Ковальчук І.В. Удосконалення моделей простих міжлінійних гібридів кукурудзи, адаптованих до умов Лісостепу України




  • скачать файл:
Название:
Ковальчук І.В. Удосконалення моделей простих міжлінійних гібридів кукурудзи, адаптованих до умов Лісостепу України
Альтернативное Название: Ковальчук И.В. Совершенствование моделей простых межлинейных гибридов кукурузы, адаптированных к условиям Лесостепи Украины
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

1. Проблема створення та УДОСКОНАЛЕННЯ МОДЕЛЕЙ простих МІЖЛІНІЙНИХ гібридів кукурудзи і шляхи її вирішення (огляд літератури)


 


В розділі наводиться огляд праць вітчизняних та зарубіжних вчених щодо вивчення проблеми створення та використання високоврожайних простих гібридів кукурудзи адаптованих до умов зони вирощування. Сформульована необхідність проведення досліджень в цьому напрямку.


 


2. УМОВИ, МАТЕРІАЛ І методика ДОСЛІДЖЕНЬ


 


Для вирішення поставлених завдань по темі дисертаційної роботи дослідження проводили протягом 1999 – 2001 років на селекційні ділянці кафедри генетики, селекції та насінництва Уманської державної аграрної академії (УДАА), яка розташована в західній частині Черкаської області і згідно з природнокліматичним районуванням відноситься до Маньківського  природно-сільськогосподарського району, середньодніпровсько-бугського округу Правобережної Лісостепової провінції України та в Маслівському державному аграрному технікумі (МДАТ) Миронівського району Київської області.


Ґрунти селекційної ділянки Уманської державної сільськогосподарської академії відносяться до чорноземів опідзолених малогумусних важкосуглинкових. Вони відзначаються невисоким вмістом гумусу (3,31 % в орному, 030 см шарі) і мають грудкувато-пилувату структуру. За вмістом рухомих форм фосфору і калію ґрунт належить до групи середньозабезпечених (80 – 130 мг/кг ґрунту), а за вмістом легкогідролізованого азоту – до слабко забезпечених (100 мг/кг) і має слабко кислу, близьку до нейтральної реакцію ґрунтового розчину (рН 6,5 – 6,7) та високу водопроникність з незначною водооб’ємною силою.


Основний масив землекористування Маслівського ДАТ розташований в умовах широкохвилястого та слабкохвилястого рельєфу з відсутністю поверхневого стоку і глибокими підгрунтовими водами. Переважаючим типом ґрунтів є чорноземи глибокі малогумусні крупнопилувато-легкосуглинкові. Характерним для яких є високий вміст гумусу і відсутність чіткого розподілу профілю на генетичні горизонти. Морфологічні ознаки такі: гумусовий горизонт (0 – 39 см) темно-сірий, пилувато-грудкуватий, рихлий, в підорній підошві пластичний, більш ущільнений. Профіль за механічним складом однорідний. Внаслідок близького залягання карбонатів кальцію реакція ґрунтового розчину близька до нейтральної (рН 6,8 – 6,9). Запас поживних речовин у ґрунті високий.


Значна мінливість погодних умов у роки проведення досліджень, особливо на етапах органогенезу кукурудзи, дозволила отримати дані, що характеризують реакцію нових простих гібридів кукурудзи на зміну умов вирощування.


Матеріал дослідження. Для проведення наших досліджень, в якості вихідного матеріалу, були використані 17 елітних самозапилених ліній кукурудзи вітчизняної та зарубіжної селекції з контрастними господарсько-цінними ознаками і різною скоростиглістю.


Головну увагу при вивченні вихідного матеріалу приділяли таким ознакам як ранньостиглість, продуктивність і окремі елементи продуктивності, холодостійкість, реакція на умови вирощування, стійкість до шкідників і хвороб, придатність до механізованого збирання, комбінаційна та адаптивна здатність, а також характер успадкування основних господарсько-цінних ознак у їх гібридному потомстві.


Використовуючи кращі зразки колекції, в якості батьківських компонентів для схрещування, нами створено ряд високопродуктивних гібридів, які проходять в даний час випробування у різних грунтово-кліматичних умовах.


Методика досліджень. У дослідженнях застосовували загальноприйняту для даної зони технологію вирощування кукурудзи. Дослід було закладено на високому фоні мінеральних добрив (N136 P126 K120) і густоті рослин 80 тис. рослин на гектар. Посів проводили в оптимальні для зони строки. Гібриди F1 і вихідні батьківські форми висівали вручну пунктирним способом з міжряддям 70 см. Ділянки двохрядкові по 20 рослин в рядку, облікова площа 5 м2. Варіанти в досліді розміщували методом рендомізованих блоків в триразовій повторності. На ділянках проводилась боротьба з бур’янами шляхом внесення гербіциду харнес і ручного прополювання з одночасним формуванням густоти рослин.


Господарські, біологічні та морфологічні ознаки кукурудзи вивчали згідно рекомендаціям, викладених у “Методиці державного сортовипробування сільськогоспо-дарських культур” (1989) та “Методиці польових дослідів з кукурудзою” (1980).


Оцінку селекційного матеріалу на стійкість до шкідників і хвороб проводили в умовах природного фону за методикою Н.А. Вилкової, В.Г. Іващенка, А.Н.Фролова та ін. (1989).


Аналіз загальної (3КЗ) та специфічної (СК3) комбінаційної здатності інбредних ліній за ознакою “урожай сухого зерна“ в системі діалельних схрещувань проводили за методикою Гріффінга (модель 1, метод 4) в модифікації Н.П. Літуна та Н.В. Проскуріна (1992).


Оцінку параметрів адаптивної здатності і стабільності новостворених простих гібридів вивчали за методикою А.В. Кільчевського та А.В. Хотильової (1985).


Ступінь фенотипового домінування (hp) при успадкуванні господарсько-цінних ознак самозапилених ліній гібридами F1 визначали за формулою Г.М. Бейла, Р.І. Аткінса (1965).


Математичну обробку експериментальних даних здійснювали за методами дисперсійного, кореляційного та регресивного аналізів, викладених Б.С. Доспєховим (1985) та В.Ф. Мойсейченком і В.О. Єщенком (1994) з використанням персонального комп’ютера.


 


РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ


 


3. ВИВЧЕННЯ СЕЛЕКЦІЙНОЇ ЦІННОСТІ НОВОГО ВИХІДНОГО


МАТЕРІАЛУ ДЛЯ СЕЛЕКЦІЇ ПРОСТИХ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ


 


Вивчення колекції інбредних ліній за основними біологічними і господарсько-цінними ознаками, яке проводилось нами у двох пунктах випробування, протягом 1999-2001 років в УДАА і в 2000-2001рр. – у МДАТ, мало подвійну мету: здійснити селекційну оцінку ліній і отримати прості гібриди інтенсивного типу від схрещування батьківських форм з можливо більш точною їх характеристикою для з’ясування дії гетерозису на окремі ознаки і властивості, а також для вивчення закономірностей формування цих ознак у гібридів в умовах Лісостепу України.


Враховуючи тривалість вегетаційного періоду і кількість листків на основному стеблі досліджувана колекція самозапилених ліній була розділена на три групи стиглості – ранньостиглу (ЧК 73, БГ 1081, ДК 165ВМ), середньоранню (ЧК 62, Р 346, УМ 305, УМ 337, УР 32, УМ 327, ДК 373, Р 502, F 115, УМ 313, УМ 316, УМ 331, ЛВ 4) та середньопізню (ГК 26).


За висотою рослин та закладанням нижніх господарсько-придатних качанів більшість ліній (88%) колекції, згідно з класифікатором-довідником виду Zea mays (1994), мали високі рослини (151–200см) з середньою висотою закладання качана (51–70 см), але необхідно відмітити, що в умовах Київської області (МДАТ) ці ж рослини характеризувались середньою висотою рослин та низьким закладанням качанів.


Для оцінки стійкості інбредних ліній до сажкових хвороб і кукурудзяного метелика використовували такий показник, як відсоток пошкоджених рослин від загальної кількості їх на обліковій площі. Вивчення проводили на фоні природного зараження протягом двох років у двох пунктах випробування. На основі узагальнення отриманих даних, за відсотком ураження збудником пухирчастої сажки, досліджувана колекція ліній була розділена нами на дві групи:


1) неуражувані або дуже стійкі – Р346, УМ337, УМ327, Р502, Гк26, ЛВ4;


2) слабко уражувані (до 5 %), або стійкі – ЧК 62, УМ 305, ЧК 73, Бг 1081, УР 32, Дк 165 ВМ, Дк 373, F 115, УМ 313, УМ 316, УМ 331.


Протягом 2000 – 2001 років нами також вивчалась стійкість вихідного матеріалу до пошкодження кукурудзяним метеликом. Отримані результати виявили суттєвий вплив на стійкість ліній до цього шкідника пункту випробування. Так, якщо в умовах Черкаської області у 2000 році самозапилені лінії характеризувались дуже високою і високою, а у 2001 році – дуже високою і середньою стійкістю до кукурудзяного метелика, то в погодних умовах Київської області показник їх стійкості змінювався від середнього до дуже низького у 2000 році, а у 2001 – всі лінії, крім УМ 313 (пошкодженість 42,9 %), пошкоджувались на 58,5-92,8 %. Незалежно від пункту випробування у 2001 році найбільш сприйнятливими до цього шкідника виявились лінії УР 32, Дк 165ВМ і Бг 1081, а найбільш стійкими – УМ 327, та Дк 373.


Для оцінки холодостійкості ліній ми використовували показники польової схожості та загального стану рослин, які оцінювались нами за дев’ятибальною шкалою (1-2 бали – дуже низька, 3-4 – низька, 5-6 – середня , 7-8 висока та 9 балів – дуже висока). Найвищий бал холодостійкості отримали такі лінії як ЧК 73 і Дк 373 (7,1) та ЧК 62 (6,75). Найменш холодостійкою виявилась лінія Дк165ВМ – 4,8 бала. Як показали дослідження дана колекція містить вихідні батьківські форми, які відзначаються середньою та високою холодостійкістю. З огляду на це всі лінії були розділені нами у низхідному порядку від більш холодостійких – до менш. Таким чином, до високостійкої групи віднесено десять ліній: Бг1081, ЛВ 4, УМ 316, УМ 313, УМ 331, УР 32 УМ 337, УМ 305, УМ 327 і Дк165ВМ, а до середньостійкої – сім: ЧК 73, ДК 373, ЧК 62, F 115, Р 346, Р 502 і Гк 26.


Одним із основних показників селекційної цінності вихідних батьківських форм є їх урожайність. Від неї залежить успіх насінництва ліній, а звідси і їх придатність для використання в гібридах.


Максимальну урожайність серед ранньостиглої групи, в обох пунктах випробування, мала лінія з проміжним типом зернівки – Бг 1081. За середніми даними 2000 – 2001 рр. Вона перевищила урожайність по групі стиглості на 1,27 (УДАА) і 0,23 (МДАТ) т\га, або відповідно на 24,9 і 7,3%. Найменша варіація урожайності по роках досліджень і пунктах випробування була у лінії УМ 313 і становила 3,8 – 9,9%, або лише 0,20 – 0,38 т\га. Найвищу урожайність по досліду показала середньопізня інцухт-лінія ГК26, яка за середніми даними по роках і пунктах випробування випередила ранньостиглу групу на 37,1, а середньоранню – на 36,7%.


Одержані нами результати досліджень дозволили встановити характер успадкування рівня комбінаційної здатності інбредних ліній, які використовувались нами для отримання простих гібридів кукурудзи, адаптованих для вирощування в умовах Лісостепу України.


За величиною загальної (ЗКЗ) і специфічної (СКЗ) комбінаційної здатності досліджувана колекція інцухт-ліній була розділена на п’ять груп:


1. Лінії Р 346, ЧК 62, Ум 337 та Гк 26 забезпечують високий і стабільний ефект ЗКЗ (який зовсім (Р 346), або суттєво (ЧК62, УМ337, Гк 26) не залежить від зміни погодних умов в зоні Лісостепу України) та високий, або середній (залежно від взаємодії генотип-середовище) прояв СКЗ.


2. Лінії Бг 1081 і УМ 331 мають високий і мало мінливий показник ЗКЗ та середній, або низький ступінь СКЗ із сильною реакцією на умови вирощування.


3. Лінії ЧК 73, УМ 313, УМ 327 та ЛВ 4 характеризуються середньою нестійкою величиною ЗКЗ і стабільною високою чи середньою СКЗ.


4. Лінії Дк 165ВМ, Дк 373 і Р 502 з низьким ефектом ЗКЗ і з високим та стійким до стресових умов показником СКЗ.


5. Лінії УМ305, УР32, F115 та УМ316 залежно від взаємодії генотип середовище характеризуються середньою, або низькою ЗКЗ і СКЗ.


Проведені розрахунки за загальноприйнятими методиками дозволили встановити коефіцієнти варіації досліджуваних ознак та силу кореляційних зв’язків між ними в конкретних умовах вирощування, що склалися в роки випробування інбредних ліній.


Порівняно незначною мінливістю досліджувана колекція ліній характери­зувалась за таким показником, як висота рослин (= 9,05), хоч і сильно відрізнялася за висотою прикріплення нижнього господарсько-придатного качана (=20,06).


 


Сильні позитивні кореляційні зв’язки (табл. 1) виявлені між загальною довжиною вегетаційного періоду, тривалістю фази від сходів до цвітіння качанів і збиральною вологістю зерна, а також між урожайністю та вагою качана, між кількістю рядів зерен та діаметром качана.

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА