МЕХАНІЗМИ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ НЕДЕРЖАВНИМ ВИЩИМ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ




  • скачать файл:
title:
МЕХАНІЗМИ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ НЕДЕРЖАВНИМ ВИЩИМ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ
Тип: synopsis
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Інтенсивні зміни, що відбуваються в національних і загальносвітових пріоритетах суспільного розвитку, перехід до інноваційної моделі розвитку економіки і входження України до європейського освітнього простору обумовлюють зростання економічної й соціальної значущості вищої освіти, а також істотне ускладнення умов функціонування системи вищих навчальних закладів.

Поступальний розвиток системи вищої освіти України характеризується впливом історичних, політичних, соціально-економічних, демографічних, міжнародних чинників, і спрямовується на підвищення інтелектуального потенціалу держави. Так, наприклад, за період 1990-2005 роки  кількість навчальних закладів  III-IV рівня акредитації зросла на 132,8% (з 149 до 347), середня чисельність студентів у розрахунку на один вищий навчальний заклад даного рівня акредитації за цей період - на 129,9% (з 881,3 до 2026,7). Поряд зі збереженням державного освітнього сектора відбувається зростання числа нових учасників освітнього ринку, починають складатися освітні мережі, змінюються методологічні підходи до організації освітньої діяльності й управління вищими навчальними закладами.

Подвійність стану сучасного вищого навчального закладу визначається необхідністю задоволення соціальних потреб населення, а також відповідності державним і ринковим вимогам. Таким чином, головна мета діяльності вищих навчальних закладів незалежно від форми власності полягає в забезпеченні умов, необхідних для одержання вищої освіти, в підготовці фахівців для потреб України на основі принципів доступності для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, створення рівних умов, дотримання гуманізму, забезпечення гнучкості і безперервності освіти. З іншого боку,  в сучасних економічних умовах вищі навчальні заклади функціонують як повноправні суб'єкти ринку освітніх послуг, що обумовлює досить високий ступінь конкуренції в системі освіти.

Конкурентні  вимоги до системи організації управління закладами освіти доводять необхідність її модернізації з метою забезпечення адаптації до сучасних економічних і соціальних умов, визначення стратегічних орієнтирів розвитку в майбутньому. Особливого значення набувають проблеми соціально-економічної ефективності як системи освіти в цілому, так і окремих закладів, і перш за все -  навчальних закладів недержавної форми власності, які є об’єктами корпоративного управління. Таким чином, першорядним завданням економічної науки і господарської практики виступають налагодження ефективних механізмів корпоративного управління недержавними закладами освіти та регулювання їх розвитку відповідно до потреб економіки країни з метою підвищення конкурентоспроможності.

Проблемам управління вищими навчальними закладами й підвищення якості освіти присвячені роботи українських і зарубіжних учених: В.Андрущенко, В.Астахової, С.Белякова, Н.Борецької, Н.Кельчевської, О.Кратта, Б.Корольова, Т.Оболенської, М.Ніязової, В.Нуждіна, І.Тимошенкова. Серед вітчизняних досліджень в галузі конкурентоспроможності вищих навчальних закладів необхідно відзначити роботи Т.Решетілової, Ю.Петруні, І.Лошенюк; значний внесок у розробку даної проблеми здійснили російські вчені О.Білаш, В.Лазарєв, Ю.Рубін, Х.Фасхієв. При цьому питання, пов'язані з особливостями управління недержавними вищими навчальними закладами, в них висвітлені недостатньо і вимагають подальшої розробки, що обумовлює актуальність обраної теми дослідження, його мету й завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана згідно з держбюджетною темою Донецького національного університету «Інноваційні методи управління підприємствами» Г-07/33 (номер державної реєстрації 0107U004651), у якій автор брав участь як співвиконавець. Внесок автора полягає в розробці механізму формування ефективних команд і структури інформаційної системи підтримки прийняття рішень при управлінні конкурентоспроможністю організації.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка концепції й механізмів корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом, спрямованих на забезпечення конкурентоспроможності і ефективності його функціонування.

Для досягнення даної мети в дисертаційній роботі поставлено й вирішено наступні завдання:

проведено аналіз особливостей функціонування недержавних вищих навчальних закладів;

досліджено існуючі підходи до оцінки ефективності систем управління вищих навчальних закладів і корпоративних організацій;

розроблено концепцію корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом;

розроблено метод оцінки рівня конкурентоспроможності недержавного вищого навчального закладу;

запропоновано механізм формування ефективних команд;

розроблено механізм компенсації в управлінні персоналом вищого навчального закладу;

запропоновано структуру інформаційної системи підтримки прийняття рішень в управлінні конкурентоспроможністю вищого навчального закладу;

розроблено організаційний механізм впровадження системи управління конкурентоспроможністю недержавного вищого навчального закладу;

проведено практичну реалізацію механізмів і методів управління конкурентоспроможністю недержавного вищого навчального закладу.

Об'єкт дослідження. Об'єктом дослідження дисертаційної роботи є процеси корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом, що функціонує в умовах конкурентного зовнішнього середовища.

Предмет дослідження. Предметом дослідження дисертаційної роботи є механізми й методи корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження виступає діалектичний метод пізнання дійсності, фундаментальні положення освітнього менеджменту, сучасна теорія управління економічними об'єктами, теоретичні положення й роботи вітчизняних і закордонних учених в області проблем управління освітніми системами, управління персоналом. Дослідження особливостей функціонування недержавних вищих навчальних закладів, підходів до оцінки ефективності їх діяльності ґрунтувалося на методах системного аналізу і логічного узагальнення. Для розробки концепції корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом використано інструментарій системного підходу і теорії організацій. Методи економічного аналізу і теорії управління персоналом дозволили розробити концептуальні основи механізму компенсації і механізму формування ефективних команд. Функціонально-вартісний аналіз покладено в основу обґрунтування концепції корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом і методу оцінки його конкурентоспроможності. Методи проектного менеджменту використовувалися при розробці організаційного механізму впровадження системи управління конкурентоспроможністю. Методи реінжинірингу і проектування інформаційних систем дозволили розробити структуру системи інформаційної підтримки прийняття рішень в управлінні конкурентоспроможністю недержавного вищого навчального закладу.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна дослідження полягає в постановці і вирішенні нового актуального  для економіки України завдання формування системи механізмів корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом. При цьому отримані наступні основні наукові результати:

вперше:

розроблено концепцію корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом, яка заснована на вартісному підході, що дозволяє одержувати управлінські рішення, спрямовані на підвищення ефективності функціонування та конкурентоспроможності вищого навчального закладу;

розроблено механізм формування ефективних команд, який передбачає побудову багаторівневої системи мікрокоманд на основі принципів командного менеджменту, що дозволяє забезпечити високий рівень  керованості персоналу вищого навчального закладу та скоротити витрати на його утримання;

удосконалено:

метод оцінки конкурентоспроможності недержавного вищого навчального закладу, заснований на аналізі факторів стратегічного, оперативного й тактичного рівнів, реалізація якого дозволяє підвищити ефективність рішень з управління конкурентними перевагами недержавного вищого навчального закладу і таким чином збільшити обсяги і якість реалізованих освітніх послуг і, як наслідок, максимізувати доходи власників;

механізм компенсації в управлінні персоналом недержавного вищого навчального закладу, що враховує внесок окремого співробітника в забезпечення конкурентоспроможності ВНЗ; механізм спрямований на вирішення проблеми агентських конфліктів у системі корпоративного управління вищого навчального закладу,  що забезпечує підвищення мотивації працівників до одержання високих результатів їх діяльності;

одержала подальшого розвитку:

структура інформаційної системи підтримки прийняття рішень в управлінні конкурентоспроможністю недержавного вищого навчального закладу, що дозволяє прискорити процес аналізу факторів конкурентоспроможності й забезпечити обґрунтованість управлінських рішень, що приймаються і таким чином зменшити непродуктивні витрати.

Практичне значення одержаних результатів полягає у визначенні основних напрямків підвищення ефективності корпоративного управління недержавним вищим навчальним закладом за рахунок використання розроблених механізмів управління, що націлені на забезпечення високого рівня ефективності управління і конкурентоспроможності, вирішення комплексу проблем корпоративного управління з метою підвищення ефективності прийнятих рішень і зниження ризику появи  несприятливих фінансових і соціальних наслідків.

Запропоновані в дисертаційній роботі механізми й способи їх реалізації в системі управління недержавного вищого навчального закладу є досить універсальними й можуть бути рекомендовані до використання  як у вищих навчальних закладах державної і комунальної форм власності, так і на підприємствах. Представлені в роботі результати аналітичних досліджень, методичних розробок і практичних рекомендацій були використані при розробці проекту стратегічного розвитку Східноєвропейського університету економіки й менеджменту на 2007-2012 р.  Підтверджений актом очікуваний економічний ефект склав 153 тис. грн.

Окремі положення дисертації використовуються в навчальному процесі на кафедрі менеджменту і маркетингу Східноєвропейського університету економіки й менеджменту при викладанні дисциплін «Корпоративне управління організаціями», «Корпоративні інформаційні системи»

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА