Конопля К.В. Роль ознак структури рослини в насіннєвій продуктивності конопель та їх селекційне значення




  • скачать файл:
Название:
Конопля К.В. Роль ознак структури рослини в насіннєвій продуктивності конопель та їх селекційне значення
Альтернативное Название: Конопля К.В. Роль признаков структуры растения в семенной продуктивности конопли и их селекционное значение
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

РОЗДІЛ 1. БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КОНОПЕЛЬ І ЇХ НАСІННЄВА ПРОДУКТИВНІСТЬ (огляд літератури)


Аналіз багаторічних літературних даних вітчизняних і зарубіжних науковців свідчить про наявність у рослини конопель певних ознак, які впливають на формування насіннєвої продуктивності.


Незважаючи на те, що в цілому дослідженню насіннєвої продуктивності конопель присвячено багато наукових праць Дьомкіна А.П., Аринштейн А.Й., Сенченка Г.І., Вировця В.Г., Щербаня І.І., Лайко І.М., Ситника В.П., однак роль багатьох ознак у формуванні насіннєвої продуктивності є недостатньо встановленою. Тому ця проблема лишається актуальною і потребує подальшого її вивчення.                 


 


РОЗДІЛ 2. УМОВИ, МАТЕРІАЛ І МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ


Наукові дослідження виконувались протягом 2003-2006 рр. у польових і лабораторних умовах Інституту луб’яних культур УААН, який розташований в м.Глухові Сумської області (зона Полісся).


Погодні умови за час проведення досліджень були різноманітними, що дало можливість більш детально вивчити особливості формування структурних ознак рослини конопель і їх вплив на насіннєву продуктивність.


Використано загальновідомі для конопель два типи розсадників – селекційний і оціночний.


В селекційному розсаднику (площа живлення рослин 50 х 5-10см):


 – здійснювали поліпшення лінії Однодомні 9ЧС, при цьому у фазі бутонізації і початку цвітіння бракували рослини з великою кількістю чоловічих квіток, і відбирали для подальшого розмноження стерильні рослини однодомної фемінізованої матірки із сімей з вищим вмістом чоловічостерильних форм;


– проводили схрещування материнських форм Єрмаківські місцеві (сорт дводомних конопель) і лінії Однодомні 9ЧС (однодомні коноплі) з батьківською формою – Глухівські 57 (сорт однодомних конопель).  


В оціночному розсаднику (площа живлення рослин 50 х 5 см):


– проводили фенологічні спостереження за рослинами;


– вивчали 14 зразків конопель, у тому числі 12 сортів – Єрмаківські місцеві, Глухівські 10, ЮС-9, ЮС-22 (дводомні коноплі), Глухівські 18, Глухівські 57, Глухівські 58, ЮСО-14, ЮСО-31, Золотоніські 11, Золотоніські 15, Синельніківські 3 (однодомні коноплі) і два гібриди – Futura 75, Fedora 17, які аналізували за 19 структурними ознаками та елементами насіннєвої продуктивності і волокнистості стебла;


– досліджували лінію конопель Однодомні 9ЧС і гібриди, Єрмаківські місцеві х Глухівські 57 та Однодомні 9ЧС х Глухівські 57 за співвідношенням статевих типів та показниками господарсько-цінних ознак і насіннєвої продуктивності;


З метою вивчення мінливості ознак структури суцвіття і взаємозв’язку насіннєвої продуктивності з волокнистістю стебла два сорти однодомних конопель (Глухівські 18, Глухівські 58) вирощували в умовах трьох контрастних площах живлення рослин: 10 х 5, 50 х 5, 100 х 100 см. Для кожного варіанту досліду величина ділянки становила 1 рядок довжиною 10 м у трьох повторностях.


Для встановлення і обґрунтування оптимальних умов живлення рослин, які забезпечують високий урожай насіння сортів однодомних конопель у зв’язку з механізованим збиранням стеблостою, до вивчення було задіяно два сорти – ЮСО-31 і Глухівські 58. Площа живлення рослин: 45 х 3, 45х 5, 45 х 10, 45 х 15, 45 х 20, 45 х 25 см. Загальна площа ділянки для кожного варіанту досліду становила 13,5 м2.


  Статистичну обробку експериментальних даних здійснювали загальноприйнятими методами (Доспехов, 1973) за допомогою персонального комп’ютера із застосуванням програм Excel і ППП “ОСГЄ” (Белкин, Харьков, 1993г.).


 


РОЗДІЛ 3. РОЛЬ ОЗНАК СТРУКТУРИ РОСЛИНИ КОНОПЕЛЬ У ФОРМУВАННІ НАСІННЄВОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ


У даному розділі подано результати досліджень дводомних і однодомних конопель з вивчення особливостей формування та зміни ознак структури суцвіття як складових насіннєвої продуктивності залежно від статевого типу і площі живлення рослин.


Залучені до експериментів 14 зразків конопель, що були предметом дослідження, насамперед відрізняються між собою за співвідношенням статевих типів, які по-різному впливають на формування насіннєвої продуктивності.


У наших піддослідних сортів дводомних конопель відмічена кількість чоловічих і жіночих рослин у співвідношенні близькому 1:1, що є типовим явищем.


 


У однодомних конопель найбільше міститься рослин однодомної фемінізованої матірки (ОФМ) – від 53,7 % до 90 %. Справжні однодомні фемінізовані рослини (СОФР) складають 6,9-25,9 %, однодомна фемінізована плоскінь (ОФП) – 2,3-18,8%, фемінізована плоскінь (ФП) – 0,3-4,9 %. Гібриди, отримані від схрещування дводомних і однодомних конопель, містять високий процент матірки однодомних конопель (49,3 і 77,0 %) і характеризуються відсутністю фемінізованої плосконі.

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА