ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ АГРОПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
Название:
ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ АГРОПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. В сучасних умовах процес успішного функціонування та економічного розвитку вітчизняних підприємств багато в чому залежить від рівня забезпечення їхньої економічної безпеки. Останнє залежить від того, наскільки ефективно його менеджери будуть здатні уникнути можливих загроз і ліквідовувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього і внутрішнього середовища.

Надто важливе значення набуває забезпечення економічної безпеки підприємств АПК. Головними чинниками, що зумовлюють необхідність оцінки забезпечення економічної безпеки агропромислових підприємств є необхідність дотримання забезпечення продовольчої безпеки країни і необхідність стабільного функціонування та розвитку сільськогосподарського підприємства.

Забезпечення та вчасна оцінка ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств дозволить забезпечити раціональне господарювання підприємств, дозволить приймати обґрунтовані з точки зору економічної безпеки управлінські рішення. Практика господарювання в аграрному секторі потребує глибоких наукових розробок щодо вирішення питань економічної, продовольчої, фінансової, екологічної й інших видів безпеки України, її регіонів, підприємств, фірм та господарств аграрного сектора економіки.

Вагомий внесок у дослідження проблем економічної безпеки, змісту поняття економічної безпеки та механізму її забезпечення, класифікації економічних загроз, і їхніх особливостей в ринкових умовах зробили вітчизняні вчені: В.В. Шликов, М.І. Зубок, Л.Ю. Мельник, С.О. Корецька, В.І. Забродський, І.І. Вініченко, О.В. Ареф’єва, П.Т. Саблук, В.Я. Месель-Веселяк, І.Ф. Бінько, В.М. Геєць, О.М. Зборовська, В.Г. Ткаченко, М.М. Єрмошенко, Я.А. Жаліло, С.Ф. Покропивний, О.О. Терещенко, М.А. Бендіков, Л.І. Шваб, Є.І. Крихтін, О.А. Грунін, О.М. Бондаренко, П.Я. Пригунов, О.В. Раздіна, А.В. Кирієнко.

Однак наразі існує багато питань, які недостатньо досліджені та опубліковані в наукових виданнях. Це стосується, перш за все, відсутність методики оцінки ефективності економічної безпеки із урахуванням особливостей діяльності сільськогосподарських підприємств.

У зв’язку з цим особливої актуальності набувають дослідження щодо формування теоретичних основ оцінки системи економічної безпеки на підставі результатів оцінки реального стану діяльності сільськогосподарських підприємств різних форм власності за допомогою системи показників. Важливо також чітко визначити вагомість складових економічної безпеки агропромислових підприємств.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дане наукове дослідження є складовою частиною теми науково-дослідної роботи кафедри фінансів та кредиту Вищого навчального закладу Запорізького національного університету за темою «Аналіз системи управління фінансово-економічним потенціалом підприємств і регіонів» (номер державної реєстрації 0110U003229). Роль автора полягає у розробці пропозицій та рекомендацій щодо оцінки ефективності системи економічної безпеки на підприємствах агропромислового комплексу.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне обґрунтування та розробка наукових пропозицій, спрямованих на удосконалення оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств.

Відповідно до поставленої мети в роботі розв’язувались наступні завдання:

- виділити і уточнити основні положення змісту категорій економічної безпеки підприємств в умовах реформ;

- дослідити методи оцінки ефективності системи економічної безпеки підприємств;

- провести аналіз стану економічної безпеки агропромислових підприємств Кіровоградської області;

- удосконалити методику оцінки факторів впливу на економічну безпеку агропромислових підприємств.

- розробити та запропонувати модель оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств на основі багатовимірних статистичних методів.

Об’єктом дослідження визначено процес оцінки ефективності системи економічної безпеки  агропромислових підприємств.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і практичних аспектів оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств.

Методи дослідження. У дисертаційній роботі використано такі методи дослідження: при дослідженні та аналізі еволюції категорій «економічна безпека» та «система економічної безпеки» під час вивчення наукових публікацій і досягнень щодо проблеми економічної безпеки - історичний; абстрактно-логічний; при дослідженні динаміки показників економічної безпеки; при оцінці отриманих результатів - методи, застосовані в економіко-статистичному аналізі: індикативний метод - під час аналізу стану економічної безпеки агропромислових підприємств; інтегральний метод - для розрахунку інтегрального показника економічної безпеки агропромислових підприємств; при розробці моделі оцінки рівня економічної безпеки агропромислових підприємств - економіко-математичне моделювання; для оцінки показників економічної безпеки  агропромислових підприємств і регіонів - метод бальної  оцінки; багатомірні статистичні методи  для оцінки динаміки складових економічної безпеки та для розробки моделі оцінки; графічний  метод (при побудові рисунків, діаграм).

Інформаційна база дисертаційного дослідження. В процесі виконання дисертаційної роботи використовувалися наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених в галузях агропромислового комплексу, законодавчі та нормативні акти України з проблем забезпечення економічної безпеки на всіх рівнях господарювання, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики Кіровоградської області; річні звіти про діяльність окремих агропромислових підприємств.

Наукова новизна отриманих результатів На основі проведених досліджень було отримано такі результати, що носять як практичний, так і теоретичний характер:

вперше:

  запропоновано модель оцінювання ефективності системи економічної безпеки на підприємствах агропромислового комплексу на основі багатовимірних статистичних методів, яка є інструментом управління економічною безпекою підприємства, обґрунтування управлінських рішень та забезпечення фінансової стабільності і подальшого розвитку.

удосконалено:

  уточнено поняття економічної категорії «економічна безпека агропромислового підприємства» як стан суб’єкта господарювання АПК, який забезпечує захист інтересів підприємства, фінансову стабільність та можливість подальшого розвитку в контексті забезпечення продовольчої безпеки країни;

  методичний підхід до проведення аналізу економічної безпеки на агропромислових підприємствах, який враховує їхні особливості а також більш детально відображає етапи проведення аналізу;

   методику оцінки рівня економічної безпеки агропромислових підприємств, яка передбачає застосування методу середньозважених величин;

набуло подальшого розвитку:

  методика процесу управління економічною безпекою та окремими її складовими на основі використання запропонованих інтегральних показників, що дозволяє агропромисловим підприємствам визначати рівень ефективності системи економічної безпеки;

   запропоновано шкалу оцінки показника економічної безпеки агропромислових підприємств, яка дозволяє за даними фінансової звітності вчасно визначити рівень економічної безпеки підприємства та попередити негативні наслідки необґрунтованих управлінських рішень.

Практичне значення одержаних результатів. Основні положення дисертації і одержані автором результати дослідження доведені до рівня інструментальних засобів адаптованих до специфіки діяльності агропромислових підприємств.

Важливе практичне значення мають інструменти оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств, зокрема визначення рівня впливу факторів на показник економічної безпеки і складанні шкали впливу. Також розроблено дві моделі оцінки економічної безпеки підприємства. кожна з яких має свій економічний зміст та шкалу вимірювання.

Окремі положення, висновки і рекомендації, що містяться в дисертаційній роботі, використовуються в навчальному процесі Криворізького факультету Запорізького національного університету при викладанні дисциплін «Економічна безпека підприємства», «Аналіз господарської діяльності», «Методи і моделі прийняття рішень в обліку і аудиті» (довідка № 52  від 11.05.2011р.).

Прикладне значення дисертаційного дослідження підтверджено довідкою про їхнє використання. Зокрема, наукові рекомендації щодо оцінки впливу факторів на економічну безпеку агропромислових підприємств та модель оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств знайшли схвалення та були використані ВАТ «Шарівське» (довідка №175 від 15.07.2010р.). Пропозиції та рекомендації, запропоновані у дисертації стосовно оцінки кількісного впливу факторів на економічну безпеку підприємства, схвалені та знайшли своє практичне застосування на підприємстві ПАТ «2-ге ім. І.Петровського» (довідка №172 від 10.09.2010р.). Теоретичні висновки і відповідні практичні рекомендації проведеного дослідження щодо вдосконалення методики оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств знайшли своє застосування на підприємстві ТОВ «Агрозернопродукт» (довідка №14 від 11.12.2009р.). Розроблена модель оцінки економічної безпеки агропромислового підприємства знайшли своє схвалення та використані на підприємстві ОСФГ «Калиноватка» (довідка №17 від 20.01.2010р.). Наукові розробки автора було застосовано при аналізі рівня економічної безпеки СТОВ «Гарант», що дозволило підприємству дослідити динаміку показника та визначити тенденції щодо забезпечення економічної безпеки (довідка №11 від 18.03.2010р.). Реалізація моделі оцінки ефективності системи економічної безпеки агропромислових підприємств дозволила СВК «Боківський» визначити рівень економічної безпеки, дослідити динаміку показника та спрогнозувати його значення (довідка №9 від 27.04.2010р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійною науковою роботою. Усі наукові результати, що викладені в дисертації, одержані автором особисто.

Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи були використані при виданні однієї колективної монографії, в одному навчально-методичному посібнику для студентів ВНЗ, а також викладені і обговорені на науково-практичних конференціях різного рівня: Сьомій всеукраїнській науково-практичній Інтернет-конференції (Київ, 20-22 грудня 2010р), Міжнародній науково-практичній конференції «Забезпечення сталого розвитку економіки на макро- та мікрорівнях» (м. Одеса, 12-13 лютого 2011 р.); Дев’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій пам’яті видатних вчених у галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову (м. Житомир, 23-24 лютого 2011 р.); VIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Динаміка наукових досліджень - 2011» (м. Пшемисл, Польща, 07 – 15 липня 2011р.); VIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Динаміка сучасної науки - 2011» (м. Софія, Болгарія, 17 – 25 липня 2011р.); VIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Прикладні наукові розробки – 2011» (м. Прага, Чехія, 27 липня – 05 серпня 2011р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції «Активізація наукових досліджень» (Миколаїв, 17 серпня 2011р); VIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Наука: теорія та практика – 2011» (м. Пшемисль, Польща, 07 – 15 серпня 2011р.).

Публікації. Основні положення результатів дисертаційної роботи опубліковані в 20 наукових працях загальним обсягом 8,11 друк. арк., в тому числі в двох колективних монографіях (автору належить 0,65 друк. арк.), в теоретично-практичному посібнику рекомендованому МОН України для студентів ВНЗ (частка автора 3,04 друк. арк.), у 8 статтях у спеціалізованих наукових фахових виданнях (частка автора 2,61 друк. арк.), 9 тезах доповідей на Міжнародних і Всеукраїнських науково-практичних конференціях (частка автора 1,81 друк. арк.)

Структура і обсяг роботи. Дисертаційна робота викладена на 268 сторінках основного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, використаних джерел, додатків. Робота містить 42 таблиці, 25 рисунків, 17 додатків, розміщених на 62 сторінках і використаних джерел із 182 найменувань (18 сторінок). 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА