ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЦУКРОБУРЯКОВОГО ВИРОБНИЦТВА




  • скачать файл:
Название:
ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЦУКРОБУРЯКОВОГО ВИРОБНИЦТВА
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Важливим стратегічним завданням на  сучасному етапі розвитку вітчизняного сільського господарства є досягнення належного рівня ефективності аграрно-продовольчої продукції як основи її конкурентоспроможності та продовольчої безпеки держави. Реалізація цього завдання вимагає розробки  конкретних заходів і пропозицій щодо підвищення ефективності виробництва та забезпечення його динамічного розвитку.

Зазначена  проблема є досить актуальною  для цукробурякового  виробництва, як сфери, що забезпечує населення країни  важливішим продуктом харчування – цукром, технологічні потреби підприємств переробної промисловості та може бути джерелом виробництва альтернативних видів пального.

Вирощування цукрових буряків потребує значних матеріально-технічних ресурсів, подорожчання яких призвело до обмеження їх застосування та зменшення обсягів виробництва коренеплодів з 44,3 у 1990 р до 22,4 млн. т  – у 2006 р., недозавантаженості виробничих потужностей цукрових заводів, зменшення обсягів виробництва цукру  з 5,4 до 2,6 млн. тонн  в Україні, у Вінницький області - з 840,8 до 277,8 тис. т та зниження рівня  ефективності галузі.

Зменшення площ посівів і обсягів виробництва цукрових буряків призвело не тільки до недовикористання виробничих потужностей цукрових заводів і скорочення виробництва цукру, а й негативно позначилось, прямо чи опосередковано, на результативності аграрно-промислового виробництва.

Проблема  економічної ефективності аграрно-промислового виробництва знайшла відображення у працях В.Г. Андрійчука, В.І. Бойка, О.А. Богуцького, І.І. Лукінова, В.Я. Месель-Веселяка, П.Т. Саблука та багатьох інших. Вагомий внесок у розробку проблеми розвитку цукробурякового виробництва зробили П.П. Борщевський, В.С. Бондар, О.М. Варченко, С.Л. Дусанівський, О.О. Єранкін, О.С Заєць, М.Ю. Коденська,  В.І. Пиркін, М.В. Роїк, П.Т. Саблук,  С.А. Стасіневич, О.М. Шпичак, І.Г. Яремчук та інші. Наукові праці зазначених  вчених-економістів  є потужною теоретико-методологічною базою для подальших досліджень. Проте в них невирішені проблеми  підвищення ефективності товарного цукробурякового виробництва в умовах ринкових відносин.

Особливої уваги потребує визначення факторів впливу на рівень ефективності, впровадження мотиваційного механізму їх формування з урахуванням відмінностей природно-економічних умов мікрозон, що зумовлюють різну окупність витрат і ресурсів; обґрунтування перспектив розвитку галузі, раціонального її розміщення з урахуванням концентрації ресурсів, активізації створення інтегрованих формувань, удосконалення взаємозв’язків у ланцюгу виробництво→переробка→реалізація.

Важливість розробки пропозицій та  оптимальних рішень щодо ефективного розвитку цукробурякового виробництва визначає актуальність теми   дисертаційного дослідження, її мету і завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою частиною виконання наукових розробок  у Національному науковому центрі “Інститут аграрної економіки” УААН за темою “Розробити пропозиції по організації ефективного виробництва в господарських формуваннях ринкового типу”  науково-технічної програми на 2001-2005 роки  “Трансформація організаційно-економічних відносин до  соціально-орієнтованих ринкових умов в АПК” ( номер державної реєстрації 0102U000259). Автором обґрунтовано рекомендації щодо організації ефективного розвитку цукробурякового виробництва.

Мета і завдання дослідження.  Мета дослідження полягає  в розробці теоретичних і методологічних основ та  обґрунтуванні практичних пропозицій і заходів щодо стабілізації розвитку й підвищення економічної ефективності цукробурякового виробництва на основі вивчення та узагальнення теоретико-методологічних особливостей і практичного досвіду ефективного ведення галузі в умовах економічної реформи.

      Досягнення зазначеної мети зумовило необхідність розв’язання  таких завдань:

- розкрити теоретико-методологічну сутність ефективності цукробурякового виробництва в умовах ринкової економіки;

- визначити місце цукробурякового виробництва в економіці АПК Вінницької області  та України;

- здійснити  оцінку економічної  ефективності цукробурякового виробництва з урахуванням територіальної організації підприємств цукрової промисловості;

- виявити фактори впливу на рівень економічної ефективності цукробурякового виробництва;

- обґрунтувати основні напрями ефективного розвитку  цукробурякового виробництва;

- визначити оптимальні рівні концентрації виробництва цукрових буряків з урахуванням їх  раціонального розміщення за мікрозонами, як важливішого фактору ефективності галузі;

- обґрунтувати пропозиції щодо економічного регулювання розвитку цукробурякового виробництва.

Об’єктом дослідження є процес підвищення ефективності цукробурякового виробництва у господарствах Вінницької області. 

Предметом дослідження  визначено сукупність теоретичних, методологічних і практичних засад підвищення  економічної ефективності цукробурякового виробництва.

Методи дослідження. У процесі розробки поставлених у роботі завдань використовувались наступні методи економічних досліджень: діалектичний та абстрактно-логічний – для узагальнення теоретичних і методологічних засад у визначенні  сутності поняття “ефективність”; монографічний – для вивчення й оцінки сучасного стану розвитку буряківництва та діяльності цукрових заводів Вінницької області; порівняння та систематизація  − для виявлення тенденцій розвитку і факторів ефективності цукробурякового виробництва; формування блок-схем – для класифікації факторів підвищення ефективності та їх систематизації; групування – при визначенні взаємозв’язку факторів із результативністю виробництва; на основі економіко-математичного моделювання визначено оптимальні обсяги виробництва цукрових буряків за природно-економічними мікрозонами Вінницької області; абстрактно-логічний – при обґрунтуванні пропозицій щодо створення інтегрованих цукробурякових формувань та економічного регулювання розвитку галузі.

Теоретичною і методологічною базою дослідження є основні  положення економічної теорії, наукові праці вітчизняних та іноземних вчених з питань ефективного аграрно-промислового виробництва. Інформаційною базою дослідження були законодавчі та інформативно-правові акти Верховної Ради і Уряду України з питань розвитку цукробурякового виробництва, дані  Державного комітету статистики України, зведені річні звіти сільськогосподарських підприємств і цукрових заводів Вінницької області, особисті спостереження автора.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА