КРЕДИТНИЙ МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ :



Название:
КРЕДИТНИЙ МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

У сучасному світі, коли інноваційний характер капіталу перетворився на основну рушійну силу суспільного прогресу, механізми фінансування інвестицій виступають ключовим фактором темпів та якості економічного розвитку. Як показує досвід високорозвинутих економік, кредитний механізм реалізації інвестиційної політики не тільки розширює можливості, темпи і масштаби впровадження інвестицій та інновацій, але й є потужним фактором економічного прискорення. 

Актуальність теми. Процеси ринкових трансформацій в Україні, які увібрали в себе інституціональні зміни – відхід від системи планово-централізова-ного розподілу і регулювання капітальних вкладень, приватизацію, розбудову фінансового сектора, становлення ринкових взаємовідносин підприємств з інститутами кредитної системи, докорінно змінили умови фінансового забезпечення інвестиційної діяльності. Удосконалення кредитного механізму фінансування інвестицій має безпосередній вплив на динаміку структурних зрушень, модернізацію виробництва, підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

Окремі аспекти цієї проблеми дістали досить широке висвітлення в економічній літературі. Зокрема, досить ґрунтовно як класиками, так і сучасними економістами розроблено теоретичні та методологічні основи інвестиційних процесів, проблеми модернізації виробництва та інноваційного розвитку. У цьому контексті варто виділити науковий доробок Й.Шумпетера, П.Друкера, Дж.Гелбрейта, С.Кузнєца, Дж.Сакса, К.Фрімена, Р.Солоу, Е.Тоффлера, П.Ромера, А.Маршалла, Е.Хелпмана, Л.Абалкіна, Д.Львова, В.Полтеровича, О.Ленчук, С.Глазьєва, В.Івантера, М.Шмельова, Р.Грінберга, І.Лукінова, М.Герасимчука, О.Алимова, Л.Безчасного, О.Амоші, В.Вишневського, В.Александрової, О.Махмудова, В.Новицького, В.Гейця, Б.Кваснюка, Л.Федулової,  І.Крючкової, С.Кірєєва, Л.Шинкарук, В.Семиноженка, В.Осецького, Т.Косової та ін.

Роль кредиту у суспільному відтворенні, вплив кредитних важелів на стимулювання інвестиційної активності на макро- і мікрорівнях досліджували економісти-класики та сучасники: А.Сміт, Д.Рікардо, Ж.-Б.Сей, Ж.К.Сісмонді, Дж.Ло, А.Ган, Ш.Коклен, Дж.С.Мілль, П.Самуельсон, К.Маркс, М.Туган-Барановський, М.Бунге, Дж.М.Кейнс, М.Фрідман, Дж.Стігліц, Ф.Мишкін, О.Лаврушин, В.Захаров, Г.Панова, М.Єршов, Є.Лебедєв, Л.Красавіна, В.Земсков, В.Шенаєв, О.Рогова, Г.Фетісов, А.Поліщук, А.Мороз, А.Чухно та ін.

Основи використання грошово-кредитних важелів для стимулювання інвестиційних процесів в Україні у 90-ті роки ХХ ст. закладались у працях А.Гальчинського, А.Даниленка, Н.Гребеник, В.Найдьонова, В.Гетьмана, С.Корабліна, М.Савлука, В.Федосова, В.Стельмаха, В.Ющенка та ін.

Серед українських науковців, чий науковий доробок містить окремі аспекти підвищення ролі кредиту у фінансуванні інвестицій, доцільно виділити І.Алексєєва, А.Пересаду, М.Крупку, В.Корнєєва, Л.Шаблисту, О.Мозгового, О.Барановського, М.Звєрякова, В.Зимовця, Т.Майорову, С.Науменкову, І.Лютого, Б.Луціва, В.Опаріна, С.Онишко, О.Дзюблюка, А.Вожжова та ін.

Незважаючи на практичний досвід регулювання інвестиційної діяльності, набутий за час економічних реформ в Україні, ряд теоретичних і практичних проблем, пов’язаних з активізацією ролі кредиту у фінансуванні інвестицій, у теоретичному і прикладному аспектах розроблено недостатньо. Дотепер в українській економічній літературі бракує комплексних досліджень кредитного механізму реалізації інвестиційної політики з виходом на теоретичні й системні узагальнення у контексті практичної реалізації завдань стимулювання структурних зрушень, модернізації виробництва, підвищення конкурентоспроможності національної економіки. Водночас характер, зміст та особливості існуючих теоретичних і практичних проблем, пов’язаних з кредитуванням інвестицій в економіках, які перебувають на етапі економічних і соціальних трансформацій, зумовлюють необхідність поглибленого вивчення економічних відносин з приводу формування й використання кредитних ресурсів для цілей інвестування економічного розвитку, що визначило вибір теми дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалась у рамках науково-дослідних робіт Інституту економіки НАН України (з 01.01.2004 р. – Об’єднаного інституту економіки НАН України (ОІЕ НАНУ)), ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» (ІЕПр НАНУ) та Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України (НДФІ).

Основні положення й висновки дисертаційного дослідження дістали відображення у проміжних і заключних наукових звітах по НДР «Удосконалення фінансових і кредитних методів державного регулювання економічного і соціального розвитку» (№ДР 0100U006259) (автором обґрунтовано роль монетарної політики та банківської системи у регулюванні економічного й соціального розвитку); «Ресурсне та інституційне забезпечення економічного розвитку» (№ДР 0102U000813) (авторський підрозділ «Кредитні проблеми інвестиційної політики»); «Удосконалення державної політики та умов валютно-фінансового регулювання в Україні» (№ДР 0103U005835) (автором обґрунтовано напрями посилення впливу грошово-кредитного механізму на соціально-економічні процеси); «Фінансове регулювання макро- і мікроекономіки» (№ДР 0104U000484) (автором обґрунтовано роль грошово-кредитної політики у системі важелів регулювання макро- і мікроекономіки); «Міжнародний досвід розробки та застосування бюджетних стратегій» (№ДР 0106U012189) (авторський розділ «Підвищення ролі державних банків у контексті реалізації бюджетної стратегії в Україні»); «Фінансово-бюджетні механізми впливу на інфляційні процеси» (№ДР 0106U010006) (авторський підрозділ «Банківський кредит та інфляція у трансформаційній економіці України»); «Фінансово-монетарні важелі регулювання економіки» (№ДР 0105U006508) (авторські підрозділи: «Теоретико-методо-логічні засади використання кредитного механізму для забезпечення інвестиційних потреб економіки»; «Механізм впливу грошово-кредитної політики на інвестиційні процеси в Україні»; «Особливості кредитного механізму реалізації інвестиційної політики в умовах низькомонетизованої економіки»); «Взаємозв’язок податкової, бюджетної та грошово-кредитної політики в системі забезпечення соціально-економічного розвитку» (№ДР 0107U009119) (авторський підрозділ «Банк розвитку у механізмі підвищення ефективності взаємодії грошово-кредитної та бюджетної політики в Україні»); «Міжнародні відносини та управління державним боргом» (№ДР 0107U009117) (авторський вклад: обґрунтування необхідності врахування показників фінансової стійкості та капіталізації банків при реалізації проектів з міжнародними фінансовими організаціями); «Еволюція теорії і практика фінансово-бюджетного та податкового регулювання соціально-економічного розвитку» (№ДР 0107U006827) (авторський розділ «Кредитна експансія та її вплив на стійкість банківського сектора в Україні»).

Участь автора у виконанні зазначених НДР і його особистий вклад під-тверджено довідками ОІЕ НАНУ №122-9/333 від 06.07.05; ІЕПр НАНУ №135-15/1206 від 12.12.07, №135-15/1252 від 24.12.07; НДФІ при Мінфіні України №77000-12/0702 від 10.12.07.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретико-методологічних засад кредитного механізму реалізації інвестиційної політики з визначенням напрямів посилення його ролі у стимулюванні економічного розвитку України.

Досягнення поставленої мети зумовило необхідність вирішення таких зав-дань:

·              з’ясувати особливості фінансового забезпечення реалізації інвестиційної політики в сучасних умовах;

·              дослідити теоретико-методологічні основи кредитного механізму реалізації інвестиційної політики;

·              з’ясувати адекватність діючого в Україні кредитного механізму потребам реалізації інвестиційної моделі розвитку економіки;

·              оцінити вплив грошово-кредитного регулювання на інвестиційні процеси;

·              дослідити тенденції розвитку кредитної системи в Україні та визначити її роль у кредитному забезпеченні інвестиційних потреб економічних суб’єктів;

·              обґрунтувати напрями реструктуризації банківського сектора в Україні з метою його активізації в інвестиційних процесах;

·              розробити пропозиції щодо вдосконалення функціонування ринку боргових цінних паперів для посилення його інвестиційної спрямованості.

Об’єктом дослідження є процес кредитного забезпечення реалізації інвестиційної політики (на макро- та мікрорівнях).

Предметом дослідження є економічні взаємозв’язки: а) між кредитною системою та іншими секторами економіки з акумулювання грошового капіталу та його інвестування; б) між кредитними інститутами з перерозподілу грошового капіталу в рамках функціонування ринку капіталу; теоретичні та практичні питання підвищення ефективності цього ринку в умовах системних ринкових трансформацій в економіці України.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины