РИНКОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ РЕГІОНУ :



Название:
РИНКОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ РЕГІОНУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Сучасний етап розвитку економіки України характеризується пошуком нових форм і методів управління національним господарством і його видами економічної діяльності. Замість традиційних, які виправдали себе в минулому, але малоефективних сьогодні підходів, формуються нові, орієнтовані на необхідність трансформації промислових комплексів регіонів для вирішення складних проблем регіональної організації виробництва, орієнтації його на зростання кінцевих якісних і кількісних результатів діяльності підприємств і фірм, всієї економіки регіону. Світові економічні процеси найбільш радикально вплинули на трансформацію систем управління економічною діяльністю підприємств регіонів, економіки у цілому.

В Україні своєчасно не була усвідомлена, розроблена і прийнята до реалізації результативна антикризова політика і, перш за все, в промисловості. Тому актуальним, на рівні держави, є створення науково-методологічної та правової основи для розробки і реалізації регіональної економічної політики, орієнтованої на ринкову трансформацію промислового комплексу регіону з метою досягнення економічного зростання. Оцінка можливостей регіону з вимогами ринків до товарів і послуг певної ціни, якості вимагають постійних і достатньо широких менеджмент-маркетингових досліджень. Складність полягає в необхідності гармонізації глобальних регіональних цілей з цілями підприємств і фірм багатовекторної регіональної сфери суб'єктів економічної і підприємницької діяльності. Тобто, регіональна економічна політика, що формується на основі менеджмент-маркетингового забезпечення і спрямована на досягнення регіональної соціально-економічної мети, має враховувати та, у відповідному ступені, визначати деталізовані (імпліцитні) і конкретизовані (експліцитні) цілі суб'єктів економічної та підприємницької діяльності, що діють в регіоні. В науковій літературі останніх років можна зустріти різноманітні думки з приводу регіональної політики, проте теоретичні положення вітчизняної регіональної політики в умовах трансформаційного періоду досліджені недостатньо, що зумовлює актуальність теми дисертаційної роботи.

Слід зазначити великий внесок вітчизняних і зарубіжних учених-економістів у вирішенні проблем формування і реалізації регіональної промислової політики – Б.І. Адамова, О.М. Алимова, В.Н. Амітана, О.І. Амоші, М.К. Бандмана, Б.В. Буркинського, А.І. Бутенка, В.М. Василенка, Т.П. Галушкіної, В.М. Гєйця, О.Г. Гранберга, Б.М. Данилишина, В.О. Дергачова, М.І. Долішнього, В.П. Дубіщева, А.А. Єпіфанова, Ф.Д. Заставного, В.І. Захарченка,       Г.І. Іовенка, С.І. Іщука, Б.Т. Кліяненка, А.М. Лаврова, І.К. Ларіонова,  В.Н. Лексина,  В.В. Максимова, М.М. Некрасова, А.С. Новоселова, П.В. Осіпова, М.М. Паламарчука, В.Л. Пілюшенка, М.Я. Постана, В.К. Симоненка, В.М. Степанова, М.Ф. Тімчука, О.Г. Топчієва, А.Н. Трідеда, О.В. Фінагиної, С.К. Харічкова, М.Г. Чумаченка, Р.І. Шніпера, І. Ансоффа, Р. Бетлі, У. Ізарда, М. Портера, Г. Райта, Р. Робинсона, Д. Хаккета, М. Хаммера, І. Чампі, Ф. Шерера.

Реформування вітчизняної економіки, що почалося в 90-х роках ХХ століття, призвело до радикальної зміни умов господарювання, в яких далеко не всі промислові підприємства України виявилися готовими працювати по-новому. Ринкова трансформація промислового комплексу регіону вимагає нового економічного мислення керівників регіону і промислових підприємств для створення тієї «критичної маси», яка забезпечить корінні зміни в психології господарювання. Враховуючи труднощі реформування, реструктуризації, реінжиніринга підприємств і їх повільну адаптацію до умов ринку, різко зростає актуальність розробки методологічних положень щодо розвитку регіонального менеджмент-маркетингу, що дозволяє визначити й обґрунтувати пріоритетні напрямки ринкової структурної трансформації промислового виробництва в регіонах України.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукове дослідження було виконано відповідно до планів науково-дослідних робіт  Донецької державної академії управління Міністерства освіти і науки України за 1999-2005 рр. за темою «Теоретико-методичні основи розвитку маркетингу в управлінні економікою України» (ДР                              № 0100U003067) від 20.06.2000 р., в якій здобувачем розроблено методологічні основи менеджмент-маркетингу антикризового управління підприємствами та механізми управління маркетингом промислового комплексу регіону.

Відповідно до планів науково-дослідних робіт Інституту економіко-правових досліджень НАН України за 1997-2003 рр. за темою 4.2.1.6 «Економічні проблеми розвитку регіонів. Розміщення продуктивних сил», виконаної згідно Рішення Бюро Відділення економіки НАН України від 07.05.1997 р. (протокол № 5) шифр 3.1.10.9 за темою «Економіко-правове забезпечення управління розвитком великого регіону» (ДР № 0197U14780), в яких здобувачем розроблено методологічні положення щодо формування економічного механізму розвитку промислового комплексу регіону; за темою «Економіко-правове забезпечення розвитку виробничо-територіальних систем» (ДР  № 0100U004746), де здобувачем розроблено методологію формування зв'язано-диверсифікованої системи  як сучасної форми управління промисловими підприємствами регіону і теоретичні положення регіонального маркетингу.

Відповідно до плану науково-дослідної роботи Донецького економіко-гуманітарного інституту за 2006-2010 рр. за темою «Україна та її регіони на шляху до інноваційного суспільства» (ДР № 0106U003147), в якій здобувачем розроблено модель інноваційного розвитку в межах процесу ринкової трансформації регіонального промислового комплексу.

В межах виконання зазначених вище НДР автором були сформульовані принципи структурної ринкової трансформації, розроблена концепція формування моделі комплексу менеджмент-маркетингу для промислових підприємств з урахуванням критеріїв конкурентного статусу і конкурентної переваги, враховані в регіональній програмі «Науково-технічний розвиток Донецької області на період до 2020 р.» і «Програмі соціально-економічного розвитку Луганської області на 1999-2010 рр.».

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є вдосконалення економічної політики регіону, промислового комплексу на основі розробки методологічних основ і рекомендацій з реалізації менеджмент-маркетингу в умовах ринкових трансформацій.

Для реалізації мети дослідження постановлено і вирішено задачі:

розробка сучасної концепції ринкової трансформації промислового комплексу регіону і парадигми функціонування ринкових процесів мезорівня;

визначення особливостей мезомаркетингового середовища регіональної діагностики промислового комплексу при їх трансформаціях;

дослідження теоретичних положень: принципів і інструментів регіонального менеджмент-маркетингу;

обґрунтування теоретичних положень створення та функціонування нових промислово-виробничих систем, промислових кластерів та їх ролі у трансформації економіки регіону;

визначення впливу регіональної системи «менеджмент – маркетинг – інвестиції» на формування і розвиток конкурентоспроможності промислових підприємств регіону;

розробка концепції взаємодії регіонального менеджмент-маркетингу;  

маркетинг-логістичного управління промисловим комплексом регіону в межах теорії маркетингу взаємодії;

обґрунтування принципів створення вертикально-інтегрованих систем, що ефективно діють на рівні промислово розвиненого регіону;

виявлення тенденцій процесу кластеризації економіки старопромислового регіону;

аналіз впровадження інструментарію менеджмент-маркетингу на промислових підприємствах регіону та розробка методів визначення ефективності системи маркетингу, її впливу на прибуток підприємства при трансформації промислового комплексу;

обґрунтування методичних підходів до формування інформаційного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень;

визначення напрямів вдосконалення і підвищення ефективності управління регіональним промисловим комплексом.

Об'єктом дослідження є процеси управління та розвитку ринкової трансформації промислового комплексу регіону.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины