РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ




  • скачать файл:
Название:
РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Паювання землі та майна в агропромисловому виробництві, залучення широких верств населення до користування, володіння та розпорядження власністю заклали основи економіки вільного підприємництва. Трансформаційні процеси в Україні значно випередили створення необхідних для інституційних перетворень. Впродовж тривалого часу не було реалізовано дійових політичних заходів для забезпечення швидкого розвитку інституційного й ринкового середовища. Економічні рішення, що приймалися, викликали зворотній ефект, посилюючи фінансову дестабілізацію, податковий тиск, деформацію розподілу доходів підприємств між секторами економіки, знецінення ресурсної бази, формуючи деінвестиційну модель функціонування виробничо-економічних систем аграрного сектору економіки. Відставання розвитку інституційного середовища та законодавства від темпів ринкових перетворень, особливо у сфері приватизації, лібералізації цін і торгівлі та змін у податково-бюджетній системі, негативно вплинули на розвиток підприємництва в АПК.

В агропромисловому комплексі України однією з основних умов ефективного розвитку підприємницьких структур різних організаційно-правових форм і підвищення їх ефективності є створення відповідних економічних та правових засад, нових механізмів господарювання, стабілізації соціальної ситуації в сільській місцевості.

Підприємництво як важлива сфера економічної діяльності, постійно знаходиться в центрі уваги багатьох вітчизняних та іноземних вчених. Так, результати дослідження теоретико-методологічних проблем  підприємництва, ефективної реалізації його в АПК знайшли відображення в наукових працях В. Амбросова, В. Андрійчука, І. Баланюка, В. Волинського, В. Збарського, П. Макаренка, М. Маліка, В. Месель-Веселяка, О. Онищенка, П. Саблука, В. Юрчишина, А. Агеєва, П. Друкера, М. Маліка, Ю. Сігідова, С. Соболя, С. Черненко, В. Зомбарта, А. Маршалла, Л. Мізеса, Ф. Хайєка, Й. Шумпетера. На проблемах економічного розвитку підприємництва сконцентрували  увагу В. Геєць, А. Гальчинський, Ю. Бажал, С. Черемісіна, А. Чухно та ін.

Феномен підприємництва розглядається дослідниками з різних точок зору: запобігання безробіттю; впровадження інновацій; розвитку територій; оцінки ефективності його діяльності; впливу на економічне зростання країни, державну і регіональну політику сприяння становленню підприємництва. Саме останню проблему покладено в основу робочої гіпотези, вона знайшла концептуальне визначення відповідно до обґрунтування мети і завдання даного наукового дослідження, пошуку ефективних механізмів трансформації, завершеності реформування й оцінки ефективності трансформаційних перетворень у сфері аграрного підприємництва.

Зв\'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом наукових досліджень Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук за програмами на 2001-2005 рр.: “Розробити методологічні та організаційно-економічні засади функціонування підприємницьких структур на основі кооперації та інтеграції агропромислового виробництва” (номер державної реєстрації 0102U000257), в якій дисертантом розроблено методологічні засади функціонування підприємницьких структур; “Розробити теоретико-методологічні засади інституціональних та структурних трансформацій агропромислового виробництва на основі кооперації та вертикальної інтеграції” (номер державної реєстрації 0106U006636), в якій дисертантом розроблено методичні підходи до оцінки ефективності та завершеності трансформацій в аграрній сфері економіки.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних і практичних підходів до розвитку організаційно-економічного механізму функціонування підприємницьких структур в аграрному секторі економіки. Відповідно до поставленої мети в дисертації вирішувалися такі завдання:

-                узагальнити теоретико-методологічні засади та визначити соціально-економічну сутність підприємництва в аграрній сфері;

-                розробити методичні підходи до дослідження стану й перспектив розвитку аграрного підприємництва;

-                оцінити сучасний стан і тенденції становлення та розвитку аграрного підприємництва у Вінницькій області;

-                розробити методику оцінки трансформаційних перетворень в аграрній сфері економіки та їх впливу на розвиток підприємництва;

-                обґрунтувати основні напрями держаного регулювання діяльності організаційно-правових форм підприємницьких структур.

Об\'єктом дослідження є процес становлення та розвитку підприємництва в сільському господарстві на прикладі Вінницької області.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних підходів і практичних питань, які виникають у процесі розвитку підприємництва в сільському господарстві України.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження були діалектичний метод пізнання соціально-економічних явищ; комплексний підхід до аналізу результатів розвитку підприємницьких структур в Україні; системність у вивченні стану й ефективності їх функціонування; інформаційна база сучасних напрацювань провідних наукових шкіл з питань економічної теорії. Дослідження ґрунтується на визначенні основних чинників розвитку підприємництва, аналізі їх впливу на економічне зростання та опрацюванні пропозицій щодо підвищення ефективності галузі.

Досягнення поставленої мети зумовило застосування таких методів: історико-економічного – для дослідження практики реформування аграрного виробництва; аналізу і синтезу для деталізації об’єкта дослідження; рядів динаміки – для відображення зміни у часі показників досліджуваної проблеми; графічного – для наочного відображення механізмів аграрного підприємництва; порівняння – для зіставлення фактичних даних господарської діяльності підприємницьких формувань за окремі роки; групування – для виявлення залежності показників ефективності виробництва від політичних, соціальних, організаційно-економічних, природних та інших факторів; парних порівнянь на основі багатомірного шкалювання – для визначення факторів впливу зовнішнього і внутрішнього середовища на ефективність розвитку аграрного підприємництва; розрахунково-конструктивного – для визначення прогнозних показників розвитку галузі та ін.

У процесі дисертаційного дослідження використано такі методичні підходи: матриць координат – для визначення ефективності організаційно-правових форм господарювання за рівнем ефективності функціонування; методики оцінки ефективності трансформаційних перетворень у сфері аграрного підприємництва.

При виконанні дисертаційної роботи опрацьовано й узагальнено такі джерела інформації: Закони України; Укази Президента України; звітність Державного комітету статистики України; матеріали Вінницького обласного статистичного управління; дані річної й оперативної звітності аграрних підприємств; соціологічні опитування та аналітичні розробки автора. Дослідження охоплюють період з 1990 по 2007 рр.

Наукова новизна одержаних результатів. У результаті проведеного дисертаційного дослідження стосовно проблеми розвитку підприємництва в сільському господарстві отримано наступні теоретичні та практичні результати, які становлять наукову новизну та особистий здобуток автора:

вперше:

-                розроблено методику оцінки ефективності трансформаційних перетворень у сільськогосподарському підприємництві на регіональному рівні, яка включає в себе організаційно-структурну, фінансово-економічну та соціальну складові;

удосконалено:

-                методичні підходи щодо реформування й подальшого розвитку підприємницьких структур у ринкових умовах господарювання, що дасть змогу визначити основні напрями їх подальшої діяльності;

-                механізм державного регулювання підприємництва та системи ціноутворення у сфері аграрного підприємництва відповідно вимогам СОТ, який передбачає оптимізацію інтересів сільськогосподарських товаровиробників і постачальників ресурсів;

-                методичний підхід до оцінки ефективності функціонування різних організаційно-правових форм підприємницьких структур;

-                оцінку чинників, які впливають на ефективність розвитку аграрного підприємництва на основі дослідження ринкової ситуації та прогнозування її майбутніх змін;

набули подальшого розвитку:

-                обґрунтування основних напрямів державного регулювання діяльності організаційно-правових форм господарювання в сільськогосподарському виробництві Вінницької області.

Практичне значення одержаних результатів. Практичні положення, висновки та пропозиції, викладені в дисертаційній роботі, спрямовані на організаційно-економічне забезпечення розвитку підприємництва. Окремі з них використовуються Вінницькою обласною державною адміністрацією, а саме: механізм державного регулювання підприємництва та системи ціноутворення у сфері аграрного підприємництва та перспектив відновлення ефективності здійснення аграрної реформи (довідка №01-1-34-5309 від 3.10.2008); Головним управлінням агропромислового розвитку Вінницької обласної державної адміністрації, зокрема вплив чинників зовнішнього середовища на ефективність аграрного підприємництва та прогноз розвитку підприємницьких структур на 2015 рік (довідка №8-2/968 від 21.09.2007). Результати дисертаційної роботи використані в навчальному процесі Вінницького державного аграрного університету при викладенні курсів “Підприємництво в аграрних формуваннях” та “Менеджмент підприємств і організацій АПК” (довідка №01-1078 від 21.09.2007).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є результатом особистого наукового дослідження. Основні положення дисертації, висновки і пропозиції одержано автором самостійно. Опубліковані роботи також є власним здобутком дослідника.

Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень, висновки і пропозиції дисертації доповідалися й обговорювалися на міжнародних наукових та науково-практичних конференціях, симпозіумах, нарадах, семінарах, круглих столах, інших наукових зібраннях, у тому числі в 2002-2007 рр.: а) друга міжвузівська науково-практична конференція аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи” (Вінницький державний аграрний університет, 27-28 лютого 2002 р. ); б) третя міжвузівська науково-практична конференція аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”  (Вінницький державний аграрний університет, 17-19 березня 2003 р.); в) міжнародна науково-практична конференція “Ефективність ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства” (Харківський національний державний університет ім. В. В. Докучаєва, 17-19 березня 2007 р. ); г) IV міжнародна науково-практична конференція “Облік, контроль і аналіз в управління підприємницькою діяльністю” (Черкаський державний технологічний університет, 11-13 квітня 2007 р.).

Публікації. Результати дисертаційного дослідження опубліковано у 9 наукових працях, підготовлених автором самостійно, загальним обсягом 2,8 друк. арк., із них 5 – у наукових фахових виданнях, 4 – у збірниках матеріалів науково-практичних конференцій.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертаційна робота викладена на 161 сторінці комп’ютерного тексту та складається із вступу, трьох розділів, висновків, 5 додатків на 8 сторінках, списку використаних джерел (182 найменування на 15 сторінках), містить 34 таблиці на 34 сторінках, 10 рисунків на 10 сторінках, 12 формул. Повний обсяг дисертації – 187 сторінки.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)