КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІ СИСТЕМИ У СФЕРІ ТОВАРНОГО ОБІГУ: МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ



Название:
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІ СИСТЕМИ У СФЕРІ ТОВАРНОГО ОБІГУ: МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Загальна характеристика роботи

Актуальність теми дослідження. Розвиток національної економіки в межах соціально-орієнтованої моделі об’єктивно зумовлює суттєву активізацію і розширення масштабів секторів і сфери соціально-економічної діяльності до яких закономірно можна віднести сферу товарного обігу.

Виконуючи складні функції товарно-грошового обміну суспільного продукту, забезпечуючи в зростаючих масштабах особисті і виробничі потреби в товарах, продукції, послугах сфера товарного обігу активно впливає на виробництво, споживання, соціальні процеси функціонування товарних ринків, масштаби і характер міжгалузевого і міжрегіонального обміну.

Соціально-економічна роль і значення сфери товарного обігу посилюються по мірі поглиблення ринкових процесів, розширення товарно-грошових відносин і глобалізації товарних ринків. Проте наукові засади, концептуальні підходи її розвитку в ринковому середовищі і посилення конкурентоспроможності недостатньо розроблені. Відсутня активна державна політика у сфері товарного обігу. У зв’язку з цим, актуалізується проблема конкурентності сфери товарного обігу та її підсистем. Виникає необхідність глибокого наукового аналізу змісту і особливостей конкуренції в цій сфері, теоретичного обґрунтування конкурентоспроможних моделей, розробки концептуальних підходів і розвитку сфери товарного обігу на основі конкурентних стратегій.

Саме відсутність сучасних теорій і методологічних підходів до розвитку сфери товарного обігу в Україні як конкурентної соціально-економічної системи призводить до формування необґрунтованих стратегій розвитку, незрілих концепцій і помилкових практичних підходів. Внаслідок у сфері товарного обігу нагромаджуються негативні явища і тенденції: структурні деформації, недобросовісна конкуренція, „тіньові схеми”, експансія зарубіжного торговельного капіталу, збитковість і банкрутство вітчизняних суб’єктів ринку, малоефективність міжгалузевого обміну, висока територіальна і міжрегіональна диференціація рівнів споживання.

Отже, характер і зміст теоретичних і прикладних проблем конкуренції в сфері товарного обігу зумовлюють необхідність глибоких досліджень для обґрунтування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

Дослідження теорії і методології конкуренції здійснювалися у працях пред­ставників економічних класичних шкіл, а саме Брю С., Барр С., Макконнел К., Маршал А., Мескон М., Найта Ф., Сміт А., Сакс Д., Шумпетер Й., західних класичних економічних шкіл, зокрема: Азоєв Г., Ансофф І., Градов А, Вебер М., Гелбрейта Дж. Г, А., Калягин Г.В., Котлер Ф, Корнаї Я., Ламбен Ж.-Ж., Ліндер С., Осипов Ю, Ойкен В.,Ослунд А, Олін Б., Портер М., Прахалад К., Рікардо Д., Робінзон Дж., Шнітцер М., Хайек Ф., Хамел Ф., Хейне П., Хекшер Е., Челенков А., Чемберлен Е., Юданов А. Також теоретичні та прикладні аспекти конкуренції і конкурентного середовища у сфері товарного обігу досліджені в роботах вітчизняних дослідників: Апопія В., Андрійчука В., Бойко Є., Башнянина Г., Бєлєнького П., Білорус О., Бланка І., Воронкова А., Гейця В., Гриньова В., Дайновського Ю., Козоріз М., Кузьміна Є., Костусєва О., Лігоненко Л., Ліпич Л, Мазаракі А., Мочерного С., Мальського М., Немцова В., Палиги Є., Садекова А., Савельєва Є., Точиліна В., Ушакової Н., Чухно А., Шубіна О., Шершньової З.

Водночас не дістала належного висвітлення низка принципово важливих питань, пов’язаних з комплексним, всебічним дослідженням формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу України. Досі не визначено чітких соціально-економічних та організаційно-управлінських детермінантів конкурентних систем, не з’ясовано макроекономічні умови за яких посилюються їх конкурентоспроможність. Недостатньо проаналізовано науково-теоретичні основи та особливості формування конкурентної стратегії систем, не розроблені моделі конкурентоспроможності, а також стратегічні пріоритети розвитку у сфері товарного обігу. Усе це зумовило вибір теми дисертації, її мету, завдання  та структуру.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження містить результати досліджень автора, які проводилися у межах науково-дослідних робіт за науковими темами: „Концепція вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів”, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1162 від 13.ХІІ.2001 р. – досліджено методологію трансформації ринків, запропоновано шляхи підвищення конкурентоспроможності торговельних систем; „Стратегія розвитку споживчої кооперації України на 2004-2015 рр.” на замовлення Укоопспілки (Постанови правління Укоопспілки № 172 від 09.05.2003 р.) – обґрунтовано конкурентна стратегія розвитку системи кооперативної торгівлі; науково-дослідної роботи Інституту законодавства при Верховній Раді України „Стратегія розвитку законодавства” (0103U007975) – запропоновано законодавча база, що регламентує конкурентні відносини у сфері товарного обігу.; у розробці наукової теми на замовлення Мінекономіки України „Розроблення нормативів забезпеченості населення торговельною площею у магазинах” реєстраційний номер № 0106U013023 –здійснено системний аналіз методичних підходів до обґрунтування показників оцінки забезпеченості населення торговельними площами, розроблено принципи їх диференціації залежно від регіональної та територіальної дислокації для підвищення конкурентоспроможності підсистем у сфері товарного обігу.

Дисертаційна робота базується також на результатах дослідження, проведених автором у 1996-2008 роках у межах розробки наукових тем на кафедрах економічної теорії та комерційної діяльності і підприємництва Львівської комерційної академії.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретико-методологічних та методичних засад формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу, а також обґрунтування конкурентних стратегій їх розвитку і механізмів функціонування з урахуванням лібералізації і глобалізації товарних ринків.

Досягнення цієї мети обумовило необхідність вирішення таких наукових завдань:

-            дослідити поняття конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу у контексті еволюції конкуренції;

-            визначити детермінанти формування конкурентоспроможних систем з позицій соціально-економічних та організаційно-управлінських теорій;

-            виявити загальні та специфічні особливості розвитку конкуренції у сфері товарного обігу та її функції, що пов’язані з рентною перевагою, з виконанням торгівлею функцій посередника між виробником та споживачем, а також з характером її взаємодії з ринком товарних ресурсів;

-            систематизувати та уточнити показники конкурентоспроможності систем у сфері товарного обігу;

-            розкрити форми і методи конкурентних дій, а також детермінанти конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу;

-            розкрити методологію аналізу і моделювання систем у сфері товарного обігу;

-            визначити антимонопольні бар’єри конкурентного позиціювання;

-             охарактеризувати конкурентний потенціал конкурентоспроможних систем та обґрунтувати інвестиційно-інноваційні напрями його розвитку;

-            дослідити розвиток цінової та нецінової конкуренції як складових конкурентної політики;

-            розробити науково-теоретичні основи формування та механізми  функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

Об’єктом дослідження є процес формування організованих соціально-економічних систем, які притаманні сфері товарного обігу і функціонують в умовах ринкової конкуренції.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні і методичні засади, а також механізми та інституціональні регулятори розвитку і функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

Методи дослідження. Досягнення мети дослідження базувалося на системному підході до вивчення економічних явищ, зокрема на фундаментальних положеннях економічної теорії, методології аналізу, прийняття рішень. Для обґрунтування теоретичних положень та практичних рекомендацій використовувалися методи логічного та історичного підходів – для пізнання економічних явищ, наукової абстракції; аналізу та синтезу – для удосконалення і впорядкування термінології в понятійному апараті конкуренції систем; системного і структурного аналізу – для визначення сутності і характеру конкуренції в системах та побудови класифікації методів оцінки конкурентоспроможності систем; експертних оцінок – для  розробки і розрахунку забезпечення стійкості конкурентності у сфері товарного обігу; аналізу ієрархій – для визначення значущості факторів при діагностиці рівня конкурентоспроможності торговельних систем; кореляційно-регресійного аналізу-для визначення впливу зовнішнього і внутрішнього середовища на обсяги продажу та збуту товарів масового споживання та вивчення показників, що характеризують внутрішню ефективність функціонування торговельного підприємства Прикладні аспекти вивчалися із застосуванням методів системного та комплексного аналізу – для зведеного показника оцінки конкурентоспроможності торговельних систем; матричного аналізу – для визначення конкурентної позиції конкурентоспроможної системи у стратегічній перспективі. Обробка інформаційних матеріалів здійснювалася з використанням сучасних інформаційних технологій та програм забезпечення.

Інформаційною основою дослідження слугували законодавчі та нормативні акти Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України, укази Президента України, положення політичної економії, мікро-та макроекономіки, інформаційні матеріали статистичних, довідкових, періодичних видань; дані ДержкомстатуУкраїни, Мінекономіки України, Укоопспілки, праці зарубіжних і вітчизняних учених, ресурси Інтернету.

Наукова новизна одержаних результатів. До основних наукових результатів, які становлять особистий здобуток дисертанта, належать такі:

Уперше:

-            науково обґрунтовано концептуально новий підхід до визначення сутнісної характеристики конкурентних соціально-економічних систем у сфері товарного обігу, заснований на інтегрованій результативності їх функціонування, що дало можливість розкрити не тільки цілісність впорядкованої сукупності: підсистем, частин, елементів, структурних зв’язків і відносин, але й інноваційний характер їх розвитку;

-            обґрунтовано методичні підходи до оцінки рівня конкурентності систем на базі критерію конкурентостійкості і інтегрованого показника конкурентоспроможності, що дало змогу запропонувати методи порівняльної оцінки конкурентоспроможності систем різних рівнів;

-            запропоновано методику комплексної оцінки інтенсивності конкурентного середовища функціонування сфери товарного обігу, побудованої на засадах теорії конкуренції із врахуванням територіальної концентрації торговельної діяльності, її рентабельності і темпів зростання ємкості товарних ринків, що дає можливість підвищити ефективність діяльності учасників торговельного процесу;

-            обґрунтовано теоретичні положення і методологічні підходи  до конкурентного позиціювання систем сфери товарного обігу шляхом визначення конкурентних позицій, конкурентних переваг і з врахуванням конкурентних мотивів, що дало змогу з’ясувати зміст конкурентних стратегій систем у сфері товарного обігу.

Удосконалено:

-            уявлення про сутність системи у сфері товарного обігу, яка не тільки містить основні категорії системи, але й розглядається як інтегрована цілісність, що дозволяє розмежувати її від товарної системи, оптимізувати структуру складових елементів, визначити функції і загальну ціль системи;

-            класифікацію видів систем у сфері товарного обігу за структурно-функціональних ознак з виділенням підсистем – організаційних, функціональних, територіальних та соціальних, що дало змогу побудувати структурну модель сфери товарного обігу;

-            методичні засади формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу в соціально-орієнтованій економіці, які орієнтовані на використання сильних сторін діяльності систем з урахуванням активності конкурентів і особливостей розвитку ринку, які забезпечують переваги над конкурентами в цільових сегментах ринку;

-            особливості становлення конкурентного середовища у сфері товарного обігу, які проявляються як сукупність взаємопов’язаних і взаємодіючих ринкових елементів: кількість і характер конкуруючих між собою продавців, умови конкуренції, які складають на даному ринку, ринкової інфраструктури, платоспроможність ринку і можуть служити як умови формування конкурентоспроможних систем під впливом детермінуючих факторів і конкурентних сил;

-            зміст конкурентної стратегії систем у сфері товарного обігу, що являє собою єдність ідей і завдань довготермінової спрямованості на формування конкурентного статусу, тобто позиції на ринку для максимального  використання ознак, що відрізняють систему від її конкурентів у конкурентному середовищі;

Отримали подальший розвиток:

-            аналітичний інструментарій конкуренції у сфері товарного обігу шляхом поєднання статичного і динамічного підходів до оцінки конкурентних позицій, методів боротьби і конкурентних переваг для розробки стратегії подальшого розвитку систем;

-            теоретичні засади розвитку конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу, які включають характер і особливості конкуренції на ринку (сегменті ринку) діяльності та визначення позиції системи на ринку;

-            методи цінової та нецінової конкуренції в системах, доведено що цінова конкуренція у сфері товарного обігу на сучасному етапі себе вичерпала і в перспективі необхідно розвивати нецінові методи конкурентної боротьби заснованих на маркетингових стратегіях;

-            методичні обґрунтування стійкості конкурентності систем у сфері товарного обігу товарів і послуг шляхом визначення рівня і оцінки факторів конкурентоспроможності конкурентних дій для отримання конкурентних переваг систем;

-            дослідження національних та міжнародних антимонопольних бар’єрів конкурентного позиціювання у сфері товарного обігу для визначення ролі державної політики і механізмів державного регулювання конкуренції на товарних ринках в умовах глобалізації;

-            теоретичні основи формування конкурентних перспективних систем у сфері товарного обігу з обґрунтуванням цілей, завдань довготермінової спрямованості, чинників макросередовища та етапів їх реалізації на пріоритетних напрямках.

Практичне значення одержаних результатів. Сформульовані й запропоновані у дисертаційній роботі ідеї, методичні підходи, пропозиції, узагальнення та висновки застосовувалися для підготовки документів аналітичного, концептуального характеру, спрямованих на розв’язання актуальних проблем розвитку конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу в процесі забезпечення матеріальних потреб сфери особистого і виробничого споживання.

Висновки дисертаційного дослідження знайшли практичну реалізацію в розробках: Концепції вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів (довідка Мінекономіки України від 23.02.2006 №91-28/96); Стратегія розвитку споживчої кооперації України (2004-2015 рр.) (довідка Укоопспілки № 172 від 09.05.2003 року).

Теоретичні висновки, науково-практичні рекомендації та інші результати досліджень безпосередньо використані такими установами, організаціями: Інститутом Законодавства при Верховній Раді України у законодавчих проектах: правове регулювання конкуренції у сфері товарного обігу (довідка №22/77-01-21 від 3.03.2005); Львівською міською радою у програмі розвитку торгівлі у місті Львові: дослідження і рекомендації щодо перспективного розвитку конкурентоспроможних об’єктів у сфері товарного обігу (довідка від 10.10 2006 №137/05-02); Торговельними організаціями в фінансово-економічних документах ТзОВ ТВК „Львівхолод” (довідка від 1.01.2007);  ТзОВ„ Львівцентробуд” (довідка № 25/07-01 від 25 липня 2006 року.), ТзОВ „ Мар’яна”, ТзОВ „Віко-Банзай”; Львівською комерційною академією при розробці основних навчальних  програм і теоретичних положень для курсів „Комерційна діяльність на ринку товарів та послуг”, „Організація комерційного бізнесу” (довідка № 09/06 від 22.11. 2006 року).

Особистий внесок здобувача Сформульовані і обґрунтовані в дисертаційній роботі  наукові положення, висновки і рекомендації отримані автором самостійно на підставі проведеного дослідження практики щодо формування конкурентних систем у сфері товарного обігу України.

Особистий внесок у роботах, написаних у співавторстві, відображено у переліку опублікованих праць.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати досліджень, викладених у дисертації, апробовані на 21 науково-практичних міжнародних, всеукраїнських, регіональних конференціях, зокрема:

Міжнародних: „Проблеми розвитку споживчої кооперації України у ринковому середовищі” (Львів, 1998 р), „Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу” (м. Київ, 2002 р.); „Внутрішній ринок  споживчих товарів України: стан та перспективи розвитку” (м. Київ, 2003 р.); „Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи” (Львів, 2003 р); ”Формування стратегії розвитку регіону на інноваційній основі” (м. Чернівці. 2004 р); ”Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти (м. Полтава, 2004 р); ”Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (м. Львів, 2004 р); ”Структурні трансформації та інвестиційно-інноваційний розвиток торгівлі” (Львів – Карпати, 2005 р); ”Актуальні проблеми регіонального розвитку в контексті Європейської інтеграції” (м. Луцьк, 2005 р); ”Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення” (м. Ялта, 2005 р.); ”Управління економічними системами: національні тенденції та перспективи розвитку” (Хмельницький, 2005 р.); ”Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція” (м. Чернівці – 2005 р.); «Перспективи та пріоритети розвитку економіки України” (м. Луцьк, 2006 р.); Міжнародна науково-практична конференція присвячена дню Науки в Україні (м. Одеса, 2007 р.), „Управління підприємством: проблеми та  шляхи їх вирішення” (Ялта–2007).

Всеукраїнських: ”Економічні методи регулювання грошово-кредитної сфери та підсумки діяльності банківської сфери України у 2002 році (м. Харків, 2003 рік); ”Стратегія соціально-економічного розвитку України і формування механізмів зростання” (м. Львів, 2002 рік); ”Підприємництво та менеджмент: українські реалії та перспективи розвитку” (м. Львів, 2003 р.); ”Теоретико- прикладні проблеми протидії організованої злочинності та злочинам терористичної спрямованості”(Львів, 2005 р.); ”Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій” (м. Вінниця, 2004 р.); ”Економічна безпека України (м. Львів, 2004 р.).

Публікації. Найсуттєвіші теоретичні і практичні результати дослідження, методологічні підходи, пропозиції автора відображені у 56 публікаціях, виконаних автором самостійно та у співавторстві, у тому числі індивідуальній монографії (18,25 умов.-друк.арк.); 28 статтях у фахових виданнях та 24 наукових працях у інших виданнях, серед яких 4 колективні монографії.

Структура та обсяг роботи. Дисертаційна робота складається із п’яти розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Основний зміст дисертації викладено на 348 сторінках комп’ютерного тексту. Дисертація містить 66 таблиць, 33 рисунки та 12 додатків. Список використаних джерел включає 364 найменування.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины