РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ОБСЛУГОВУЮЧИХ КООПЕРАТИВІВ У РЕГІОНІ




  • скачать файл:
title:
РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ОБСЛУГОВУЮЧИХ КООПЕРАТИВІВ У РЕГІОНІ
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. У процесі переходу України до ринкових відносин в агропромисловому комплексі виникло багато дрібних і середніх сільськогосподарських підприємств. У світовій практиці для подолання суперечностей між обмеженими можливостями різноманіття організаційно-правових форм господарювання сільськогосподарських товаровиробників і специфікою функціонування продовольчого ринку, масово і тривалий час використовується кооперація. Роль її настільки важлива, що вона вважається для дрібних товаровиробників, насамперед – фермерських господарств, – одним із факторів виживання в умовах жорсткої ринкової конкуренції.

В Україні кооперація поки що не стала визначальним чинником підтримки сільськогосподарських товаровиробників. Процес створення кооперативів у сфері здійснення ринкової діяльності сільськогосподарських виробників не став масовим явищем, а створені кооперативи працюють недостатньо ефективно та нестабільно. Отже, це визначило напрям даного наукового дослідження.

Незважаючи на світове визнання праць представників української та російської шкіл кооперації – М. Туган-Барановського, О. Чаянова, Б. Мартоса, та певного внеску сучасних дослідників – Ф. Горбоноса, В. Гончаренка, В. Зіновчука, О. Крисального, М. Маліка, Л. Молдаван, О. Нечипоренка, А. Пантелеймоненка, Г. Черевка та ін., багато питань із зазначеної проблеми залишаються мало дослідженими.

У зв’язку з відсутністю належних організаційно-економічних умов, кооперативи, які створювалися з перших днів їх заснування стикалися з серйозними труднощами, пов’язаними з нестачею початкового капіталу для формування матеріально-технічної бази, підбору спеціалістів з кооперативним мисленням, збутом продукції, організацією обліку та звітності, оподаткуванням, одержанням кредитів та ін. Вищезазначені обставини зумовили вибір теми даного дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідної роботи Миколаївського державного аграрного університету з теми: „Економічна ефективність виробництва в реформованих господарських формуваннях”, яка є складовою програми „Розробити пропозиції з організації ефективного виробництва у господарських формуваннях ринкового типу” (номер державної реєстрації 0102U00259). Автором розроблено пропозиції щодо створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає у обґрунтуванні розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у регіоні в умовах ринкової економіки.

Відповідно до мети визначено такі завдання:

- узагальнити теоретичні і методичні основи та вивчити соціально-економічну сутність сільськогосподарської обслуговуючої кооперації у ринкових умовах;

- за допомогою ретроспективного аналізу розвитку кооперації у сільському господарстві України виявити причини, які впливали на її розвиток;

- визначитись в методичних підходах щодо оцінки економічної ефективності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

- проаналізувати економічну діяльність окремих сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів регіону;

- обґрунтувати напрями і механізми здійснення підтримки кооперативних формувань з боку держави;

- окреслити шляхи і обґрунтувати необхідність підготовки та перепідготовки кадрів для сільськогосподарських кооперативів;

- розробити модель створення обслуговуючого кооперативу на базі фермерських господарств.

Об’єктом дослідження є процеси становлення і функціонування сільськогосподарської кооперації, розвитку її економічних і організаційних відносин у регіоні.

Предметом дослідження є теоретико-методологічні та прикладні положення функціонування і розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у регіоні.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дисертаційного дослідження є діалектичний метод пізнання і системний підхід до вивчення соціально-економічних явищ і процесів у ринкових умовах. У процесі дослідження автором використані такі методи, як абстрактно-логічний (обґрунтування сутності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів і формулювання висновків), монографічний (вивчення досвіду та особливостей функціонування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на конкретних випадках в агробізнесі досліджуваного регіону), кореляційно-регресійного аналізу (визначення наявності залежності між операційними витратами та вартістю активів), соціометричний (анкетне обстеження і вибіркове опитування членів кооперативів), балансовий (вивчення і забезпечення виконання вимог законів розвитку сільськогосподарської кооперації шляхом збалансування динамічного розвитку всіх її аспектів); економіко-математичний (при оптимізації машинно-тракторного парку сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу з надання машинно-технологічних послуг).

Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:

вперше:

- до класифікації сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів включені агроторгові доми, МТС та дорадчі служби на кооперативних засадах, кооперативи при сільських громадах, які не підпадають під класичні та визначені чинним вітчизняним законодавством форми, що забезпечує більш повне уявлення про систему кооперації;

удосконалено:

- визначення кооперації, яке на відміну від існуючих передбачає взаємодію людей у матеріальній сфері діяльності з метою отримання конкретного синергетичного ефекту, як результату їх групових дій;

- обґрунтування напрямів державної підтримки щодо ефективного функціонування кооперативних структур, які включають законодавчу і нормативно-правову базу, створення адекватної у ринкових умовах фінансової, цінової та податкової політики і інвестиційної підтримки кооперативних структур, інформаційне забезпечення кооперативів;

дістало подальший розвиток:

- інтерпретація переваг кооперативної форми обслуговування як засобу взаємодопомоги та самозахисту дрібних сільськогосподарських товаровиробників фермерських і особистих селянських господарств у регіоні;

- ідентифікація чинників розвитку сільськогосподарської кооперації з виділенням їх соціально-психологічної групи, яка передбачає збереження специфічного сільського укладу життя та його суспільних цінностей;

- опрацювання техніко-технологічних і організаційно-економічних засад створення машинно-технологічних кооперативів на основі фермерських і особистих селянських господарств для зміцнення матеріально-технічної бази з метою ефективного використання засобів виробництва;

- обґрунтування необхідності спеціальної освіти для забезпечення кооперативів власними висококваліфікованими кадрами.

Практичне значення одержаних результатів. Основні положення та пропозиції дисертаційного дослідження доведено автором до рівня методичних розробок і практичних рекомендацій, які можуть бути використані в підготовці, створенні та функціонуванні сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Пропозиції щодо практичного застосування результатів дисертаційного дослідження схвалено і прийнято для використання Головним управлінням сільського господарства і продовольства Миколаївської обласної адміністрації (довідка № 610/01/09-01-28/07 від 18.12.2007 р.). В обслуговуючому багатофункціональному сільськогосподарському кооперативі “Південний союз” Голопристанського району Херсонської області прийняті пропозиції щодо оцінки діяльності кооперативу та впроваджено заходи вирішення проблеми підготовки та перепідготовки кадрів для кооперативу (довідка №7 від 15.01.2008 р. ОБСК “Південний союз”).

Теоретичні та прикладні розробки автора дисертаційної роботи використовуються при викладанні дисципліни “Економіка підприємств” у Миколаївському державному  аграрному   університеті   (довідка № 2394 від 26.12.2007 р.).

Особистий внесок здобувача. Наукові положення, які виносяться на захист, отримано автором самостійно. Із наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використані лише ті положення, які є результатом особистого дослідження аспіранта.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дослідження доповідалися та обговорювалися на міжнародних науково-практичних конференціях: “Соціально-економічні проблеми села в пореформений період” (м. Миколаїв, 2004 р.), “Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці” (м. Житомир, 2005 р.), “Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК” (м. Мелітополь, 2005 р.), “Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні” (м. Харків, 2006 р.), “Наукові основи розвитку галузі тваринництва в сучасних умовах” (м. Асканія-Нова, 2006 р.), “Розвиток агропродовольчого сектора економіки і проблеми підготовки кадрів” (м. Одеса, 2007 р.), “Актуальні проблеми розвитку кооперації в ринкових умовах” (м. Херсон, 2007 р.), “Україна – сільське господарство – СОТ: теорія і практика” (м. Миколаїв, 2007 р.); на Всероссийской научно-практической конференции “Инновации молодых ученых и специалистов – национальному проекту “Развитие АПК” (г. Рязань, 2006 г.); на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Проблеми ринку продукції АПК в умовах глобалізації” (м. Миколаїв, 2007 р.); регіональних – у Миколаївському державному аграрному університеті протягом 2004-2007 рр.

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 10 наукових праць, загальним обсягом 1,91 д.а., зокрема 7 статей – у фахових виданнях обсягом 1,58 д.а.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Обсяг основного змісту роботи –150 сторінок комп’ютерного тексту, з яких 10 рисунків займають 6 сторінок, 25 таблиць – 12 сторінок. Список використаних джерел (147 найменувань) займає 13 сторінок, 5 додатків – 11 сторінок.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА