РОЗВИТОК ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ :



Название:
РОЗВИТОК ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Серед найважливіших проблем сучасного економічного розвитку України особливе місце займає проблема підвищення ефективності використання державних ресурсів, а разом з тим – і піднесення суспільного добробуту. Одним із шляхів розв’язання цієї проблеми є удосконалення інституту державного фінансового контролю (ДФК).

З переходом до ринкової економіки в Україні відбулися докорінні зміни політичних і економічних основ державності, кардинальна реконструкція економіки, формування нової фінансової системи та ринкових інститутів. Існуюча раніше система державного фінансового контролю за використанням державних ресурсів, орієнтована на економіку, в якій основна роль належала державній власності, у сучасних умовах господарювання практично повністю втратила свою дієвість та ефективність. Про це свідчать зростаючі кожного року обсяги фінансових порушень і зловживань. У той же час у державі утворилася низка розрізнених державних контролюючих органів, які, по суті, не є самостійними, не пов’язані між собою узгодженою нормативно-правовою базою, не мають єдиної інформаційно-комунікаційної інфраструктури, а їхні дії недостатньо координовані. Все це негативно впливає на результативність державного фінансового контролю, основними завданнями якого є попередження та припинення фінансових правопорушень і, відповідно, підвищення ефективності діяльності державного сектора економіки.

Таким чином, перед державою постає важлива науково-прикладна проблема щодо створення дієвої та чітко структурованої системи державного фінансового контролю, обґрунтування стратегії її розвитку, формування методологічних та методичних основ функціонування її вищого органу, удосконалення форм і методів здійснення контрольно-аналітичних дій, спрямованих на підвищення ефективності використання державних ресурсів.

Вагомий внесок у розвиток теорії державного фінансового контролю зробили такі відомі зарубіжні вчені: Р. Адамс, Т. Англерід, Дж. Бейлі, М. Грімвуд, П. Джексон, Д. Діамонд, П. Додж, В. Еверт, А. Едвард, Р. Зоді, Е. Лехан, Б. Палмер, Дж. Робертсон, С. Томкінс та інші. Однак їхні напрацювання можна розглядати лише як класичні праці, які не адаптовані до українських реалій.

Дослідженням окремих аспектів теорії і практики ДФК займалися також провідні російські практики та науковці: І.А. Бєлобжецький, В.В. Бурцев, Е.А. Вознесенський, В.А. Жуков, Б.Ф. Іцкович, Є.О. Кочерін, С.П. Опенишев, В.М. Родіонова, С.М. Рябухін, А.М. Саунін, С.В. Степашин, М.С. Столяров, В.І. Шлейніков та ін.

Відзначаючи вагомий внесок російських вчених у розвиток теорії і практики ДФК, зауважимо, що для застосування у вітчизняній практиці одержані ними результати досліджень потребують доопрацювання, зокрема щодо усунення розбіжностей у законодавчій базі.

В Україні питанням розроблення теорії і методології фінансової безпеки та аудиту присвячені праці відомих вчених: О.І. Амоші, В.Л. Андрущенко, О.І. Барановського, М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, З.С. Варналія, О.Д. Василика, В.М. Геєця, Н.І. Дорош, І.К. Дрозд, Т.І. Єфименко, В.І. Кравченка, І.О. Луніної, П.В. Мельника, В.Г. Мельничука, Є.В. Мниха, В.П. Ніколаєва, С.В. Онишко, В.М. Опаріна, Н.І. Рубан, В.С. Рудницького, І.В. Сала, М.І. Сивульського, В.К. Симоненка, І.Б. Стефанюка, Л.Л. Тарангул, Б.Ф. Усача, В.М. Фєдосова, В.О. Шевчука та ін.

Опубліковані наукові дослідження з питань створення і розвитку системи ДФК, впровадження нових її форм і методик свідчать про те, що порушене питання заслуговує на широке теоретичне узагальнення, наукове визнання та застосування на практиці.

Високо оцінюючи вклад зазначених дослідників у розвиток теорії і практики ДФК, мусимо вказати на нагальну необхідність розробки сучасних теоретичних і методологічних засад єдиної системи державного фінансового контролю.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові результати, теоретичні положення і висновки були використані під час виконання науково-дослідних тем, що розробляються у Сумському державному університеті:

·        «Фундаментальні основи формування механізмів забезпечення стійкого розвитку соціально-економічних систем» (номер державної реєстрації 0106U001939). До звіту за цією темою включено розроблений автором механізм фінансового контролю як феномена стійкого розвитку соціально-економічних систем;

·        «Науково-методичні засади формування та ефективного використання економічного потенціалу підприємства» (номер державної реєстрації 0106U001929). До звіту за цією темою включено уточнення автора стосовно сутності фінансового контролю за доходами від участі в капіталі суб’єкта підприємницької діяльності;

·        «Удосконалення фінансового механізму управління еколого-інноваційним розвитком економіки України» (номер державної реєстрації 0106U008508). До звіту за цією темою включено пропозиції автора щодо підвищення ефективності використання коштів державного та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища в Сумській області (за стандартами аудиту ефективності).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є формування теоретико-методологічних засад організації єдиної системи державного фінансового контролю, а також розроблення рекомендацій щодо впровадження прогресивних форм і методів контролю у практичну діяльність, що дозволить підвищити ефективність використання державних фінансових ресурсів в Україні.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины