КОНЦЕПЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПАСИВІВ (КАПІТАЛУ, ВЛАСНОСТІ) В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ



Название:
КОНЦЕПЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПАСИВІВ (КАПІТАЛУ, ВЛАСНОСТІ) В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми.  Формування і розвиток ринкової економіки в Україні відбувається в умовах глобалізації світової економіки. Тенденції глобалізації проявляються в багатьох моментах сучасного розвитку бізнесу. Передусім це перетворення міжнародних компаній із транснаціональних у глобальні. Особливо це стосується наукомістких галузей, в яких глобальні обсяги дуже важливі для підтримки високого рівня інвестицій. По-друге, створення нових інвестиційних технологій передбачає широкий обмін інформацією і зумовлює необхідність уніфікації інформаційних і облікових систем, що, в свою чергу, потребує уніфікації законодавства. І, по-третє, глобалізація як природний розвиток міжнародної конкуренції супроводжується переходом до віртуальних організацій, розташованих у всьому світі та зростанням можливості швидкого переміщення капіталу у світовому масштабі, тобто до зростання міжнародних фінансових потоків і глобалізації фінансових ринків.

Вступ України в різноманітні міжнародні економічні і політичні організації потребує більш детального вивчення досвіду управління економікою, накопиченого в тих країнах, де ринкова економіка вже давно функціонує. Але успішність економічних реформ в Україні значною мірою залежить від успішності реформування відносин власності, їх правового забезпечення. Правове врегулювання відносин власності є важливою умовою успішного функціонування ринкової економіки.

Процеси глобалізації світової економіки, поява нового рівня управління економікою спричинили виникнення нових суб’єктів права – міжнародних корпорацій, розширення і вихід на перший план ринку капіталу. А це, в свою чергу, потребує нового підходу до управління суб’єктами господарювання, подання облікової інформації щодо прийняття рішень з їх управління.

Виникнення різних форм власності в Україні, різних організаційно-правових форм існування суб’єктів господарювання суттєво змінили вимоги до змісту та структури інформації, що надається бухгалтерським обліком. Значно зросла потреба в об’єктивності, достовірності та законності бухгалтерської інформації, оскільки на підставі цієї інформації приймаються управлінські рішення. А в умовах інтеграційного процесу усіх сфер життя – політичного і економічного, появою поряд з ринком товарів ринку прав власності (капіталу), для розвитку як вітчизняного підприємництва, так і для припливу іноземних інвестицій необхідна відповідність міжнародним нормам і стабільність правової бази. 

На сучасному етапі важливою проблемою подальшого розвитку системи бухгалтерського обліку в Україні є реформування його методологічних та організаційних основ, перегляд самої концепції бухгалтерського обліку, одним із основних питань якої є концепція бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) підприємства, капіталу, залученого до господарювання, до діяльності підприємства.

Основою діяльності будь-якого підприємства є юридична згода учасників щодо мети діяльності та правил розподілу прибутку (доходів), економічною та правовою базою якого є власний капітал. У свою чергу, основою власного капіталу є статутний капітал. Крім того, в процесі діяльності підприємства залучають також капітал інших суб’єктів господарювання, тобто чужий щодо засновників. Цей капітал залучається до господарювання або на основі позичання зі сторони (кредити банків, кредиторська заборгованість за товари, роботи та послуги тощо), або на основі тимчасового користування (до моменту розрахунків, сплати) створеним в процесі діяльності суспільним капіталом (зобов’язання по сплаті податків, зборів та інших обов’язкових платежів, що виникають згідно з чинним законодавством). Ці три складові формують у бухгалтерському обліку термін «пасиви», тобто «капітал» або  «власність».

Проблеми капіталу як економічної категорії у світовій економічній науці висвітлювались багатьма дослідниками з різних позицій. Це А. Сміт, Д.Рікардо, К. Маркс, П. Самуельсон, В. Нордхауз, Грегори Менк’ю, Чарлз Гіл та інші.

 Слід відзначити достатню кількість авторів сучасного дослідження капіталу як економіко-правового елемента господарської діяльності та складової бухгалтерського обліку під терміном «пасив». Серед вітчизняних авторів це М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, Б.І. Валуев, С.Ф. Голов, З.В.Гуцайлюк,  Є.В.Калюга, Г.Г. Кірейцев, М.В. Кужельний, Ю.А. Кузьмінський, І.Д.Лазаришина, Ю.Я.Литвин, В.Г.Линник, Е.В. Мних, О.А.Петрик, М.С.Пушкар, В.С. Рудницький, В.В. Сопко, Н.М.Ткаченко, М.Г.Чумаченко, В.Г. Швець, В.О. Шевчук та інші. Серед зарубіжних авторів слід відмітити праці таких вчених як Х.Андерсон, В.Д. Андреєв, С.Б. Барнгольц,  Дж. Блейк, В.В. Бочаров, Ю.О. Данилевський, Д.А. Єндовицький, В.В. Качалін, В.В.Ковальов, Д. Колдуелл, В.Ф. Палій, В.І. Петрова, Я.В. Соколов, Е.Хелферт, Е.С.Хендріксен, А.Д.Шеремет.

Ураховуючи попередні надбання великої кількості науковців, що досліджували капітал як економіко-правовий елемент господарської діяльності, слід відмітити відсутність єдиних методичних та організаційних підходів до концепції бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) в системі управління економікою, що і зумовило актуальність проведеного дослідження.

 Сучасний трансформаційний період розвитку ринкової економіки України вимагає реконструкції бухгалтерського обліку, його уніфікації, трансформації, гармонізації, стандартизації, інтегрування на основі глобалізації. До бухгалтерського обліку висувається низка важливих завдань, вирішення яких можливе тільки за умов формування нової концепції бухгалтерського обліку, зумовленої змінами у суспільстві.

Сучасний стан бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) характеризується такими негативними явищами, як: неузгодженістю у визначенні змісту бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності); неврегульованістю методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності пасивів (капіталу, власності); недосконалістю бухгалтерської облікової термінології щодо пасивів.

Перелічені проблеми зумовили вибір цієї теми та цільовий напрям дослідження

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.  Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри бухгалтерського обліку підприємницької діяльності Київського Національного економічного університету імені Вадима Гетьмана за темами, «Організація і методологія обліку, аналізу і контролю в галузях народного господарства» (державний реєстраційний номер 0198U000785) та «Вдосконалення обліку і контролю в галузях економіки» (номер державної реєстрації 0103U004766 ).

У межах наукових програм автор дослідив теоретичні, методичні та організаційні проблеми бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) в сучасних економічних умовах.

Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розроблення концептуально-теоретичних засад бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності), комплексне вирішення методологічних та організаційних проблем побудови бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності), розроблення рекомендацій щодо вдосконалення законодавчого та нормативного регулювання методики та організації поточного обліку та звітності капіталу за умов реформування облікової системи на основі національних стандартів та з урахуванням вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і міжнародних стандартів фінансової звітності.

 Відповідно до мети у дисертації визначені такі основні завдання:

- вивчити та систематизувати історичний досвід розвитку теорії пасивів як капіталу, власності та об’єкту бухгалтерського обліку;

- визначити місце і роль бухгалтерського обліку пасивів у системі управління підприємством у сучасних умовах господарювання;

- узагальнити світовий досвід методики та організації обліку пасивів (капіталу, власності);

- систематизувати сучасні облікові теорії з обліку пасивів (капіталу, власності);

- уточнити загальноекономічну та правову класифікацію пасивів (капіталу, власності);

- дослідити спрямування методики та організації бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) на задоволення інтересів засновників та учасників господарського процесу;

- визначити роль обліку пасивів (капіталу, власності) в сучасних умовах реалізації трансформаційних заходів щодо управління власністю;

- уточнити методичні основи побудови бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності);

- удосконалити методику та організацію бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) для управління діяльністю підприємства;

- розробити методичні прийоми щодо отримання показників поточного обліку та фінансової звітності для управління пасивами (капіталом, власністю);

- розробити рекомендації щодо удосконалення показників фінансової звітності пасивів (капіталу, власності) та її відображення у відповідних звітних формах;

- визначити напрям подальшого розвитку бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) та розробити пропозиції, спрямовані на його удосконалення.

Предметом дослідження є теоретичні та методологічні основи бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності).

Об’єктом дослідження є система бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності), її розвиток під впливом інтеграції та глобалізації систем бухгалтерського обліку.

Методи дослідження. Методика дослідження базується на принципах і положеннях теорій ринкової економіки та наукових досліджень із питань сучасної ринкової економіки. У ході роботи використовувались діалектичний метод (при визначенні поняття капіталу та його ролі у ринкових відносинах), системний та історичний підхід (при визначенні шляхів залучення капіталу до процесу господарювання та  встановленні етапів трансформації обліку пасивів), методи індукції та дедукції, класифікації і порівняльних характеристик, наукові абстракції. Загальною теоретичною і методологічною основою дослідження є теорія наукового пізнання та системний підхід до вивчення явищ і процесів господарської діяльності.

 Інформаційною базою дослідження, його джерелом були законодавчі та нормативні документи, наукові праці провідних вітчизняних та зарубіжних учених із питань економічної теорії, мікроекономіки, політекономії, бухгалтерського обліку, контролю, аналізу та аудиту пасивів (капіталу, власності).

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины