МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ СТАТИСТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМ РОЗВИТКОМ РЕГІОНУ :



Название:
МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ СТАТИСТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМ РОЗВИТКОМ РЕГІОНУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Однією з найважливіших умов ефективного зростання регіональної економіки є активний вплив управлінських рішень на розвиток продуктивних сил. Такий вплив здійснюється за двома основними  напрямами: вирішення регіональних проблем розвитку держави та розв’язання окремих проблем розвитку регіону. Це зумовлює необхідність побудови нової системи обліку і статистики, завдяки якій усі рівні управління будуть забезпечені повною та достовірною інформацією для здійснення управлінських функцій.

Нині діюча система забезпечення органів управління регіону статистичною інформацією значною мірою не відповідає їх вимогам. Це є наслідком ряду причин: відомчої розрізненості інформаційно-статистичних ресурсів, що зумовлює зниження ефективності прийняття рішень; відсутності комплексного підходу до створення системи статистичного забезпечення управлінських процесів на всіх рівнях влади; недостатньої повноти охоплення статистичними спостереженнями суб’єктів господарської діяльності в регіоні. Існуюча статистична система  забезпечує можливість аналізу проблем розвитку регіону в цілому, але на рівні окремого міста (району) інформація зазвичай не є репрезентативною. Для аналізу ситуацій в розрізі малих територій вибір показників значно обмежений у зв’язку  з відсутністю відповідної інформаційної бази. Оцінити соціально-економічну структуру міста чи району досить проблематично.

Виходячи з цього, основним завданням розвитку регіональної статистичної інформаційної системи має бути її максимальне наближення до потреб управління економікою регіону. Для цього необхідно удосконалити систему статистичних показників та розробити нові технології статистичного аналізу розвитку регіонів. Це, у свою чергу, вимагає формування методологічних та організаційних засад статистичного забезпечення управління соціально-економічним розвитком  регіону.

Дослідженню проблем управління регіональним розвитком присвячені роботи вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів: Д. Богині, В. Василенка, О. Гранберга, Г. Гутмана, Б. Данилишина, М. Долішнього, А. Колота, В. Лексіна, І. Лукінова, В. Павлова, В. Симоненка, М. Чумаченка та ін.

Регіональні аспекти статистичного оцінювання соціально-економічних проблем знайшли своє відображення в працях вчених-статистиків: А. Головача, В. Данилка, І. Єлісєєвої, А. Єріної, В. Захожая, І. Калачової, В. Михайлова, О. Осауленка, Я. Побурка, М. Пугачової, В. Саріогло та ін.

Водночас слід зауважити, що в наявних дослідженнях недостатньо уваги було приділено вдосконаленню статистичного забезпечення регіонального управління в Україні. Зокрема, потребують системного вивчення та вдосконалення методологія статистичного оцінювання розвитку регіону, система показників ефективності регіональної економіки, методи статистичного оцінювання впливу окремих галузей на економічний розвиток територій. Необхідним є створення методики проведення регіонального моніторингу з урахуванням специфіки розвитку території, методичних підходів до статистичного оцінювання обсягів економіки, що безпосередньо не спостерігається. Відсутність вирішення вказаних проблем перешкоджає розробленню ефективних управлінських дій з реалізації політики сталого розвитку регіону.

Вищенаведене доводить актуальність теми дисертації, що присвячена розробці методологічних та організаційних засад статистичного забезпечення управління регіональним розвитком.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами. Дисертаційна робота пов’язана з виконанням плану науково-дослідних робіт кафедри статистики Державної академії статистики, обліку та аудиту за темою “Розробка методологічних засад статистичного дослідження соціально-економічного розвитку регіонів України” (номер державної реєстрації 0104U007182), автором запропоновано методи виконання міжрегіональних зіставлень, а також кафедри державного і регіонального управління Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за темами “Методологічне забезпечення програми сталого розвитку Криму” (номер державної реєстрації 0197U018282), роль автора полягає у визначенні методологічних аспектів статистичного аналізу стану економіки регіону; “Програмно-цільове управління розвитком підприємництва в АРК” (номер державної реєстрації 0102U001404), автором побудовано систему статистичного забезпечення управління розвитком підприємницької діяльності в АРК; “Розробка організаційно-економічного механізму реструктуризації економіки в регіонах України (на прикладі кримського регіону)” (номер державної реєстрації 0199U00134), автором розроблено механізм статистичного оцінювання ефективності структурних змін в економіці кримського регіону.

Дисертаційна робота виконувалася згідно з паспортом спеціальності 08.00.10 – статистика за напрямами:

       методологія статистичних досліджень як база побудови методичного забезпечення;

       адаптація методичного забезпечення до специфіки соціально-економічних явищ і процесів, інформаційної бази та об’єктів управління;

       програмно-методологічні й організаційні засади статистичного спостереження у відповідності з потребами різних рівнів управління економікою;

       теоретико-методологічні засади побудови системи статистичних показників соціально-економічного розвитку;

       комплексне використання системи статистичних показників в аналізі структури, динаміки та взаємозв’язків соціально-економічних процесів;

       статистичне забезпечення управління збалансованістю соціально-економічного розвитку.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розроблення методологічних та організаційних засад статистичного забезпечення управління соціально-економічним розвитком регіону. Для досягнення цієї мети сформульовано завдання методологічного, методичного та практичного характеру, що розв’язувалися в дисертаційній роботі:

       обґрунтувати основні напрями розвитку регіональної статистики для  інформаційного забезпечення управління регіональними соціально-економічними процесами;

       дослідити особливості регіонального моніторингу соціально-економічного розвитку регіону;

       удосконалити методологічні засади статистичного вимірювання величини економічного потенціалу регіону;

       узагальнити методичні підходи до статистичного оцінювання рівня економічного зростання в регіоні;

       побудувати модель взаємозалежностей соціальних та економічних показників розвитку регіону;

       адаптувати показники  статистичних обстежень до методів побудови системи регіонального рахівництва;

       обґрунтувати напрями використання статистичних методів при визначенні ефективності регіональної економіки;

       розробити методологічні підходи до побудови статистичного забезпечення  регіонального управління;

       побудувати систему статистичного моніторингу виконання регіональних програм.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины