УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: article
summary:

 

Актуальність теми. У сучасних умовах господарювання промислові підприємства повинні адекватно реагувати на ринкові зміни. У зв’язку з цим необхідно збільшувати обсяги виробництва, раціонально використовувати трудові, виробничі та матеріальні ресурси, враховуючи нові суспільні потреби та найважливіші їхні чинники, а також забезпечувати динамізм власного фінансового потенціалу.

В наслідок цього набувають актуальності проблеми дослідження теоретичних, методичних і практичних аспектів управління фінансовим потенціалом підприємств; використання прогресивних методів господарського маневрування фінансовими ресурсами підприємства на основі законів ринкової економіки; вдосконалення методів вимірювання й обґрунтування оцінки фінансового потенціалу підприємств. Вирішення цих проблем обумовлює впровадження ефективної системи управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, що не можливо без розробки принципово нових підходів до визначення ролі й місця управління фінансовим потенціалом в умовах невизначеності та динамічності зовнішнього економічного середовища.

Запропоновані в даній дисертації теоретичні та практичні аспекти управління фінансовим потенціалом промислових підприємств можна розглядати як продовження наукових розробок таких учених-економістів як: О.В. Ареф’євої, В.В. Вітлінського, Л.І. Воротіної, О.І. Амоші, В.П. Бабича, В.Д. Базилевича, В.Г. Белолипецького, І.А. Бланка, Я.Г. Берсуцького, О.Д. Василика, В.М. Гриньової, А.Г. Загороднього, В.Б. Занги, М.І. Іванової, О.М. Кизими, В.В. Ковалевої, Т.С. Клебанової, Н.С. Краснокутської, П.А. Лайко, М.М. Лепи, В.М. Опаріна, П.А. Орлова, В.С. Пономаренка, О.І. Пушкаря, Л.В. Руденко, О.С. Стоянової, О.М. Тридіда, Л.М. Худолій, Д.К. Шевченка, Б.Г. Шелегеди та ін. У роботі висвітлено питання оптимальності взаємодії елементів системи управління фінансовим потенціалом промислових підприємств та обумовлено практичне їх значення. Таким чином, актуальність перелічених проблем, їх недостатня розробленість і практичне значення обумовили мету і завдання дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Європейського університету: “Наукові основи економічної адаптації підприємництва в умовах трансформації економіки” (номер державної реєстрації № 0101U007351), а також “Економічні проблеми теорії і практики менеджменту сталого розвитку економічних систем” (номер державної реєстрації № 0101U007350). А також відповідно до плану науково-дослідних робіт “Організація та управління стратегічним розвитком промислових підприємств” (номер державної реєстрації № 0107U002007).

При виконанні досліджень особисто дисертантом було розроблено механізм управління фінансовим потенціалом підприємств з урахуванням економічних ризиків та проведено моделювання системи управління фінансовим потенціалом промислових підприємств України.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є узагальнення й розвиток теоретичних підходів і методичних основ управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, обґрунтування положень та практичних засад управління фінансовим потенціалом, а також розробка рекомендацій стосовно підвищення ефективності управління фінансовим потенціалом підприємств з припустимим ризиком, що забезпечить збалансоване використання фінансових ресурсів. Для досягнення зазначеної мети автором сформульовано та вирішено такі завдання:

        проведено теоретичний аналіз сутності та змісту поняття “фінансовий потенціал”;

        визначено елементну структуру, джерела формування та фактори впливу на фінансовий потенціал підприємств;

        визначено основи управління фінансовим потенціалом підприємств під впливом економічних ризиків;

        здійснено аналіз фінансово-господарської діяльності промислових підприємств;

        оцінено рівень фінансового потенціалу промислових підприємств та згруповано підприємства в три групи;

        розроблено методичний підхід дослідження економічних ризиків в управлінні фінансовим потенціалом підприємств;

        розроблено механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств з урахуванням економічних ризиків;

        удосконалено ключові стратегії для управління фінансовим потенціалом підприємств з урахуванням економічних ризиків;

        розроблено організаційне забезпечення стратегічного управління фінансовим потенціалом промислових підприємств через інтереси стейкхолдерів.

Об’єктом дослідження є господарська діяльність суб’єктів підприємництва щодо формування та управління фінансовим потенціалом промислових підприємств.

Предметом дослідження є теоретичні, науково – методичні та практичні аспекти управління фінансовим потенціалом промислових підприємств.

Методи дослідження. У дисертаційній роботі використано загальнонаукові та спеціальні методи дослідження економічних явищ: аналіз і синтез – для визначення понять фінансового потенціалу; факторний аналіз – для дослідження факторів, що впливають на використання фінансового потенціалу промислових підприємств; структурний аналіз – для дослідження динаміки та структури показників фінансового потенціалу; екстраполяції – для визначення тенденцій розвитку підприємств; групування й класифікації – для систематизації факторів, що впливають на зростання потенціалу промислових підприємств; порівняння та експертні оцінки – для визначення коефіцієнтів виміру рівня фінансового потенціалу промислових підприємств; економіко-математичне моделювання – для розробки економетричних моделей прогнозування розвитку фінансового потенціалу промислових підприємств.

Інформаційною базою дисертаційного дослідження була аналітична інформація Держкомстату України, матеріали галузевих міністерств, дані статистичної звітності господарської діяльності промислових підприємств, матеріали анкетного опитування керівників і фахівців підприємств та організацій.

Наукова новизна одержаних результатів визначається внеском автора у розв’язання актуальної наукової задачі розробки науково-методичних основ управління фінансовим потенціалом та ефективним використанням фінансових ресурсів підприємств і полягає в наступному:

вперше:

   визначено зміст поняття “управління фінансовим потенціалом” з урахуванням економічних зв’язків і відносин, які дають змогу враховувати умови розвитку підприємств, через якісну і кількісну оцінку рівнів цього потенціалу, що забезпечує збалансоване використання наявних ресурсів;

   запропоновано методичний підхід щодо управління фінансовим потенціалом підприємств з урахуванням економічних ризиків, який ґрунтується на оцінці впливу економічних ризиків в процесі управління фінансовим потенціалом промислових підприємств за допомогою їх вивчення, поєднується в єдиному триблочному підході, та проявляється в процесі прийняття й управління рішеннями на промислових підприємствах;

удосконалено:

   механізм управління фінансовим потенціалом підприємств, як сукупність фінансових методів, фінансових інструментів та організаційного забезпечення, поєднання яких через координацію дій дає змогу здійснювати управління фінансовим потенціалом підприємств з припустимим ступенем ризику;

   ключові стратегії в управлінні фінансовим потенціалом та матрицю, яка ґрунтується на визначених рівнях фінансового потенціалу підприємств і стратегічних фінансових цілях, завдяки чому відбувається позиціонування промислових підприємств на матриці ключових фінансових стратегій;

набули подальшого розвитку:

   методичний підхід до оцінки економічних ризиків, що підвищить ефективність використання фінансового потенціалу промислових підприємств і дозволить забезпечити безперервність виробничого процесу й оптимізувати розмір і структуру фінансових ресурсів;

   організаційна складова забезпечення механізму управління фінансовим потенціалом промислового підприємства в напрямку підвищення ефективності використання ресурсів і визначення особливостей оцінки фінансового потенціалу промислових підприємств.

Практичне значення одержаних результатів полягає: в обґрунтуванні й апробації рекомендацій щодо розвитку фінансового потенціалу підприємства на основі ефективного використання ресурсів; у дослідженні методів оцінки фінансового потенціалу підприємства з урахуванням вартості основних фондів, матеріальних і фінансових витрат для виявлення можливостей та наявних резервів фінансових ресурсів; у розробці методики ефективності використання фінансового потенціалу підприємств та прогнозування стратегічного розвитку підприємств; в удосконаленні методики факторного аналізу, яка дала змогу визначити резерви матеріальних ресурсів підприємства; у розробці рекомендацій щодо підвищення економічної ефективності використання потенціалу з припустимим економічним ризиком для прогнозування збалансованого розвитку промислових підприємств.

Запропоновані в дисертації висновки та рекомендації, які мають прикладний характер, впроваджено на промисловому підприємстві ЗАТ “Уманський завод сільськогосподарського машинобудування” (акт про впровадження № 39 / 08 від 07. 06. 2006р.), Міністерстві транспорту та зв’язку України (акт про впровадження № 11/1096-08 від 24.10.2008р.), Товаристві з обмеженою відповідальністю «Атлант Електро» (акт про впровадження від 16.09.2008р. б/н).

Особистий внесок дисертанта. Дисертаційне дослідження є особистою роботою автора. У дисертації досліджено і науково обґрунтовано особисті ідеї та підходи, викладені дисертантом у 16 наукових працях (15 індивідуальних та 1 колективна). В статті [8], опублікованій у співавторстві, дисертантом запропоновано піраміду інтересів стейкхолдерів в управлінні фінансовим потенціалом підприємств.

Апробація отриманих результатів. Результати досліджень відображено в наукових працях автора та матеріалах науково-практичних конференцій, що проводились в Україні, зокрема апробовано на ІХ, Х, ХІ Міжнародних науково-практичних конференціях “Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти” (м. Київ, 2003, 2004, 2005 рр.), на VІІ, VІІІ Всеукраїнських науково-практичних конференціях “Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість” (м. Київ, 2004, 2005 рр.), на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика економіки й підприємництва” (г. Алушта, 2006 г.), на Науково-практичній конференції “Теорія і практика державного управління в умовах євроінтеграції” (м. Луцьк, 2006 р.)

Публікації. За темою дисертації опубліковано 10 наукових статей у фахових виданнях і 6 доповідей на науково-практичних конференціях. Загальний обсяг друкованих праць становить 4,58 ум.друк. арк., з яких особисто автору належать 4,08 ум. друк. арк.

Структура і обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (який налічує 173 найменувань) і 6 додатків. Загальний обсяг роботи становить 210 сторінок машинописного тексту, містить 36 таблиць та 39 рисунків.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА