Васько Н.І. Створення вихідного матеріалу в селекції проса на фотоперіодичну нейтральність




  • скачать файл:
title:
Васько Н.І. Створення вихідного матеріалу в селекції проса на фотоперіодичну нейтральність
Альтернативное Название: Васько Н.И. Создание исходного материала в селекции проса на фотопериодическую нейтральность
Тип: synopsis
summary:

Огляд літератури. У розділі подається огляд наукових праць з питань історії відкриття і вивчення фотоперіодизму як явища та його значення для селекції. На основі аналізу літературних джерел висвітлено характер успадкування типу фотоперіодичної реакції в гібридних поколіннях та зв'язок тривалості вегетаційного періоду і продуктивності рослин з фотоперіодичною реакцією. Обґрунтована необхідність створення фотоперіодично нейтрального вихідного матеріалу для селекції проса, який поєднує високу продуктивність з високою адаптивністю.


 


Умови, матеріал і методика досліджень. Експериментальна робота виконана на дослідному полі Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, розташованому в межах Харкова, а також в теплицях і вегетаційних камерах фітотрону. Ґрунти дослідного поля є типовими для Лісостепу України і представлені середньогумусовим важкосуглинковим чорноземом (близько 6% гумусу).


Погодні умови в роки експериментів відрізнялися за зволоженістю і температурними факторами, але в цілому були сприятливими для вирощування проса.


За вихідний матеріал в дослідах були взяті сорти і лінії проса різного географічного походження з різною фотоперіодичною реакцією. З них фотоперіодично нейтральними є Тувинское местное, Харківське 71, к – 3218 і к – 5988; сильнореагуючими на зміну довжини дня – Успех, Берсиевское 18, Л 76-36, Л 78-2877, к – 1277, д – 9343, Л 80-5291, Л 77-5543; дуже сильно реагуючий сорт Харківське кормове. За стандарт в дослідах був сорт Харківське 57.


Просо висівали в полі на ділянках шириною 1м з міжряддям 15см. Строки сівби оптимальні – 1 декада травня. Гібриди F1 і їх батьківські форми вирощували в теплиці і вегетаційній камері фітотрону при 22-26 ºС вдень і 18-20 ºС вночі. Строки сівби в фітотроні – жовтень і лютий.


Посіви піддавали фотоперіодичній дії протягом 15 днів від початку кущіння. В цей час одна частина рослин росла в умовах короткого 10-годинного дня, друга – при неперервному освітленні, третя – в умовах природного дня (близько 16 годин). Контролем були рослини, які весь час вегетували в умовах природного освітлення.


Для одержання гібридів проведено дві серії схрещувань. Одна – за повною діалельною схемою з вихідними зразками Тувинское местное, Харківське 71, Л 76-36, Л 78-2877, Харківське кормове. Друга – за схемою парних схрещувань, де материнськими формами були к – 3218 і к – 5988, а батьківськими – Успех, Берсиевское 18, Л 80-5291, Л 77-5543, к – 1277, д – 9343.


Кастрацію проводили за методом І.В. Яшовського. Вихід справжніх гібридів визначали за маркерними ознаками. Він становив 12-32 %.


Викидання волоті і дозрівання відмічали у кожної рослини індивідуально. Характер фенотипового прояву реакції батьківських форм та гібридів на різні фотоперіодичні умови визначали за зміною тривалості фаз сходи-викидання волоті та сходи-дозрівання.


Аналіз структури врожаю проводили за методикою Державного сортовипробування сільськогосподарських культур (1981 р.).


В F1 гібридів визначали ступінь фенотипового домінування та гетерозис методом Гріффінга. В гібридних популяціях F2– F3 вираховували ступінь і частоту трансгресій тривалості вегетаційного періоду та продуктивності за методикою Г.С. Воскресенської і В.І. Шпоти. Статистичний аналіз експериментальних даних проводили методом дисперсійного аналізу (Доспехов Б.А., 1985).


 


Фенотиповий прояв фотоперіодичної реакції і ефект гетерозису у гібридів F1. Нами вивчено фенотиповий прояв фотоперіодичної реакції та вплив різних фотоперіодичних умов на розвиток елементів продуктивності гібридів F1 проса, одержаних в результаті парних схрещувань в 12 комбінаціях. Гібридні рослини та їх батьківські форми вирощували в 1988 р. в теплиці фітотрону в умовах довгого 16-годинного дня, в 1989 р. – в кліматичній камері фітотрону на короткому 10-годинному, довгому 16-годинному та неперервному освітленні.


В результаті встановлено, що за будь-яких фотоперіодичних умов тривалість періодів сходи-викидання волоті і сходи-дозрівання у гібридів F1 наближається, дорівнює або більша тривалості цих періодів у пізньостиглої батьківської форми.


 


Збільшення тривалості світлового періоду від 10 до 24 годин істотно затримує перехід гібридних рослин до репродуктивного розвитку, в результаті чого збільшується загальна тривалість вегетаційного періоду.

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА