СПОЖИВЧА ПОВЕДІНКА ПІДПРИЄМСТВ НА РИНКУ СУХОГО МОЛОКА




  • скачать файл:
Название:
СПОЖИВЧА ПОВЕДІНКА ПІДПРИЄМСТВ НА РИНКУ СУХОГО МОЛОКА
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Зростання динамічності товарних ринків, підвищення конкуренції як серед виробників товарів, так і серед їх споживачів, наростання інтеграційних процесів на усіх рівнях соціально-економічних систем, зміна внутрішньої природи економічних процесів та інші чинники актуалізували проблему організації ефективних економічних трансакцій, у першу чергу у сфері споживання. Саме побудова стійких, взаємовигідних, прозорих і результативних маркетингових систем взаємодії виступає ключовим фактором стабілізації ринкового попиту та забезпечення стратегічної конкурентоспроможності підприємств усіх сфер бізнесу.

Проведені дослідження теоретичних підходів до вивчення процесів споживання, розробки інструментарію аналізу факторів впливу та синтезу прогностичних моделей найчастіше побудовані на основі поведінкових теорій. Сучасні економічні дослідження обґрунтовано збагачуються доробком суміжних суспільних наук, таких як економічна соціологія, політологія, психологія індивідів і соціальних груп тощо. Дослідження новітніх наукових праць в сфері маркетингу дозволяють засвідчити, що поведінка промислових підприємств у процесі споживання на поточний момент не отримала завершеного методологічного опрацювання.

Теоретичною основою дисертації проблематики споживчої поведінки підприємств стали наукові праці А.Ф.Павленка, А.В. Войчака,  В.П. Пилипчука, М.А. Окландера, Д.М. Узнадзе, І. Божовича, О.М. Леонтьєва, А.А. Афанасьева,  М.М. Вороновицького, В.Г. Герасимчука, Н.Ю. Глинського, М.М. Дмитрука, О.В. Зозульова, З.О. Коваля, Н.С. Ситникової, К. Ерроу,  М. Мак-Дональда, Дж. Е. Лінча,  Г. Лівітта, С. Мінетта, Т. Пітерса, Р. Уотермена, Д. Бодді, Р. Пейтона, Л. Штерна, Дж. Енджела та інших вітчизняних і зарубіжних науковців.

У науковій літературі  та сучасній вітчизняній маркетинговій практиці практично відсутні вдалі спроби побудови ефективних систем споживчих взаємодій на ринках промислових товарів, розробки інструментарію управління розвитком підприємств з позицій взаємодії зі споживачами. Теоретичне та методичне значення успішного розв’язання проблем створення стійких, ефективних систем взаємодії виробників та споживачів на промислових ринках, їх глибока наукова і прикладна розробка визначають актуальність обраної теми, логіко-структурну побудову дисертації, її мету, завдання та напрями дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" (тема "Удосконалення маркетингової діяльності в умовах трансформаційної економіки", реєстраційний номер 0103U004765). Особисто автором розроблено підрозділ   "Забезпечення ефективної взаємодії виробників і споживачів на промислових ринках для формування потенціалу розвитку за умов глобалізації").

Мета й завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних і практичних засад створення ефективних систем взаємодії виробників і споживачів на ринках сухих молокопродуктів.

Для досягнення зазначеної мети поставлено та вирішено такі завдання:

§  уточнено трактування сутності терміну „споживча поведінка”, обґрунтовано роль поведінкових процесів взаємодії підприємств в маркетинговому менеджменті;

§  сформовано концептуальну модель аналізу споживчої поведінки підприємства, побудови стійких систем взаємодії зі споживачами на ринках сухого молока;

§  запропоновано нову методику оцінки ефективності взаємодії споживачів і виробників на основі використання математичного апарату теорії ігор, концепцій теорії поля та поведінкових диспозицій;

§  ідентифіковані особливості та найважливіші проблемні аспекти розвитку підприємств-виробників сухих молокопродуктів України, а також запропоновані конкретні заходи щодо їх подолання;

§  побудовано систему підтримки прийняття управлінських рішень у сфері вивчення та модифікації споживчої поведінки, що створює передумови для практичного використання наукових результатів на підприємствах, а також створює основи для розробки спеціалізованого програмного забезпечення.

Об’єктом дослідження є процеси взаємодії корпоративних виробників і споживачів  на ринках за сучасних умов діяльності.

Предметом дослідження є  сукупність теоретико-методичних основ  формування комерційно ефективних  і  стратегічно орієнтованих  поведінкових моделей підприємств у процесі закупок ресурсів на ринках сухих молокопродуктів.

Методи дослідження. Для досягнення мети та вирішення комплексу конкретних завдань у дисертації використані загальні та спеціальні наукові методи, що дозволило системно дослідити проблему забезпечення ефективності споживчої поведінки підприємств на ринках сухих молокопродуктів. У процесі обґрунтування теоретичних положень роботи використані методи абстрагування, порівняння, системного аналізу і синтезу, моделювання та формалізації тощо. Наукові результати дисертації, які мають теоретичний характер, базуються на сучасних досягненнях економічної теорії та соціології споживання, а також їх конструктивному формально-логічному переосмисленні. Методи статистичного та порівняльного економічного аналізу, теорії прийняття рішень, математичного моделювання та алгоритмізації та інші спеціальні методи сформували  основу для методичних висновків дисертаційної роботи та побудови адекватного сучасним умовам дослідження емпіричного матеріалу.

Інформаційною базою дисертації стали сучасні економічні дослідження у сфері управління взаємозв’язками з клієнтами, теорії маркетингового менеджменту, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених з дослідження проблематики роботи, законодавчі, нормативні та методичні документи різних органів влади, матеріали широкого кола періодичних видань, статистичні джерела Держкомстату України (збірники та Інтернет ресурси), фінансова звітність суб’єктів підприємницької діяльності, матеріали маркетингових досліджень автора.

Наукова новизна одержаних результатів.  До найбільш вагомих результатів дослідження, що отримані особисто здобувачем, містять наукову новизну та практичну цінність і виносяться на прилюдний захист, належать такі:

вперше:

-      на основі використання диспозиційної поведінкової моделі та комплексу показників діагностики цілей, внутрішніх і зовнішніх характеристик діяльності підприємств запропоновано технологію аналізу споживчої поведінки підприємств для коректної оцінки ефективності їх поточної діяльності та потенціалу розвитку;

-      розроблено методику організації взаємодії споживачів і виробників, що спрямована на досягнення стратегічної узгодженості їх економічних інтересів, а також  структуру  поведінкових диспозицій ринкової взаємодії між підприємствами-споживачами, а на цій основі запропоновані заходи формування сталих мереж споживання з високим ринковим потенціалом;

удосконалено:

-      підходи до управління зв’язками виробників зі споживачами, що дозволило визначити необхідність процесної кооперації між підприємствами молокопереробної галузі за ланцюгом створення вартості для кінцевого споживача;

-      моделі поведінки підприємств на ринках сухих молокопродуктів за умов інтернаціоналізації вітчизняної економіки, що дало можливість розробити заходи захисту від негативних впливів сезонних коливань світових ринків;

набуло подальшого розвитку:

-      теорія споживчої поведінки підприємств у процесі закупівлі ресурсів на промислових ринках, в частині ідентифікації стійких диспозицій та розробки стратегій на цій основі;

-      галузева модель кооперації молокопереробних підприємств України,  спрямована на внутрішньогалузеву інтеграцію, повне використання потенціалу розвитку, що  дозволяє забезпечити їх стабільний розвиток за умов глобальної економіки.

Практичне значення одержаних результатів. Основні наукові результати дисертаційного дослідження доведені до рівня методичних  вказівок і практичних рекомендацій, які дозволяють підвищити ефективність споживчих взаємодій промислових підприємств. Завдяки використанню універсальних математичних технологій, прикладні результати роботи можуть використовуватися в управлінні промисловими підприємствами в різних сферах бізнесу для побудови маркетингових стратегій та формування стійких систем взаємодії зі споживачами.

Підтвердженням практичного значення отриманих результатів є використання основних методичних розробок і практичних рекомендацій у  діяльності ВАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла» (довідка № 187 від 22.07.08), ВАТ «Чернігівський молокозавод» (довідка №  256 від 27.06.08),  у діяльності  Головного управління економіки Чернігівської обласної державної адміністрації (довідка №08-07/1412 від 18.06.2008 р.), у науково-дослідних проектах Міжнародного інституту бізнес-освіти ДВНЗ «Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана» (довідка №0514 від 21.05.2008 р.), а також навчальному процесі Чернігівського державного інституту економіки та управління (довідка № 101-07/256а від 08.04.2008 р.).

Особистий внесок здобувача.  Дисертація є завершеним науковим дослідженням і містить авторські розробки щодо побудови ефективних систем взаємодії виробників і споживачів на ринках сухих молокопродуктів. Наукові положення, висновки і рекомендації, що виносяться на захист, одержані автором самостійно. Практичне впровадження результатів здійснено на основі особистих наукових ідей та розробок.

Апробація результатів дисертації. Основні положення, результати, висновки та пропозиції доповідалися на Восьмій міжнародній науково-практичній конференції "Маркетинг в Україні"  (м. Київ, 2007 р.), ІІ  Міжнародній науково – практичній конференції "Підприємницька діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання" (м. Київ, 2008 р.), Міжнародному інноваційному форумі "Освіта, наука і виробництво у регіональному розвитку" (м. Чернігів, 2008 р.).

Публікації. За результатами виконаних досліджень опубліковано 7 наукових праць загальним обсягом 1,97 д.а., з них 4 у фахових виданнях загальним обсягом 1,45 д.а., 3 тези конференцій в інших наукових виданнях, загальним обсягом 0,52 д.а.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Загальний обсяг роботи  172 сторінки  друкованого тексту і складається зі змісту, вступу, трьох розділів, списку використаних джерел і додатків. Вона містить 31 таблицю на 17 сторінках, 87 рисунків на 46 сторінках, 3 додатки на 17сторінках та список використаних джерел, що містить 221 найменування на 19 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)