Косенко Н.П. Насіннєва продуктивність цибулі ріпчастої залежно від строків садіння, маси маточних цибулин і площі живлення рослин в умовах південного Степу України




  • скачать файл:
title:
Косенко Н.П. Насіннєва продуктивність цибулі ріпчастої залежно від строків садіння, маси маточних цибулин і площі живлення рослин в умовах південного Степу України
Альтернативное Название: Косенко Н.П. Семенная производительность лука репчатого в зависимости от сроков сажания, массы пестиковых луковиц и площади питания растений, в условиях южной Степи Украины
Тип: synopsis
summary:

Вступ


У розділі викладено актуальність теми, зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами; мету і завдання досліджень; розкрито наукову новизну та практичне значення одержаних результатів; висвітлено особистий внесок здобувача; апробацію результатів дисертації; подано перелік публікацій.


 


Сучасний стан теорії і практики насінництва цибулі ріпчастої


(огляд літератури)


Представлено аналіз сучасного стану виробництва та результати досліджень вітчизняних і зарубіжних учених з питань біології, морфології та вирощування насіння цибулі ріпчастої в різних ґрунтово-кліматичних умовах. На основі огляду наукової літератури визначено недостатньо вивчені елементи технології вирощування насіння цибулі ріпчастої і обґрунтовано необхідність проведення досліджень у цьому напрямку.


 


Умови та методика проведення досліджень


Польові досліди та лабораторні дослідження виконували протягом 2000-2005 рр. на дослідному полі та в лабораторії Інституту землеробства південного регіону УААН згідно з “Методикой полевого опыта” (Б.А.Доспехов, 1985), “Методикой полевого опыта в овощеводстве и бахчеводстве” (В.Ф. Белик, Г.Л.Бондаренко, 1979), “Методикою  дослідної справи в овочівництві і баштанництві” (Г.Л.Бондаренко, К.І.Яковенко, 2001). Під час вивчення основних елементів технології вирощування насіння цибулі ріпчастої користувались Інструкцією з апробації насінницьких посівів овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів та Державними стандартами України – ДСТУ 2240-93, ДСТУ 4138-2002.


Досліди проведено на типовому для південного Степу України темно-каштановому слабкосолонцюватому середньосуглинковому грунті. Потужність гумусового горизонту 45-50 см. За даними обстежень, у шарі ґрунту 0-20 см вміст гумусу складає  2-2,2%, кількість нітратного азоту – 7,9-13,2 мг, рухомого фосфору 75-118 мг, обмінного калію 360-440 мг на 1 кг сухого ґрунту. Реакція грунтового розчину близька до нейтральної або слабко лужна, РН сольової витяжки 7,0-7,4.


Характеристику погодних умов у роки проведення дослідів наведено на підставі "Коротких звітів науково-дослідної роботи групи метеорологічних та агрометеорологічних спостережень" Херсонського обласного центру з гідрометеорології. Погодні умови за основними показниками (температурний режим повітря, кількість опадів та їх розподіл протягом вегетації) істотно відрізнялись за роками проведення досліджень. Найбільш сприятливими вони виявились 2004-2005 рр., загальна кількість опадів за період вегетації рослин становила 352,8 мм, на відміну  від 219,8 і 175,6 мм у 2000-2001 рр. та 2001-2002 рр.


Для вдосконалення технології вирощування насінників цибулі ріпчастої було проведено польові досліди, закладені методом розщеплених ділянок. Ділянки першого порядку - фактор А: строк садіння - мали  загальну площу 378 м2 і облікову – 252 м2. Ділянки другого порядку - фактор В: маса маточних цибулин - мали загальну площу 189 м2, облікову – 126 м2. Ділянки  третього порядку – фактор С: площа живлення насіннєвих рослин - мали площу відповідно 63 і 42 м2. Повторність досліду шестиразова, загальна площа ділянки – 10,5 м2, облікова – 7 м2. За двох строків садіння - навесні (ІІ – ІІІ декади березня) та восени (ІІ – ІІІ декади жовтня), досліджували садивний матеріал двох фракцій: дрібні цибулини (50-60 г) та крупні (100-120 г). Третій фактор – вивчення площі живлення насінників -  840 см2; 700 см2; 560 см2, що відповідає схемі розміщення рослин: 70 х 12 см, 70 х 10 см, 70 х 8 см.


Вивчення технологічних прийомів вирощування насіння цибулі ріпчастої проводили із середньостиглим напівгострим сортом Халцедон, який занесений до Державного реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні.


Насінники цибулі ріпчастої розміщували в овочевій сівозміні після чорного пару. За тиждень до садіння поле чизелювали на глибину 16 – 18 см і нарізали борозни. Висаджували визначену кількість відсортованих маточних цибулин на кожній ділянці згідно схеми досліду вручну. Борозни закривали культиватором із загортувачами. Протягом вегетаційного періоду проводили 2 міжрядних розпушувань ґрунту і одне  з підгортанням у фазу масового стрілкування маточників та два ручних прополювання. Профілактичне обприскування насінників фунгіцидами і інсектицидами проводили до цвітіння насіннєвих рослин.


При проведені спостережень, обліків, розрахунків, відборі зразків грунту керувались загальноприйнятими методичними рекомендаціями. У зразках ґрунту визначали: вміст нітратного азоту (за Грандваль-Ляжем), рухомого фосфору (за Мачигіним), обмінного калію (на полуменевому фотометрі).


Фенологічні спостереження в період вегетації проводили з визначенням початку (10%) та масового (75%) настання основних фенологічних фаз: відростання маточників, стрілкування, цвітіння, молочної та збиральної стиглості. За цими даними встановлювали тривалість періодів “відростання-цвітіння” та “цвітіння-достигання”, а також вегетаційного періоду.


Біометричний аналіз проводили у трикратній повторності (30 типових рослин) за такими показниками: довжина найбільшого листка, висота квітконосних стрілок, коефіцієнт стрілкування (кількість квітконосних стрілок на одній рослині), діаметр суцвіття. Ступінь зав’язування плодів у суцвітті, формування квіток і насіння в одному суцвітті визначали за 20-ма  суцвіттями в варіанті. Облік ураження насіннєвих рослин несправжньою борошнистою росою проводили у період масового цвітіння рослин згідно з методичними вказівками “Фитопатологическая оценка селекционного материала овощных культур” (1990).


 


Облік урожаю проводили методом суцільного обмолоту з облікової площі ділянки. Урожай насіння збирали у період, коли у 10 % рослин на верхівці суцвіття починали розтріскуватись коробочки. Насінні стрілки зрізали вручну і після сушіння протягом 3-х тижнів насіннєвий ворох обмолочували молотаркою, пристосованою для насіння цибулі. Відсортоване насіння просушували до вологості 10 %. Посівні властивості насіння визначали згідно ДСТУ 2240-93, ДСТУ 4138-2002.

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА