РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
Название:
РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. В процесі ринкових перетворень в аграрному секторі економіки соціально-трудові відносини в аграрних підприємствах зазнали і продовжують зазнавати суттєвих змін. Дослідження цих змін необхідні для моніторингу процесів, які характеризуються використанням праці, підвищенням її продуктивності та впливом на ефективність сільськогосподарського виробництва; врегулюванням трудових спорів, соціальним захистом працівників тощо.

На сучасному етапі розвитку підприємств аграрної сфери пред’являються нові вимоги до функціонування та ефективного розвитку соціально-трудових відносин. Формування раціональної зайнятості у сільськогосподарському виробництві, запровадження дієвого мотиваційного механізму праці в аграрних підприємствах дозволяє вирішувати соціально-економічні проблеми села і підвищити продуктивність зайнятості сільських жителів. Слід створити таке економічне і правове середовище, яке б стимулювало впровадження в практику комплексної стратегії формування зайнятості сільського населення та соціально-трудових відносин і розвитку села, з однієї сторони, та функціонування високоефективного аграрного виробництва - з іншої.

В ринкових умовах господарювання соціально-трудові відносини аграрного сектору характеризуються впливом різних факторів, серед яких найбільш значимими є: форми власності, відношення між суб’єктами соціально-трудових відносин, рівень зайнятості, мотивація праці, соціально-психологічний клімат в колективі, продуктивність праці, рівень її оплати. Вирішенню проблем формування і розвитку соціально-трудових відносин у агарній сфері присвячені роботи відомих вчених-економістів України та дослідників інших країн. Найбільш вагомими серед них є дослідження В.Г.Андрійчука, О.А. Богуцького, П.І. Гайдуцького, Т.І. Грішнової, В.К.Горкавого, В.І. Дієсперова, Ю.О. Краснова, Е.М. Лібанової, К.І. Якуби.

Питання ефективного розвитку соціально-трудових відносин та аграрного виробництва в цілому висвітлені у працях А.Г.Бабенка, В.О.Беспалова, І.І.Лукінова, П.М. Макаренка, М.Й. Маліка,, Л.О.Мармуль, В.Я. Месель-Веселяка, Ю.М.Новікова, П.Т. Саблука, М.П. Сахацького, В.К. Терещенка. Разом з тим напрями формування соціально-трудових відносин і ефективності функціонування аграрних підприємств різних форм господарювання, використання трудоресурсного потенціалу у великих аграрних підприємствах та його впливу на виробничо-економічні показники їх діяльності, тенденції формування зайнятості і ринку праці на інноваційній основі, а також ефективність господарювання на селі в цьому контексті вивчені недостатньо. У Херсонській області такі дослідження практично не проводилися. Разом з тим для регіону вони є теоретично та практично значимими, з огляду на те, що аграрна сфера займає провідне місце в економіці; розвивається в умовах, які найбільш яскраво виражені у степовій сільськогосподарській зоні і значно відмінних від тих, що притаманні іншим регіонам країни.

Зокрема, це найнижча в країні щільність сільського населення, малолюдність сільських населених пунктів та значна їх віддаленість від центрів організації території - обласного центру, райцентрів, транспортних вузлів; скорочення чисельності населення; парадоксальна ситуація на ринку праці у сільській місцевості – дефіцит працівників робочих професій та наявність безробіття; найнижча в Україні середня заробітна плата сільського населення; складність функціонування сільськогосподарських підприємств в умовах великого землезабезпечення, недостатньої матеріально-технічної бази; низькі показники ефективності господарювання, в т.ч. спеціалізованих галузей зернового господарства, овочівництва, садівництва, баштанництва; недостатнє забезпечення АПК області об’єктами інфраструктури. Таким чином, актуальність окресленого кола проблем, їх теоретична та практична значимість, недостатня розробленість на регіональному рівні, динамізм сучасних змін та необхідність управління ними з метою попередження негативних соціально – економічних проявів зумовили вибір теми дисертаційної роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з тематичним планом кафедри менеджменту Міжнародного університету бізнесу і права, як складова частина досліджень з проблеми “Управління соціально-економічними важелями для підвищення ефективності використання трудових ресурсів аграрних підприємств шляхом оптимізації” (нормер державної реєстрації 0107U112696) та скоординована з науково-дослідною тематикою Херсонського державного аграрного університету за темою “Організаційно-економічний механізм функціонування підприємницьких структур, систем ціноутворення, фінансово-кредитних відносин, страхування”(номер державної реєстрації 0102U003197). В її межах автору належить визначення напрямів економічного моніторингу соціально-трудової сфери, удосконалення функцій соціально-трудових відносин.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є теоретичне та практичне обґрунтування напрямів вдосконалення соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах.

Досягнення поставленої мети в дисертації спиралося на постановку та вирішення наступних завдань:

- визначити наукові засади формування та розвитку соціально-трудових відносин, мотивації праці в сучасних аграрних підприємствах;

- поглибити методичні засади оцінки та визначення напрямів розвитку соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах;

- проаналізувати демографічну ситуацію, трудові ресурси та зайнятість на ринку праці у сільській місцевості регіону;

- здійснити оцінку впливу складників соціально-трудових відносин на ефективність функціонування аграрних підприємств та їх підрозділів;

- обґрунтувати структуру мотивації праці та вдосконалити систему її моніторингу;

- розробити основні напрями вдосконалення соціально-трудових відносин з позиції їх державного регулювання, підвищення ефективності аграрного виробництва, вдосконалення мотиваційного механізму праці та підвищення рівня життя сільського населення.

Об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є теоретичні, методичні та практичні аспекти здійснення та розвитку соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах.

Предметом дослідження є процеси формування та вдосконалення соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах.

Методи дослідження. Дисертаційна робота ґрунтуються на теоретичних і методологічних положеннях сучасної економічної науки, законодавчих і нормативно-правових актах, діючих в Україні, наукових працях відомих вітчизняних і зарубіжних вчених з проблем формування та розвитку соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах. При дослідженні застосовувалися наступні методи системного аналізу: абстрактно-логічний – при формуванні принципів, теоретичних узагальнень і висновків та критичному аналізі результатів досліджень інших авторів; монографічний – при вивченні особливостей формування відносин в ринкових умовах; розрахунково-конструктивний та порівняння – при зіставленні показників у динаміці і обґрунтуванні шляхів формування соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах. Кореляційно-регресійний аналіз застосований при визначені залежності продуктивності праці від її оплати, матеріально-технічного забезпечення господарств, площі сільськогосподарських угідь, коефіцієнта розораності території, наявності зрошуваних земель; економіко-математичний (при прогнозуванні основних показників соціально-економічного розвитку регіону); індексний метод, графічний, метод статистичних групувань (при аналізі стану та тенденцій розвитку соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах регіону). При обробці даних моніторингу соціально-трудової сфери використовувалися сучасні економіко-математичні методи з використанням стандартних прикладних пакетів програм.

Інформаційною базою дослідження слугували статистичні матеріали Державного комітету статистики України, Управління статистики Херсонської області, річні звіти аграрних підприємств, довідкова та монографічна література вітчизняних і зарубіжних авторів, інформаційно-аналітичні бюлетні, результати власних спостережень.

Наукова новизна одержаних результатів:

Вперше:

- визначені напрями економічного моніторингу соціально-трудової сфери, зокрема: рівень доходів та зарплати працівників аграрних підприємств; плинність кадрів; рівень зайнятості; обсяги соціальних виплат; роль аграрних підприємств у вирішені соціально-трудових проблем.

 

Удосконалено:

- нарахування заробітної плати на основі кореляційного аналізу з урахуванням показників продуктивності праці, витрат виробництва та валового доходу;

- напрями державного регулювання соціально-трудових відносин в аграрних підприємствах (розробка, обґрунтування та здійснення галузевої угоди; підтримка ефективних партнерських відносин у системі “роботодавець – працівник аграрної сфери”; посилення державної відповідальності у сфері зайнятості); посилення відповідальності аграрних підприємств у формуванні стабільної зайнятості.

Набули подальшого розвитку:

- оцінка факторів підвищення продуктивності праці (раціональне управління та організація виробництва; кваліфікація і мотивація персоналу; сучасні техніка і технології; інновації; специфічні умови праці);

- напрями регіональної політики зайнятості (збереження ефективних робочих місць; сприяння підготовки робочої сили; підтримка самозайнятості, посилення легальної зайнятості, соціальна підтримка безробітних).

- заходи по удосконаленню соціально-трудових відносин через їх диференціацію щодо різних форм власності та організації виробництва.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що вони складають основу для розв’язання завдань підвищення ефективності соціально-трудових відносин і сільськогосподарського виробництва. Реалізація пропозицій і рекомендацій щодо формування та ефективного використання трудових ресурсів, впровадження дієвого механізму мотивації аграрної праці та вирішення соціально-економічних проблем забезпечить створення умов для стійкого і збалансованого розвитку підприємств АПК Херсонської області.

Конкретні рекомендації, спрямовані на поліпшення формування трудового потенціалу, передані Головному управлінню агропромислового розвитку Херсонської облдержадміністрації (довідки № 358 від 27.04.2007р.). Результати досліджень впроваджуються в практичну діяльність аграрних підприємств Білозерського району Херсонської області (довідка №218/11 від 18.09.2008р.). Окремі положення дисертації використовуються в навчальному процесі Міжнародного університету бізнесу і права (м. Херсон) (довідка № 43 від 20.02.2008р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійною науковою працею. На основі комплексного дослідження  проблем організації та розвитку соціально – трудових відносин в аграрних підприємствах дана оцінка сучасному стану демографічної ситуації в сільський місцевості області, інтенсифікації виробництва і використання трудових ресурсів в  аграрних підприємствах, доведено необхідність  створення системи мотиваційного моніторингу та необхідність удосконалення механізму мотивації високопродуктивної праці. Основні положення й висновки дисертації сформульовані й обґрунтовані особисто автором.

Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертації і результатів проведених досліджень доповідались та одержали схвалення на звітних конференціях та семінарах викладачів і аспірантів Міжнародного університету бізнесу і права (м. Херсон); Дніпропетровського державного аграрного університету (2005-2008р.р.) на міжнародних науково-практичних конференціях “Сучасні проблеми економіки підприємств” (Дніпропетровськ, 2005 р.); “Тиждень науки у гуманітарному університеті “ЗІДМУ” (м. Запоріжжя, 2007 р.); “Теоретичні та практичні досягнення молодих вчених аспірантів” (м. Дніпропетровськ, 2006 р.); Міжнародний форум “Екологічні і культурні аспекти інвестиційної привабливості Херсонщини” (м. Херсон, 2008р.); Міжнародна конференція “Глобалізація економіки: нові можливості чи загрози людству?” (м. Донецьк, 2006р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 10 друкованих робіт, підготовлених самостійно та у співавторстві, загальним обсягом 4,02 ум. друк. арк. (з яких безпосередньо автору належить 4 (2,4 ум. друк. арк.). Із загальної кількості наукових праць 6 опубліковано у фахових виданнях,загальним обсягом 3,65 друк. арк.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Основний зміст дисертації викладено на 190 сторінках комп’ютерного тексту. Цифровий матеріал представлений в 35 таблицях, містить 12 рисунків і додатки. Список використаних джерел нараховує 117 найменувань.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)