Удосконалення корпоративного управління в україні в контексті світового досвіду




  • скачать файл:
title:
Удосконалення корпоративного управління в україні в контексті світового досвіду
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. За умов ринкового господарювання в розвитку економіки країни важливу роль відіграють корпоративні форми організації господарської діяльності підприємств: акціонерні товариства різних типів, концерни, холдинги, промислово-фінансові групи, інтегровано-корпоративні об’єднання.

Світова практика переконує, що тільки з розвитком національного корпоративного сектору економіки, і зокрема акціонерних товариств, акумулюються значні обсяги інвестиційних ресурсів у національній економіці. Саме корпоративне управління та акціонерний капітал становлять важливу складову ефективної інтеграції суб’єктів господарювання в міжнародну економіку. Тому вивчення світового досвіду і практики корпоративного управління є актуальним для українських корпорацій у контексті їхнього входження у світовий економічний простір .

Однак сьогодні через національну специфіку корпоративного управління така форма господарювання виконує в економіці України не характерну для світової практики функцію – залучення ресурсів та забезпечення участі зацікавлених фізичних і юридичних осіб у корпоративному управлінні на основі рішень, які ухвалюються колективно, а функцію перерозподілу власності та встановлення контролю над підприємствами.

Світовий досвід у сфері корпоративного управління висвітлено в працях Ансоффа, Ф. Лопез, Р. Ла Порту, Т. Пітерса, Д. Кея, А. Силберстона, А. Шлейфера, О. Вільямсона, Р. Коуза, Т. Еггертссона, Д. Кортена, А. Алчіана, Г. Демсеца, М. Дженсе­­­на, У. Меклінга, Ф. Лопеса-де-Силанеса, Дж. Нівета, Дж. Стігліца, С. Соссьє, Дж. Колемана, А. Демб, Ф. Нойбауера, Р. Раяна, Л. Зінгалеса, С. Пішпека, С. Лемма, М. Роу, Е. Стернберга, А. Берлі, Г. Мінза, П. Друкера, Ю. Фама, М. Дженсена, Дж. Коулмена та інших зарубіжних дослідників даної проблеми. Проте праці цих учених здебільшого стосуються побудови ієрархізованої моделі корпоративного управління, майже відсутні дослідження, які охоплюють віртуальні організаційні форми з їхньою неієрархізованою організаційно-управлінською моделлю корпоративного управління.

Питання національного корпоративного управління досліджували вітчизняні вчені Є. Бойко, М. Вінник, А. Гальчинський, В. Геєць, В Голіков, В. Гриньова, В. Гуменюк, С. Давимука, М. Долішній, І. Жадан, М. Зверяков, С. Злупко, В. Євтушевський, А. Клепач, М. Козоріз, В. Корнєв, І. Крюкова, О. Мендрул, В. Міщенко, О. Мозговий, С. Мочерний, С. Науменкова, В. Нечаєв, Є. Палига, Є. Панченко, Л. Пащенко, В. Пономаренко, А. Пушкар, А. Сірко, В. Щербина.

Водночас слід наголосити, що досі не проведено комплексного дослідження механізмів удосконалення корпоративного управління, особливо в національній трансформаційній економіці з її стаціонарною ієрархізованою формою корпоративного управління.

Вивчення наукової літератури, яка обґрунтовує методологію та методику дослідження корпоративного управління, свідчить про відсутність комплексних досліджень у цій сфері стосовно умов мережевої економіки, мережевих організаційних форм та віртуальних корпоративних об’єднань. Недостатньо вивчено проблемні питання розробки ефективних механізмів та інститутів управління державними корпоративними правами та майновими частками, участі держави в корпоративному управлінні в українських акціонерних товариствах у цілому.

Крім того, низка досі не вирішених теоретико-методологічних питань постала в процесі формування національного корпоративного управління за період ринкових трансформацій. Корпоративне управління розглядається, як правило, без урахування світових тенденцій, що мають місце в побудові нових організаційних мережевих форм управління. Такий підхід не дає змоги визначити перспективи подальшого розвитку корпоративного управління за умов глобалізації та зростання масштабів мережевої економіки.

Усе це зумовлює необхідність проведення глибокого наукового аналізу корпоративного управління та визначення напрямів удосконалення національного корпоративного управління з урахуванням світового досвіду та сучасних тенденцій .

Обґрунтуванню шляхів розв’язання окреслених проблем, визначенню механізмів формування ефективнішої національної практики корпоративного управління в акціонерних товариствах усіх форм власності, що є складовою частиною вирішення комплексного завдання відпрацювання ринкових механізмів для економіки України, а також питанню формування національної моделі корпоративного управління, яка б відповідала національним стратегічним вимогам побудови розвинутого й адаптованого до європейського правового поля, до вимог інституційних інвесторів акціонерного сектору економіки, а також світовим тенденціям у галузі корпоративного управління, і присвячується дане дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано у відповідності до програм наукових досліджень кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Механізм взаємодії економіки України зі світовим господарством в умовах глобалізації” (номер державної реєстрації № 01БФ048-01) та “Інтеграційна стратегія входження України в європейський економічний простір” (номер державної реєстрації № 06БФ048-06), які є складовою наукових досліджень Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Наукові проблеми державотворення України” (2001—2005 рр.) і “Наукові проблеми сталого розвитку України” (2006—2010 рр.).

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка теоретичних підходів та практичних рекомендацій щодо вдосконалення національної моделі корпоративного управління в контексті світових тенденцій побудови нових організаційно-управлінських форм. Комплексний підхід до реалізації поставленої мети окреслив коло завдань, які слід вирішити:

  • узагальнити світову практику та моделі корпоративного управління для проведення класифікації основних економічних умов і виокремлення найбільш істотних чинників, що впливають на ефективність сучасного корпоративного управління;

  • визначити світові тенденції в системі корпоративного управління в рамках розвитку інформаційного суспільства для дослідження впливу мережевої економіки та простору віртуалізації на сучасні ієрархізовані моделі корпоративного управління;

  • проаналізувати еволюцію національної моделі корпоративного управління і виокремити характерні для неї риси, що дасть змогу з’ясувати місце української моделі корпоративного управління серед світових з урахуванням сучасних тенденцій;

  • дослідити позитивні та негативні фактори в системі корпоративного управління в Україні, що впливають на становлення національної моделі корпоративного управління, для визначення основних напрямів удосконалення корпоративного управління та методів реалізації цих напрямів;

  • визначити напрями оптимізації національного регулювання у формуванні ефективної системи корпоративного управління в контексті проаналізованого світового досвіду та досвіду країн ЄС, що дасть змогу українським акціонерним товариствам увійти в світовий економічний простір;

  • розробити практичні рекомендації щодо вдосконалення механізмів державного регулювання в системі корпоративного управління з урахуванням євроінтеграційних процесів в Україні. Визначені завдання дають змогу окреслити предмет і об’єкт дисертаційного дослідження.

Об’єктом дослідження є сучасні моделі корпоративного управління в закордонних корпораціях, світовий досвід та тенденції в галузі корпоративного управління, мережеві корпорації з їхніми неієрархізованими управлінськими моделями та українські корпорації.

Предметом дослідження є організаційно-економічні і соціально-економічні аспекти, форми та механізми корпоративного управління.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої в роботі мети використано такі методи дослідження: в першому розділі – систематизації та узагальнення (для визначення основних детермінантів сучасного корпоративного управління), наукової абстракції та синтезу (для дослідження впливу глобальної мережевої економіки та простору віртуалізації на сучасні ієрархізовані моделі корпоративного управління), порівняльного аналізу (для ідентифікації ефективності сучасного корпоративного управління з урахуванням фактору концентрації корпоративної власності); в другому розділі – факторний та структурно-логічний (для визначення інституційної структури розвитку національного корпоративного сектору економіки), порівняльний аналіз, емпіричні та статистичні методи (для дослідження специфіки функціонування корпоративного управління на українських та закордонних підприємствах з державною участю), метод соціологічних досліджень (для аналізу еволюції національного корпоративного управління); в третьому розділі – економіко-математичне моделювання (для побудови моделі прозорості компанії та зростання доходів акціонерів), регресійно-кореляційний аналіз (для перевірки гіпотези про взаємозв’язок між концентрацією акціонерного капіталу та ефективністю корпоративного управління), загальнонаукові методи узагальнення (для обґрунтування альтернатив інкорпорування міжнародних стандартів корпоративного управління в національну практику); графічний і табличний (для подання результатів дослідження).

Інформаційною базою дослідження стали широке коло вітчизняних і зарубіжних літературних джерел, фактологічна та статистична інформація державних органів влади, експертні оцінки, результати наукових досліджень “Института экономики переходного периода” РФ, Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, комісій ООН (UNCTAD), МВФ, ОЕСР, інформаційні матеріали ряду міжнародних асоціацій, національних та зарубіжних дослідних і рейтингових агентств, аналітичні та статистичні доповіді на електронних носіях.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у розробленні теоретичних положень, методів дослідження і прикладних рекомендацій щодо вдосконалення корпоративного управління в національних акціонерних товариствах усіх форм власності з урахуванням світових тенденцій. Найбільш суттєвими науковими результатами, які відображають наукову новизну дослідження та особистий внесок здобувача в розробку проблеми, є:

вперше:

  • запропоновано авторське трактування корпоративного управління як системи заходів і правил, спрямованих на узгодження інтересів власників підприємства й акціонерів, з одного боку, і підвищення ефективності функціонування підприємства на основі посилення результативності взаємозв'язку між радою директорів (наглядовою радою) і професійним менеджментом, що забезпечує економічну ефективність роботи акціонерного товариства, з іншого боку. Така система дає змогу побудувати раціональні взаємозв'язки між різними органами корпоративного управління;

  • досліджено вплив глобальної мережевої економіки та простору віртуалізації на сучасні ієрархізовані моделі корпоративного управління, що є причиною створення нових віртуальних організаційно-управлінських форм, які вже сьогодні використовуються провідними мережевими корпораціями в рамках горизонтальних економічних структур;

  • запропоновано авторське трактування нової форми віртуального корпоративного об’єднання – «віртуальної корпорації», під якою слід розуміти тимчасову форму добровільної кооперації кількох незалежних партнерів, що завдяки оптимізації системи управління та виробництва благ, відсутності інституційних та структурних обмежень, широким можливостям сучасного аутсорсингу забезпечує більшу економічну ефективність такого корпоративного об’єднання;

  • введено фактор ненульової та неоднорідної інформаційної проникності економічного середовища у теоретичну конструкцію корпоративного управління, що дає підстави говорити про створення нової форми корпоративного управління – «економіки прямих рівноправних зв’язків» (ЕПРЗ). Засобом моделювання та інструментом дослідження цієї форми корпоративного управління був агентський підхід до моделювання економіки (agent-based computational economics);

  • здійснено кореляційно-регресійний аналіз залежності між концентрацією акціонерного капіталу в провідних українських корпораціях та їхньою капіталізацією, що дало змогу обґрунтувати залежність між конфігурацією власності та ефективністю корпоративного управління та визначити оптимальні пакети акцій для мінімізації управлінських витрат;

удосконалено:

  • класифікацію економічних умов та найбільш істотних чинників, що впливають на ефективність сучасного корпоративного управління, з урахуванням фактору концентрації корпоративної власності для встановлення еволюціонування дисперсних та концентрованих структур власності й притаманних їм форм управління;

  • схему визначення типу української моделі корпоративного управління з урахуванням фактору концентрації корпоративної власності відносно домінуючих світових моделей, що дало змогу обґрунтувати перспективну еволюцію функціональних моделей національних корпорацій з концентрованих структур власності в напрямі дисперсних;

  • форми і методи покращення фінансової звітності акціонерних товариств за рахунок забезпечення на українських підприємствах інформаційної відкритості та прозорості у відповідності до міжнародних стандартів і з урахуванням уже наявних концептуальних моделей та теорій в системі корпоративного управління, що створить сприятливі умови для діяльності вітчизняних підприємств за кордоном і дасть змогу залучити додаткові інвестиції в українську економіку;

дістали подальший розвиток:

  • методологічні підходи до аналізу господарської діяльності закордонних підприємств, у яких держава бере участь у корпоративному управлінні, маючи на меті не тільки ефективну реалізацію своїх публічних функцій, а й збереження регулятивної ролі виключно економічними методами, що є особливо актуальним для України, де державні корпоративні права займають питому вагу в національному корпоративному секторі;

  • існуючі форми застосування досвіду країн ЄС у формуванні ефективної системи корпоративного управління в Україні, що дає змогу кожному підприємству з урахуванням специфіки його економічних завдань та на основі використання внутрішніх корпоративних кодексів створити свою ефективну систему корпоративного управління, увійти в міжнародний корпоративний простір.

Наукове та практичне значення одержаних результатів. Головні положення й висновки дисертаційної праці можуть бути використані для вдосконалення механізмів корпоративного управління в українських акціонерних товариствах усіх форм власності, зокрема з державною участю. Основні теоретичні положення щодо суті сучасного корпоративного управління, чинників, що впливають на якість корпоративного управління та організаційну побудову, можуть бути реалізовані в акціонерних товариствах з урахуванням специфіки кожного підприємства.

На загальнодержавному рівні висновки дисертаційного дослідження було використано для формування рекомендацій та пропозицій стосовно розширення та підвищення ефективності державної участі в системі корпоративного управління, для подальшого впровадження у практичну роботу Міністерства праці та соціальної політики України (довідка № 272/0/22-07 від 16.10.2007).

;Результати дослідження що стосуються оптимізації роботи наглядових рад та формування оптимальної конфігурації акціонерної власності використано в роботі акціонерного банку АБ «Синтез» (довідка № 2717/01 від 16.10.2007).

Основні положення дисертаційної роботи впроваджено в навчально-методичну діяльність кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка при розробці програм, методичного забезпечення та викладання дисциплін “Світова економіка”, “Міжнародні економічні відносини” та “Перехідні економічні системи” (довідка про впровадження № 048/11-140 від 20.10.2007).

Результати й положення дисертаційного дослідження можуть бути використані при викладанні у вищих навчальних закладах курсів “Основи економічної теорії”, “Макроекономіка”.

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійно проведеною роботою, викладені в ній теоретичні й методологічні напрацювання та практичні результати отримані автором і належать йому особисто. Основні положення дисертації дістали відображення у низці авторських публікацій.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження пройшли апробацію на 10 науково-практичних конференціях, зокрема: “Актуальні проблеми міжнародних відносин” (Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, жовтень 2004 р.); “Шевченківська весна. Сучасний стан науки: досягнення, проблеми та перспективи розвитку” (Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, березень 2005 р.); “Актуальні проблеми міжнародних відносин” (Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, жовтень 2005 р.); “Інвестиції ХХІ століття в контексті ООН ЦРТ. Інвестиційно-інноваційна модель розвитку в Україні” (Умань, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, червень 2006 р.); “Шевченківська весна. Сучасний стан науки: досягнення, проблеми та перспективи розвитку” (Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Наукове товариство студентів та аспірантів, березень 2007 р.); “Діяльність суб’єктів господарювання в контексті євроінтеграції” (Рівне, Національний університет водного господарства та природокористування, квітень 2007 р.); “Фінансові ресурси геоекономічного розвитку” (“Круглий стіл”. Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академія наук вищої школи України, квітень 2007 р.); “Європейський союз в системі геоекономічних координат” (“Круглий стіл”. Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академія наук вищої школи України, Українська асоціація економістів-міжнародників, травень 2007 р.); “Новітні тенденції і стратегії розвитку міжнародної торгівлі: фінансово-економічний та правовий аспекти” (Київ, Українська академія зовнішньої торгівлі, травень 2007 р.); “Економіка США як локомотив та барометр світового господарського поступу” (“Круглий стіл”. Київ, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академія наук вищої школи України, Українська асоціація економістів-міжнародників, червень 2007 р.); “Інвестиції ХХІ століття: соціальні аспекти інноваційної моделі розвитку” (Умань, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, червень 2007 р.); “Построение информационного общества: ресурсы и технологии” (Киев, Украинский институт научно-технической и экономической информации, июнь 2007 г.).

Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження викладено в 7 наукових публікаціях, вміщених у наукових журналах і фахових наукових виданнях, які відповідають перелікові фахових наукових видань, затвердженому ВАК України: загальний обсяг публікацій —2,8 друк. арк., у тому числі 5 одноособових статей – 2,5 друк. арк.

Обсяг і структура роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Роботу викладено на 221 сторінках, з яких основний текст займає 190 сторінок. Дослідження містить 26 таблиць (з яких 10 у додатках) та 22 рисунки (з яких 4 у додатках). Список використаних джерел (на 17 сторінках) налічує 206 позицій.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА