груп втрат (збитків), серед яких будуть збитки від упущеної економічної вигоди, що мають місце в результаті припинення відвантаження (продажу) товарної продукції; збитки від можливих нещасних випадків (виробничого травматизму); збитки від екологічних санкцій.

Визначено сутність поняття комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням впливу геомеханічних ризиків на залізорудних кар’єрах гірничо-збагачувальних комбінатів, яка полягає в тому, що забезпечення достовірності комплексної оцінки економічних результатів залізорудного виробництва здійснюється на основі враховування можливості отримання економічного ефекту за рахунок збільшення кута нахилу борту кар’єру та ймовірнісного методу визначення вірогідності виникнення геомеханічних ризиків при видобутку залізних руд відкритим способом з урахуванням  апробованих методів виміру основних видів втрат, включаючи домінуючі, а також основних економічних чинників, що є джерелами  супутніх підгруп ризиків.

У другому розділі «Науково-методичні підходи щодо економічної оптимізації, управління та моделювання ризиків при розробці залізних руд відкритим способом» розроблено методичні підходи до оцінки економічних результатів залізорудного виробництва з урахуванням оптимізації геомеханічних ризиків, які, на відміну від існуючих враховують додатковий спектр домінуючих груп збитків.

Запропоновані методичні підходи дозволяють одержати очікувані кількісні економічні оцінки діяльності підприємства, оперативно спрогнозувати й оцінити альтернативні ситуації розвитку процесу видобутку залізних руд на кар’єрах ГЗК, прийняти оптимальне рішення в умовах ймовірності виникнення геомеханічних ризиків, повно й ефективно реалізувати прийняте рішення шляхом оцінювання можливих ризиків та їх прогнозованих наслідків.

При економічній оцінці геомеханічних ризиків математичне очікування дискретної величини можливих збитків М(З) на залізорудному кар’єрі гірничо-збагачувального комбінату пропонується визначати за формулою:

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА