ПРЕДМЕТ ДОКАЗУВАННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ ПРО УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ, ІНШИХ ОБОВ`ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ




  • скачать файл:
Название:
ПРЕДМЕТ ДОКАЗУВАННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ ПРО УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ, ІНШИХ ОБОВ`ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Загальна характеристика роботи

 

         Актуальність теми дослідження. Сучасні економічні перетворення в Україні обумовили суттєві зміни у суспільних відносинах, пов’язаних з формуванням дер­жавного і місцевого бюджетів, дохідна частина яких утворюється за рахунок сплати фізичними та юридичними особами обов’язкових платежів та інших визначених зако­но­давством джерел доходів. Сплата податків і зборів від трудової, інтелекту­альної, творчої діяльності та інших джерел доходів є обов’язком усіх громадян, встановленим ст. 67 Конституції України.

         Побудова діючої системи оподаткування в Україні, види податків та інших обов’язкових платежів, порядок їх обчислення, сплати і використання, перелік об’єктів оподаткування і платників податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначені Законом України “Про систему оподаткування”, Постановою Верховної Ради України “Про основні положення по­дат­кової політики в Україні” та рядом галузевих законів і відповідними По­ста­новами Кабінету Міністрів України.

         Контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчис­лення і своєчас­ною сплатою податків та інших обов’язкових платежів до дер­жавного і місцевого бюджетів та цільових фондів покладено на органи Державної податкової служби України. Їх функції і компетенція, в тому числі у питаннях притягнення неплатників податків до відповідальності, регулюється Законом Ук­раїни “Про Державну податкову службу в Україні” від 04.12.90 з на­ступними змінами і доповненнями до нього. Діюча система оподаткування щорічно забезпечує від 60 до 80 відсотків надходжень доходів до державного бюджету і повністю до­ходи до бюджетів органів місцевого самоврядування. У 2002 році частка над­ходжень, які контролюються ДПА, у Зведеному державному бюджеті України ста­новить 70 відсотків, в тому числі у державному бюджеті – 61 % і у місцевих бюджетах – 94 %. За останні чотири роки щорічні обсяги надходжень зросли з 23,6 млрд. грн. до 38,3 млрд. грн., або в 1,5 раза.

         Однак, як свідчить практика справляння встановлених законодавством Ук­раїни платежів, конституційний обов’язок повної і своєчасної сплати податків і зборів виконується не завжди і не усіма суб’єктами оподаткування. Це обумов­люється різними причинами, з яких найбільш пошире­ними є навмисне ухилення від їх сплати та приховання фактично отриманих доходів.

У зв’язку з цим одним із шляхів забезпечення належного справляння податків і інших надходжень до бюджетів і цільових фондів є застосування встановлених законодавством України видів адміні­стративної та кримінальної відповідальності до осіб, які не виконують свої податкові обов’язки.

         Про значну розповсюдженість правопорушень у сфері оподаткування, особливо неправильних обчислень встановлених видів податків і навмисних ухилень від їх сплати, свідчать щорічні дані статистичної звітності органів ДПА. Так, у 2000 році слідчими податкової міліції було прийнято до провадження 10199 кримінальні справи, з яких 4253 з обвинувальним висновком направлено до суду в порядку ст. 225 КПК України, у 2001 році відповідно порушено 8369 кримінальних справ, з яких 4475 з обвинувальним висновком направлено до суду, за вісім місяців 2002 року порушено 3323 кримінальні справи і 1582 – направлено до суду.  Узагаль­нення слідчої і судової практики свід­чить про те, що в розслідуванні ухилень від сплати податків та інших обов’язкових платежів мають місце як певні недоліки, так і значні складності, обумовлені нестабільністю податкового законодавства, не­до­статнім досвідом працівників податкової міліції у проведенні досудового розслі­дування в цій порівняно новій категорії кримінальних справ, відсутністю науково розроб­леної криміналістичної методики розслідування протиправних дій у сфері обчислення і сплати податків та інших обов’язкових платежів. Серед назрілих про­блем, з розв’язанням яких пов’язане усунення недоліків і складностей у розслі­дуванні ухилень від сплати податків і зборів та підви­щення його ефективності, важливе практичне значення має аналітичне дослідження особли­востей предмета доказування в цих кримінальних справах.

          У теорії кримінально-процесуального права під предметом доказування ро­зуміють узагаль­нене вираження об’єкта пізнання, здійснюваного при провадженні в конкретних кримінальних справах шляхом збирання і дослідження доказів відносно обставин, перелік яких визначено в ст. 64 КПК України.

         Визначення предмета доказування в кримінальному процесі і зміст обставин, які входять у нього в кримінальній справі, неодноразово піддавались аналітичному розгляду в юридичній літе­ра­турі. Ці питання в різні часові періоди досліджувались у працях вітчизняних і зарубіжних вче­них: Ю.І. Азарова, Н.С. Алєксєєва, В.Д. Ар­сеньєва, В.А. Баніна, М.Т. Ведерникова, Г.Ф. Горсь­кого, Ю.М. Грошевого, М.І. Го­шовського, А.Я. Дубинського, В.С. Джатієва, О.О. Ейсмана, В.І. За­жицького, В.С. Зе­ленецького, Ц.М. Каза, Л.М. Карнєєвої, Л.Д. Кокорева, О.С. Коблікова, О.М. Ла­ріна, І.М. Лузгіна, П.А. Лупинської, Г.М. Миньковського, М.М. Михеєнко, В.Т. Нора, М.Н. Нокер­бекова, В.О. Попелюшко, П.П. Підюкова, Р.Д. Рахунова, М.С. Строговича, В.М. Тертишника, Ф.Н. Фат­куліна, О.А. Хмирова, М.А. Шостак та інших авторів.

         Поряд з цим, кримінально-правова характеристика складу злочину, який був передбачено ст. 148-2 КК України (ст. 212 КК України від 05.04.01 р.), вдоскона­лення змісту диспозиції цієї статті, а також питання розслідування і кваліфікації ухилень від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, як причини зростання правопорушень у сфері оподаткування та їх профі­лактики, висвітлювались і досліджуються у відповідних аспектах такими вченими як: П.П. Андруш­ко, Л.П. Брич, С.Ю. Василенко, В.М. Вересов, Л.Д. Гаухман, Д.П. Голосніченко, М.А. Йоффе, М.Й. Кор­жанський, Л.М. Кураш, І.І. Кучеров, В.В. Лисенко, В.В. Мо­ло­дик, В.Р. Мойсик, Ю.М. Сухов та іншими авторами.

Опубліковані праці використано автором як вихідні науково-теоретичні осно­ви дослід­ження обраної теми.

         Вивчення законодавства, літературних джерел і матеріалів практики органів податкової служби показує, що при значній увазі вдосконаленню нормативного ре­гулювання діючої системи оподаткування та питанням юридичної відповідальності за відповідні правопорушення і розслідування ухилень від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів до бюджетів і цільових фондів, у теорії кримінального процесу проблема предмета доказування у цій категорії справ, зміст обставин, з яких він складається, недостатньо досліджені, що породжує недоліки і суттєві складності в розслідуванні і судовому вирішенні цих справ. На думку автора, актуальність дослідження даної проблеми має соціально-політичну значущість у посиленні боротьби як з навмисними ухиленнями від сплати податків, так і з іншими порушеннями податкового законо­давства й зумовлюється, перш за все, потребами вдосконалення досудового розслідування в даній категорії кримінальних справ.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний напрямок дисерта­ційного дослідження належить до пріоритетних у науці кримі­нально-процесуального права. Тема узгоджується з положеннями комплексної ці­льо­вої програми боротьби зі злочинністю на 1996-2000 рр., затвердженої Указом Президента України від 17.02.96 р., Посланням Президента України “Україна: поступ у ХХІ століття. Стратегія економічного і соціального розвитку на 2000 – 2004 ро­ки”. Проблема вдосконалення кримінально-процесуальних правовідносин в умовах судово-правової реформи в цілому, а також правовідносин, що виникають у сфері оподаткування, зокрема між суб’єктами кримінально-процесуальної діяль­ності у зв’язку з розслідуванням ухилень від сплати податків, зборів, інших обо­в’язкових платежів входить у науково-дослідну проблематику кафедри криміналь­ного права, процесу та криміналістики, є складовою частиною наукових планів Науково-дослідного центру з проблем оподаткування Академії державної податкової служби України (номер державної реєстрації 0102V005028); узгоджується із завданнями ДПА України і планами методичної роботи слідчих управлінь податкової міліції щодо забезпечення відповідних надходжень до державного та місце­вих бюджетів, в тому числі за рахунок підвищення рівня про­філактики правопорушень у сфері оподаткування та дотримання прав громадян при розслідуванні ухилень від сплати податків, застосуванні кримінально-правових і про­цесуальних норм.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА