ЕКОНОМІЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ В УМОВАХ КОНКУРЕНЦІЇ



Название:
ЕКОНОМІЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ В УМОВАХ КОНКУРЕНЦІЇ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Одним з найважливіших стратегічних показників соціально-економічного розвитку країни є рівень забезпечення енергетичними ресурсами. Істотні зміни, що відбулися в економічній сфері після розпаду СРСР, привели до різкого скорочення можливостей підтримки виробничих процесів в різних секторах економіки, і це зумовило виникнення енергетичних криз у всіх країнах пострадянського простору, в т.ч. і в Азербайджані.

Ці країни з перехідною економікою, що мають єдину електроенергетичну систему, в даний час вимушені спиратися, в основному, на власні енергоресурси. В умовах, коли наявні джерела енергоресурсів і виробничі потужності не повністю відповідають потребам, особливу важливість мають питання регулювання, що сприяють ефективності функціонування електроенергетичної системи.

Теоретичні і прикладні питання ефективного функціонування електроенергетичних систем у всі часи були актуальні. Ці питання розглядалися в працях П.Я.Бачієва, Г.К. Вороновського, М.Е. Гулієва, М.О. Данилюка, В.И. Едельмана, Т.Б. Ігнашкіна, Н.Н. Кожевникова, О.Є. Кузьміна, Є.В. Крикавського, Т.А. Коцка, А.Г. Кадимова, В.І. Лапіцкого, О.О. Лапко, І.В. Недіна, В.А. Непомнящого, С.Л. Прузнера, Й.М. Петровича, Л.П. Падалко, Б.В. Папкова, М.В. Римара, В.О.Точилына, Є.В. Хлобистова, Н.І.Чухрай, О.М.Шишова і інших авторів.

В працях названих авторів ґрунтовно досліджені економічні механізми функціонування електроенергетичних підприємств, системи управління ними в умовах національної електроенергетичної системи, обґрунтовані положення щодо напрямів системної оптимізації. Водночас, залишаються малодослідженими процеси адаптації діяльності цих підприємств до ринкових умов господарювання та механізми державного впливу на забезпечення конкурентних відносин. Недосконалість і недостатність нормативно-правової бази, несформовані ринкові відносини і умови конкуренції не сприяють ефективності функціонування електроенергетики. Розподільні електричні мережі (РЕМ) купують електроенергію часто дешевше за собівартість, і при цьому, оплачуючи лише частину її вартості, не несуть за це жодної відповідальності. Втрати електроенергії в РЕМ набагато вищі за нормативні, в той же час генеруючі потужності не покривають пікове навантаження.

Основним показником, що використовують державні виконавчі органи для оцінки діяльності РЕМ, є відсоток збирання грошей, який не перевищує в Азербайджані 50 %, а причини, що обумовлюють це, зовсім не розглядаються. Багато населених пунктів отримують електроенергію лише в певний час, і рівень напруги дуже низький. Часті аварії переривають електропостачання окремих населених пунктів на тривалий час. Бездіяльність регулюючих органів сприяє байдужості самих РЕМ до вирішення цих проблем. В результаті, державні виконавчі органи, не займаючись питаннями регулювання, ще більш завантажують державу проблемами електроенергетики. Отже, на сьогодні багато проблем електропостачання країни пов'язані з діяльністю РЕМ і питання комплексного регулювання у цій сфері, передусім економічного, надзвичайно актуальні. Актуальність цих досліджень визначається ще і тим, що з кожним роком на світовому ринку підвищуються ціни на енергоносії і це звужує інструментальну базу ефективного регулювання електроенергетики. Отже, вагомість зазначеної проблеми, її актуальність та необхідність вирішення зумовили вибір теми дисертаційного дослідження, визначили мету та завдання дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до «Міждержавної програми довгострокового економічного співробітництва між Азербайджанською Республікою і Україною на 2000–2009 роки» (обмін досвідом, розробка і впровадження економічних механізмів) і на підставі договору, укладеного між Національним університетом «Львівська політехніка» і ВАТ «Азеренержі» (№ 5/2004 від 08.06.2004 р.). Робота відповідає науковому напряму кафедри маркетингу і логістики Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка» Міністерства освіти і науки України: «Економічні проблеми ресурсо– та енергозбереження» (державний реєстраційний номер 0107u007844).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розроблення теоретико-методологічних основ та обґрунтування проектних рекомендацій щодо державного регулювання електроенергетики Азербайджанської Республіки в умовах конкуренції.

Відповідно до поставленої мети робота включає такі завдання:

·         ідентифікація проблем державного регулювання електроенергетики та визначення ступеня впливу різних чинників на рівень електроспоживання населення;

·         обґрунтування положень щодо вдосконалення звітно-облікової системи в електроенергетиці;

·         удосконалення системи кодування трансакцій у сфері енергоспоживання;

·         розроблення методичних підходів до формування конкурентного середовища в енергопостачанні;

·         розроблення системи економетричних моделей для перспективного аналізу і оцінки ефективності енергопостачання;

·         обґрунтування положень щодо реформування системи державного регулювання електроенергетики та моделювання конкурентного оптового ринку електричної енергії.

Об'єктом дослідження є процес функціонування електроенергетичної системи Азербайджанської Республіки.

Предметом дослідження є теоретико-методичні основи і практичні засади державного регулювання електроенергетики Азербайджанської Республіки.

Методи дослідження. Для вирішення поставлених завдань в дисертаційній роботі використані такі методи: економіко-статистичні методи, методи економічно-математичного моделювання (при дослідженні залежності рівня електроспоживання населення від рівня газопостачання – розділ 2, п. 2.3), модель міжгалузевого балансу (при розробці статистичної звітної форми і єдиного ідентифікаційного коду для споживачів в комунальній сфері – розділ 3, п. 3.1), методи групування, факторного аналізу, структуризації цілей (при дослідженні механізмів державного регулювання та конкурентного середовища ринку електроенергії – розділ 1, п.п. 1.2, 1.3), методи системного аналізу (при моделюванні конкурентного оптового ринку електроенергії – розділ 3, п. 3.3.), методи нечіткої математики, методи теорії ігор, методи багатокритерійного вибору (при визначенні ступеня важливості критеріїв і рейтингу розподільних електричних мереж – розділ 3, п. 3.2).

Інформаційною базою дослідження є офіційні статистичні матеріали Державного комітету Азербайджанської Республіки зі статистики, вітчизняні і зарубіжні періодичні наукові видання, матеріали міжнародних організацій з досліджень економіки Азербайджанської Республіки, звітні матеріали ВАТ «Азеренержі» і його структур, результати проведених безпосередньо автором наукових досліджень на підприємствах паливно-енергетичного комплексу.

Теоретичною основою роботи стали фундаментальні праці з теорії ринкової економіки, макро– і мікроекономіки, наукові роботи українських, азербайджанських і зарубіжних учених у сфері регулювання функціонування електроенергетичних систем в умовах формування ринкових відносин і конкуренції.

Правове поле дослідження складають законодавчі і нормативні документи, що регламентують діяльність електроенергетичної системи Азербайджанської Республіки. Також використані правові акти України, Російської Федерації, Казахстану, Молдови, Естонії, Туреччини і інших країн у сфері регулювання електроенергетики.

Наукова новизна отриманих результатів полягає у розвитку теоретичних положень і розробці методичних рекомендацій щодо економічного регулювання функціонування електроенергетики країни в умовах конкуренції. Результати виконаного дослідження, що визначають його наукову новизну, є такими:

вперше:

·         розроблена концепція формування оптового ринку електричної енергії Азербайджанської Республіки, реалізація якої передбачає на першому етапі – створення акціонерних товариств РЕМ та державної компанії з оптової торгівлі електроенергією, встановлення між нею та суб’єктами оптового ринку договірних відносин; на другому етапі – формування Національної ради з регулювання електроенергетики; на третьому етапі – забезпечення незалежності державної компанії з оптової торгівлі електроенергією, та запропонований узагальнений механізм регулювання діяльності РЕМ залежно від рейтингу, який сприяє створенню справедливої конкуренції в енергопостачанні;

·         розроблені економетричні моделі перспективного аналізу та оцінювання ступеня залежності рівня електроспоживання населення від рівня газопостачання в діапазоні між мінімальними та максимальними їх значеннями, що актуалізує істотний запас підвищення енергоефективності в результаті елімінування можливого заміщення природного газу електроенергією з коефіцієнтом заміщення (за витратами) 4,3, та використання яких забезпечує вибір оптимального варіанту енергопостачання населення;

удосконалено:

·         принципи формування конкурентного середовища у сфері діяльності РЕМ (усунення впливу територіального розміщення, пріоритет чинників якості обслуговування, обмеженість витрат ресурсів, відсутність впливу форм власності, оперативність та корисність управлінських рішень), яким передбачено встановлення для кожного РЕМ діапазону регулювання і який дозволяє запровадити ефективну конкуренцію незалежно від просторових та фінансових чинників, форм власності та технологій електропостачання;

·         метод визначення ступеня відносної важливості критеріїв ефективності функціонування РЕМ, що ґрунтується на використанні апарату нечіткої математики та, який на противагу існуючим уможливлює зведення оцінок за сукупністю критеріїв із врахуванням їх важливості та створює формальні засади для оцінювання відносної ефективності функціонування РЕМ і тим самим їх ранжування;

отримало подальший розвиток:

·         змістовна частина звітної форми для всіх юридичних і фізичних осіб, що займаються виробництвом, передачею, розподілом або продажем електричної і теплової енергії, яка на відміну від існуючих, що загалом носять функціональний (галузевий) характер, передбачає міжфункціональну сумісність, енергосубституційність та інституційну універсальність;

·         методичні положення до кодування трансакцій шляхом введення єдиного ідентифікаційного коду для споживачів в комунальній сфері, який на відміну від існуючих підходів, що в основному ґрунтуються на просторовій (адресній) концепції його побудови, є строго структурований за цільовими ознаками (вид постачання, код території, ідентифікаційний код споживача, адреса споживача та код якості), що дозволяє забезпечити підвищення ефективності роботи із споживачами, як однієї з складових цілей регулювання.

Практичне значення отриманих результатів. Розроблені в дисертаційній роботі методичні положення та економетричні моделі мають як теоретичне, так і практичне значення. Запропоновані методи є важливими інструментами комплексного регулювання діяльності розподільних електричних мереж і дозволять змінити існуючі стереотипи у сфері електропостачання шляхом переходу від моделі, в якій пріоритетним елементом є виробництво, до моделі, де пріоритетним є споживання.

Результати досліджень використовуються в регулюванні електроенергетичної системи Азербайджанської Республіки, що підтверджуються відповідними документами:

·         згідно наказу ВАТ «Азеренержі» від 24.05.2006 р. № AЬ/136 окремі елементи рейтингової оцінки розподільних електричних мереж знайшли практичне застосування в регулюванні діяльності розподільних електричних мереж. Зокрема, визначений регульований коридор з мінімальним і максимальним рівнем заробітної платні за розрядами. Упроваджений механізм регулювання рівня заробітної платні окремим працівникам, які є відповідальними за оплату проданої електроенергії з урахуванням конкретних показників критеріїв оцінки (акт впровадження від 30.05.2006 р.).

·         розроблена єдина форма статистичної звітності «Про ресурси електричної і теплової енергії» для всіх підприємств, що займаються виробництвом, передачею, розподілом і продажем електричної і теплової енергії, і інструкція до її заповнення, затверджені розпорядженням Державного Комітету Азербайджанської Республіки зі Статистики від 03.06.2004 р. № 21/14. Відповідно до наказу по ВАТ «Азеренержі» від 17.08.2004 р. № AЬ/131 дана звітна форма використовується з другого півріччя 2004 р. (акт впровадження від 18.08.2004 р.)

·         нормативні документи, розроблені в ході виконання досліджень, і підходи, моделі, методики, приведені в них, використовуються у виробничо-господарській діяльності ВАТ «Азеренержі», зокрема: «Правила віднесення теплових і гідроелектростанцій, електричних мереж, підприємств з ремонту і наладки енергетичного обладнання, воєнізованої охорони, підприємств матеріально-технічного постачання, наукових і проектно-дослідницьких організацій до груп по оплаті праці керівників» (акт впровадження від 16.01.2006 р.), «Типова організаційна структура управління і нормативи чисельності персоналу підприємств електричних мереж»; (акт впровадження від 16.01.2006 р.), «Методика визначення вартості проектно-дослідницьких робіт за трудовими витратами (форма 3 п» (акт впровадження від 07.02.2006 р.).

·         розроблений і запропонований єдиний ідентифікаційний код споживача в комунальній сфері відкриває нові можливості регулювання і проводиться робота із створення програмного забезпечення і впровадження єдиного ідентифікаційного коду для споживачів електроенергії в 46 районах, обслуговуваних ВАТ  «Азеренержі» (акт впровадження від 23.10.2006 р.).

Теоретичні положення дисертації, що наведені в монографії «Рейтингова оцінка і регулювання діяльності розподільних електричних мереж в умовах нечіткості», можуть бути використані при виконанні науково-дослідних робіт, а також в навчальному процесі у вищих навчальних закладах за фахом економіки і управління національним господарством та підприємствами.

Особистий внесок здобувача. Всі наукові результати, приведені в дисертації, отримані автором особисто. З наукових робіт, опублікованих в співавторстві, використані лише ті ідеї і положення, які є результатом особистої роботи здобувача. Конкретний внесок здобувача в цих роботах показаний в списку основних робіт по темі дисертації.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідалися, обговорювалися і дістали схвалення на: IV-ій Міжнародній науково-практичній конференції «Маркетинг і логістика в системі менеджменту» (Львів, Україна, 2002 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Функціонування і розвиток ринків електроенергії і газу – ФРЕГ – 2004» (Партеніт, Крим, Україна, 2004 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Функціонування і розвиток ринків електроенергії і газу – ФРЕГ – 2005» (Партеніт, Крим, Україна, 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Моделювання і інформаційні технології» (Партеніт, Крим, Україна, 2005 р.), Міжнародній конференції «Проблеми опалювання» (Баку, Азербайджан, 2005 р.), 1st Inte
ational Conference on «Control and Optimization with Industrial Applications
COIA-2005» (Baku, Azerbaijan, 2005 р.), Міжнародній конференції «Застосування і роль концепції кондомініумів при поліпшенні комунальних послуг» (Баку, Азербайджан, 2006 р.); семінарах, організованих Агентством Міжнародного Розвитку США в рамках «Проекту технічної допомоги енергетичному сектору Азербайджану», зокрема, «Планування електроенергетичної системи Азербайджану» (Баку, Азербайджан, 28.04.2005 р.) і «Двохставкові оптові тарифи на електричну енергію для Азербайджану» (Баку, Азербайджан, 02.11.2005 р.).

Публікації. За темою дисертації опублікована одна монографія, 2 підрозділи у колективних монографіях, інформаційно-аналітичний бюлетень, 3 праці у фахових виданнях України, 4 – у виданнях Національної Академії Наук Азербайджану, 5 – в матеріалах науково-практичних конференцій. Загальний обсяг публікацій складає 9 друкованих аркушів (особистий внесок здобувача – 8,8 друкованих аркушів).

Обсяг і структура роботи. Дисертаційна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг дисертації складає 229 сторінок, зокрема основний текст 192 сторінки. Дисертація містить 42 таблиці і 43 рисунки, 6 додатків. Список використаних джерел включає 195 найменувань.

 

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины