МОДЕЛИРОВАНИЕ МОТИВАЦИИ ПОЗНАВАТЕЛЬНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПОДРОСТКА В УСЛОВИЯХ ОБУЧЕНИЯ ИНОСТРАННОМУ ЯЗЫКУ




  • скачать файл:
title:
МОДЕЛИРОВАНИЕ МОТИВАЦИИ ПОЗНАВАТЕЛЬНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПОДРОСТКА В УСЛОВИЯХ ОБУЧЕНИЯ ИНОСТРАННОМУ ЯЗЫКУ
Альтернативное Название: МОДЕЛЮВАННЯ МОТИВАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКА В УМОВАХ ВЧЕННЯ ІНОЗЕМНІЙ МОВІ
Тип: synopsis
summary:

У вступі обґрунтовано актуальність проблеми, визначено предмет, об'єкт, мету, задачі дослідження, розкрито наукову новизну та практичне значення роботи, дані про апробацію основних положень дослідження,  результаті публікацій за темою дисертації.


У першому розділі – «Психологічні основи мотивації пізнавальної діяльності» - розкрито сутність понять «мотив», «мотивація», «мотиваційні утворення», «мотиваційна сфера особистості», проаналізовано загальні підходи щодо місця мотивації в навчальній діяльності школярів. Виявлено компоненти мотиву навчальної діяльності, фактори мотивоутворення та визначено зміст механізму, що обумовлює розвиток мотивації пізнавальної діяльності підлітка.


Для розуміння сутності мотивації пізнавальної діяльності в роботі розглядаються такі загальнопсихологічні категорії як мотив (внутрішня спонука активності, що формується в свідомості людини та зумовлює причину поведінки або вчинку), стимул (зовнішня спонукальна причина), мотивація (динамічний процес внутрішнього управління поведінкою або процес формування мотиву як підстави дії, вчинку); мотиваційні утворення (спрямованість, стани, установки, властивості особистості).


Ґрунтуючись на концепції інтегрального підходу в розумінні мотиву як «системного утворення» (Дж.Роттер, Л.Фестінгер), що лежить в основі дії та вчинку (С.Г.Москвичов, В.С.Мерлін, Е.П Ільїн та ін.), в роботі сформульовано поняття «мотиву», як феномену, що визначає першопричини поведінки, й стійких психічних утворень, що мотивує вибір цілей, засобів та способів дій, формує значення дій, й ситуативних утворень, що ініціюють загальну діяльність або окремі дії. Мотивація пізнавальної діяльності розглянута як вид загальнолюдської  діяльності, системоутворюючим чинником якої є мотив.


Беручи до уваги складну структуру мотиву (види, рівні, якості, прояви) та особливості мотивації (етапи, чутливість до зовнішнього впливу, динамічність) визначено фактори, що сприяють формуванню оптимального мотиву пізнавальної діяльності: вікові психологічні особливості підлітка, особистісні диспозиції. Домінуючі фактори це потреба у спілкуванні, пізнавальний інтерес, пізнавальна потреба як латентний стан готовності до розвитку мотиву. Важливими є такі фактори як цілеутворення, внутрішня відповідальність, потреба досягнення успіху, мотиваційна установка (комунікативна інтенція). Всі ці психологічні утворення ініціюються природними властивостями особистості та  переходять в зміст мотиву як процесуальні компоненти мотивації.


Узагальнення досліджень (О.Н.Арестова, А.К.Маркова, П.М.Якобсон та ін.) дозволило розширити уявлення про механізм  розвиток пізнавальної мотивації, в основі якого лежать потреби особистості, а результатом є виникнення наміру та спонуки до досягнення мети. Було виявлено стадії мотиваційного процесу, який складається з формування наміру як кінцевого етапу мотивації і виникнення орієнтовної навчальної активності, активізація навчальної поведінки, формування пізнавальної активності. Важливою складовою механізму є мотиваційно- цільовий резонанс, який, виконуючи функцію перехідного етапу від стадії до стадії, забезпечує усвідомлення мети діяльності і прийняття її як особисто значущої.


Подальше дослідження дозволило припустити, що ефективність розвитку пізнавальної мотивації підлітка загалом залежить від того, наскільки сильно виражений рівень мотиваційних утворень. Актуалізація мотивів навчальної діяльності припускає сформованість мотиваційних утворень як ініціюючих мотивацію навчальної діяльності. Отже, першочерговими задачами у розвитку пізнавальної мотивації можна вважати ініціацію мотиваційного процесу, актуалізацію соціальних внутрішніх потреб та регуляцію мотиваційного процесу учня.


Виходячи з вищенаведеного, мотив пізнавальної діяльності можна визначити як внутрішнє психологічне інтегральне утворення, обумовлене особистісними диспозиціями підлітка та спрямоване на задоволення пізнавальної потреби. Причому характер мотивації пізнавальної діяльності школярів багато в чому залежати від ступенів розвитку їх навчальної діяльності.


Спираючись на психологічні концепції навчання (П.Я.Гальперін, Н.Ф.Тализіна, Д.Б. Ельконін, В.В.Давидов), загальну стратегію формування мотиву пізнавальної діяльності можна представити таким чином: пізнавальний мотив утворюється у випадку, якщо учень розуміє навчальну задачу та значення вправ, сам активно й свідомо виконує дію з навчальним матеріалом.


Таким чином, узагальнення відомостей щодо механізму, етапів та стратегій формування мотиву пізнавальної діяльності в ході навчального процесу, а також чинників її посилення дозволяє науково обґрунтовано підійти до побудови моделі формування мотиву пізнавальної діяльності.


У другому розділі – «Модель розвитку мотивації пізнавальної діяльності підлітків в процесі навчання англійській мові» - проаналізовано психолого-педагогічні умови формування мотиву пізнавальної діяльності в середній школі, зокрема, на уроках англійської мови; на основі проведеного дослідження побудована модель формування мотиву пізнавальної діяльності, яка складається з функціональних блоків, що представляють діяльність вчителя (зовнішні блоки) і внутрішній процес розвитку мотиву учня (внутрішні блоки, що відбивають стадії даного процесу) (рис.1).


 


Визначено, що специфіка предмету “Іноземна мова” полягає в тому, що її вивчення передбачає, перш за все, процес спілкування, що надає можливості для особової орієнтації підлітка в спеціально організованих реальних життєвих ситуаціях, і робить особистісно значущою практично будь-яку навчальну тему. Це особливо важливо в підлітковому віці, у зв’язку з його високим рівнем потреби в спілкуванні. Специфіка, засоби, зміст предмету “Іноземна мова” створюють умови для формування комунікативної мотивації (потреба в спілкуванні), лінгвопізнавальної мотивації (потреба в нових словах), інструментальної мотивації (позитивне ставлення учнів до певних видів роботи, потреба в самонавчанні), що загалом інтенсифікує процес формування позитивного мотиву пізнавальної діяльності в ході навчального процесу. 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА