УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ ФУНКЦІОНУВАННЯ НАФТОГАЗОВИДОБУВНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ



Название:
УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ ФУНКЦІОНУВАННЯ НАФТОГАЗОВИДОБУВНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Ефективність національного господарства — одна з його найважливіших сутнісних характеристик. В сучасних умовах ефективність виробництва і господарювання стає вирішальною передумовою соціально-економічного прогресу України.

      Вельми актуальною є проблема підвищення ефективності для видобувних галузей, у тому числі для нафтогазовидобувного комплексу країни на базі  удосконалення управління його функціонування.

      Нафтогазовидобувний комплекс є важливим елементом національного господарства, що поєднує технологічно споріднені, послідовно здійснювані види господарської діяльності з видобутку нафти і натурального газу, починаючи з геологічної розвідки запасів корисних копалин і закінчуючи виготовленням товарного продукту. Комплекс охоплює роботи з поповнення розвіданих запасів сировинних ресурсів, видобутку копалин, первинної очистки видобутої сировини, часткової її переробки (виробництво бутану, газового конденсату і деяких інших незначних за обсягом фракцій). Механізм управління ефективністю нафтогазовидобувного комплексу розглядається в дисертації значною мірою на галузевому рівні, а по деяких проблемах – в масштабах національного господарства, наприклад, відносно державної амортизаційної, інвестиційної політики, розвитку стимулюючої функції зарплати, а також на регіональному рівні (територіально-галузева інтеграція).

      Питання економічної ефективності і управлінських передумов її підвищення досить інтенсивно досліджуються економічною наукою. Окремі їх аспекти розглянуті в роботах закордонних вчених, наприклад, Абалкіна Л., Аганбегяна А., Акоффа Р., Брю С., Гелбрейта Д., Кейнса Д., Львова Д., Макконнелла К., Маркса К., Попова Г., Портера М., Самуельсона П., Сміта А., Стиглиця Дж., Фридмена М., Хаєка Ф., Шумпетера Й., в працях таких вітчизняних науковців, як Алимов О., Амоша О., Антоненко Л., Бабич В., Геєць В., Глущенко В., Гриценко А., Данилишин Б., Дикань В., Дорогунцов С., Ліберман Є., Лукінов І., Михасюк І., Чумаченко М., Чухно О., Якубовський М. та ін. Проблеми управління ефективністю видобувних галузей, в тому числі нафтогазовидобувною промисловістю, розглядаються Акульшиним О., Галузою С., Данилюком М., Дейнекою О., Дияком І., Довжком Р., Єною В., Зарубиним Ю., Лапко О., Млинським О., Крушинниковим С., Міщенком В., Мудрим І., Науменковою С., Нікітіною М., Піріашвілі Б., Прудкою Н., Тумановою Л., Чиркіним Б., Чукаєвою І. та ін.

      Однак багато питань управління процесами функціонування і ефективності нафтогазовидобувного комплексу потребують подальшого наукового дослідження. Чекають на поглиблену розробку категорії «ефективність виробництва» і «ефективність виробництва і господарювання»; необхідно обґрунтувати механізм активізації процесів відтворення ресурсно-сировинної бази і основних фондів комплексу; теоретично не обґрунтовано визначення форм і розміру рентних платежів, рівня та структури ціни на натуральний газ та нафту; на управління економікою комплексу впливають негативні прояви адміністративно-командної системи; необхідна більш послідовна орієнтація на ринкові принципи господарювання; антиринковий характер має діюча в газовидобувній промисловості галузева організаційна структура управління; відсутнє раціональне співвідношення централізації та децентралізації в галузевій системі управління; значно послабшав інвестиційний потенціал джерел технічного розвитку комплексу в післякризовий період; в економіці країни в цілому, особливо в паливно-енергетичній сфері, відтворювальна та стимулююча функції оплати праці, як і раніше, відображають стереотипи централізованої планової економіки і не відповідають  повною мірою потребам ринкових перетворень; послабшала галузева вертикаль господарського управління, що не компенсовано регіональним регулюванням виробництва. Все це зумовило вибір теми дисертації, мети, завдань, структури та логіки дисертаційного дослідження.

      Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалась в межах планової тематики 1998-2006 років Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна (тема «Соціально-економічна стратегія формування в Україні нової моделі розвитку», номер держреєстрації 0101U002800 і тема «Створення організаційно-економічних умов розширення інвестування в економіку України», номер держреєстрації 0197U018346).

      Мета і завдання дослідження. Головною метою дисертаційного дослідження є розробка методологічних основ і обґрунтування практичних рекомендацій щодо удосконалення управління підвищенням ефективності нафтогазовидобувного комплексу національного господарства України в умовах його ринкової трансформації.

      Для досягнення цієї мети були поставлені такі завдання. По-перше, розкрити сутність, зміст, специфічні особливості категорії ефективність виробництва і господарювання в перехідній економіці, проаналізувати показники економічної ефективності нафтогазовидобувного комплексу. По-друге, визначити можливості і шляхи активізації управлінського фактора ефективності виробництва і господарювання, удосконалення форм, методів та важелів державного регулювання національного господарства, для чого: з’ясувати причини кризових явищ у відтворювальних процесах в комплексі; дослідити практику визначення джерел і розміру рентних платежів і формування рівня і структури ціни на натуральний газ і нафту в Україні і обґрунтувати рекомендації щодо їх узгодження з вимогами економічної теорії і ринкової трансформації; виявити і оцінити негативні прояви адміністративно-командної системи в газовидобувній промисловості України в питаннях централізації і децентралізації управління підприємствами і накреслити заходи щодо їх усунення; обґрунтувати рекомендації щодо становлення відтворювальної і посилення стимулюючої функцій оплати праці і розширення джерел фінансування основних фондів в межах державної інвестиційної політики; проаналізувати напрямки ринкової трансформації організації управління в промисловості та розробити концепцію територіально-галузевої інтеграції господарства в областях на базі видобувних підприємств з метою організаційного забезпечення мобілізації регіональних і галузевих резервів ефективності в сучасних умовах.

      Об’єктом дослідження є економічні процеси ефективного функціонування нафтогазовидобувного комплексу – стратегічно важливої складової національного господарства.

    Предметом дослідження є теоретико-методологічні та методичні основи управління, планування і регулювання процесу підвищення економічної ефективності нафтогазовидобувного комплексу в умовах ринкової трансформації національного господарства.

      Методи дослідження. Методологічну основу дослідження становили: діалектичний підхід до розгляду економічних явищ і суперечностей; системний аналіз проблем господарського управління нафтогазовидобувного комплексу; досягнення світової та вітчизняної економічної думки в галузі ефективності виробництва та регулювання розвитку національного господарства, порівняння ринкового та державного регулювання економіки. При вивченні закономірностей та суперечностей управління економічною ефективністю використано методи групувань, динамічних рядів, статистичних співвідношень, структуризації цілей, порівняльного аналізу, логічного, факторного, графічного аналізу тощо.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины