ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ В РОЗРІЗІ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ




  • скачать файл:
title:
ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ В РОЗРІЗІ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми дослідження. Сучасний етап розвитку людської цивілізації характеризується підвищенням уваги до проблем охорони природи і раціонального використання природних ресурсів. Основні напрями розвитку країн світу зафіксовані в міжнародному документі  «Порядок денний на ХХІ століття«.

Україна не лишається осторонь світових тенденцій. У країні багато робиться для поліпшення екологічної ситуації. Про це свідчить ухвалення низки законів України, що забезпечують виконання нею міжнародних угод у сфері охорони навколишнього середовища. Наведемо лише основні з них: Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 р. зі змінами і доповненнями; Закон України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015» від 21.09.2000 р.

Ускладнення процесів взаємодії економічної діяльності з довкіллям та погіршення при цьому екологічних показників є однією з основних проблем розвитку економіки. Постає необхідність побудови збалансованих економіко-екологічних систем. У зв’язку з цим дослідження та розробка нових підходів до формування структури економіки країни з урахуванням екологічних факторів є актуальною. Зменшення питомої ваги «брудних» видів економічної діяльності в структурі економіки України та розвиток таких видів економічної діяльності, як торгівля, готельний бізнес тощо, для країни є вкрай необхідним і відповідає міжнародній стратегії сталого розвитку.

Складність і багатогранність проблеми збереження довкілля обумовила необхідність застосування для її вивчення методів математичного моделювання як важливого інструменту пошуку найбільш ефективних заходів запобігання негативному впливу виробничої діяльності на навколишнє середовище. Важливим є створення нових науково-методичних підходів для розв’язання цієї проблеми. З огляду на це актуальною є обрана тема дисертаційної роботи.

Різні аспекти характеристики джерел забруднення навколишнього середовища та наслідків дії шкідливих речовин на довкілля і людину висвітлені в роботах Г. Білявського, В. Вернадського, Н. Мельника, Е. Рюміної, Ю. Одума, В. Сахаєва, В. Щербицького, В. Яцика та інших. Проблеми еколого-економічної взаємодії та моделей сталого розвитку проаналізовано у роботах У. Айзарда, Р. Айреса, О. Бакаєва, Л. Бажан, О. Балацького, С. Бридуна, В. Волошина, В. Геєця, З. Герасимчук, В. Глушкова, А. Горстко, В. Гурмана, В. Григорківа, Л. Гриніва, Б. Данилишина, Г. Дейлі, С. Дорогунцова, В. Заславського, М. Коробової, Н. Костіної, В. Леонтьєва, І. Ляшенка, Д. Медоуза, М. Михалевича, М. Мойсеєва, І. Недина, О. Онищенка, Р. Раяцкаса, О. Рюміна, М. Скрипниченко, В. Суткайтіса, Г. Угольницького, Д. Форда, Дж. Форрестера та інших.

Зазначимо, що більшість створених еколого-економічних моделей мають теоретичний характер і досить проблемні з точки зору наявності інформації для їх реалізації. Отже, існує необхідність подальшого вдосконалення економіко-математичних моделей, зокрема оптимізаційних. Щодо екологічної складової в цих моделях, то вона є однією з найголовніших умов. Саме цей аспект набув розвитку у нашому дослідженні.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною наукових досліджень кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень і лабораторії економічної кібернетики (з 01.10.2003 р. по 15.05.2007 р.), кафедри математичної інформатики (з 16.05.2007 р.) і лабораторії високопродуктивних систем обробки інформації Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках науково-дослідної комплексної програми КНУ «Інформатизація суспільства» і тем: «Створення моделей динамічних еколого-економічних процесів, їх дослідження, інформаційне наповнення та реалізація на ПЕОМ» № 01БФ015‑ 03 ДР № 0101U002165; «Проблеми теорії прийняття рішень та її застосування в системному аналізі соціально-економічних та екологічних процесів» № 06БФ015-02  ДР № 0106U005859.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є: аналіз впливу виробничої діяльності галузей економіки на екологічний стан України; розробка пропозицій щодо реструктуризації економіки України за допомогою розробленої і реалізованої оптимізаційної еколого-економічної моделі за видами економічної діяльності з урахуванням обмежень на викиди. Мета дослідження зумовила постановку і вирішення таких завдань:

      вивчити фактори формування екологічної ситуації в країні, склад викидів шкідливих речовин у довкілля та їх вплив на навколишнє середовище;

      проаналізувати існуючі показники оцінки забрудненості навколишнього середовища, запропонувати шляхи їх удосконалення;

      опрацювати методи дослідження еколого-економічних процесів на макрорівні щодо найбільш придатних для практичного застосування у процесі пошуку напрямів удосконалення структури економіки;

      вивчити динаміку процесів забруднення навколишнього середовища в Україні, що пов’язане з розвитком її економіки;

      формалізувати умови функціонування економіки країни з урахуванням екологічних обмежень та побудувати еколого-економічну модель;

      обґрунтувати метод розрахунку технологічних коефіцієнтів моделі в умовах коротких рядів спостережень розвитку економіки;

      провести експериментальні розрахунки за еколого-економічною моделлю оптимізації структури економіки України;

       визначити ефективну стратегію розвитку галузей  економіки, яка забезпечує збереження навколишнього середовища.

Об’єкт дослідження – екологічна ситуація в Україні та її окремих регіонах.

Предмет дослідження – еколого-економічні моделі, що відображають сучасні умови виробничої діяльності людства з урахуванням вимог охорони навколишнього середовища.

Методи дослідження. Підґрунтям роботи є теоретичні та методичні здобутки сучасної науки в галузі економіко-математичного і еколого-економічного моделювання; досягнення у вивченні екологічних процесів і механізмів запобігання негативному впливу виробничої діяльності на довкілля.

Інформаційною базою дослідження є: чинні законодавчі акти, нормативні документи органів законодавчої та виконавчої влади, статистичні матеріали і наукові публікації вітчизняних і зарубіжних авторів; теоретичні, програмні та аналітичні розробки кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень і кафедри математичної інформатики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, електронні ресурси всесвітньої мережі Inte
et .

Наукова новизна отриманих результатів полягає у розробці науково-методичних підходів до аналізу екологічності видів економічної діяльності та оцінки екологічної ситуації в регіонах України; формалізації умов функціонування економіки країни на основі моделі міжгалузевого балансу з урахуванням екологічних обмежень, а саме:

уперше:

      формалізовано та побудовано еколого-економічну модель оптимізації галузевої структури економіки України з урахуванням екологічних умов країни. При цьому здійснено модифікацію моделі міжгалузевого балансу, яка доповнена маржинальними змінними, що передбачають зміни у динаміці обсягів випуску продукції за окремим видом економічної діяльності та відповідної зміни кількості викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря;

      розроблено науково-методичні положення побудови оптимізаційної еколого-економічної моделі розвитку локальної території з використанням модульного підходу до побудови оптимізаційних моделей. Ця модель уможливлює розрахунки оптимального режиму функціонування системи транспортних потоків великого міста, а саме: його рухомого складу. При цьому забезпечується максимальне задоволення потреб промисловості і населення у послугах вантажного та пасажирського транспорту і раціональне використання матеріально-технічних ресурсів, де одна з головних умов – максимальне збереження екології великого міста;

      обґрунтовано ефективні напрями реструктуризації економіки України, які забезпечуються випереджаючими темпами розвитку обробних галузей, зокрема: виробництва машин та устаткування, харчової промисловості, а також торгівлі та інших видів економічної діяльності  з низьким коефіцієнтом кількості забруднювачів у розрахунку на одиницю випуску продукції з дотриманням принципів збалансованості виробництва та споживання.

удосконалено:

      принципи розрахунку техніко-економічних коефіцієнтів для маржинальних змінних, а також обмежень щодо обсягу можливого приросту випуску продукції та кінцевого споживання при коротких рядах спостережень розвитку економіки (до 5 років);

      методи кількісної оцінки екологічності видів економічної діяльності за показниками кількості викидів шкідливих речовин на одиницю випуску продукції;

      метод оцінки сукупності галузей промисловості, що сконцентровані  на локальній території, за кількістю викидів у розрахунку на одиницю доданої вартості виробленої продукції на даній території.

набуло подальшого розвитку:

– обґрунтування доцільності використання здатності природного середовища до самоочищення, яка залежить від структури природних угідь регіону в частині оцінки екологічної ситуації у певному регіоні.

Практичне значення отриманих результатів. Результати дослідження дають підстави для наукового обґрунтування управлінських рішень при визначенні перспективних напрямів удосконалення структури економіки України відповідно до вимог збереження навколишнього середовища країни та її регіонів. Результати дослідження впроваджено в Міністерстві економіки України (довідка № 181-20/243 від 26.09.2008). Зокрема, розрахунки  можуть бути використані при розробці заходів щодо поліпшення екологічної ситуації в регіонах країни.

          Особистий внесок здобувача. Матеріали, наведені в дисертаційній роботі, є особистим доробком автора. З робіт, що опубліковані у співавторстві, використано лише матеріали, які належать особисто автору. Досліджено можливість знаходження оптимального режиму функціонування системи транспортних засобів великого міста.

          Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи  доповідалися та обговорювалися на наукових і науково-практичних конференціях і семінарах:

           Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих учених «Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі»  (Дніпропетровськ, 26 лют. 2003 р.);

           Другій науково-практичній конференції «Розвиток зовнішньоекономічної діяльності в умовах глобалізації» (Сімферополь, 20–21 квіт. 2006 р.);

           Науково-практичній конференції «Моніторинг навколишнього середовища: науково-методичне, нормативне, технічне, програмне забезпечення» (АР Крим, Коктебель, 18–22 верес. 2006 р.);

           Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Сучасні моделі і методи прогнозування соціально-економічних процесів (ПСЕП-2007)»  (Київ, 19 квіт. 2007 р.);

           семінарі кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Структура та обсяг роботи. Робота складається зі вступу, трьох розділів висновків і додатків. Загальний обсяг роботи 163 с., у тому числі 15 рис., 32 табл. Список використаних у роботі літературних  джерел охоплює 136 найменувань на 14 сторінках. Робота має 2 додатки, що містять 2 таблиці.

Публікації. Основні положення дисертаційного дослідження викладені у  7 наукових працях (у тому числі 4 – у фахових видання ВАК України) загальним обсягом, що належить особисто автору, 1,7 друкованих аркушів. З них у журналах – 0,12, наукових вісниках - 0,5, збірниках наукових праць 0,62, матеріалах наукових та науково-практичних конференцій 0,46  друкованих аркушів.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА