Формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови




  • скачать файл:
Название:
Формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено об’єкт, предмет, мету, завдання, гіпотезу, розкрито наукову новизну і практичне значення, висвітлено методи дослідження, подано дані щодо апробації, упровадження одержаних результатів та структури роботи.

У першому розділі «Теоретичні засади формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови» проаналізовано стан досліджуваної проблеми у вітчизняній та зарубіжній психолого-педагогічній літературі; визначено зміст і структуру феномену «інформаційна культура вчителя англійської мови»; уточнено сутність понять «інформаційна культура», «інформаційна компетенція», «інформаційні вміння»; здійснено аналіз нормативних документів, чинних програм і підручників з формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови.

Поняття «інформаційна культура» сформульовано в дослідженнях, присвячених вивченню механізмів та особливостей інформаційного обміну у зв'язку з посиленням ролі інформації в соціокультурних процесах, що відбуваються в сучасному суспільстві (Т. Вітухновська, Г. Воробйов, М. Вохришева, Н. Гендіна, А. Гречихін, М. Жалдак, Н. Зинов’єва, В. Каймін, В. Коган, В. Матросов, Н. Макарова, О. Медведєва, Ю. Первін, Б. Семеновкер, Н. Угринович, А. Урсул, І. Хангельдієва та ін.).

Учені (С. Каракозов, Є. Ширшов) тлумачать інформаційну культуру як складник базової культури особистості, її системної характеристики, що дозволяє їй ефективно брати участь у всіх видах роботи з інформацією (отриманні, накопиченні, кодуванні і переробці її змісту, створенні на цій основі якісно нової інформації та її практичному використанні). При цьому С. Каракозов зазначає, що інформаційна культура особистості включає грамотність і компетентність у розумінні природи інформаційних процесів та відносин, гуманістично орієнтовану інформаційну ціннісно-смислову сферу (прагнення, інтереси, світогляд, ціннісні орієнтації), розвинену інформаційну рефлексію, творчість в інформаційній поведінці і соціально доцільній інформаційній активності.

На підставі проведеного аналізу наукового фонду було запропоновано робоче визначення інформаційної культури вчителя англійської мови. Так, інформаційна культура вчителя англійської мови є складником його професійно-педагогічної культури, що дозволяє йому ефективно брати участь у всіх видах роботи з англомовною інформацією: у процесі отримання, кодування і переробки інформації будь-якого виду, створення на цій основі якісно нової інформації, її передавання та практичного використання в навчанні англійської мови (а саме: у навчанні вимови, лексичних одиниць, граматичних явищ, структур мовленнєвих актів, країнознавчого матеріалу), у роботі з англомовними текстами, їх перекладі та редагуванні, і включає знання інформаційних ресурсів власної професійної сфери, гуманістично орієнтовану інформаційну ціннісно-смислову сферу, розвинену інформаційну рефлексію, творчість в інформаційній поведінці й соціально-інформаційній активності, а також національно-культурну специфіку мовленнєвого спілкування.

Інформаційна культура вчителя англійської мови є показником ефективності його професійної підготовки. Як об’єктивне явище вона виявляється в мовних знаннях, які обумовлені специфікою предмета «Іноземна мова: англійська», і способах діяльності іноземною мовою. Як суб'єктивне – у професійній діяльності вчителя англійської мови в процесі розвитку мовної особистості майбутнього фахівця в полікультурному інформаційному суспільстві.

Відповідно до складників інформаційної культури та з урахуванням особливостей інформаційної культури вчителя англійської мови, які передбачать роботу з англомовною інформацією, і відтак, потребують спеціальних іншомовних лінгвістичних умінь, ми виокремлюємо такі компоненти інформаційної культури майбутнього вчителя англійської мови, як-от: лінгвістичний, інструментально-діяльнісний, ціннісно-смисловий, рефлексійний та творчий.

Потреба формування інформаційної культури вчителя зазначена в низці законодавчих і нормативних актів. Проте, у державних стандартах вищої освіти, програмах підготовки майбутніх учителів іноземної (англійської) мови йдеться про формування в них умінь і навичок роботи із сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями, а не з інформацією в усіх її видах і способах подання. Чинні програми з англійської мови вимагають від студентів володіння вміннями пошуку, аналізу й використання англомовної фахової інформації. Однак, огляд навчальних посібників, призначених для підготовки студентів 2-х курсів факультетів іноземних мов, майбутніх учителів англійської мови, виявив відсутність системи спеціальних вправ, спрямованих на оволодіння студентами навичками і вміннями щодо роботи з англомовною інформацією, визначених педагогічних умов формування їхньої інформаційної культури та відповідної методики їх реалізації в навчальному процесі.

У другому розділі «Методика формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови» визначено педагогічні умови формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови, описано систему вправ з формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови; подано експериментальну модель формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови.

Формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови в процесі професійної підготовки залежить від наявності певних педагогічних умов, а саме: комплексності, систематичності та наступності на всіх рівнях і етапах взаємодії студентів з англомовними засобами інформації; наявності системи вправ, що спонукають студентів до активної самостійної роботи з англомовною інформацією; соціокультурної спрямованості вибору професійно-орієнтованих англомовних джерел інформації.

Відповідно до цих умов була розроблена система вправ, спрямована на формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови. Ця система складається з трьох груп вправ, кожна з яких відповідає формуванню певного компонента інформаційної культури, а саме: інструментально-діяльнісного, творчого, рефлексійного.

Формування лінгвістичного компонента (володіння учителем англійської мови сукупністю знань, умінь і навичок оперування текстовою інформацією як одиницею інформаційного обміну, що здійснюється шляхом сприйняття, декодування, осмислення й інтерпретації англомовної інформації, а також її продукування) та ціннісно-смислового компонента (сукупність особистісно-значущих і особистісно-цінних прагнень, ідеалів, переконань, поглядів, позицій, діяльності в засвоєнні, створенні і використанні англомовної інформації) забезпечувались у всіх групах вправ.

До кожної з виокремлених груп увійшли вправи різних типів та видів. Так, до групи вправ, спрямованих на формування інструментально-діяльнісного компонента, було віднесено такі типи: умовно-комунікативні, комунікативні, рецептивні, рецептивно-аналітичні, рецептивно-репродуктивні, рецептивно-продуктивні, продуктивні, і види вправ: лінгвістично-пошукові, комунікативно-пошукові, пізнавально-пошукові, культурознавчі, комунікативно-орієнтовані, пізнавально-дослідні та пошуково-ігрові. Усі вправи виконувались індивідуально, парами і групами.

Подаємо приклади вправ означеної групи. Тип вправи: умовно-комунікативна, рецептивно-продуктивна. Вид: лінгвістично-пошукова. Мета: сформувати в студентів навички роботи з текстовою інформацією й обговорення отриманої інформації англійською мовою.

Task: look through the short articles given below. Make the compression of the text information. Read the articles once more, choose the article you liked and do the tasks below.

Тип вправи: комунікативна, рецептивно-продуктивна. Вид: комунікативно-пошукова. Мета: сформувати вміння пошуку інформації в усій сукупності англомовних інформаційних ресурсів, вилучати інформацію з різноманітних джерел, оцінювати і занотовувати її з урахуванням поставлених цілей.

Task: give the analysis of the English press materials devoted to the problem of human health. Use printed periodicals or Inte
et
(www.thetimes.co.uk, www.nytimes.com/lea
ing
,
http://www.sundaytimes.co.uk, http://news.google. com/nwshp?tab=wn, http://news.bbc.co.uk, www.nytimes.com, www.thetimes. co.uk). Note down the necessary information and be ready for further discussion on the topic «Illnesses and their Treatment».

Тип вправи: комунікативна, рецептивно-продуктивна. Вид: пізнавально-пошукова культурознавча. Мета: розвивати в студентів навички й уміння синтезувати і передавати соціокультурну інформацію з різних автентичних джерел, чітко обґрунтовувати та розширювати висловлені погляди, надавати потрібні пояснення й аргументи.

Task: use English Inte
et
-resources to find as much information as possible with the help of search engines using key-words. Basing on the information you found, analyse educational system of the USA, Great Britain and Ukraine, define what you suppose to be their good and bad sides. Prove your point of view. Try to be convincing in defending your views, using facts, giving necessary arguments.

Група вправ, спрямованих на формування творчого компонента інформаційної культури, охоплювала комунікативні й умовно-комунікативні, рецептивно-аналітичні, рецептивно-продуктивні та продуктивні вправи. З-поміж них було виокремлено такі види вправ, як-от: пошуково-творчі, творчі й креативно-дослідні.

Подаємо приклади вправ цієї групи. Тип вправи: комунікативна, рецептивно-продуктивна. Вид: пошуково-творча. Мета: розвивати вміння студентів сприймати на слух англомовну інформацію й обговорювати її.

Task: watch and listen to ВВС and CNN news. What is the difference between foreign news and information presented by local companies? What events are covered in the programmes of Mass-Media of different countries? What events are covered in the Ukrainian news, but not in the British and American Mass-Media? What is common and what is different in television coverage of the events and facts which are discussed in TV news? Present notes for the discussion.

Тип вправи: умовно-комунікативна, продуктивна. Вид: творча. Мета: розвивати в студентів навички англомовного писемного мовлення в написанні творчих робіт.

Task: the editors of the English sport magazine addressed to the readers with the request to send a short essay with their ideas about the types of sport which may appear in future. Read some advice on essay writing (www.essaypunch.com, www.ebaack.com.). Write down the essay for this magazine.

Тип вправи: умовно-комунікативна, продуктивна. Вид: креативно-дослідна. Мета: розвивати в студентів навички навчально-дослідної роботи з англійської мови.

Task: use English Inte
et
-resources to find as much information as possible with the help of search engines using key-words. Using the information you have selected, present the article about the use of neologisms in publicistic texts in mode
English.

До вправ, спрямованих на формування рефлексійного компонента, увійшли: умовно-комунікативні й комунікативні; рецептивно-аналітичні та рецептивно-продуктивні типи вправ і такі їх види, як-от: аналітично-оцінювальні та рефлексійно-оцінювальні. Приклади вправ цієї групи подано нижче.

Тип вправи: умовно-комунікативна, рецептивно-аналітична. Вид: аналітично-оцінювальна. Мета: сформувати в студентів аналітичні навички й уміння роботи з англомовною навчальною літературою.

Task: analyse the educational literature in English Grammar on the topic «Modal Verbs», find the fragment of authentic belles-lettres text (page format – А-4) and analyse all the cases of the use of modal verbs in it.

Тип вправи: умовно-комунікативна, рецептивно-аналітична. Вид: рефлексійно-оцінювальна. Мета: удосконалювати в студентів навички й уміння самостійної роботи з англомовним граматичним матеріалом та вміння самоконтролю і самокорекції.

Task: do your spell checking. Use the materials of the Website http://grammar.ccc.commnet.edu/grammar/quiz_list.htm, choose the section «Spelling», do the offered test. Analyse your errors. Do the task again. Analyse the results (whether there are changes as compared to the previous test implementation).

З урахуванням теоретичних позицій дослідження було розроблено експериментальну модель формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови з використанням запропонованої системи вправ. Реалізація моделі передбачалася на 2-х курсах факультетів іноземних мов у процесі вивчення навчальних дисциплін «Практика усного та писемного мовлення», «Практична граматика», «Практична фонетика». Гнучкості знань студентів сприяла реалізація міжпредметних зв’язків з курсами «Країнознавство» й «Основи наукових досліджень». Розроблена експериментальна модель базувалася на дидактичних, психологічних та методичних принципах, що відображали специфіку процесу формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови, й обіймала чотири етапи: мотиваційно-підготовчий, репродуктивно-діяльнісний, конструктивно-творчий і рефлексійно-оцінювальний.

Мета першого, мотиваційно-підготовчого, етапу полягала в ознайомленні студентів з можливостями використання традиційних та інноваційних інформаційних ресурсів у процесі вивчення англійської мови; збагаченні й систематизації їхніх знань щодо роботи з фаховою інформацією, а також формування стійкого інтересу до інформаційної діяльності англійською мовою, розуміння її важливості для професійного самовдосконалення. Усі завдання були спрямовані на заохочення студентів до роботи з англомовною інформацією, формування потреби в пошуково-дослідній діяльності. Досягнення цієї мети забезпечувалося використанням матеріалів, поданих у першій частині спецпрактикуму «Формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови» та першому модулі «Choosing a Career» розроблених нами методичних рекомендацій з формування інформаційних умінь студентів 2-х курсів факультетів іноземних мов під час роботи з англомовними текстами різних функціональних стилів. Зазначені матеріали реалізовували такі педагогічні умови формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови, як-от: наявність системи вправ, що спонукають студентів до активної самостійної роботи з англомовною інформацією; соціокультурна спрямованість вибору професійно-орієнтованих англомовних джерел інформації, та застосовувались у процесі проведення міні-лекцій, практичних занять, пізнавальних бесід-обговорень.

На першому етапі студенти ознайомлювалися з можливостями сучасних інформаційно-комунікаційних технологій для вивчення англійської мови, списками веб-сайтів провідних англомовних інформаційних телекомпаній та інтерактивних електронних періодичних видань, аналізом програмних продуктів для вивчення англійської мови й програмою Web-reader, що давала змогу працювати з англомовними матеріалами інформаційних веб-сайтів.

На другому, репродуктивно-діяльнісному, етапі відбувався розвиток інформаційних умінь студентів у процесі роботи з англомовною інформацією. Досягнення мети другого етапу забезпечувалося використанням матеріалів, поданих у другій частині спецпрактикуму «Формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови», та роботою з другим «Illnesses and their Treatment» і третім «Education» модулями означених методичних рекомендацій. Ці матеріали сприяли реалізації педагогічної умови, що вимагала комплексності, систематичності та наступності на всіх рівнях і етапах взаємодії студентів з англомовними засобами інформації. Вони використовувалися на практичних заняттях, у процесі самостійної роботи студентів. Робота з другою частиною спец-практикуму передбачала аудиторну й самостійну роботу студентів, а також проведення самоконтролю засобом тестування в режимі on-line за допомогою нових інформаційних технологій. Змістовий аспект роботи включав пошук сучасних фахових матеріалів в інформаційних джерелах, налагоджування контактів та листування через Інтернет з англомовними партнерами, участь в англомовних форумах, виконання граматичних/лексичних завдань за темою, яка вивчалася, у режимі on-line.

Метою третього, конструктивно-творчого, етапу було подальше закріплення й удосконалення інформаційних умінь майбутніх учителів англійської мови. Досягнення цієї мети забезпечувалося використанням третьої частини розробленого спецпрактикуму і четвертого модулю методичних рекомендацій «Sport and Games». Реалізовувалися такі педагогічні умови, як-от: комплексність, систематичність та наступність на всіх рівнях і етапах взаємодії студентів з англомовними засобами інформації; використання системи вправ, що спонукала студентів до активної самостійної роботи з англомовною інформацією. Зазначені матеріали застосовувалися на практичних заняттях, у процесі проведення самостійної роботи. Навчання забезпечувалося проведенням міні-конференцій, як підсумку з кожної теми, на яких студенти представляли результати своєї роботи з автентичною соціокультурною інформацією у вигляді рефератів, доповідей, тез, а також рольових ігор, інформаційно-творчих мовних проектів (наприклад, «Travel broadens the mind», «Travel Agency», «A changing language»). Застосування методу проектів сприяло розвитку в студентів навичок самостійної роботи з англійської мови, їх творчого потенціалу й інтегрованому використанню інформаційних і дослідницьких знань та вмінь на практиці.

Четвертий, рефлексійно-оцінювальний, етап формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови було спрямовано на вдосконалення і розвиток здатності студентів до самооцінки вмінь інформаційної діяльності в процесі вивчення англійської мови. Робота здійснювалася за четвертою частиною розробленого спецпрактикуму, а також за п’ятим «Travelling» та шостим «Theatre» модулями методичних рекомендацій. Ці матеріали реалізовували такі педагогічні умови формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови: наявність системи вправ, що спонукають студентів до активної самостійної роботи з англомовною інформацією; соціокультурна спрямованість вибору професійно-орієнтованих англомовних джерел інформації. Робота проводилася на практичних заняттях і під час самостійної роботи студентів. Використовувалися рольові ігри, культурознавчі вікторини, міжпредметні мовні проекти (наприклад, міжпредметний проект – створення студентського журналу «Exchange» англійською мовою), створення традиційного й електронного мовного портфоліо. Для розвитку інформаційної рефлексії студентів їм пропонувалися завдання, які вимагали систематизації, узагальнення, класифікації, осмислення, порівняння вивченого англомовного матеріалу з подальшим аналізом результатів інформаційної діяльності. Акцент робився на самостійній діяльності студентів, які залучалися до лінгвістичного аналізу власних і чужих помилок, їх виправлення, оцінювання мовленнєвих навичок однокурсників та самооцінки в процесі інформаційної діяльності англійською мовою. Проводилася підготовка традиційного мовного портфоліо та його електронної версії.

Кожний етап передбачав відповідний аспект роботи з певним комплексом вправ, використання різноманітних видів завдань для самостійної роботи студентів.

У третьому розділі «Експериментальна перевірка ефективності методики інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови» подано апробацію експериментальної моделі формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови з використанням розробленої системи вправ; проаналізовано результати експерименту.

Анкетування студентів випускних курсів факультетів іноземних мов щодо виявлення їхнього ставлення до необхідності формування інформаційної культури засвідчило, що майже всі студенти усвідомлюють необхідність формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови. Водночас студенти не змогли пояснити сутності понять «інформаційна культура» та «інформаційна культура вчителя англійської мови», визначити складники інформаційної культури. Вони не чітко розуміли, якими інформаційними вміннями повинен володіти майбутній учитель англійської мови.

Для визначення рівнів сформованості інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови було використано такі критерії, як-от: 1) ціннісно-змістовий з показниками: інформаційна обізнаність, інформаційна активність, інформаційна готовність; 2) професійно-діяльнісний з показниками: уміння, спрямовані на отримання інформації з різноманітних англомовних джерел; уміння, спрямовані на адаптацію та інтерпретацію англомовної інформації; уміння, спрямовані на адекватне й повне повідомлення інформації англійською мовою; 3) творчо-рефлексійний з показниками: здатність до креативного мислення, здатність до самостійного мислення, здатність до рефлексії.

Високий рівень розвитку інформаційної культури був пов'язаний з умінням студентів усвідомлено відтворювати наявні знання у вивченні англійської мови, творчо застосовувати їх в інформаційній взаємодії, навчальній і професійній діяльності, а також самостійно здобувати нові фахові знання на базі вже сформованих та проявляти активність в інформаційній діяльності англійською мовою. Студенти середнього рівня інформаційної культури характеризувались усвідомленим засвоєнням фахової інформації, самостійністю в продукуванні думок, рішенні поставлених завдань різними способами, зацікавленістю в отриманні мовних знань та інформаційних умінь у професійній підготовці. Студентам базового рівня сформованості інформаційної культури був властивий репродуктивний характер засвоєння фахової інформації, стереотипність мислення, виконання навчальних дій за зразком, низький пізнавальний інтерес, пасивність у ситуаціях інформаційної взаємодії у вивченні англійської мови.

Ефективність педагогічних умов формування інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови та розробленої методики їх реалізації перевірялася під час формувального етапу експерименту, у якому взяли участь студенти других курсів факультету іноземних мов Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського та факультету іноземної філології Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського.

Результати констатувального зрізу засвідчили, що високий рівень сформованості інформаційної культури майбутніх учителів англійської мови був характерний лише для 6 % студентів експериментальної (далі – ЕГ) і 7 % – контрольної (далі – КГ) груп. Середній рівень було виявлено в 13 % студентів ЕГ та 11 % КГ, базовий рівень було зафіксовано у 81 % майбутніх учителів англійської мови ЕГ та у 82 % КГ.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА