ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
Название:
ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. У дореформений період в АПК України був створений потужний економічний потенціал на основі колективної і державної власності сільськогосподарських підприємств різної спеціалізації з науково обґрунтованими раціональними розмірами. Після початку аграрних перетворень, що базуються на приватній та державній власності, намітилася тенденція до розукрупнення сільськогосподарських підприємств за рахунок раніше створених. Так, у результаті реформування в 2006 році функціонувало 52077 господарств різних організаційно-правових форм ринкового типу. Із даної кількості 42784, або 65,9%, володіли 14,79%  сільськогосподарських угідь і мали середній розмір 300 га і тільки 16,1% господарств мали розмір 500 га і більше сільськогосподарських угідь. Це в свою чергу стало однією з багатьох причин занепаду сільськогосподарських підприємств  і зниження ефективності їх функціонування.

Серед проблем, що обговорюються науковцями, найбільш гострими є питання пошуку шляхів економічного зростання і функціонування агропромислового комплексу країни, стабілізації, подальшого розвитку й підвищення ефективності виробництва.

У системі заходів, спрямованих на відродження агропромислового комплексу, важливе місце належить спеціалізації та концентрації виробництва на основі раціональних розмірів сільськогосподарських підприємств.

Розглядом даних питань у різний час займалися такі вчені: В.Г. Андрійчук, В.І. Благодатний, А.Ф. Бурик, П.І. Гайдуцький, В.Г. Гусаков, В.С. Дієсперов, П.К. Канінський, І.Г. Кириленко, Г.Г. Котов, І.І. Лукінов, П.М. Макаренко, М.Й. Малік, Л.Ю. Мельник, В.Я. Месель-Веселяк, О.М. Онищенко, В.П. Прадун, П.Т. Саблук, М.М. Федоров, О.М. Шпичак та інші. Проте питання підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств та їх подальшого розвитку на основі раціональних розмірів, спеціалізації і концентрації виробництва в умовах приватної власності й орендних відносин залишилися  поза увагою дослідників, особливо на регіональному рівні. Це й зумовило вибір теми дисертаційної роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в межах програми наукових досліджень Уманського державного аграрного університету за темою „Адаптація організаційно-економічного механізму господарювання до соціально орієнтованих ринкових відносин в АПК” (номер державної реєстрації 0101U004493).

Безпосередньо автором виконувалося завдання: „Обґрунтувати підходи і пропозиції щодо підвищення ефективності розвитку сільськогосподарських підприємств на основі регіональної спеціалізації, концентрації та раціональних розмірів”.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка теоретичних та прикладних аспектів підвищення ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств на основі концентрації і спеціалізації виробництва. Для досягнення поставленої мети передбачено вирішення таких завдань:

       узагальнити суть поняття „ефективність”, визначити фактори впливу та показники, що її характеризують;

       обґрунтувати теоретичні основи підвищення ефективності сільськогосподарських підприємств на основі раціональних розмірів, спеціалізації та концентрації в умовах приватної власності на землю і засоби виробництва;

       узагальнити стан трансформації власності в реформованих аграрних формуваннях, її правове забезпечення та вплив на ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств;

       розглянути тенденції зміни розмірів сільськогосподарських підприємств у процесі реформування та визначити їх раціональні параметри;

       оцінити рівень ресурсного забезпечення господарств та економічну ефективність їх діяльності залежно від розмірів і розташування в межах агрогрунтових зон досліджуваного регіону;

       розробити проекти ефективного розвитку сільськогосподарських підприємств з найбільш поширеними виробничими напрямами на основі раціональних розмірів і здійснити регіональний розподіл загальної кількості спроектованих аграрних формувань залежно від напрямку спеціалізації і ресурсного потенціалу й оцінити їх ефективність;

       обґрунтувати шляхи вдосконалення маркетингової діяльності сільськогосподарських підприємств у контексті інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень, як необхідної передумови ефективного розвитку сільськогосподарських підприємств.

Об’єктом дослідження є процеси ефективного функціонування та розвитку  сільськогосподарських підприємств Черкаської області під час здійснення аграрної реформи в Україні та напрямки його підвищення.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і прикладних аспектів підвищення ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною базою дисертаційного дослідження є діалектичний метод пізнання економічних процесів, фундаментальні положення сучасної економічної теорії, наукові праці вітчизняних  і зарубіжних учених з питань ефективності й розвитку сільськогосподарських підприємств.

У процесі дослідження застосовувались такі методи: історичний – для виявлення тенденцій розвитку сільськогосподарських підприємств; дедуктивний, індуктивний та узагальнення – при дослідженні теоретичних аспектів розвитку і функціонування сільськогосподарських підприємств; порівняння, групування, графічний – при дослідженні сучасного стану розвитку сільськогосподарських підприємств; розрахунково-конструктивний та економіко-математичний – при прогнозних розрахунках та обґрунтуванні напрямів розвитку сільськогосподарських підприємств; абстрактно-логічний – щодо теоретичних і методологічних узагальнень, формулювання висновків.

Інформаційною базою досліджень були відповідні закони України, Укази Президента України, постанови Уряду, офіційні матеріали Держкомстату України і Головного управління статистики в Черкаської області, а також Міністерства аграрної політики України, дані річних звітів і результати монографічних обстежень окремих підприємств, здійснених автором, спеціальна література та інші джерела.

Наукова новизна одержаних результатів.  У результаті дослідження сукупності теоретичних і практичних аспектів ефективності функціонування та перспектив розвитку сільськогосподарських підприємств  одержано наступні результати, які визначають його наукову новизну:

вперше:

       обґрунтовано раціональні розміри сільськогосподарських підприємств різних виробничих напрямів у ринкових умовах на регіональному рівні залежно від природноекономічних умов та ресурсного забезпечення;

удосконалено:

       методику визначення узагальнюючого показника економічної ефективності – норми прибутку, шляхом врахування при його обчисленні витрат на підготовку працівників необхідної кваліфікації;

       класифікацію факторів впливу на економічну ефективність шляхом поділу їх на контрольовані та неконтрольовані з боку підприємства (контрольовані в свою чергу поділяються на організаційні та економічні; неконтрольовані – на природні та загальнодержавні);

       методичні підходи до формування системи маркетингового інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень для ефективного функціонування і розвитку сільськогосподарських підприємств, на основі поєднання державної консультаційної служби, маркетингового міжгосподарського кооперативу та маркетингового підрозділу в організаційній структурі підприємства;

дістали подальший розвиток:

       підходи до аналізу економічної ефективності сільськогосподарських підприємств залежно від рівня забезпеченості їх виробничими ресурсами;

       пропозиції щодо забезпечення ефективного розвитку сільськогосподарських підприємств на основі науково обґрунтованої спеціалізації та концентрації виробництва, новітніх технологій, високопродуктивних сортів рослин і порід тварин.

Практичне значення одержаних результатів. Викладені в дисертаційній роботі результати дослідження спрямовані на вдосконалення організації та підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств на основі спеціалізації, концентрації та раціональних розмірів. Основні положення та пропозиції за результатами досліджень доведені дисертантом до рівня практи­чних рекомендацій, які можуть бути широко використані сільськогосподарськими підприємствами.

Розробки автора рекомендовані до впровадженням у виробництво (довідки Головного управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації № 02-12/40 від 02.07.2007р. та Управління агропромислового розвитку Уманської районної державної адміністрації № 401/06 від 16.07.2007р.). Окремі результати дослідження знайшли відображення у навчальному процесі Уманського державного аграрного університету при викладанні економічних дисциплін (довідка № 446 від 11.07.2007 р.)

Особистий внесок здобувача. Результати наукових досліджень, що містяться в дисертаційній роботі, належать особисто автору, а з наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використано лише ті положення, що є результатом власних досліджень здобувача.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження доповідались на міжвузівській науковій конференції „Шляхи підвищення ефективності використання економічного потенціалу АПК України" (м. Умань, 2001 р.); міжвузівській науково-практичній конференції молодих учених економістів-аграрників „Аграрна реформа: стан, проблеми та перспективи" (м. Умань, 2001 р.); міжвузівській науково-практичній конференції молодих учених економістів-аграрників „Аграрна реформа: стан, проблеми та перспективи" (м. Умань, 2003 р.); Всеукраїнській конференції молодих учених (м. Умань, 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Глобальні та національні проблеми в аграрній економіці України" (м. Луганськ, 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених, магістрів і студентів, присвяченій 140-річчю з дня народження М.І. Туган-Барановського та 75-річчю економічного факультету Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва „Сталий розвиток аграрного сектору економіки" (м. Харків, 2004 р.); Всеукраїнській конференції молодих учених (м. Умань, 2005 р.); Всеукраїнській конференції молодих учених (м. Умань, 2006 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Концептуальні напрямки стратегічного розвитку нової аграрної політики України" (м. Луганськ, 2006 р.); науковій конференції до 30-річчя створення економічного факультету Уманського державного аграрного університету (м. Умань, 2006 р.); Всеукраїнській конференції молодих учених (м. Умань, 2007 р.); науково–практичній конференції „Соціально-економічні аспекти формування громадянського суспільства в Україні” (м. Умань, 2007 р.).

Публікації. За результатами проведених досліджень опубліковано 13 наукових праць загальним обсягом 3,15 друк.арк., з яких 3,0 друк.арк. належать особисто автору, з них 10 опубліковані у наукових фахових виданнях, а 3 за матеріалами конференцій.

Обсяг і структура дисертації.  Дисертаційна робота складається із вступу, 3 розділів, висновків, додатків і списку використаних джерел. Основний обсяг дисертації становить 182 сторінки комп’ютерного тексту, робота містить 56 таблиць на 30 сторінках, 17 рисунків на 8 сторінках і 30 додатків на 95 сторінках. Список використаних джерел включає 195 найменування на 18 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА