МІЖБАНКІВСЬКИЙ КРЕДИТНИЙ РИНОК В ІНФРАСТРУКТУРІ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ




  • скачать файл:
Название:
МІЖБАНКІВСЬКИЙ КРЕДИТНИЙ РИНОК В ІНФРАСТРУКТУРІ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Визначення впливу банківської системи на розвиток економіки потребує наукового дослідження. Звичайно, що вирішення даного питання знайшло висвітлення у наукових працях багатьох економістів. Проте необхідність зазначеного дослідження не втрачає актуальності. Розвиток банківської системи постійно супроводжується появою нових особливостей її функціонування, які ще не отримали належного розкриття в економічній науці. Однією з таких особливостей є власне розвиток міжбанківського кредитного ринку в інфраструктурі банківської системи України.

Вже сам факт того, що частка міжбанківських кредитів в загальних структурах кредитів та зобов‘язань комерційних банків України займає вагоме місце (коливаючись у межах відповідно 10 та 30 %) засвідчує доцільність вивчення міжбанківського кредиту (МБК) і тенденцій ринку МБК. Проте має місце невідповідність сучасного рівня практичного використання та науково-теоретичного відношення до зазначених процесів. У вітчизняній економічній літературі не приділено достатньо уваги розкриттю як сутнісних аспектів міжбанківського кредиту, так і ролі його ринку на мікро- та макроекономічному рівні. У виданнях з питань теорії кредиту, авторами яких є Денисенко М.П., Івасів Б.С., Лазепко І.М., Мороз А.М., Пуховкіна М.Ф., Савлук М.І., Щетинін А.Г., про міжбанківське кредитування лише коротко згадується в контексті класифікації банківського кредиту. В інших працях, авторами яких є Вітлінський В.В., Волошин І.В., Гладких Д.М., Дзюблюк О.В., Кірєєв О.І., Лагутін В.Д., Майорова Т.В., Міщенко В.І., Петрук О.М., Примостка Л.О., Сугоняко О.А., Тиркало Р.І., Ширинська Є.Б. та ін., хоч й зустрічається інтерес до дослідження саме МБК, проте він має переважно фрагментарний характер (розглядаються лише окремі аспекти міжбанківських кредитних відносин).

На противагу цьому в зарубіжній економічній літературі системному дослідженню ринку МБК приділяється набагато більше уваги. Так, наприклад, у Росії поряд з багатьма фрагментарними мають місце також більше 15 наукових робіт - монографій та дисертацій - таких авторів як Гагарин С.В., Івасенко А.Г., Нікольський Ю.Б., Шамаєв Г.А. та Альпимов У.А., Арсланбеков-Федоров А.А., Санталова М.С., Соколовська О.С. та ін., що ставлять собі за мету всебічний та системний аналіз міжбанківського кредиту. На цьому фоні, по-суті єдина в Україні спроба всебічно дослідити вітчизняний ринок МБК, що представлена кандидатською дисертацією Гумена І.М., виглядає відверто недостатньою. Віддаючи належне названій праці, маємо зазначити обмеженість її принаймні розкриттям механізму функціонування ринку МБК лише в певному хронологічному періоді (1991-2000 рр.). В той же час роль міжбанківського кредитного ринку в інфраструктурі сучасної банківської системи країни набуває нових значень, доцільність вивчення яких є також важливою.

Все викладене є достатньою підставою актуальності наукового дослідження кредитних відносин безпосередньо між банками, а також ролі ринку МБК в управлінні банківською системою та грошовим оборотом України, що відповідно й зумовило вибір теми дисертаційної роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри банківської справи ДВНЗ “Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана” як складова частина тем “Банківська система України: її становлення та розвиток в умовах переходу до ринкової економіки” (державний реєстраційний номер 0196U023340), “Грошово-кредитний механізм економічного зростання” (державний реєстраційний номер 0101U002946) та “Грошово-кредитний механізм соціально-економічного розвитку України” (державний реєстраційний номер 0107U001335). У межах наукових програм автором проведено дослідження теоретичних та прикладних питань міжбанківського кредитного ринку в інфраструктурі банківської системи України.

Мета і завдання дослідження. Виходячи з науково-практичної актуальності теми, метою дисертаційної роботи є поглиблення вивчення сутності ринку МБК та його ролі в діяльності банківської системи України, оцінка його розвитку та сучасного стану, розробка рекомендацій підвищення ефективності його функціонування. Відповідно до поставленої мети були визначені завдання дослідження:

поглибити підходи до пізнання сутності міжбанківського кредиту та ринку МБК;

розкрити теоретико-методологічні особливості класифікації міжбанківського кредиту;

комплексно проаналізувати роль ринку МБК в діяльності банківської системи;

визначити закономірності розвитку вітчизняного ринку МБК;

оцінити організацію сучасних міжбанківських кредитних відносин та формування проценту на ринку МБК;

обгрунтувати шляхи стабілізації ринку МБК України.

Об'єкт дослідження – кредитна діяльність банків України.

Предмет дослідження - міжбанківський кредитний ринок в інфраструктурі банківської системи України.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дослідження є вітчизняні та зарубіжні наукові праці, законодавчі та нормативні акти, методичні матеріали центральних банків (Національного банку України, Європейського центрального банку, Центрального банку Російської Федерації), які висвітлюють об‘єкт дисертаційного дослідження.

В процесі дослідження для досягнення поставленої мети застосовано загальнонаукові та спеціальні прийоми і методи пізнання. Зокрема, у першому розділі застосовано діалектичні, системні та структурні методи, історичні підходи, що сприяло реалізації концептуальної єдності дослідження. В другому – економіко-статистичні методи, аналіз і синтез, узагальнення, індукцію і дедукцію, порівняння, зокрема, групування, відносні величини та табличні прийоми. У третьому розділі використано економіко-математичні методи щодо розрахунку коефіцієнту ризику та логічні підходи.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертаційному дослідженні автор одержав наступні основні наукові результати, які розкривають його особистий внесок у вирішення проблеми, що досліджується, та характеризують новизну роботи:

вперше:

- визначено міжбанківський кредит на підставі уніфікації підходів до вивчення сутнісних ознак кредиту взагалі та банківського кредиту зокрема, до чого спонукали відмінності трактувань міжбанківського кредиту з причини існуючої неоднозначності визначення понять «кредит» та «банк». На відміну від існуючих, запропоновано визначення поняття “міжбанківський кредит" як суспільних відносин між банками з приводу перерозподілу коштів на засадах повернення їх еквіваленту та платності;

- запропоновано використання широкого та вузького підходів розуміння сутності банківського та міжбанківського кредитів відповідно до характеру операційної позиції банку (відповідно активно- і пасивно-операційної та лише активно-операційної);

- обгрунтована необхідність класифікації МБК на позички, позики та депозити, на відміну від існуючого однозначного розуміння міжбанківського кредиту переважно лише як позички. В контексті відповідної класифікації МБК на три види визначено специфіку ролі ринку МБК в діяльності банківської системи;

удосконалено:

- визначення закономірностей розвитку вітчизняного ринку МБК через виокремлення основних періодів еволюції останнього (1991-1994 рр., 1995-1998 рр., 1999-2005 рр., 2006 - теперішній час) та дослідження притаманних їм рис;

- підхід до організації міжбанківських кредитних відносин в Україні. Зокрема, конкретизовано на понятійному та організаційно-практичному рівнях межі й структуру кредитних операцій НБУ з комерційними банками; запропоновано шляхи вдосконалення організації цих операцій за їх механізмом, інструментарієм, строковістю, регулярністю та процедурою;

дістали подальшого розвитку:

- підходи до мінімізації ризику міжбанківських кредитних операцій, зокрема запропоновано напрями розвитку оцінки кредитоспроможності банків-контрагентів та визначення лімітів міжбанківського кредитування;

- методика дослідження криз в банківській системі й зокрема на ринку МБК: обгрунтовано їх класифікацію, причини, механізм розвитку та наслідки; оцінено ефективність заходів подолання криз; визначено перспективи запобігання виникненню кризових явищ на ринку МБК в майбутньому;

- організаційний механізм стабілізації ринку МБК стосовно використання різних операційних технологій міжбанківського кредитування, зокрема обгрунтовано побудову розгалуженої інфраструктури операційних систем МБК.

Практичне значення одержаних результатів дисертаційного дослідження полягає у можливості застосування його основних положень і висновків у діяльності вітчизняних банків на міжбанківському кредитному ринку.

Наукові розробки автора, практичні рекомендації та отримані результати знайшли застосування в діяльності Асоціації українських банків (довідка № 01-10/0293 від 05.06.2008 року), Національного банку України (довідка № 06-111/11480 від 09.06.2008 року), АТ “Укрінбанк” (довідка № 441/16 від 09.06.2008 року).

Окремі положення і висновки дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» при викладанні дисциплін «Гроші та кредит», «Банківські операції», «Фінансовий облік у банках», «Ситуаційне моделювання банківської діяльності» (довідка від 02.06.2008 року).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійною науковою працею. Всі наукові результати, викладені у дисертаційному дослідженні та наведені в опублікованих працях, отримані автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дисертаційного дослідження оприлюднювались (доповідались та обговорювались) на засіданнях кафедри банківської справи та кафедри менеджменту банківської діяльності ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», IV-тій міжнародній науковій школі «Моделювання і аналіз безпеки та ризиків в складних системах» (м. Санкт-Петербург, 22-25 червня 2004р.), а також на науково-практичних конференціях:

Міжнародній науково-практичній конференції «Україна на порозі ХХІ століття: економіка, державність» (м. Вінниця, 30-31 березня 2000р.);

Міжнародній науково-практичній конференції «Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття» (м. Київ, 1-2 березня 2000р.);

Науково-практичній конференції «Економічні, правові, соціально-психологічні та інші проблеми, пов‘язані з фактичним блокуванням діяльності комерційного банку (на прикладі КАБ “Слов‘янський”)» (м. Київ, 23 листопада 2000р.);

VІІ-й міжнародній науково-практичній конференції «Управління підпри-ємством: діагностика, стратегія, ефективність» (м. Київ-Дніпропетровськ, 23-25 листопада 2000р.);

Науково-практичній конференції «Стратегія монетарної політики: проблеми вибору та застосування» (м. Київ, 25-26 квітня 2002р.);

Міжнародній науково-практичній конференції «Наука і освіта – 2003»: (м. Дніпропетровськ, 20-24 січня 2003р.);

ІІ-й Всеукраїнській науково-практичній конференції «Economics: current affairs and development prospects» (м. Київ, 18-19 березня 2004р.);

Науково-практичній конференції «Підвищення ролі банківської системи в економічному зростанні» (м. Київ, 18-19 листопада 2004р.);

Міжнародній науково-практичній конференції «Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності» (м. Київ, 11 жовтня 2007р.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 18 наукових праць загальним обсягом 6 друк. арк., у тому числі 7 одноосібних статей у наукових фахових виданнях загальним обсягом 3,3 друк. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Загальний зміст дисертації викладено на 210 сторінках. Робота містить 10 таблиць, 4 рисунки та 11 додатків на 16 сторінках. Список використаних джерел складається з 280 найменувань на 24 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)