УПРАВЛІННЯ ТРАНСАКЦІЙНИМИ ВИТРАТАМИ В ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ



Название:
УПРАВЛІННЯ ТРАНСАКЦІЙНИМИ ВИТРАТАМИ В ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА  ХАРАКТЕРИСТИКА  РОБОТИ

 

Актуальність теми. Подальша спеціалізація та глобалізація світового економічного простору суттєво впливає на розвиток економічної системи
України. Стратегічно важливим стає необхідність забезпечення умов ефективного регулювання політичних, економічних та соціальних відносин, визначення оптимальної інституціональної структури економіки та суспільства на основі реформування системи інститутів, які сприятимуть зростанню та ефективному використанню ресурсного потенціалу держави, підвищенню її інвестиційного рейтингу та посиленню конкурентних позицій у світовій економіці.

Перехід України до інституціональної моделі розвитку є запорукою активізації політичних, економічних та соціальних процесів, формування ефективної політики державного регулювання економіки та мінімізації ступеню невпев-неності суб’єктів господарювання. Проте протягом перехідного періоду зберігаються негативні прояви ринкових деформацій – тінізація економіки, зруйнування правосвідомості суспільства, посилення внутрішнього та зовнішнього опортунізму з боку всіх учасників ринкових відносин. За таких умов життєдіяльність суб’єктів господарювання у значній мірі залежить від впровадження новітніх концепцій управління, важливе місце серед яких посідає концепція управління витратами і, в тому числі, трансакційними. Існування трансакційних витрат та зростання їх величини є характерною рисою здійснення підприємницької діяльності у ринковій економіці. Цьому сприяють низька специфікація прав власності, недостатньо розвинуте інформаційне забезпечення процесів господарювання, висока вартість послуг сектору трансакцій тощо. Зростання транс-акційних витрат негативним чином впливає на цінову політику суб’єктів господарювання, зменшує ефективність виробництва та продажу продукції, ставить під загрозу фінансову стабільність та конкурентоспроможність підприємств.

Категорія “трансакційні витрати”, яку введено Р.Коузом у 1937 р., отримала світове визнання й стала базовою у теорії трансакційних витрат, використання якої у здійсненні економічних процесів забезпечує обґрунтування управлінських рішень щодо посилення економічної стійкості суб’єктів господарювання. На її основі утворюється методологічні й методичні підґрунтя аналізу трансакційних витрат, їх класифікації, виокремлення з витрат суб’єктів господарювання.

В цьому контексті дослідженню методологічних та практичних основ трансакційних витрат присвячено багато наукових розробок зарубіжних вчених А.Алчіана, О.Віл’ямсона, Г.Демсеця, К.Ерроу, Дж.Коммонса, Д.Норта, М.Олсо-на, Дж.Уоліса, С.Чанга, В.Л.Іноземцева, Р.І.Капелюшнікова, Г.Б.Клейнера, В.Є.Кокорева, Я.І.Кузьмінова, Д.С.Львова, С.А.Малахова, Р.М.Нурєєва, О.М.Олейника, В.В.Радаєва, А.С.Скоробогатова, В.Л.Тамбовцева, А.Є.Шастит-ка, М.М.Юдкевича тощо. Не зважаючи на те, що трансакційні витрати є новим явищем у вітчизняній економіці, дослідженням їх теоретичних, методологічних та методичних проблем займаються провідні вчені, серед яких С.І.Архієрєєв, І.П.Булєєв, В.М.Геєць, В.І.Гринчуцький, А.А.Гриценко, В.В.Демент’єв, Б.Є.Кваснюк, Г.В.Козаченко, Г.А.Семенов В.Е.Новицький, А.А.Ткач, О.М.Чаусовський, А.А.Чухно тощо. Завдяки їх роботам набули розвитку питання місця та ролі трансакційних витрат в процесах ринкової трансформації економіки України, формування її інституціональних структур.

Разом з цим існує ціла низка невирішених проблем щодо класифікації
трансакційних витрат, виокремлення їх у загальних витратах суб’єктів господарювання, обґрунтування методів оцінки їх величини та оптимізації рівня з урахуванням специфіки підприємства, його особливостей
, стратегій управління під-приємницькою діяльністю. Теорію трансакційних витрат розроблено стосовно економік розвинених країн, вона недостатньо торкається міжнародних відносин і відносин у середині підприємства. Особливої актуальності набувають питання концептуального обґрунтування й розробки цілісного системно побудованого механізму управління трансакційними витратами в економіці України, впровадження якого у практику господарювання забезпечує стале економічне зростання. Процес управління трансакційними витратами потребує формалізації на основі розробки і впровадження в практику моделей оцінки і прогнозування, оптимізації величини трансакційних витрат. Необхідність виокремлення
трансакційних витрат у загальних витратах суб’єктів господарювання, їх вимірювання і управління ними визначили актуальність дослідження трансакційних витрат як витрат підприємств і організацій, що викликані становленням ринкових відносин, функціонуванням підприємств в умовах ринкової економіки.

Зв’язок роботи з науковими програмами, темами, планами. Дисертаційну роботу виконано згідно з планами науково-дослідних робіт Інституту економіки промисловості НАН України: “Методологічне обґрунтування сучасних форм економічного розвитку регіонів” (номер державної реєстрації 0101U001126), де автором аналізовано трансакційні витрати підприємств,
визначено напрями їх оптимізації; “Розробка механізму господарювання під-приємств в трансформаційній економіці” (номер державної реєстрації 0104U003430), зокрема особисто автором досліджено і розроблено методичні положення щодо встановлення чинників, які впливають на трансакційні витрати підприємств, обґрунтовано і використано економіко-математичні методи оцінки їх складових в умовах ринку; “Шляхи капіталізації і методи регулювання господарської діяльності підприємств базових галузей промисловості”
(номер державної реєстрації 0106U009514), де автором розроблено методичні положення щодо виявлення сутності трансакційних витрат в економіці України, легальному і нелегальному бізнесі.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретико-методологічних основ і практичних рекомендацій щодо управління трансакційними витратами, які спрямовані на забезпечення економічного росту в Україні.

Для досягнення мети в дисертації вирішено такі завдання:

виявлено фактори економічного розвитку національної економіки;

визначено економічну сутність трансакцій і удосконалено їх класифікацію;

визначено економічну сутність, види трансакційних витрат на макро- і мікрорівні та удосконалено їхню класифікацію;

виявлено особливості взаємозв’язку між трансакційними і логістичними витратами;

розроблено концепцію механізму управління трансакційними витратами в економіці України;

виявлено вплив глобалізації і розвитку великого бізнесу на рівень
трансакційних витрат;

виявлено характер впливу трансакційних витрат на рівень нелегальної економіки;

обґрунтовано використання фінансових інструментів і методів для оптимізації трансакційних витрат;

обґрунтовано методи оцінки ефективності управління трансакційними витратами;

обґрунтовано використання теоретико-ігрового підходу у розв’язанні
задач управління суб’єктами господарювання на основі трансакційних витрат;

розроблено модель оптимізації величини трансакційних витрат;

розроблено модель оцінки ступеня впливу сезонних коливань в динаміці трансакційних витрат;

розроблено модель оцінки і прогнозування трансакційних витрат суб’єктів господарювання;

обґрунтовано методичні рекомендації щодо вдосконалення управління трансакційними витратами.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины