МЕТОДОЛОГО-ПРАКТИЧНІ ОСНОВИ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ УКРАЇНИ :



Название:
МЕТОДОЛОГО-ПРАКТИЧНІ ОСНОВИ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Економічне зростання України нерозривно пов'язано з розвитком базових галузей економіки, провідне місце серед яких належить залізничному транспорту. Рольова участь залізниць в забезпеченні внутрішніх та міждержавних транспортно-економічних зв'язків, їх соціально-економічне та політичне значення, величезний інтеграційний потенціал вимагають підвищення організаційно-економічних можливостей. Це спричинює необхідність реформування залізничного комплексу з метою перетворення його на ринково орієнтовану конкурентоспроможну галузь, в якій забезпечується фінансове розмежування природномонопольного сектора (інфраструктури) та потенційно конкурентного (експлуатації) і розвиток конкуренції в сфері експлуатації.

Створення конкурентного середовища в сфері експлуатації сприяє формуванню системи незалежних суб'єктів залізничного транспорту різних форм власності – операторів перевезень, незалежних компаній-перевізників, компаній-власників рухомого складу тощо, що зумовлює еволюцію відносин економічної власності та забезпечує подальший розвиток продуктивних сил. Участь у перевезеннях незалежних суб'єктів залізничного транспорту, які з одного боку конкурують між собою за найкращі умови надання послуг та привласнення найбільших доходів, а з іншого – об'єднуються для здійснення перевізного процесу, приводить до перетворення звичайного залізничного перевезення на інтегроване. Це потребує встановлення справедливої плати кожному учаснику такого перевезення з метою активізації внутрішньогалузевої конкуренції.

Існуючий в залізничній галузі механізм формування тарифів унеможливлює визначення економічно обґрунтованої плати кожному учаснику інтегрованого залізничного перевезення, що по-перше, спричинює виникнення суперечностей між суб'єктами залізничного транспорту з приводу привласнення доходів, і по-друге, ускладнює фінансове розмежування природномонопольного та потенційно конкурентного секторів, в результаті чого стримуються процеси перетворення залізничного комплексу на ринково орієнтовану галузь.

Формування інтегрованих перевезень підвищує роль тарифної політики як ведучого фактору адаптації залізничного транспорту до активізації конкуренції на ринку транспортних послуг, оскільки вимагає не тільки визначення плати кожному учаснику таких перевезень, а й забезпечення їх гармонізаційного розвитку на основі врахування позитивних тенденцій в дії об'єктивних економічних законів, що створює передумови для зародження та становлення нового, більш досконалого механізму ціноутворення.

Дослідження процесів формування, функціонування та розвитку нового механізму встановлення тарифів на залізничні перевезення, що створюється в сучасних умовах, відкриває нові наукові напрямки у теорії та практиці ціноутворення на залізничному транспорті. При цьому становлення та розвиток такого механізму підпорядковані перетворенню залізничної галузі на ринково орієнтовану, здатну ефективно функціонувати в умовах посилення міжгалузевої конкуренції та інтегруватися в загальноєвропейську транспорту систему.

Вагомі наукові здобутки у розвиток теоретичних основ економіки транспорту, зокрема залізничного, внесли вітчизняні та зарубіжні вчені: А.П. Абрамов, О.О. Бакаєв, І.В. Бєлов, Б.В. Буркинський, О.О. Вовк, В.А. Галабурда, А.Ю. Гибшман, В.М. Гурнак, В.Л. Дикань, Л.Г. Зайончик, В.П. Ільчук, О.М. Кібік, Є.В. Ковальов, Ю.Ф. Кулаєв, М.В. Макаренко, А.П. Петров, І.М. Писаревський, В.Л. Ревенко, Є.М. Сич, М.Ф. Трихунков, Е.Д. Хануков, Т.С. Хачатуров, Ю.М. Цвєтов, В.Г. Чекаловець, В.Г. Шинкаренко, В.І. Щелкунов та багато інших науковців.

Теоретико-методологічні проблеми та практичні аспекти ціноутворення на залізничному транспорті знайшли відображення у роботах таких вітчизняних та зарубіжних вчених і практиків, як І.С. Блюх, С.Ю. Вітте, І.А. Єловий, Д.І. Жуковський, А.В. Крейнін, А.Ф. Лубенський, Л.А. Мазо, Н.Б. Малахова, Д.А. Мачерет, В.К. Мироненко, В.І. Пасічник, А.В. Перепелюк, Л.С. Рогачова, В.В. Чорний, А.І. Чупров, А.В. Шмельов та ін.

Аналіз наукових праць та розробок, результатів досліджень ціноутворюючих процесів у галузі показує, що залишаються ще невирішеними проблеми формування та проведення гнучкої тарифної політики, яка сприяє адаптації залізничного транспорту до ринкового середовища. Залишаються також малодослідженими проблеми створення тарифних умов для виокремлення інфраструктури, розвитку конкуренції у сфері експлуатації, удосконалення державного регулювання ціноутворення на залізничні перевезення тощо.

Таким чином, актуальність дисертаційного дослідження визначається необхідністю вирішення вказаних проблем з метою забезпечення ринкових перетворень в залізничній галузі та підвищення її конкурентоспроможності. Це потребує вивчення накопиченого досвіду в сфері ціноутворення на вантажні та пасажирські залізничні перевезення, визначення ціноутворюючих факторів в сучасних умовах господарювання, дослідження системоутворюючих та інтеграційних процесів між суб'єктами залізничного транспорту, узагальнення теоретичних основ формування нового механізму встановлення залізничних тарифів та забезпечення його функціонування і розвитку.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження здійснювалися у рамках виконання планів науково-дослідних робіт Київського університету економіки і технологій транспорту, Української державної академії залізничного транспорту та Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики Антимонопольного Комітету України. Матеріали та рекомендації дисертаційної роботи були використані при проведенні науково-дослідної роботи за темою „Удосконалення економічних взаємовідносин на залізницях України при реалізації Програми реструктуризації залізничного транспорту України” (2002 р., номер державної реєстрації 0103U003538). У рамках цієї теми особисто автором були запропоновані основні напрями вдосконалення тарифної політики залізничного транспорту на ринку транспортних послуг.

Методичні основи визначення собівартості залізничних перевезень в умовах перетворення залізничного транспорту на інтегровану систему залізничних перевезень, розроблені автором, були використані при виконанні досліджень за темою „Методичні рекомендації по визначенню собівартості вантажних перевезень” (2002 р., номер державної реєстрації 0103U003535).

При виконанні тем: „Визначення ставок зборів та розробка рекомендацій по визначенню ставок договірних тарифів” (2002 р., номер державної реєстрації 0102U006685), „Розробка „Методичних принципів побудови залізничних тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України” (2003 р., номер державної реєстрації 0102U006684), „Розробка проекту методики визначення плати за користування спеціалізованим рухомим складом і контейнерами належності підприємств Укрзалізниці” (2003 р., номер державної реєстрації 0103U003537), „Аналіз діючих вантажних тарифів, обґрунтування та розробка нового Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України” (2004 р., номер державної реєстрації 0104U003233), „Оптимізація рівня базових ставок транзитних тарифів ЄТТ, МТТ і тарифної політики СНД” (2005 р., номер державної реєстрації 0105U008330), „Дослідження складових собівартості і тарифів на вантажні залізничні перевезення в умовах 1-го півріччя 2005 року” (2005 р., номер державної реєстрації 0105U008331), здобувачем обґрунтовані принципи побудови залізничних тарифів, розроблені методичні підходи до встановлення базових тарифів на інтегровані залізничні перевезення.

Внесок автора при опрацюванні теми „Дослідження та розробка механізму впровадження паритетних умов функціонування суб'єктів господарської діяльності на ринку вантажних залізничних перевезень” (2004 р., номер державної реєстрації 0104U008896) полягає в науковому обґрунтуванні принципів та методів паритетного функціонування суб'єктів інтегрованої системи залізничних перевезень, запровадження яких забезпечує розвиток конкуренції в сфері експлуатації залізничного транспорту.

Базові положення методології державного регулювання ціноутворення на інтегровані залізничні перевезення, розроблені автором, були використані при виконанні досліджень за темами „Дослідження та розробка порядку встановлення та зміни рівня тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України” (2004 р., номер державної реєстрації 0104U008895), „Моніторинг експлуатаційних витрат по звичайній діяльності залізничного транспорту” (2005 р., номер державної реєстрації 0105U008329), „Науково-методичне обґрунтування розробки порядку формування тарифів на вантажні залізничні перевезення” (2006 р., номер державної реєстрації 0106U009348).

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины