Шокало Н.С. Селекційна цінність форм гороху з різним типом стебла, листків і суцвіть в північному Степу України




  • скачать файл:
Название:
Шокало Н.С. Селекційна цінність форм гороху з різним типом стебла, листків і суцвіть в північному Степу України
Альтернативное Название: Шокало Н.С. Селекционная ценность форм гороха с разным типом стебля, листьев и соцветий в северной Степи Украины
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Обгрунтування та умови досліджень


            На основі літературних джерел висвітлені досягнення і сучасний стан селекції гороху, а також описано ботанічну, морфологічну та біологічну характеристику культури.


Дослідження проводились у 1997-1999 рр. на Красноградській дослідній станції Інституту зернового господарства УААН. Грунти дослідної станції - чорноземи звичайні, середньогумусні з глибиною профілю до 100-120 см і вмістом гумусу 5-6 %.


Клімат зони помірно-континентальний з холодною зимою та жарким літом. Середня температура січня –7,20С з абсолютним мінімумом –350 С, липня - 20,80С з абсолютним максимумом 38,60С. Сума річних середньодобових температур вище 50С складає 31900С. Середня річна кількість опадів 515 мм.


Погодні умови років досліджень відрізнялися від середніх багаторічних показників. 1997 рік на початку вегетації гороху характеризувався недостатнім зволоженням грунту, а в подальшому - надмірною кількістю опадів, що негативно вплинуло на продуктивність рослин.


Особливо посушливим під час вегетаційного періоду гороху був 1998 рік. Оптимальним для росту і розвитку гороху був 1999 рік, хоча на початку вегетації температура повітря знижувалась до –60С.


У наших дослідженнях вихідним матеріалом  були 135 сортозразків гороху, одержаних від колишнього Всесоюзного інституту рослинництва ім. М.І.Ва-вілова, Інституту рослинництва ім. В.Я.Юр,єва, Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції, Красноградської дослідної станції, Луганського інституту агропромислового виробництва.


При закладенні польових дослідів, проведенні обліків, аналізів і спостережень керувались Методикою державного сортовипробування сільськогосподарських культур (1985), Методикою польового досліду за В.Г.Вольфом (1966), Б.А.Доспєховим (1979), а також Методикою польових дослідів, розробленою Інститутом зернового господарства УААН (1983).


Статистичний обробіток дослідних даних здійснювався методом дисперсійного аналізу за В.Я. Юр,євим, П.В. Кучумовим, В.Г. Вольфом (1958); В.Г. Вольфом (1966) та Б.А. Доспєховим (1979).


Ступінь фенотипічного домінування ознак продуктивності визначали за B.Griffing (1950), а класи домінування - за G.M.Beil та R.E.Atkins (1965). За найбiльш важливими  парами показникiв i господарськи цiнних ознак виведенi коефiцiєнти кореляцii.


Характер мінливості основних ознак продуктивностi в природних і гібридних популяціях визначали згідно методики ВІР (Макашева Р.Х., Варлахов М.Д. та ін., 1976).


 


Результати  вивчення  вихiдного матерiалу


Вегетаційний період гороху в зв,язку з гідро-термічними умовами       середовища. Значний вплив на продуктивність гороху має температура повітря та умови зволоження в період від сходів до стиглості. За температури 1-20С насіння гороху проростає через 10 діб, в той час як при 200С - через 3 доби. Підвищення середньодобової температури повітря в межах від 12 до 200С сприяє скороченню тривалості періоду “посів - сходи” від 17 до 8 діб.


У наших дослідженнях найбільш сприятливі умови для проростання насіння гороху склались у 1997 р., коли температура повітря становила 150С при недостатній зволоженості грунту. За таких умов сходи з’явилися через 13 днів.


Низька температура (до -30С) під час посіву у 1998 р. обумовила появу сходів на 16 день. Пізня поява сходів відмічалась також у 1999 р., коли під час сівби температура знижувалась до -3,2 ÷ -80С. Це доводить, що температурний фактор у період “посів - сходи” є не менш важливим, ніж кількість опадів.


Відомо, що сума позитивних температур повітря для другого періоду вегетації гороху (від сходів до цвітіння) становить близько 5800С.  При проведенні наших досліджень вона становила 674,40С (1997 р.), 541,20С (1998 р.) і 662,40С (1999 р.). Тривалість вегетаційного періоду від сходів до цвітіння знаходилась у зворотній залежності від середньодобової температури повітря. При середній температурі повітря 16-180С тривалість даного періоду становила в середньому 39 (1997 р.) і 33 доби (1998 р.).     Зниження температури до 12-130С (1999 р), а також весняні заморозки (до –60С), які спричинили пошкодження рослин гороху, призвели до збільшення періоду сходи - цвітіння до 48 дiб.


Тривалість періоду цвітіння - дозрівання у 1997 році становила     33 доби, чому сприяла значна кількість опадів (171,9 мм).                  Коротшим був даний період у 1998 році - 26 дiб. На прискорення цвітіння гороху вплинула грунтова і повітряна посуха, а також мала кількість опадів - 20,9 мм.


Достатнє забезпечення вологою у 1999 році (65,8 мм) і зростання середньодобових температур повітря до 250С обумовило скорочення періоду цвітіння - дозрівання до 27 діб.


Встановлено, що тривалість вегетаційного періоду гороху певним чином впливає на його урожайність. Виявлена тенденція до позитивної залежності рівня продуктивності від тривалості міжфазних періодів “схо-ди - цвітіння” і “сходи - стиглість” (r = 0,385; 0,298).


Складні і відмінні за роками гідро-термічні умови дозволили виділити цінні форми не лише за урожайністю, а й за стійкістю до посухи, заморозків та надмірного зволоження.


 


            Ушкодження сортозразків гороху весняними заморозками.  В 1999 р. (4-7 травня) сформовані сходи гороху у фазі 6-7 листків були значно ушкоджені заморозками до -60С. Це дозволило оцінити колекцію гороху за відсотком ушкоджених рослин та за ступенем ушкодження за шестибальною шкалою (за Методикою Держкомісії по сортови-пробуванню).


 


            Найстійкішими до заморозків виявились сортозразки Норд, Countess, Штамбовий 2, Люпиноїд ЛІ-203-94, Дамир 2, Аксайський вусатий. Досить толерантними були сортозразки лісового і     лісостепового екотипів, які відносяться переважно до безлистних   (вусатих) форм: Полтавець 2, Ювіляр, Орлус, Дельта, Cebeco, Finale, Solara.

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА