МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ НАУКОМІСТКИХ ВИРОБНИЧИХ СИСТЕМ



Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ НАУКОМІСТКИХ ВИРОБНИЧИХ СИСТЕМ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Сучасні темпи науково-технічного прогресу та залежність економічного зростання провідних країн і світового господарства в цілому від ефективності використання науки і технологій зробили необхідним поєднання зусиль та ресурсів різних країн для досягнення національних і глобальних науково-технологічних цілей. Науково-технологічна та інноваційна взаємодія держав, використання переваг міжнародної спеціалізації, кооперації у сфері НДДКР стають обов'язковою умовою подальшого розвитку цивілізації. Одним з реальних аспектів, що ініційовані процесами глобалізації, є об'єднання (інтеграція) виробничих структур у різних галузях економіки. Конкретні рішення у цій сфері відрізняються масштабністю організаційних заходів, високою витратністю і значними економічними наслідками. Тому прийняттю рішень щодо інтеграції повинні передувати серйозне обґрунтування доцільності проектів інтеграції. Реалізація нових технічних, технологічних та інноваційних рішень сьогодні затримується через відсутність механізму координації наукових досягнень та їх фінансування. Питання інвестування  належать до найскладніших  у всьому комплексі стратегічних завдань інноваційного розвитку виробничих систем. В цих умовах підприємства України вступають у якісно іншу стадію функціонування та економічного розвитку, що змушує їх адаптуватися до зовнішніх умов конкурентної боротьби, яка загострюється на зовнішніх і внутрішніх ринках.

Україна визнана державою з ринковою економікою, на сьогодні має  високий науково-технічний потенціал і прагне увійти в світову та європейську економічну систему. За таких умов виникає об’єктивна необхідність визначення оптимальної стратегії розвитку економіки всієї країни і її пріоритетних галузей, таких як машинобудування, літакобудування, космонавтика, комп’ютерні засоби, нанотехнології, біотехнології та інші галузі і сфери виробництва.

 Названі галузі є наукомісткими, такими, що здатні виробляти сучасну високотехнологічну продукцію, яка за своїми харак­теристиками не поступається кращим світовим аналогам або перевищує їх. Особливості функціонування наукомістких виробничих систем пов’язані з постійним впровадженням сучасних технологій, що призводить до залучення значних фінансових, інтелектуальних, інвестиційних і інноваційних ресурсів для забезпечення виробництва конкурентоспроможної продукції. Виробництво високотехнологічної  (наукомісткої) продукції базується на нових знаннях, що мають інформаційну основу і втілюються в інноваціях і які у високорозвинених економіках через новітні технології та відповідну продукцію забезпечують в кінцевому рахунку домінуючу вагу приросту ВВП.

Відповідно до цих об’єктивних вимог зросла потреба в моделюванні процесів функціонування та розвитку виробничого потенціалу наукомістких систем. Економічні проблеми процесів розвитку виробничого потенціалу систем досліджували у своїх працях і внесли вагомий внесок у вивчення цих процесів такі вчені як академіки Алимов О.М., Амоша О.І., Бакаєв О.О., Геєць В.М., Мільнер Б.З., Семіноженко В.П., Чумаченко М.Г., Якубовський М.М. та ін. Проблеми моделювання процесів розвитку виробничого потенціалу підприємств викладені в роботах Бажала Ю.М., Вітлінського В.В., Галіцина В.К., Гальчинського А.П., Голікова В.І., Гузя М.Г., Даніча В.М., Діордиці С.Г.,    Жаліла Я.А., Іванова М.І., Кадієвського В.А., Клебанової Т.С., Клименюка М.М.,       Ковальчука К.Ф., Лисенка Ю.Г., Пашути М.Т., Покропивного С.Ф., Порохні В.М., Пушкаря О.І., Соловйова В.М., Суслова О.П., Чубукової О.Ю., Шарапова О.Д. і багатьох ін. Розробці математичних моделей та методів функціонування виробничих систем присв’ячені роботи Ашманова С.А., Бутника О.М.,          Кігеля В.Р., Клейнера Г.Б., Колемаєва В.А., Кочури Є.В., Марюти А.Н.,        Мокіна Б.І., Брауна М., Рапопорта Б.М., Робсона М., Солоу Р., та ін.

Але комплекс проблем розвитку наукомістких виробничих систем, ініційованих процесами глобалізації,  економічних реформ, міжнародного поділу праці та ринку, інтеграційних процесів як на внутрішньому так і на зовнішньому рівнях, ринкових трансформацій в Україні вимагає для свого вирішення використання новітніх досягнень світової економічної науки в галузі моделювання економічних процесів, формування та розвитку виробничого потенціалу наукомістких підприємств. Якщо у розвинених країнах до 85-90% приросту ВВП забезпечується за рахунок  виробництва й експорту  наукомісткої продукції, то показники України на порядок нижчі.  Частка нашої країни на світовому ринку наукомісткої продукції, який оцінюється у 2,5-3 трлн. дол. США,  становить близько 0,05-0,1% .

З огляду на викладене актуальною стає потреба  в підвищенні ефективності функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем в Україні, що зумовлює необхідність в розробці методологічних, теоретичних та концептуальних засад моделювання процесів функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем, розробці моделей та методів процесів оптимального економічного розвитку підприємств наукомістких галузей. Підвищення ефективності процесів функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем є важливою складовою досягнення стратегічної мети економічної політики - забезпечення  конкурентоспроможності національної економіки, створення ефективних виробничих систем, здатних реалізувати інноваційно-інвестиційно-інтеграційну модель економічного розвитку, що є одним з пріоритетних завдань економічного розвитку держави, визначених низкою Законів України, Указів Президента та Постанов Кабінету міністрів, виданих  протягом останніх 10 років.

Зв'язок  роботи  з  науковими  програмами,  планами, темами. Дисертацію виконано в рамках наукових досліджень, які були проведені кафедрою інформаційного менеджменту Київського національного економічного університету, відповідно до тем і планів держбюджетних  НДР, зокрема: Розробка методичних засад створення й удосконалення системи управління інформаційною інфраструктурою підприємства”, номер держр. реєстрації  0105V001889. Здобувачем розглянуто ключові аспекти впровадження методології та практики застосування методу реінжинірингу бізнес-процесів  для розв’язання прикладних економічних задач в галузях високих технологій, впровадження  динамічної моделі процесу реінжинірингу наукомістких виробничих систем; „Розробка рекламної діяльності в Україні та методи і моделі підвищення її ефективності”, номер держр. реєстрації  0107V001845. Здобувачем запропоновано методи, форми та механізми реалізації високотехнологічної продукції наукомістких виробничих систем.

Виконане дослідження знаходиться в тісному зв’язку з

Законом України „Про загальнодержавну комплексну програму розвитку високих наукоємних технологій”, № 1676-IV, 9.04.2004 року, основними завданнями якої є реалізація проектів з розроблення  та впровадження високих наукоємних технологій на підприємствах базових галузей промисловості за пріоритетними напрямами інноваційної діяльності, визначеними Законом України “Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні”, № 433-IV від  16.01.2003 року з ред. від 03.03.2006 року;

 Основними концептуальними положеннями „Стратегії економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки) „Шляхом Європейської Інтеграції”/ Авт. кол.: А.С. Гальчинський, В.М. Геєць та ін.: Національний інститут стратегічних досліджень, Інститут економічного прогнозування НАН України, Міністерство економіки з питань європейської інтеграції України. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416 с.;

 „Державною комплексною програмою розвитку авіаційної промисловості до 2010 року”, Постанова КМУ № 1665-25 від 12.12.2001 року, оскільки вона є стратегічно важливою галуззю української економіки. 

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины