ФОРМУВАННЯ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
ФОРМУВАННЯ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Однією з найважливіших проблем ринкового розвитку сільськогосподарських підприємств є їх матеріально-технічне забезпечення. Без цього неможливе досягнення високого рівня продуктивності праці, виробництво продукції з низькою собівартістю. Абсолютна більшість аграрних підприємств не мають у своєму розпорядженні достатньої кількості техніки, а та, що є, застаріла.  Наслідком цього є порушення технологій виробництва продукції в сільському господарстві.

Тому одним із пріоритетів національної аграрної політики слід вважати технічне оновлення і матеріальне забезпечення сільського господарства в складі його підприємств та особистих селянських господарств. Адже  матеріально-технічне забезпечення аграрного сектору України в умовах сучасності досягло тієї критичної межі, за якої, навіть при умові існуючої динаміки та невживанні кардинальних заходів стосовно її покращення, уже в найближчий час буде йти розмова про порушення технологічних процесів в тваринництві і рослинництві підприємства, про суттєву екстенсивність виробництва в сільському господарстві взагалі.

Тому пошук шляхів забезпечення підприємств та ефективного використання їх матеріально-технічних засобів є досить актуальним питанням сьогодення.

Стан вивчення проблеми. Дослідженнями організаційно-економічних проблем формування матеріально-технічних засобів  сільськогосподарських підприємств, процесом їх розвитку та вивченням сучасного стану займалось і займається велика кількість вчених економістів-аграрників: І.В. Агєєва, С.П. Азізов, В.Г. Андрійчук, В.І. Артиш, І.Д. Бурковський, Я.К. Білоусько, А.М. Головко,                      М.І. Грицишин, В.В. Іванишин, М.І. Кісіль, С.М. Колотуха, П.М. Макаренко,       К.М. Мельник, П.О. Мосіюк, О.В. Олійник, В.І. Перебийніс, Г.М. Підлісецький,            П.Т. Саблук, В.Б. Шкляр та інші.

Незважаючи на широке коло питань, які вивчались вітчизняними та зарубіжними економістами, ряд із них у зв’язку із поглибленням ринкових відносин на селі потребують удосконалення та розвитку. Зокрема потрібно систематизувати принципи взаємовідносин між суб’єктами споживання матеріально-технічних засобів, вивчити сучасний стан забезпечення і використання сільськогосподарської техніки в різних формах господарювання на селі, оцінити ефективність використання матеріальних ресурсів та розглянути можливі організаційні напрями формування і управління використанням матеріально-технічних засобів сільського господарства, які складаються по мірі розвитку і концентрації аграрного виробництва. Все це визначає актуальність теми, напрям і структуру досліджень.             

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження за темою дисертаційної роботи проводились відповідно до плану науково-дослідних робіт Полтавської державно аграрної академії, що є складовою програми наукових досліджень ННЦ “Інститут аграрної економіки УААН” “Трансформування організаційно-економічних відносин до соціально-орієнтованих умов в АПК”  (номер державної реєстрації 0102U000262), де автором розглядався напрям щодо перспектив розвитку матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарських підприємств.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне і практичне обґрунтування процесу матеріально-технічного забезпечення та ефективного використання матеріально-технічних засобів і розробка науково виважених пропозицій, направлених на вдосконалення матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарських підприємств.

Для досягнення мети дослідження були поставлені такі завдання:

-     узагальнити сутність і зміст матеріально-технічного забезпечення в сільському господарстві;

-         систематизувати принципи взаємовідносин між суб’єктами системи споживання матеріально-технічних засобів;

-     дослідити організаційні форми та проблеми матеріально-технічного забезпечення, тобто розвиток та сучасний стан  системи забезпечення матеріально-технічними засобами сільськогосподарських товаровиробників;

-     проаналізувати методичні підходи до оцінки матеріально-технічних засобів сільськогосподарських підприємств;

-     оцінити рівень  забезпеченості та ефективності використання матеріально-технічних засобів в різних за формами підприємств в Полтавській області;

-         розробити пропозиції по удосконаленню забезпечення та підвищенню ефективності використання матеріально-технічних засобів підприємств аграрної сфери.

Об’єктом дослідження є процес забезпечення матеріально-технічними засобами сільськогосподарських підприємств.

Предмет дослідження. Предметом дослідження є сукупність теоретичних, практичних, методичних аспектів формування матеріально-технічного забезпечення  та ефективного використання засобів в сільськогосподарських підприємствах.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою виконаного дослідження стали праці вітчизняних та зарубіжних вчених з питань матеріально-технічного забезпечення.

У дисертаційній роботі використані наступні методи: абстрактно-логічний (при вивченні останніх наукових  публікацій і досягнень практики по темі; при оцінці власних результатів на фоні вже відомих знань; при виділенні невирішених завдань; при розробці конкретних цілей дослідження) та системного аналізу, графічний (побудова графіків, діаграм) та статистичний (при встановленні факторів впливу на результуючий показник), економіко-математичний метод (при моделюванні оптимального складу машинно-тракторного парку).

Інформаційна база дисертаційного дослідження. У процесі виконання дисертаційної роботи використовувалися нормативно-правові акти України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, фінансова та статистична звітність підприємств, результати власних досліджень і розрахунків.

Наукова новизна одержаних результатів. На основі проведених досліджень одержані результати, що характеризують їх наукову новизну:

Вперше:

– обґрунтовано в організації управління агропромисловим концерном створення відділів матеріально-технічного забезпечення і матеріально-технічного постачання, що виконують інформаційний контроль стану матеріально-технічної бази членів концерну та зосереджують дані про покупців і продавців матеріально-технічних засобів і послуг пов’язаних з ними, розробляють плани використання техніки, комплектують її запасними частинами, проводять організацію транспортних робіт і технічних засобів, здійснюють оперативно-фінансове планування виробничих процесів  в сільському господарстві; 

– запропоновано систему комп’ютерного оперативного планування  з використанням пакету програм “План”, створеного в доповнення до типової конфігурації “1С-Бухгалтерія 7.7”, який передбачає визначення по кожному підрозділу необхідних розмірів: матеріально-технічних засобів з додатковим плануванням їх перевитрат, залишків матеріальних засобів на початок року на рахунках, та їх автоматичного розрахунку на початок кожного місяця.

Удосконалено (доповнено):

– сутність “матеріально-технічне забезпечення” як системи, в якій відбувається вільне споживання матеріально-технічних засобів (техніки, паливно-енергетичних, водних ресурсів, запасних частин, мінеральних і органічних добрив, засобів захисту рослин), шляхом використання послуг підприємств-виробників матеріально-технічних засобів та сервісних підприємств, які здійснюють їх постачання та обслуговування. При цьому система матеріально-технічного забезпечення не є однобоким явищем, налагоджена її діяльність знаходиться в прямій залежності від аграрних підприємств, підприємств промисловості, держави, тобто дієвості економічних механізмів, їх урегульованості;

 зміст поняття  матеріально-технічні засоби”.  Матеріально-технічні засоби  – це засоби промислового походження, які суттєво впливають   на   основні   технологічні   процеси   при   виробництві сільськогосподарської продукції та є об’єктами обігу на ринку матеріальних ресурсів (мінеральні добрива, засоби захисту рослин, дизельне паливо, бензин, моторні масла, електроенергія, трактори,     зернозбиральні,  буряко-  і кормозбиральні   комбайни,  запасні частини та інші види технічних ресурсів);

 структуру системи матеріально-технічного забезпечення, через виділення в окрему групу банківських установ, лізингових компаній, страхових організацій з подальшим їх реформуванням у напрямі створення єдиної фінансової структури для забезпечення кредитування аграрних підприємств.

Набули  подальшого  розвитку:

– використання вживаної техніки в напрямі створення єдиного інформаційного простору купівлі-продажу в Інтернет мережі,  формування сервісних  та дилерських  організаційних структур, дільниць для відновлення вживаних вузлів та їх агрегатів, технічного обслуговування і ремонту та забезпечення аграрних товаровиробників запасними частинами;

  методичні підходи до визначення оптимального складу машинно-тракторного парку сільськогосподарських підприємств через використання при математичній формалізації лізингових операцій та оренди техніки. 

          Практичне значення одержаних результатів. Ряд пропозицій автора по удосконаленню забезпечення та підвищенню ефективності використання матеріально-технічних засобів сільськогосподарських підприємств можуть бути використані  при формуванні та налагодженні матеріально-технічної бази сільськогосподарських виробників, а також прийняті до впровадження в практику аграрними підприємствами Решетилівського району Полтавської області та прийняті до уваги   Головним управлінням агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації (довідка № 01-16/337 від 12 вересня 2007 р.).

          Результати наукових досліджень використовуються також у навчальному процесі Полтавської державної аграрної академії при викладанні дисциплін економічного напрямку (довідка № 7-01-61 від 13 вересня 2007 р.).

          Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є результатом самостійних досліджень автора. Автором поставлені і розв’язані теоретичні та практичні питання розвитку системи матеріально-технічного забезпечення та ефективного використання матеріально-технічних засобів в сільському господарстві. Результати дослідження автора науково обґрунтовані та відображені в опублікованих наукових працях. 

          Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи були викладені та обговорені на наступних наукових конференціях:             14 червня 2006 р. “Соціально-економічні перспективи розвитку України”                 (м. Дніпропетровськ); 17-18 травня 2007 р. “Наука і вища освіта” (м. Запоріжжя,   ГУ ЗІДМУ); 23-24 квітня 2008 р. “Научное пространство Европы”                             (м. Дніпропетровськ).

          Публікації. Основні положення результатів дисертаційної роботи опубліковано в 8 наукових працях загальним обсягом 2,5 друкованих аркуша, з них 5 статей у спеціалізованих наукових фахових виданнях загальним обсягом 2,1 друкованих аркуша, та 3 тези доповідей (загальний обсяг 0,4 друкованих аркуша) на науково-практичних конференціях. У співавторській статті за списком автореферату внесок полягає в наступному: [8] – розроблено модель оптимального складу машинно-тракторного парку для досліджуваних підприємств.

          Структура та обсяг роботи. Дисертаційна робота викладена на 155 сторінках комп’ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел. Робота містить 28 таблиць, 11 рисунків, 12 додатків, що займають 15 сторінок і список використаних джерел із 150 найменувань                  (13 сторінок).

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА