Скалій І.М. Удосконалення елементів технології вирощування змішаних посівів кукурудзи з соєю на силос в Лісостепу України




  • скачать файл:
title:
Скалій І.М. Удосконалення елементів технології вирощування змішаних посівів кукурудзи з соєю на силос в Лісостепу України
Альтернативное Название: Скалий И.М. Усовершенствование элементов технологии выращивания смешанных посевов кукурузы с соей на силос у Лесостепи Украины
Тип: synopsis
summary:

НАУКОВІ ОСНОВИ ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЙНОСТІ ТА ПОЛІПШЕННЯ ЯКОСТІ ЗМІШАНИХ ПОСІВІВ КУКУРУДЗИ З СОЄЮ НА СИЛОС (огляд літератури)


 


На підставі вивчення літературних джерел вітчизняних та зарубіжних авторів проаналізовано сучасні положення відносно особливостей формування продуктивності змішаних посівів кукурудзи з соєю на силос за різного сортового складу і умов вирощування. Розглянуто висновки різних авторів щодо протиріч при вирішенні проблеми підвищення врожайності та якості зеленої маси змішаних посівів, висунуто робочі гіпотези, визначено мету і завдання досліджень.


 


Умови, ПРОГРАМА та методика досліджень


 


Дослідження з вивчення впливу строків і способів сівби та густоти стояння рослин на продуктивність змішаних посівів кукурудзи з соєю на силос в Лісостепу України проводилися протягом 2002-2004 років у наукових лабораторіях кафедри рослинництва та стаціонарних сівозмінах Агрономічної дослідної станції Національного аграрного університету           (с. Пшеничне Васильківського району Київської області). Досліди закладалися в стаціонарній польовій зерно-буряковій сівозміні.


Ґрунт дослідного поля є чорнозем типовий малогумусний, за гранулометричним складом – крупнопилувато-середньосуглинковий. Вміст гумусу в орному шарі становить 4,34-4,68 %, рН – 6,8-7,3, ємність вбирання – 30,7-32,5 мг екв /100 г ґрунту. Щільність ґрунту у рівноважному стані – 1,16-1,25 г/см3, вологість стійкого в’янення – 10,8 %. Глибина залягання ґрунтових вод 2-4 м. Легкогідролізованого азоту міститься 10,6-11,4 мг/100 г ґрунту, рухомого фосфору – 6,2-6,5, обмінного калію – 8,9-10,6 мг /100 г ґрунту.


Клімат Лісостепу – помірно теплий з достатнім зволоженням. Середньодобова температура повітря становить 6-8оС. Сума ефективних температур досягає 1157,4оС, сума активних температур 2062,5оС. Тривалість періоду з температурою вище +5оС коливається в межах 210-215 днів, а з температурою вище +10оС – 155-180 днів. Така температура повітря сприяє проведенню посівів у більш ранні строки, швидкому проростанню насіння і появі дружних і повних сходів. За період із середньодобовою температурою вище +10 оС випадає 310-330 мм опадів. Гідротермічний коефіцієнт знаходиться на рівні 1,3.


Погодні умови в роки досліджень значною мірою впливали на формування продуктивності змішаних посівів кукурудзи з соєю. Найпосушливішим під час вегетації був 2003 рік.


Об’єкт і методика досліджень. За об’єкт досліджень визначено районовані гібриди кукурудзи Ювілейний 70М, Титан 220СВ, Десна СВ і сорти сої Київська 27, Артеміда, Подільська 416.


Трифакторний польовий дослід проводився за схемою:


Фактор А. Строки сівби (за температурою ґрунту на глибині загортання насіння):


1.       6-8 оС.


2.       8-10 оС.


3.      10-12 оС(контроль).


Фактор В. Гібриди кукурудзи + сорти сої:


1.             Ювілейний 70 М + Київська 27 (контроль).


2.             Титан 220 СВ + Артеміда.


3.             Десна СВ + Подільська 416.


Фактор С. Густота стояння рослин кукурудзи та сої (формується у фазу 5-7 листків кукурудзи):


1.             60 тис. /га кукурудзи + 180 тис. /га сої (контроль).


2.             80 тис. /га кукурудзи + 200 тис. /га сої.


3.             100 тис. /га кукурудзи + 220 тис. /га сої.


Дослід закладався за методом розщеплених ділянок. У блоках першого порядку розміщувалися строки сівби; другого порядку – гібриди та сорти і третього – густота рослин. Ділянки першого порядку розміщувалися систематично окремими блоками; другого і третього порядків – систематично блоками у дві смуги. Повторність досліду – чотириразова. Посівна площа ділянок – 100 м2, облікова – 50 м2.


Другий дослід – однофакторний. В ньому проводили оцінку способів сівби кукурудзи з соєю:


1.              Кукурудза – одновидовий посів (контроль).


2.              Соя – одновидовий посів.


3.              Змішаний посів кукурудзи і сої в один рядок.


4.             Одновидовий посів кукурудзи з висівом сої у міжряддя одночасно з кукурудзою.


5.              Сівба кукурудзи і сої через рядок.


Площа облікової ділянки 120 м2, розміщення варіантів рендомізоване, повторність – триразова.


Для виконання програми досліджень використовували загальноприйняті методики (Б.А. Доспехов, 1985; та ін.). У польових і вегетаційних дослідах проводили фенологічні спостереження, вимірювали висоту рослин, висоту прикріплення качанів та бобів, визначали приріст абсолютно сухої маси рослин, урожайність і структуру врожаю згідно з методичними рекомендаціями держкомісії з сортовипробування сільськогосподарських культур (2001) та методик А.О. Бабича (1994), В.Ф. Мойсейченко (1994). Площу листкової поверхні, фотосинтетичний потенціал, чисту продуктивність фотосинтезу обчислювали за А.А. Ничипоровичем та ін. (1961). Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту розраховували перед сівбою кукурудзи і наприкінці вегетації термостатно-ваговим методом. Урожайність визначали з кожної ділянки вручну; за пробами з 25 рослин встановлювали структуру рослин.


 


Економічну ефективність вирощування змішаних посівів кукурудзи з соєю на силос розраховували за діючими на 01.10.2004 р. цінами на продукцію, розцінками і нормами виробітку у господарствах Лісостепової зони  відповідно до методичних рекомендацій ВАСХНІЛ, Інституту кормів УААН та Інституту аграрної економіки УААН.

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА