ІНСТИТУЦІЙНА ТРАНСФОРМАЦІЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ




  • скачать файл:
title:
ІНСТИТУЦІЙНА ТРАНСФОРМАЦІЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ
Тип: synopsis
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. В процесі становлення ринкової економіки актуальності набуває розвиток ринкових господарських стосунків, ринкового середовища та ринкових економічних структур. При цьому виникають нові або трансформуються діючі економічні, соціальні та правові інститути, які мають сформувати нове інституційне середовище, притаманне ринковій економіці. Трансформуванню підлягають як методи і принципи економічної поведінки, так і структури та установи, що їх застосовують. Проте реальне життя демонструє, що побудова ринкових відносин не завжди відбувається в строго визначеному державою напрямі, і розвиток багатьох суспільних та економічних сфер відбувається в специфічних, непрогнозованих формах та має невизначені наслідки. Це обумовлено особливостями розвитку того чи іншого суспільства та держави, які намагаються побудувати ринкові відносини в економіці.

Намагання створити ринкову економічну систему без урахування особливостей інституційного розвитку суспільств не дають бажаного кінцевого результату. Сталий та завершений характер трансформація може мати тільки в разі комплексного інституційного реформування економіки, яке буде враховувати базові умови трансформації, шлях змін, кінцевий результат та специфіку розвитку того чи іншого інституту.

При реформуванні банківської системи велике значення також має зміна інституційних основ діяльності банківських установ. Визначення цих основ та їхня зміна має створити умови для побудови якісно нової системи банків, яка відповідатиме економічним реаліям та напряму економічних реформ.

Ступінь наукової розробки проблеми. Інституційні аспекти економічного розвитку значною мірою розкриті вітчизняними та зарубіжними науковцями. Суттєвий внесок у дослідження інституційної економіки та формування умов для виникнення нових інститутів зробили: Д. Норт, Т. Веблен, Т. Еггертсон, Дж. Коммонс, Б. Селігмен, О. Вільямсон, Й. Шумпетер,                Дж. Гелбрейт, Я. Корнаї, Дж. Стігліц, У. Мітчелл, Г. Мюрдаль, Д. Ходжсон та ін.

Питання, пов`язані з постсоціалістичним розвитком держави, з роллю трансакційних витрат та прав власності в економічному розвитку, були відбиті в наукових працях російських дослідників: А. Нестеренко, І. Балабанова,                     Р. Капелюшникова, Я. Кузьмінова, А. Олейника, А. Тарушкіна, А. Шастітко та ін.

Українськими вченими-теоретиками було досліджено інституційну архітектоніку українського суспільства, інституційні підвалини перехідних процесів в економіці та роль в них трансакційних витрат. Ці наукові роботи належать: С. Архієреєву, В. Базилевичу, В. Гейцю, А. Гриценку,                        Т. Кричевській, В. Лісовицькому, В. Соболєву, В. Тарасевичу, О. Яременку та ін.

Серед відомих українських науковців, які досліджують банківську систему, такі: О. Васюренко, О. Дзюблюк, Г. Дорошенко, Т. Клименко, І. Лютий, В. Міщенко, В. Мороз, М. Савлук, В. Стельмах, С. Циганов, В. Ющенко та ін. 

Проте є такі теоретичні аспекти трансформації банківських систем, що потребують додаткового дослідження. Це стосується питання змісту і форм інституційної трансформації банківської системи  в умовах інверсійного типу перехідної ринкової економіки. Недостатньо розкритим є питання про причини виникнення трансакційних витрат в банківській діяльності та форм їхнього прояву.

Зв`язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана в рамках планових науково-дослідних робіт кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна “Соціально-економічний механізм та наслідки ринкових перетворень” (державний реєстраційний номер 0104U000675)

Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є з`ясування сутності та основних напрямів інституційної трансформації банківської системи в умовах переходу до ринкової економіки.

Для досягнення вказаної мети в роботі поставлені наступні завдання:

- розкрити інституційні основи банківської діяльності;

- порівняти банківські системи в різних типах економік та простежити динаміку їх розвитку;

- виділити особливості інституційної трансформації банківської системи в умовах інверсійного типу переходу до ринкової економіки;

-  з`ясувати причини централізації банківського капіталу в Україні;

- виявити основні джерела виникнення трансакційних витрат в банківській діяльності;

- визначити основні зміни в економічній поведінці суб`єктів банківської діяльності в процесі ринкової трансформації.

Об`єктом дослідження є інституційна структура банківської системи.

Предметом дисертаційного дослідження виступають зміни інституційної структури банківської системи в умовах переходу країни до ринкової економіки.

Методи дослідження. Теоретичну та методологічну основу дисертаційної роботи склали загальнонаукові методи дослідження, фундаментальні положення економічної теорії, законодавчі та нормативні акти, що регулюють діяльність держави та її банківської системи, узагальнення та осмислення накопиченого опиту розвитку банківських систем окремих країн.

Завдяки діалектичному методу пізнання, об`єднуючому в собі методи аналізу та синтезу, індукції та дедукції, було відтворено логіку історичного формування та структуру банківської системи.

Оцінка ефективності роботи банків в різних економічних системах в дисертаційній роботі здійснена за допомогою порівняльного та системно-структурного аналізу.

Для визначення змісту та основних напрямів трансформації норм, правил банківської діяльності і банківських установ використано інституційний підхід.

Інформаційну основу дисертаційної роботи склали нормативно-правові документи, що регулюють банківську діяльність, статистичні дані Держкомстату, Міністерства економіки України та Національного банку України, звіти про діяльність вітчизняних та іноземних банків, роботи вітчизняних та закордонних вчених, матеріали наукових конференцій.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА