Психологічна структура і динаміка особистісної адаптованості учнів загальноосвітніх шкіл




  • скачать файл:
title:
Психологічна структура і динаміка особистісної адаптованості учнів загальноосвітніх шкіл
Альтернативное Название: Психологическая структура и динамика личностной адаптированной учеников общеобразовательных школ
Тип: synopsis
summary:

У вступі обґрунтовано актуальність досліджуваної проблеми, окреслено об’єкт, предмет, визначено мету й завдання наукового пошуку, сформульовано гіпотезу, викладено базові методологічні та теоретичні положення, з’ясовано наукову новизну, практичне значення роботи, подано відомості про апробацію результатів дослідження та структуру дисертаційної роботи.


У першому розділі – “Теоретико-методологічні засади психологічного пізнання особистісної адаптованості індивіда” – головну увагу зосереджено на аналізі й узагальненні наукових підходів до дослідження проблеми адаптації особистості у зарубіжній і вітчизняній психології.


Серед зарубіжних науковців наявні чималі розбіжності як у поглядах на природу адаптації людини, так і у витлумаченні змісту адаптаційного процесу зокрема. Переважно вони обґрунтовують лише два рівні пристосування (адаптованість – неадаптованість) і визначають їх сутність на теоретико-методологічних засадах власного підходу до інтерпретації психологічної організації внутрішнього світу індивіда: пред­ставники психоаналітичного нап­рям­ку пов’язують її з відсутністю три­воги, гуманістичного – із оптималь­ною взаємодією особистості і середо­вища, бігевіорального – з позитивним стимулом оперантної реакції, когні­тив­ного – із відсутністю диском­форту.


Вітчизняні вчені, обстоюючи переважно діяльнісний підхід у пси­хо­логії, розглядають адаптацію у зміс­товому контексті спілкування і міжособистісної взаємодії, визначаю­чи адаптованість як спокій, а неадап­тованість – як творчість; остання дає змогу людині самоактуалізуватися, реалізувати власні цілі та універ­саль­ні потреби, збагачувати її духовний потенціал для творення еталонів доб­ра, краси, істини, мудрості, гармонії.


Запропонована модель психологічної структури особистісної адаптованості як інтегральної психоформи життєактивності людини відображає подвійну природу даного феномена, яка зумовлена, з одного боку, взаєминами особистості з оточенням, а з іншого – характеристиками-параметрами внутріш­нього світу особистості (ставлення, оцінка, прийняття, психологічна ситу­ація, психічний образ, Я-концепція). Аналізовані складові психологічної структури особистісної адаптованості індивіда не просто перебувають у взаємодоповненні між собою, а ще й взаємопроникають одна в одну у сфері реальної екзистенції внутрішнього світу людини на тлі тенденційного переважання конструктивних чи деструктивних змін. Поняття “актуальна лінія адаптації” характеризує спроможність людини налагодити оптимальну соціально-психологічну взаємодію на різних рівнях складноструктурованого довкілля та її здатність адаптуватися у власному психодуховному світі.


У другому розділі – “Вікові та індивідуальні закономірності розвитку особистісної адаптованості школярів” – описуються передумови і чинники стабілізації особистісної адаптованості школярів, вікові та індивідуальні закономірності її прояву.


На основі моделі психологічної структури особистісної адаптованості людини нами створено модель-кофігуратор пристосованості особистості у зовнішньому і внутрішньому світі (рис.1). Її аналіз показує, що загальна картина перебігу пристосувальницької активності у діаді “особистість – вітакультурний простір” має складну діалектичну природу, оскільки кожен представник освітнього процесу прагне зберегти рівновагу всередині своєї унікально-своєрідної субсистеми і водночас гармонізувати взаємовідносини з довкіллям. Тому різнобічне вивчення особистісної адаптованості школярів передбачає насамперед виділення комплексу чинників та передумов, котрі забезпечують стабілізацію персональної пристосованості учасників модульно-розвивального оргпроцесу.


 


Оскільки особистісна адаптованість – поняття інтегральне та багатогранне, то очевидно, що у його основі знаходяться не окремі, а комплексні чинники. Аналізовані конструкти диференційовано нами на дві великі групи – індивідні та соціальні, сутнісний зміст кожної з яких становлять три підструктури. Соціальні фактори диференціюються на соціально-культурні, соціально-педагогічні та психофізичні, а індивідні – на біофізіологічні, психічні та духовні.

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА