Актуальність теми. Необхідність подальшої розробки методології формування економічних відносин через систему управління фінансово-кредитною політикою України визначається організацією взаємодії внутрішнього середовища економіки із зовнішніми умовами (політичною ситуацією) України.
Побудова сучасного економічного механізму та усвідомлення його філософії в ринковій моделі господарювання неможливо без всебічного освоєння теорії і практики й повинно розглядатись у системі децентралізації управління економікою, напрямах формування важелів управління фінансово-кредитною політикою, що пов’язується із системою: потреби - переваги – пріоритети. Наукове обґрунтування необхідності формування важелів управлінських впливів у фінансово-кредитній політиці є актуальною проблемою та потребує подальшої розробки теоретичних підходів до їх сутності і тенденцій розвитку.
Управління фінансовими потоками, як державними, так і приватними у сьогоденні світової глобалізації, трансформації економічних умов господарювання позначається не тільки вмінням розміщувати вільні кошти в активи, інвестиційні проекти, проводити своєрідну політику на фондовому ринку, але й необхідністю виконувати пріоритетні завдання суспільства щодо наділення фінансовими ресурсами будь-яких галузей, громад, індивідів для проведення господарської діяльності, забезпечуючи добробут держави в цілому. Фінансово-кредитна політика як механізм управління найважливішим ресурсом економіки має відображення у валовому національному продукті (ВНП). Так, ВНП Великої Британії у 2006 р. становив 1,83 трн. дол. США, а доход на душу населення склав 23550 дол./рік, у Франції він складав 1,816 трн. дол., при 24420 дол./рік, у Польщі – 514 млрд. дол., при 9000 дол./рік, а в Україні – біля 160 млрд. дол., при приблизно 2000 дол./рік доходу на душу населення.
Наукові теоретичні напрацювання та дослідження проблем формування важелів управління фінансово-кредитної системи закладались у роботах зарубіжних науковців: Г. Беккера; М. Вебера; К. Вікселя; Дж. Гелбрейта; Дж. Кейнса; Р. Лукаса; К. Маркса; А. Маршала; В. Ойкена; Ф. Перру; П.Ромера; Г. Саймона; А. Сміта; Ф. Тейлора; М. Фрідмена; Ф. Хайєка та ін.
Розв’язання теоретичних і практичних завдань управлінської діяльності, формування фінансово-кредитних відносин та становлення сучасної економічної системи має місце у працях вітчизняних вчених: В. Базилевича; О. Василика; А. Гальчинського; В. Геєця; В. Дементьєва; Л. Дмитриченко; Т. Єфименко; С. Мочерного; А. Покотілова; А. Поручника; С. Реверчука; А. Семенова; Г. Тарасенко; М. Туган-Барановського; О. Чаусовського; М. Чумаченка; А. Чухна та ін.
Необхідність розширення наукової бази теорії фінансів, через удосконалення методології фінансово-кредитної політики, визначення важелів управлінських впливів на розподільчі відносини, визначення місця фінансово-кредитних відносин в наукових працях означених та інших авторів висвітлені недостатньо, що є актуальними проблемами сьогодення і потребує подальшої розробки теоретичних засад організації ринку за принципом рівності права кожного суб’єкту господарювання на рівні доходи від вкладеного капіталу та визначенні механізмів наповнення розподільчого елементу фінансової сфери, що обумовило вибір теми дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами досліджень. Дослідження виконувалось відповідно до тематики науково-дослідної роботи кафедри державного управління і місцевого самоврядування Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України “Розробка технологій аудиту персоналу органів державного управління та місцевого самоврядування і системного розвитку адміністративної еліти регіону”, номер державної реєстрації 0102U003690 (2003-2004 рр.), в якій дисертант приймав участь як науковий співробітник і де ним було запропоновано напрями удосконалення розвитку фінансової компетентності регіональної адміністративної еліти; науково-дослідної роботи кафедри управління персоналом і економіки праці Дніпропетровської державної фінансової академії “Мотиваційні впливи на підвищення ефективності розвитку управлінських кадрів фінансового сектору”, номер державної реєстрації 0105U002278 (2005-2006 рр.), де дисертант був керівником НДР і були розроблені рекомендації щодо підвищення ефективності роботи працівників фінансових органів при наданні управлінських послуг населенню.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є визначення природи, сутності та форм економічних відносин через систему управлінських впливів на фінансово-кредитні відносини, особливостей формування важелів управління при проведенні фінансово-кредитної політики держави на різних рівнях господарювання, а також розробка теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій підвищення якості управління фінансовою сферою шляхом управлінських впливів на розподільчі відносини в процесах економічних перетворень, обґрунтування місця важелів управління фінансово-кредитними відносинами в системі ринкової економіки та можливостей управлінського впливу на елементи економічної системи.
Для досягнення поставленої мети в дисертації вирішені наступні завдання:
- обґрунтовано місце важелів управлінських впливів у проведенні фінансово-кредитних відносин;
- досліджено теоретико-методичні засади теорії управління, з урахуванням специфічних особливостей, притаманних економічним відносинам, в умовах формування ринкового механізму;
- розроблено модель та методологічне обґрунтування економічної оцінки стану суб’єктів господарювання з метою підвищення ефективності використання важелів управління у фінансово-кредитній політиці України;
- виявлено закономірності формування господарського механізму в умовах утвердження сталих економічних відносин, в яких важливою складовою є важелі управлінських впливів в ринкових умовах при проведенні фінансово-кредитної політики України;
- теоретично досліджено нові можливості, дії з реалізації права у забезпеченні якісного функціонування фінансово-кредитної системи в ринкових умовах;
- обґрунтовано основні важелі управління різними ієрархічними рівнями господарського механізму у контексті узагальнення досвіду управління економікою та виявлено перспективні підходи для використання у вітчизняній практиці;
- досліджено тенденцію розвитку суб’єктно-об’єктних відносин та економічних впливів як важливих факторів управління для країн із ринковим спрямуванням;
- запропоновано напрями оптимізації формування важелів управління ринком цінних паперів і розроблено рекомендації щодо запровадження системи вітчизняних рейтингів об’єктів фондового ринку;
- розроблено стратегію поглиблення економічних перетворень через досвід діяльності ФПГ і ТНК як нового підходу до управління господарською діяльністю.
Об’єктом дослідження є процеси формування важелів управління фінансово-кредитною політикою України.
Предметом дослідження є організаційно-економічний механізм формування економічних відносин через важелі управлінських впливів у процесах проведення фінансово-кредитної політики України.
Методологія і методи дослідження. Основу методології дисертаційної роботи становлять фундаментальні положення економічної теорії, теорії фінансів, управління, державного управління, праці зарубіжних і вітчизняних науковців, законодавчі та нормативні акти, державні програми з питань соціально-економічного розвитку. Для вирішення поставлених у роботі завдань було використано діалектичний та інші методи дослідження: комплексного аналізу і синтезу, формальної та діалектичної логіки при вивченні підходів різнорідних наукових шкіл до процесів проведення фінансово-кредитної політики; узагальнення, порівняльно-економічного аналізу при дослідженні принципів побудови управлінської діяльності та її впливах на економічну систему; факторного і економіко-математичного аналізу при розробці методології економічної оцінки стану суб’єктів господарювання; кореляційно-регресійного багатофакторного аналізу при розробці оцінки ефективності організації накопичення та розподілу доходів на різних рівнях економіки; функціонального аналізу, статистичний аналіз та системний підхід для розробки підходів до удосконалення процесів формування господарського механізму.
Інформаційну основу дисертації складають фундаментальні дослідження вітчизняних і зарубіжних фахівців провідних наукових центрів з питань формування важелів управління фінансово-кредитною політикою; законодавчі та нормативні акти, статистичні дані і матеріали Кабінету Міністрів України, Національного банку, Державного комітету статистики України, матеріали науково-практичних конференцій.
Наукова новизна одержаних результатів. В дисертаційній роботі вирішено важливу наукову проблему для економіки України, яке полягає у розробці і удосконаленні комплексу теоретичних, методологічних і практичних підходів щодо формування системи важелів управлінських впливів у фінансово-кредитній політиці, обґрунтуванні їх місця у фінансово-кредитних відносинах у ринковій економіці. Конкретні наукові результати, що розкривають особистий внесок автора у дослідженні проблеми та характеризують наукову новизну роботи, полягають в наступному: